«Աշտարակ-կաթ»-ը Պրիվոլնոյեի գյուղացիներին պարտք է 34 մլն դրամ՝ մթերած 315 տոննա կաթի գումարը
«Աշտարակ-կաթ» ՓԲԸ-ն Պրիվոլնոյե համայնքի գյուղացիներից օրը 7 տոննա, ամսական՝ 210 տոննա կաթ է գնում: Այս մասին մեզ հայտնեց «Աշտարակ-կաթ»-ի Պրիվոլնոյեի կաթի կետի մենեջեր Վարդան Տոմեյանը: Վերջինիս տեղեկացմամբ՝ ընկերությունը Պրիվոլնոյեի կաթ արտադրողներին չի վճարել 1,5 ամսվա ընթացքում իր գնած 315 տոննա կաթի գումարը՝ 34 մլն դրամ: Այսօր մեր հարցմանը ընկերության կաթի մթերման բաժնի աշխատակիցներից մեկը, ով հրաժարվեց ներկայանալ, պատասխանեց. ««Աշտարակ- կաթ» ընկերությունն ունի լուրջ խնդիրներ՝ հարկային մուտքերի, վարկերի, գազի, ջրի, լույսի վարձերի և այլն: Ամսի 1-ից սկսելու ենք վճարել»: Մեր հարցին, թե ինչու Պրիվոլնոյեի կաթ արտադրողները «Աշտարակ- կաթի»-ին պետք է կաթ մատակարարեն ապառիկ, մթերման բաժնի աշխատակիցը չպատասխանեց և անջատեց հեռախոսը:
«Աշտարակ- կաթը» հունիսի 1-ից 1 կգ կաթի գինը սահմանել է 120 դրամ: Մինչ այդ Պրիվոլնոյեի կաթ արտադրող գյուղացիներից կաթ գնել է 1կգ-ը 100 դրամով: «Մի շիշ ջերմուկը 250 դրամ է, մի լիտր կաթը՝ 120 դրամ: Մասնավորը 100 դրամով կաթ է հավաքում մեզանից: Փաստորեն, մենք 2,5 լիտր կաթով մեկ լիտր ջերմուկ ենք առնում: Այ, էս վիճակում ենք»,-ասում է կաթ արտադրող Գևորգ Մանուկյանը: «Պրիվոլնոյեի կաթը ընտիր կաթ է: Ես էլ եմ ֆերմեր, 30 կով ունեմ: Իմ կովերի տված կաթը լրիվ հանձնում եմ «Աշտարակ-կաթ»-ին: Ինձ էլ նույն ձևով են վճարում, 15-օրով ենք հաշվում, 3-րդ 15-օրյակ է փակվում: Բա ոնց, գյուղացիները դժգոհում են: Ես ուղղակի հետևում եմ կաթի որակին»,-բացատրեց Վարդան Տոմեյանը:
«Մայիս, հունիս ամիսներին շուրջ մեկ տոննա կաթ եմ վաճառել «Աշտարակ-կաթ»- ին: Կաթի փողը արդեն 1,5 ամիս է ինձ չեն վճարել: Հա ձգձգում են: Ընկերության իմ պարտքը կազմում է 150 հազար դրամ»,- հայտնեց Սերժիկ Կիրակոսյանը:
Անահիտ Բարոյանը «Աշտարակ-կաթին» ամիսը 1,5 տոննա կաթ է վաճառում: Ընդհանուր հաշվով «Աշտարակ-կաթը» ինձ պարտք է 200 հազար դրամ: «Չէ, կաթի փողը ժամանակին չեն տալիս: Մեծ ընտանիք ենք՝ 8 անձ ենք: Երեխեք են, թոռներ են, հարսներ են, չենք կարողանում ծայրը ծայրին հասցնել»,- բացատրեց Անահիտը:
«Մենք կաթը շատ էժան ենք հանձնում «Աշտարակ-կաթին», բայց ընկերությունը, մեկ է, ձգձգումներով է վճարում կաթի գումարները: Դա դժվարություն է ստեղծում մարդկանց համար: Գալիս է սեպտեմբերը, ծնողները աշակերտների համար չեն կարողանում գնել աշակերտական համազգեսներ, դասագրքեր: Այն, ինչ որ մենք տքնանքով արտադրում ենք, չենք կարողանում արդյունքները ստանալ»,- դժգոհեց Պրիվոլնոյեի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Աննա Մաքսիմովնան:

Компания “Аштарак-кат” задолжала фермерам села Привольное 34 млн драмов за 315 тонн молока
ЗАО “Аштарак-кат” покупает у фермеров из села Привольное 7 тонн молока в день, или 210 тонн в месяц. Об этом нам сообщил менеджер пункта сбора молока в Привольном ВСардан Томеян. По его словам, местным производителям компания не выплатила 34 млн драмов за приобретенные 315 тонн молока. В ответ на наш запрос один из работников заготовительного пункта “Аштарак-кат”, который не пожелал представиться, сообщил, что у компании серьезные проблемы с кредитами, платежами за газ, воду, электроэнергию. Вместе с тем он отметил: “С 1 июля начнем платить”.
На вопрос, почему фермеры из Привольного должны поставлять молоко “Аштарак-кат” в кредит, сотрудник компании не ответил и отключил телефон.
С 1 июня “Аштарак” установила цену 1 килограмма молока в размере 120 драмов. До этого компания покупала в Привольном молоко по 100 драмов за килограмм. “В Привольном отменное молоко. Я тоже фермер, у меня 30 коров. Все молоко, которое я получаю, сдаю компании “Аштарак-кат”. Считаем по 15 дней. Я просто слежу за качеством молока”,- пояснил Вардан Томеян.
“В мае-июне я продал “Аштарак-кат” почти тонну молока. Уже полтора месяца они мне не платят. Компания задолжала мне 150 тысяч драмов”,- сообщил Сержик Киракосян.
Анаит Бароян каждый месяц сдает 1,5 тонны молока. “В целом “Аштарак-кат” должна выплатить мне 200 тысяч драмов. У нас большая семья – 8 человек: дети, внуки, невестки. С трудом сводим концы с концами”,- рассказала нам Анаит.
“Молоко мы продаем “Аштарак-кат” по низкой цене, тем не менее компания не платит нам вовремя, что создает для людей трудности. Мы не видим результаты своего тяжелого труда”,- пожаловалась директор средней школы в Привольном Анна Максимовна.