Կապանի խնամքի կենտրոնի երեխաները թիվը նվազել է. պատճառը գիշերակացն է
«Ես իրենց շատ լավ եմ հասկանում՝ երեխան ուզում է մնալ ծնողի մոտ, իրենց ցանկությունն է: Մեկ է՝ ես ինչ էլ անեմ, ինչքան էլ հոգատար լինեմ, երեխայի ամենավատ ծնողից էլ վատն եմ»,- ասում է Կապանի երեխաների խնամքի կենտրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Մարատ Վարդանյանը: Նա 1 տարուց քիչ ավելի է, ինչ նշանակվել է այդ պաշտոնում: Կենտրոնի ամբողջական անվանումը «Կապանի երեխաների խնամքի և պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատություն» ՊՈԱԿ է, սակայն տեղացիները կարճ ասում են խնամքի կենտրոն:
Նախկին տնօրեն Դավիթ Համբարձումյանի դեմ հարուցվել է քրեական գործ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման հիմքով՝ 3 մլն 200 հազար դրամի հափշտակության առթիվ: Այս մասին ժամանակավոր պաշտոնակատարը նախընտրում է չխոսել, ասում է՝ դեռևս չի ավարտվել գործը: Մեկ տարի առաջ աղմկահարույց այդ դեպքը վնասել է նաև գիշերօթիկ հաստատության համբավը: Մ. Վարդանյանի կարծիքով՝ ինչքան արագ վատ համբավ ձեռք բերեց կենտրոնը, նույնքան արագ էլ ազատվեց այդ պիտակից:
2007-ին Կապանի թիվ 1 հատուկ դպրոցը վերակազմավորվել է Կապանի թիվ 1 կրթահամալիրի (այժմ՝ թիվ 5 հիմնական դպրոց) և «Կապանի երեխաների խնամքի և պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատություն» ՊՈԱԿ-ի: Կենտրոնը գործում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ենթակայության ներքո:
Մարատ Վարդանյանն ասում է՝ չնայած մարզում աղքատության թիվն աճում է, կենտրոն հաճախող երեխաների թիվը նվազում է: Այս ուսումնական տարվա ավարտին երեխաները եղել են 63-ը: Մինչդեռ, օրինակ, 2009-10 թթ. կենտրոն է հաճախել 114 երեխա: Սա պայմանավորված է գիշերակացի խնդրով:
Տնօրենի ժամանակակից պաշտոնակատարի խոսքով՝ նախկին տնօրեն Դ. Համբարձումյանը երեխաներին թույլատրել էր չգիշերել կենտրոնում, սակայն գիշերակացը կենտրոնում պարտադիր պայման է, և ինքն այդ հարցը խիստ է դրել, շեշտում է, որ բոլոր երեխաները պետք է գիշերեն այստեղ: Այդ պայմանի պատճառով անցյալ տարվա սեպտեմբերին 12-13 երեխա հրաժարվեց հաճախել կենտրոն:
Հետո ավելացնում է, որ Երևանում խնամքի կենտրոններից մեկում փորձ է արվել՝ գիշերակացը հանվել է: Հիմա իրենք էլ սպասում են այդ փորձի արդյունքին:
Հաստատության երեխաների մեծ մասը սովորում է մոտակա թիվ 5 հիմնական դպրոցում: Երեխաները պետք է լինեն «Փարոսի» շահառուներ անապահով ընտանիքներից: Եթե նպաստառու ընտանիքում կան մի քանի դպրոցահասակ երեխաներ, բոլորն էլ հաճախում են կենտրոն:
Դպրոցի դասերից հետո երեխաները գնում են խնամքի կենտրոն, որտեղ ճաշում են, դասերը պատրաստում, ազատ ժամանցն անցկացնում: Մ. Վարդանյանի խոսքով՝ հաստատությունը տրամադրում է հագուստ, գրենական պիտույքներ: Ֆինանսավորվումը կատարվում է պետբյուջեից:
Կենտրոնի շենքը կառուցվել է 1962 թ-ին ու մինչ օրս չի հիմնանորոգվել: Տանիքն արդեն մաշվել է, ինչի հետևանքով անձրևաջրերը լցվում են ներս: Սա, ըստ Մ. Վարդանյանի, ամենահրատապ խնդիրն է, որ պիտի լուծվի:
Առաջիկայում լուծելու են լվացքատան տեղի խնդիրը: Հիմնադրման օրվանից կենտրոնի լվացքատունը գտնվում էր նախկին գիշերօթիկի, այսօր արդեն թիվ 5 հիմնական դպրոցի տնտեսական մասնաշենքում: Այն պատկանում է դպրոցին: Մ. Վարդանյանն ասում է՝ լվացքատունն իրենց շենքից հեռու է, բացի դրանից, դպրոցի գույք է հանդիսանում, հետևաբար, կենտրոնի շենքի առաջին հարկում տեղ են հատկացնելու լվացքատան համար: Լվացքի մեքենաներ ունեն, բայց Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը խոստացել է նվիրել 15-կիլոգրամանոց լվացքի մեքենա:
Տեխնիկական խնդիրները լուծելի են, կարևորը՝ երեխաներն իրենց լավ զգան կենտրոնում: Տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարը նշում է, որ երեխաները պետք է զգան ծնողների հոգատարությունը: Ճիշտ է, նրանք շաբաթվա 5 օրերին մնում են կենտրոնում և միայն շաբաթ-կիրակի են գնում իրենց տուն, բայց այդ 5 օրերին էլ երեխաները, ըստ տնօրենի, պետք է զգան, որ ընտանիքն իրենցով հետաքրքրվում է: Ծնողներ կան, որ ընդհանրապես չեն այցելում երեխաներին, բայց կան նաև այնպիսիք, ովքեր ամեն օր նույն ժամին գնում են տեսակցելու երեխաներին: «Առարկայական խմբակներ ունենք, ձգտում ենք, որ պայմանները մոտեցնենք ընտանիքի պայմաններին, որ երեխան շատ չզգա տարբերությունն իր ընտանիքի և այստեղի միջև, բայց նորից եմ ասում՝ ինչքան էլ ուզենք, չենք հասցնի: Իրականությունն եմ ասում՝ երեխան դեպի ծնողն է ձգտում»,- ասում է Մարատ Վարդանյանը:
Գիշերակացը հանելու դեպքում նա վստահ է, որ կենտրոնում երեխաների թիվը կավելանա, սակայն ցանկանում է, որ մարդիկ այնքան լավ ապրեն, որ ստիպված չլինեն իրենց երեխաներին ուղարկել նման կենտրոններ:

Число воспитанников в капанском Центре по уходу за детьми сократилось: основная проблема – обязательная ночевка
“Я хорошо их понимаю, ребенок хочет оставаться с родителями, это его желание. И какой бы заботой я их ни окружил, я всегда буду для ребенка хуже самого плохого родителя”,- утверждает временно исполняющий обязанности директора капанского Центра по уходу за детьми Марат Варданян. Эту должность он занимает чуть больше года.
В отношении бывшего директора Давида Амбарцумяна было возбуждено уголовное дело по факту хищения 3 млн 200 тыс. драмов. Об этом М.Варданян предпочитает не говорить, считая, что Центр уже восстановил свою репутацию.
В 2007 г. действовавшая в Капане спецшкола была преобразована в образовательный комплекс номер 1 (ныне основная школа номер 5) и ГНКО “Капанский интернат по уходу и защите детей”. Центр действует в ведении Министерства труда и по социальным вопросам РА.
Несмотря на то, что уровень бедности в области растет, число детей в Центре сокращается. Это обусловлено проблемой ночевки.
По словам М.Варданяна, бывший руководитель Центра Д.Амбарцумян разрешил детям не оставаться здесь на ночь, однако в заведении ночевка – обязательное условие, и он этот вопрос поставил очень строго: все дети должны ночевать здесь. Из-за этого в сентябре прошлого года 12-13 детей отказались посещать Центр.
Большинство воспитанников учится в ближайшей школе номер 5. Все они из необеспеченных семей. Если в семье, получающей пособие, имеется несколько детей школьного возраста, то все они посещают Центр.
После уроков дети отправляются в Центр ухода, где обедают, готовят уроки, проводят свой досуг. Заведение предоставляет им одежду, письменные принадлежности. Финансирование производится из бюджета.
Здание, где размещается Центр, было построено в 1962 г. и до сих пор не ремонтировались. Крыша настолько прохудилась, что во время дождя вода заливает все помещения. По словам Марата Варданяна, на сегодняшний день это самая актуальная проблема, требующая срочного решения.
В ближайшее время будет решен и вопрос прачечной, которая находится далеко от Центра. В ближайшее время на первом этаже заведения будет выделено место, где разместится прачечная. Зангезурский медно-молибденовый комбинат пообещал подарить стиральную машину на 15 кг.
Технические вопросы можно решить, главное, чтобы детям было комфортно в Центре, чтобы они чувствовали заботу со стороны родителей. И хотя дети остаются в Центре пять дней в неделю и на субботу-воскресенье возвращаются домой, даже эти несколько дней они должны чувствовать, что семья интересуется ими. Есть родители, которые вообще не навещают своих детей, но есть и такие, которые приходят к ним каждый день. “У нас действуют различные кружки. Мы стремимся к тому, чтобы ребенок не чувствовал разницу между жизнью здесь и в родной семье. И все же ребенк, несмотря ни на что, всегда стремится быть с родителями”,- говорит Марат Варданян.
Он уверен, что в случае отмены обязательной ночевки число детей в Центре увеличится. Но больше всего и.о. директора хочет, чтобы люди жили настолько хорошо, чтобы им не приходилось отправлять своих детей в подобные центры.