Գառնիի համայնքապետը ծեծել է համագյուղացիներին, հայտնվել հիվանդանոցում
Երկու օր առաջ Երեւանի հիվանդանոցներից մեկից ոստիկանությանը տեղեկացրել են, որ գլխի վնասվածքներով իրենց է դիմել Գառնիի համայնքապետ Աշոտ Վարդանյանը: Գառնիում շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ այդ օրը համայնքապետն իր հարազատների հետ միասին ծեծել է գյուղի երիտասարդներից մեկին՝ Գառնի համայնքի ավագանու անդամ Ներսես Վարդանյանին: Գյուղամիջում տեղի ունեցած ծեծկռտուքը Ա. Վարդանյանն ու իր հարազատները շարունակել են կեսգիշերին՝ արդեն Ներսես Վարդանյանի տանը, որի արդյունքում համայնքապետը նույնպես գլխի վնասվածք է ստացել:
Համայնքապետ Աշոտ Վարդանյանը դրանից երկու օր առաջ՝ հուլիսի 18-ին, ծեծել էր գառնեցի մեկ ուրիշ երիտասարդի՝ Ժորա Մարտիրոսյանին: Դեպքը տեղի է ունեցել ժամը 15:00-ի սահմաններում, Գառնիի մշակույթի տանը, գյուղատնտեսության նախարարության, «Ջրային տնտեսություն» ԾԻԳ ՊՀ-ի եւ Գառնի համայնքապետարանի ու նրա ենթակայության հիմնարկների աշխատակիցների ներկայությամբ: Պատճառն այն է եղել, որ մշակույթի տան աշխատակից Ժորա Մարտիրոսյանը «Ջրային տնտեսություն» ԾԻԳ-ի աշխատակիցներին հարցրել է, թե ինչո՞ւ նախապես հանրությունը չի տեղեկացվել քննարկման օրվա եւ քննարկման ներկայացված թեմայի մասին: Հարցը դուր չի եկել համայնքապետին, եւ նա հարձակվել է երիտասարդի վրա, հարվածել նրան, հայհոյել, կոտրել հեռախոսը: Այդ պահին դահլիճ է մտել գյուղի բնակիչներից Արուսյակ Այվազյանը եւ փորձել է օգնել երիտասարդին: Սակայն, համայնքապետը հրել է նաեւ Ա. Այվազյանին ու վնասել նրա թեւը, հանրության ներկայությամբ վիրավորել ու զրպարտել է նրան:
Այդ օրը «Ջրային տնտեսություն» ԾԻԳ-ը հանրային քննարկման էր ներկայացրել Գառնիի մայր ջրանցքի եւ համայնքների ներտնտեսային ցանցի վերականգնման նախագծի բնապահպանական եւ սոցիալական կառավարման պլանը: Սակայն, այդ մասին համայնքի բնակիչներն իրազեկված չեն եղել: «Ջրային տնտեսություն» ԾԻԳ ՊՀ-ից հայտնում են, որ հունիսի 28-ին նամակով դիմել են Գառնիի համայնքապետին, որպեսզի հայտարարությունը փակցնեն, մարդկանց տրամադրեն նյութերը, նաեւ՝ դահլիճ տրամադրեն քննարկման համար: Մինչդեռ, համայնքապետը նրանց գալուց առաջ այդ մասին տեղյակ է պահել միայն համայնքապետարանի, մշակույթի տան եւ մանկապարտեզի աշխատակիցներին:
Համագյուղացիների եւ այլոց նկատմամբ Ա. Վարդանյանի ագրեսիվ պահվածքը, որը նա դրսեւորել է նախորդ հանրային քննարկումների ժամանակ, այս տարվա ընթացքում մի քանի անգամ արձանագրել են լրագրողների, նաեւ՝ «Հետքի» տեսախցիկներն ու ֆոտոխցիկները:
Իսկ առհասարակ, Աշոտ Վարդանյանի կենսագրությունն ամեն տարի լրացվում է նմանօրինակ քրեական պատմություններով: Արդեն Աբովյան քաղաքի դատարանի վարույթում է նրա մասնակցությամբ տեղի ունեցած մեկ այլ քրեական գործ: Քննչական կոմիտեի տարածած հայտարարության համաձայն՝ մեկ տարի առաջ, 2015թ. հուլիսի 9-ի երեկոյան Մարզպետ Վարդանյանի (համայնքապետի որդին է), նրա երկու ազգականների եւ համագյուղացի Ռուբիկ Հակոբյանի միջեւ Գառնի գյուղի տարածքում վիճաբանություն է ծագել ավտոմեքենաներով ճանապարհը միմյանց չզիջելու պատճառով ։ Այն շարունակվել է գազալցակայանի շրջակայքում, ապա վերածվել է ծեծկռտուքի, որի ընթացքում, քննության տվյալներով, Ռ. Հակոբյանն ինքնաձիգով կրակահերթ է արձակել։ Պարզվել է նաեւ, որ վիճաբանությանը միջամտել են համայնքի ղեկավար Աշոտ Վարդանյանը, Ռուբեն Հակոբյանի մտերիմները:
«168 ժամի» հրապարակման համաձայն՝ «··· Կոտայքի մարզի Գառնի գյուղի գյուղապետարան են այցելել ՀՀ դատախազության մեծ թվով աշխատակիցներ եւ պաշտոնատար այլ անձինք: Պատճառն, ըստ մեր աղբյուրների, Գառնիի գյուղապետ Աշոտ Վարդանյանի ապօրինի գործարքներն են, որոնց կապակցությամբ քրեական գործ է հարուցվել: Ըստ հավաստի տեղեկությունների` Գառնիի գյուղապետ Աշոտ Վարդանյանը փաստաթղթեր կեղծելով, մասնավորապես՝ Գառնիի Ալիբուլաղ թաղամասում, հսկայական հողատարածք է վաճառել պարսիկներին: Գառնիի մեր աղբյուրները տեղեկացնում են, որ վաճառված հողատարածքն իրականում պատկանել է գառնեցի Արտավազդ Սահակյանի գերդաստանին, որի որդուն` Սերյոժա Սահակյանին, վերջերս գյուղապետը ծեծել է, քանի որ վերջինս բողոքել է հողատարածքը յուրացնելու համար: Սերյոժա Սահակյանի հողատարածքը պարսիկներին գաղտնի կերպով վաճառելու քայլը գյուղապետ Աշոտ Վարդանյանը պատճառաբանել է հետեւյալ կերպ. «Չեք մշակում, դրա համար էլ ծախել եմ»···· »:
Հողերի անօրինական վաճառք կատարելու, նաեւ համագյուղացիներից մեկ ուրիշի՝ Արամայիս Եղիազարյանի վերաբերյալ տարածքային կադաստրի ստորաբաժանմանը տրված կեղծ տեղեկությունների համար, որի արդյունքում նրան զրկել է հայրական տան եւ տնամերձ հողամասի սեփականության իրավունքից, Աշոտ Վարդանյանը 2009թ. մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ 315-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների կատարման մեջ, նրա նկատմամբ կիրառվել է համաներում եւ ազատվել է պատիժը կրելուց:
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի 09-12-2009թ. դատավճռից· «··· իր պաշտոնեական լիազորությունները ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով եւ անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով, առանց համապատասխան ձեւակերպման, խախտելով Հայաստանի Հանրապետության Հողային օրենսգրքի 75 հոդվածի պահանջները, 2009թ. ապրիլ ամսին Իրանի քաղաքացի, Հայաստանի Հանրապետությունում հատուկ կարգավիճակով բնակվող Յուսեֆ Քյարիմի Ղուկասյանին անհատույց օգտագործման համար տրամադրել է Գառնի գյուղի համայնքի սեփականություն հանդիսացող գյուղատնետսական նշանակություն, արոտավայրի կարգավիճակով «Կոնեի աղբյուրներ» կոչվող տեղամասից որոշակի հատված, որտեղ վերջինիս թույլատրել է ապօրինի կարգով կառուցել 6*12, 6*11 չափերի երկու կապիտալ շինություններ, բացի այդ՝ նա բանավոր կարգով թույլատրել է նաեւ Յ. Ղուկասյանին կառուցել 260 գծամետր քարե պարիսպ, ինչպես վերջինիս սեփականություն հանդիսացող, այնպես էլ համայնքային հողակտորի սահմանաեզրին, որոնցով էական վնաս է պատճառել Գառնի գյուղի համայնքի շահերին»:
Գլխավոր դատախազությունը 2014թ. նոյեմբերի 27-ին Գառնի համայնքի ղեկավար Ա. Վարդանյանին մեղադրանք էր առաջադրել ՀՀ քրեական օերնսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 315.2-րդ հոդվածով եւ 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1.1-րդ կետով: Ըստ գլխավոր դատախազության կայքէջի` Կոտայքի մարզի Գառնի համայնքի ղեկավար Աշոտ Վարդանյանը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, տեղական տուրքերը եւ վճարները հաշվարկելու եւ գանձելու կարգի պահպանման նկատմամբ հսկողությունն իրականացնելու լիազորությունը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով եւ անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, դրսեւորելով անգործություն, միջոցներ չի ձեռնարկել Գառնի համայնքում գործող` իր ազգականին պատկանող գազալցակայանի 2 տարվա եւ բենզալցակայանի 3 տարվա տեղական տուրքը գանձելու ուղղությամբ, ինչի արդյունքում համայնքին պատճառվել է էական վնաս:
Աշոտ Վարդանյանին առաջադրված մեղադրանքների շարքը ներկայացրածով չի սահմանափակվում, բայց նա շարունակում է պաշտոնավարել արդեն 20 տարի:

Староста Гарни избил односельчан, после чего оказался в больнице
Два дня назад одная из ереванских больниц сообщила полицию о том, что к ним с травмой головы обратился староста села Гарни Ашот Варданян. Согласно циркулируемым в селе слухам, в тот день Варданян вместе со своими родственниками избил одного из местных молодых людей – члена совета старейшин общины Нерсеса Варданяна. Произошедшую в центре села драку Ашот Варданян и его родственники продолжили в полночь уже в доме Нерсеса Варданяна, в результате чего старота получил травму головы.
За два дня до этих событий, 18 июля, Ашот Варданян избил другого молодого гарнийца – Жору Мартиросяна. Случай произошел днем, в местном доме культуры, в присутствии сотрудников Министерства сельского хозяйства, Агентства осуществления программ “Водное хозяйство” и общинной администрации. Причина была в том, что работник дома культуры Жора Мартиросян поинтересовался у представителя “Водного хозяйства”, почему они заранее не предупредили общественность о дате проведения публичного обсуждения и предложенной теме. Вопрос не понравился старосте Варданяну, и он набросился на молодого человека, ударил его, обругал матом, разбил телефон. Именно в это время в зал вошла одна из местных жительниц, Арусяк Айвазян, которая подоспела на помощь молодому человеку. Однако староста оттолкнул ее, причинив травму руки, оскорбил и оклеветал женщину в присутствии всех собравшихся.
В тот день АРП “Водное хозяйство” представило на обсуждение общественности проект восстановления главного канала Гарни и внутридомовой сети, однако гарнийы не были осведомлены об этом. 28 июня представители “Водного хозяйства” обратились в администрацию села с письмом, которым просили вывесить объявление, предоставить людям необходимые материалы и обеспечить их соответствующим помещением. Между тем о предстоящем обсуждении староста сообщил лишь непосредственно перед приездом представителей АРП, причем только сотрудникам местной администрации, дома культуры и детского сада.
К односельчанам и другим лицам Ашот Варданян не раз проявлял агрессивное поведение, что неоднократно фиксировали журналисты, в том числе видео- и фотокамеры Hetq.am.
Отметим, что биография А.Варданяна каждый год “обогащается” новыми криминальными историями. Так, в суде города Абовяна рассматривается новое уголовное дело с его участием. Согласно заявлению Следственного комитета, год назад, 9 июля 2015 г., между Марзпетом Варданяном (сын старосты), двумя его родственниками и жителем Гарни Рубиком Акопяном на территории села произошел конфликт в связи с тем, что никто из них, находясь за рулем автомобиля, не захотел уступить другому дорогу. Конфликт продолжился недалеко от газозаправочной станции, перейдя в драку, во время которой, по данным следствиям, Р.Акопян выстрелил из автоматического оружия. Выяснилось также, что в конфликт вмешались уководитель общины Ашот Варданян и люди из окружения Рубена Акопяна.
Газета “168 часов” опубликовала статью, в которой сообщалось, что село Гарни посетило большое число сотрудников прокуратуры и других должностных лиц. Причиной стала незаконная сделка старосты Ашота Варданяна, в связи с чем было возбуждено уголовное дело. По достоверным сведениям Ашот Варданян, подделав документы, продал иранцам огромный земельный участок в Гарни. Местные источники газеты рассказали, что проданный участок в действительности принадлежит семье местного жителя Артавазда Саакяна, сына которого, Сережу Саакяна, староста избил, поскольку тот пожаловался на незаконное присвоение им земли. Тайную продажу иранцам земельного участка Сережи Саакяна Ашот Варданян объяснил следующим образом: “Вы не обрабатываете, потому и продал”.
В связи с незаконной продажей земли, а также предоставлением территориальному кадастру ложных сведений, в результате которых житель Гарни Арамаис Егиазарян лишился права собственности на отцовский дом и приусадебный участок, Ашот Варданян в 2009 г. был признан виновным по ч.1 ст.308 и ч.1 ст.315 УК РА, однако был освобожден по амнистии.
27 ноября 2014 г. Генпрокуратура выдвинула руководителю общины Гарни обвинение в том, что тот, являясь должностным лицом, нарушил порядок расчета и взимания местных пошлин, исходя из личной заинтересованности, проявил бездействие, не принял меры с целью взиманию местной пошлины за 2 и 3 года с действующих в общине Гарни газозаправочной и бензозаправочных станций, принадлежащих его родственнику, тем самым причинив общине существенный ущерб.
Этим выдвинутые Ашоту Варданяну обвинения не ограничиваются, тем не менее, он уже 20 лет продолжает занимать должность старосты общины.