Փաստաբան. «Ոստիկանության ղեկավար կազմը այսօր պետք է կա՛մ հրաժարական տված լիներ, կա՛մ՝ հեռացված պաշտոններից»
Փաստաբան Նորայր Նորիկյանը պատրաստակամություն է հայտնել հուլիսի 29-ին Սարի թաղում տեղի ունեցած գործողությունների հետևանքով աչքը կորցրած 17-ամյա Սայաթ Հարությունյանին աջակցել իրավաբանական հարցերում: Վերջին օրերին փաստաբանն իր ֆեյսբուքյան էջում մեջբերումներ է անում Սահմանադրությունից, «Ոստիկանւթյան մասին» օրենքից, հուշում, որ կան օրենքներ, որոնք կիրառելու համար են:
- Պարոն Նորիկյան, ոստիկանության երեկվա գործողություններում ի՞նչ խախտումներ եք արձանագրել՝ որպես իրավաբան:
-Ի՞նչ է նշանակում Սարի թաղում, խիտ, հոծ բնակեցված զանգվածում իրականացնել հատուկ միջոցառում: Կա կոնկրետ դրույթ հատուկ միջոցառում իրականացնելու մասին: Նախապես պետք է տեղեկացնեին, ժամանակ տրամադրեին բնակիչներին, քաղաքացիներին այդ տարածքը լքելու համար, նոր միայն անհնազանդություն դրսևորելու դեպքում, կիրառեին հատուկ միջոց: Բայց այդ դեպքում էլ պիտի հիմնավորեին հատուկ միջոցի դիմելու անհրաժեշտության խնդիրը: Ակնհայտ է, որ չեն ապահովվել օրենքի դրույթի պահանջները, առնվազն ժողովրդին չի ծանուցվել, որ կիրառվելու է հատուկ միջոց: Ժողովրդին չի առաջարկվել ազատել տարածքը: Անսպասելի կիրառվել է հատուկ միջոց, որի հետևանքով բազմաթիվ քաղաքացիներ են տուժել:
Քրեորեն պատժելի արարք թույլ տված ոստիկանները պետք է կրեն պատասխանատվություն, այդպիսի հրահանգներ տված անձինք պետք է հեռացվեն համակարգից և կրեն իրենց բաժին պատասխանատվությունը:
- 60-ից ավելի քաղաքացի երեկ հոսպիտալացվել է Սարի թաղում և Խորենացի փողոցում հատուկ միջոցների կիրառման, բռնության հետևանքով, 160 քաղաքացի բերման է ենթարկվել ոստիկանական բաժիններ: Այնուամենայնիվ, դեռ քրեական գործ չի հարուցվել այս մասով: Ձեր գնահատականը՝ որպես փաստաբան:
- Միամիտ չենք, որ կարծենք, թե ոստիկանության ոչ իրավաչափ գործողություններին դատախազությունը, կամ քննչական կոմիտեն, կամ դատարանը տալու են օբյեկտիվ գնահատական, ասելու են, հարգելի՛ ոստիկանություն, Դուք գերազանցել եք Ձեր լիազորությունները: Եթե այդպես լիներ, ոստիկանության ղեկավար կազմը այսօր արդեն պետք է կա՛մ հրաժարական տված լիներ, կա՛մ հեռացված լինեին իրենց պաշտոններից:
Հասարակությունը պիտի մի օր գիտակցի, որ հասարակական կարգավորման այս ձևով ինքն այլևս անզոր է ապրելու և գոյատևելու: Ինքը պիտի դուրս գա ու պարտադրի փոխել ստեղծված իրավիճակը: Ի վերջո, մեր բոլորի նպատակն այն է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում գործի սահմանադրական գերակայությունը, օրենքները և օրենքի առջև հավասար լինեն բոլորը, խտրականություն չդրսևորվի:
-Իսկ այսօր մեր իրականությունում կա՞ օրենքի առջև բոլորի հավասարություն:
-Ապշած եմ Ձեր հարցադրումից, ինչ եք ուզում, որ ասեմ՝ տեսնո՞ւմ եմ: Հենց իմ ասածի բացակայությունից են այսօր տեղի ունենում հուզումները, ստեղծված կատասրոֆիկ վիճակը, որում ապրում ենք: Մենք դեռ չունենք հասարակական գիտակցության այնպիսի մակարդակ, որ գիտակցենք՝ այս երկրի զարգացման հիմքում պիտի դրված լինի օրենքը: Օրենքից դուրս կան «բեսպրեդել» հարաբերություններ, այսինքն՝ մի քանի հոգի իրենց վեր են դասում օրենքից ու իրենք են որոշում, թե ինչպես պիտի օրենքը խտրական գործի: Այսպիսով՝ մենք ոչ միայն դատական համակարգ չենք ունենա, այլ այս վիճակը կդարձնենք պերմանենտ: Այսինքն՝ մեկ տարին մեկ, երկու տարին մեկ կունենանք այսպիսի պայթյունավտանգ իրավիճակ:
- Երեկ ու այսօր մամուլը ողողված է անօրինականությունների, բռնությունների մասին հրապարակումներով, անգամ մտել են մարդկանց տուն ու ահաբեկել Սարի թաղում:
-Ինչո՞վ է արդարացված կամ պայմանավորված այն, որ մարդկանց հետապնդել են Սարի թաղում, մտել են մարդկանց բնակարանները: Սահմանադրությամբ վերապահված է իրավունք՝ որևէ մեկը չի կարող անձի կամքին հակառակ մուտք գործել իր բնակարան: Հազար անգամ կներեք, հարգելի ոստիկանության հարգելի աշխատակիցներ, դուք ով եք, որ մարդկանց կամքին հակառակ մուտք եք գործել մարդկանց բնակարաններ:
- Այնուամենայնիվ, մոտ երկու տասնամյակ բարեփոխվում է ոստիկանական համակարգը, իրավապահ ու դատաիրավական համակարգն առհասարակ: Նկատելի՞ են այդ բարեփոխումները, օրինակ, Ձեզ համար, որպես մարդու, ով ամեն օր է դատարաններում:
- Եվս մեկ անգամ հիմնավորեց, որ մեր ոստիկանությունում լրջագույն բարեփոխումների խնդիր կա, ու մենք չենք հասել այն մակարդակին, որ հպարտանանք մեր ոստիկանությամբ: Ինձ համար ցավալի է, որ ոստիկանությունը ոստիկանական գնդի պաշարումը ընկալեց որպես անձնական հարց: Այնպիսի տպավորություն է, որ այդ մարդիկ ուղղակի հասարակությունից վրեժխնդիր են լինում: Ժողովրդական լեզվով ասած՝ էս էկել եք մեր տան վրա՞, դե, հիմա տեսեք ինչ ենք անելու: Սիրուն չի:
-Ոստիկանության բարեփոխումների համար հսկայական միջոցներ են ներդրվել տարիներ շարունակ, անգամ դրամաշնորհային գումարներ տարբեր միջազգային կառույցների կողմից:
-Մեր քաղաքացիական հասարակությանը հորդորում եմ, կոչ եմ անում, որ հենց այսօրվանից հետամուտ լինեն պարզելու, թե ինչ են եղել այդ գումարները, որտեղ են մսխվել: Նաև մեղադրում եմ հենց այդ եվրոպական կառույցներին. այսքան տարի գումար եք տալիս ու ձեզ որևէ անգամ չի մտահոգում, թե այդ գումարները որտեղ են ծախսվել, ներդրվել, որն է եղել ձեր շահը, որևէ արդյունք արձանագրել եք: Մի շղթա է՝ փող, բռնություն, կրկին փող. ընդամենը հասարակությանը խաբելու օպերացիա է իրակնացվել, ընդամենը համազգեստի թարմացում, իսկ բնույթն ու էությունը մնացել են այն պատկերացումների շրջանակներում, ինչպեսին միշտ պատկերացրել ենք ոստիկանությունը: Անկեղծ ասած, ես էլ հույս ունեի, թե ունենք բարեփոխված ոստիկանություն, բայց ինձ երիցս խաբված ու հիմանացված եմ զգում, որովհետև հասկացա՝ ամենաանհրաժեշտ պահին ոստիկանությունը չգտնվեց բարձրության վրա, տուրք տվեց էմոցիաներին, դուրս եկավ օրինականության դաշտից: Հետևանքն այն է, որ խախտվեցին բազմաթիվ քաղաքացիների՝ սահմանադրությամբ ամրագրված իրավունքներ:

Адвокат: “К сегодняшнему дню руководящий состав полиции или должен был подать в отставку, или должен был быть отстранен от занимаемых должностей”
Адвокат Норайр Норикян выразил готовность оказать содействие в правовых вопросах 17-летнему Саяту Арутюняну, который во время столкновений между гражданами и полицией в Сари таге потерял один глаз. В последние дни адвокат на своей странице в Фейсбуке часто приводит выдержки из Конституции и закона “О полиции”, отмечая, что есть законы, которые необходимо применять.
Г-н Норикян, какие нарушения Вы как юрист зафиксировали во время вчерашних действий полиции?
Что значит проводить спецмероприятие в таком густо населенном квартале, как Сари таг. Есть конкретное положение о спецмероприятии. Нужно было заранее оповестить, предоставить жителям и гражданам время на то, чтобы они покинули территорию, и только после этого, в случае проявления неповиновения, применить спецсредства. Но даже в этом случае они должны были обосновать необходимость применения спецсредств. Очевидно, что положения закона не были соблюдены. Во всяком случае людей не известили о том, что будут применены спецсредства. А их использовали неожиданно, из-за чего пострадало много граждан.
Полицейские, допустившие уголовно наказуемые деяния, должны понести ответственность, а отдавшие такой приказ лица должны быть уволены из системы и понести ответственность.
Вчера вследствие применения спецсредств в Сари таге и на улице Хоренаци было госпитализировано свыше 50 граждан, 160 подвергли приводу в отделения полиции. Тем не менее, уголовные дела по этой части до сих пор не возбуждены. Ваша оценка как адвоката.
Мы не настолько наивны, чтобы думать, что прокуратура или Следственный комитет, или суды дадут объективную оценку неправомерным действиям полиции. Если б это было так, то сегодня руководящий состав полиции или уже должен был подать в отставку, или должен был быть отстранен от занимаемых должностей.
Обществу когда-нибудь нужно осознать, что оно должно выйти на улицу и заставить изменить сложившую ситуацию. В конце концов, наша общая цель – добиться того, чтобы в Армении утвердилось верховенство Конституции, законов, чтобы перед законом все были равны, чтобы не было дискриминации.
А сегодня в нашей действительности действует принцип равенства всех перед законом?
Меня поражает Ваш вопрос. Происходящие сегодня волнения, сложившаяся катастрофическая ситуация, в которой мы оказались, свидетельствуют как раз об отсутствии того, о чем Вы спросили. Вне закона существует беспредел: несколько человек ставят себя выше закона, решают, как должен избирательно действовать закон. В этом случае у нас не только не будет судебной системы, но еще и такая ситуация станет возникать перманентно, то есть каждый год или каждые два года мы будем иметь взрывоопасную ситуацию.
Вчера и сегодня пресса наводнена публикациями о беззакониях и насилии. В Сари таге даже заходили в дома жителей и терроризировали их.
Чем оправданно или обусловлено то, что людей преследовали в Сари таге, заходили в их дома? Согласно Конституции, никто не имеет право заходить в жилище человека вопреки его воле. Уважаемые сотрудники полиции, кто вы такие, чтобы заходить в дома людей вопреки их воле.
Около двух десятилетийв полицейской, правоохранительной и судебно-правовой системах осущетвляются реформы. Вы как человек, который каждый день бывает в суде, заметили эти рефрмы?
Наша полиция нуждается в серьезнейших реформах, мы не достигли того уровня, чтобы гордиться своей полицией. Мне больно, что осаду территории полицейского полка полиция восприняла как личный вопрос. Такое впечатление, что эти люди просто мстят обществу.
На протяжении многих лет на реформы в полицейской системе тратились огромные средства, были даже получены гранты от различных международных структур…
Я призываю наше гражданское общество с сегодняшнего дня начать выяснять, куда пошли эти деньги, на что они были потрачены. Я обвиняю и европейские структуры, потому что они каждый год выделяют средства, но не интересуются, на что они тратятся, во что вкладываются, какие результаты достигнуты. Это единая цепь: деньги - насилие – опять деньги… Была просто проведена операция по обману общества, а характер и суть остались в рамках существующих сегодня представлений о полиции. Честно говоря, я надеялся, что мы имеем реформированную полицию, но сейчас я чувствую себя трижды обманутым, потому что понял: в самый необходимый момент полиция не оказалась на высоте и ушла из поля законности. Следствием стало то, что были нарушены закрепленные Конституцией права наших граждан.