Ձերբակալել են Հովսեփ Խուրշուդյանին
Այսօր լուսադեմին՝ ժամը 04։00-ի սահմաններում, Խորենացի փողոցից բերման են ենթարկել Հովսեփ Խուրշուդյանին։ Փաստաբան Սեդա Սաֆարյանը քիչ առաջ է տեսակցել Խուրշուդյանին, ով պահվում է Աշտարակի ՁՊՎ-ում։ ԽուրշուդյանըՍաֆարյանին պատմել է, որ Խորենացի փողոցում որևէ գործողություն չի իրականացրել, պարզապես մասնակցել է խաղաղ հանրահավաքի և կարծում է՝ իրեն անազատության մեջ պահելը սադրիչ գործուղության արդյունք է, որով նրան փորձում են զրկել հավաքներին մասնակցելու իրավունքից։ Փաստաբանն ընդգծում է՝ Խուրշուդյանը Եվրամիության Արևելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի ղեկավար կոմիտեի անդամ է, և նրան բերման ենթարկելիս պետք է բավարար հիմքեր ունենալ։
Խուրշուդյանը կասկածվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ զանգվածային անկարգություններինմասնակցելը, որն ուղեկցվել է գույքի ոչնչացմամբ, իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնության գործադրմամբ։ Խուրշուդյանը հայտնել է, որ ձերբակալության հիմքերը նրա համար անընդունելի են, ՁՊՎ-ում պահելը՝ ապօրինի։
Փաստաբանին տեղեկացրել են, որ ձերբակալման նպատակը փախուստը կանխելն էր, սակայն Խուրշուդյանը պարզաբանել է, թե փախուստի դիմելու որևէ մտադրություն չի ունեցել։ Նրա նկատմամբ նախնական կիրառված է 72 ժամյա կալանք, որից հետո, եթե ոստիկանությունը բավարար ապացույցներ հայտնաբերի, մեղադրանք կառաջադրի, այլապես ազատ կարձակեն։
Փաստաբան Սաֆարյանն ընդգծում է, որ Խուրշուդյանին Խորենացի փողոցից անհատականացված են բերման ենթարկել, քանի որ ոստիկանը, նրան տեսնելով, հրահանգել է՝ սրան էլ տարեք. «Այսինքն՝ գործողություն կատարելու առիթով չէ, որ իրեն բերման են ենթարկել, և որ ենթադրելի է՝ ոստիկանությունն ունի ակտիվ, մտածող, իր համար վտանգ ներկայացնող մարդկանց անուններով ցուցակ, որով ղեկավարվում և բերման է ենթարկում»,-հավելում է Սեդա Սաֆարյանը։

Задержан Овсеп Хуршудян
Сегодня около 04։00 утра с улицы Хоренаци был подвергнут приводу Овсеп Хуршудян. Немногим ранее адвокат Седа Сафарян виделась с Хуршудяном, который находится в аштаракском изоляторе временного содержания. Овсеп Хуршудян рассказал адвокату, что никаких действий на улице Хоренаци не осуществлял, всего лишь участвовал в мирной демонстрации и считает, что его заключение под стражу – это результат провокации, с помощью которой его пытаются лишить права участвовать в митингах. Адвокат подчеркнула, что Хуршудян – член руководящего комитета Форума гражданского общества Восточного партнерства Евросоюза, и его принудительный привод должен иметь под собой достаточные основания.
Овсеп Хуршудян подозревается в участии в массовых беспорядках, сопровождавшихся уничтожением имущества, применением насилия к сотрудникам полиции. Сам Хуршудян сообщил, что для него неприемлемы основания для ареста, а содержание в ИВС – противозаконно.
Адвокату заявили, что цель ареста Овсепа Хуршудяна – предотвратить его побег, однако Хуршудян пояснил, что ни имеет намерения скрываться. К нему применен 72-часовой арест, и если по истечении этого срока полиция найдет достаточные доказательства, то будет выдвинуто обвинение, в противном случае Хуршудяна должны будут отпустить.
Седа Сафарян подчеркнула, что с улицы Хоренаци ее подзащитного подвергли приводу персонально, поскольку полицейский, увидев его, отдал распоряжение: “Этого тоже заберите”. “То есть поводом для привода было не совершение действия. Можно предположить, что у полиции есть список мыслящих, представляющих для нее опасность людей, которым она руководствуется при осуществлении принудительного привода”,- отметила Седа сафарян.