Մինչ օրս օպերատոր Մարութ Վանյանը չի կարողանում տեղաշարժվել
Մարութ Վանյանը lragir.am կայքի օպերատորն է: Հուլիսի 29-ին տեսանկարահանել է Օպերայից շարժվող երթի ընթացքը դեպի Սարի թաղ: Վանյանն այն օպերատորներից մեկն է, որը հուլիսի 29-ին բռնության է ենթարկվել քաղաքացիական հագուստով անձանց կողմից: Նա ստացել է ոտքերի և ուսերի սալջարդեր, նաև բեկորային վնասված այդ օրը գործածված պայթուցիկներից: Քաղաքացիական հագուստով անձինք կոտրել են նաև Վանյանի երկու տեսախցիկները:
Վանյանն արդեն երկու օր է՝ գտնվում է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ում: Պատմում է, թե ինչպես են քաղաքացիական հագուստով անձինք դուրս եկել վահաններով ոստիկանների պատնեշի հետևի կողմիցու թիրախավորված հարձակվել հենց լրագրողների վրա:
Մինչ օրս օպերատոր Մարութ Վանյանը չի կարողանում տեղաշարժվել. «Ինչ բերել են՝ մեջքի վրա պառկած եմ»:
«Հետքի» հետ զրույցում Մարութն ասաց, որ իրեն, նաև մյուս լրագրողներին ու օպերատորներին ծեծողների ձեռքին կային մոտ 2,5 մետր երկարությամբ փայտե հաստ ձողեր:
«Մի 10 հոգով ինձ գցեցին գետնին, առաջինը ձեռքիցս կամեռան վերցրեցին, հարցնում էին, թե ինչ եմ նկարել, վզիցս բեյջս հանեցի, ցույց էի տալիս, ասում էի, որ լրագրող եմ, բայց չէին լսում, անընդհատ քֆուր էին տալիս ու ձողերով խփում: Մեջքիս պայուսակով պահում էի մեկ փորս, մեկ՝ դեմքս: Հարվածների մեծ մասը ստացել եմ ձեռքերիս, ուսերիս: Ամենաուժեղ հարվածը ծնկներիս մոտ եմ զգացել, ահավոր ցավ զգացի, ոտքս սկսեց դողալ: Խնդրեցի, որ շտապօգնություն կանչեն, չարեցին: Ծեծելուց հետո ասեցին՝ հելի գնա: Հետո ձեռքերիցս երկու հոգի բռնել են, ճանապարհը անցկացրել, մի տեղ գցել, ես եմ հազիվ հեռախոսը հանել, զանգել շտապօգնություն, մի 5 րոպեից եկել ինձ տարել է շտապօգնությունը»,-պատմեց օպերատորը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 30-ին լրագրողի առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով և այլ եղանակներով լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու վերը նշված դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ մասերով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ։ Նախաքննություն կատարելու համար քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն։ Լրագրողներին՝ որպես տուժող ճանաչելու մասին որևէ խոսք չկա: Ընդհակառակը՝ «Ա1+»-ի տեղեկություններով, տուժած լրագրողներին ստիպում են ցուցմունք տալ որպես վկաներ:
Քրեական գործի շրջանակներում որպես տուժող ներգրավված չէ նաև Մարութ Վանյանը: Երեկ հիվանդանոցում նրան այցելել է քննիչ, առգրավել է հագուստը, ասել, որ փորձաքննության համար է: «Ուզում էին հարցաքննել, բայց գրեցի ու ստորագրեցի, որ հիմա ի վիճակի չեմ և ուզում եմ փաստաբանի ներկայությամբ ցուցմունք տալ»,-ասաց Մարութը:

Оператор Марут Ванян до сих пор не может ходить
Марут Ванян – оператор сайта lragir.am. 29 июля он снимал ход шествия, которое направлялось от площади Свободы к кварталу Сари Таг. Ванян оказался в числе тех операторов, которые в тот день подверглись насилию со стороны лиц в штатском. Он получил ушибы ног и плеч, а также осколочное ранение вследствие применения взрывчатых устройств. Лица в гражданской одежде также разбили две видеокамеры Марута Ваняна.
Марут уже два дня находится в медцентре “Сурб Григор Лусаворич”. Он рассказал, как стоявшие за полицейским кордоном лица в гражданской одежде вышли оттуда и стали целенаправленно набрасываться на журналистов.
Ванян по сей день не может ходить. “С момента поступления в больницу я лежу на спине”,- сказал он.
В беседе с Hetq.am оператор рассказал, что в руках людей, избивавших журналистов и операторов, были 2,5-метровые толстые палки.
“Человек десять повалили меня на землю. Один из них выхватил у меня видеокамеру. Они спрашивали, что мне удалось снять на камеру. Я показал им бейдж, сказал, что я журналист, но они не слушали, все время ругались матом и били палками. Большая часть ударов пришлась на мои руки и плечи. Самый сильный удар я почувствовал в области коленей, нога начала дрожать. Я попросил вызвать скорую помощь, но они ничего не сделали. После избиения сказали: вставай и уходи. Потом двое взяли меня под руки, перевели через дорогу и бросили где-то. Я с трудом досталтелефон и вызвал скорую помощь. Минут через пять приехала скорая и забрала меня”,- рассказал Марут.
Напомним, что по фактам применения опасного для здоровья журналистов насилия и препятствование их профессиональной деятельности иными опасными способами 30 июля было возбуждено уголовное дело по чч.1 и 3 ст.164 УК РА. Следствие будет проводиться в Специальной следственной службе. О признании журналистов потерпевшими ничего не говорится. Наоборот, по сведениям сайта “А1+” пострадавших журналистов заставляют давать показания в качестве свидетелей.
Пострадавшим по этому делу не проходит и Марут Ванян. Вчера в больнице его посетил следователь, который забрал у него одежду, заявив, что это для экспертизы. “Меня хотели допросить, но я написал, что сейчас не в состоянии это сделать, кроме того, хочу дать показания в присутствии адвоката”,- сообщил Марут.