Մարզպետի հանձնարարությունը չի կատարվել
Սահմանամերձ Պրիվոլնոյե գնացող ճանապարհը չէինք գտնում: Ուռուտում հարցրինք ճանապարհը. «Ուղիղ գնացեք, բայց զգույշ կլինեք, մինչև կոկորդներդ հասնող փոսերի մեջ չընկնեք»,- զգուշացրեց մի տղամարդ:
Ուռուտ-Սվերդլով-Պրիվոլնոյե պետական սահմանահատվածի ճանապարհը մի կերպ հատեցինք: Չորս տարի առաջ ասֆալտապատվել է ճանապարհի Ստեփանավան-Ուռուտ հատվածը: Մնացած 11կմ երկարությամբ ճանապարհը մոռացության է մատնվել:
«Գյուղից 20 կմ էն կողմ թուրքերն են: Էս կողմը վրացական հայաբնակ Ախքյորփին է, էստեղից անտառով, եթե ուղիղ գնաս, սահմանը 10 կմ-ի վրա է: Մաքսատունը հենց գյուղի մեջ է»,- բացատրեց գյուղացիներից մեկը:
Մաքսատունը մի տնակ էր, որտեղ աշխատողների չհանդիպեցինք:
«Մի ժամանակ մեր գյուղում 401 տնտեսություն է եղել, հիմա գյուղում մնացել է 150 տնտեսություն»,- ասաց Գևորգ Մանուկյանը:
«Սովետի ժամանակ Պրիվոլնոյեում 800 աշխատող ձեռք է եղել՝ չհաշված երեխեքը: Գյուղի դպրոցը 250-300 աշակերտ ուներ»,- հավելեց Ժիրայր Կիրակոսյանը:
Տնօրեն Աննա Մաքսիմովնայից տեղեկացանք, որ ներկայումս Պրիվոլնոյեի միջնակարգ դպրոցում 130 աշակերտ է սովորում: Պրիվոլնոյեն իր անբարեկարգ փողոցներով, կիսաքանդ տներով ու չմշակված դաշտերով քաղաքակրթությունից հեռու, վաղնջական ժամանակների բնակավայր էր հիշեցնում:
«Մեր գյուղում շատ պրոբլեմներ կան: Առաջինը՝ ջուրը, 2-րդը՝ ճանապարհը: Ճանապարհները էս 20 տարի է ասում են` կսարքեն, ոչ մեկը ոչինչ չի ձեռնարկում: Պետք է ջրագիծը ջրի ակունքից միացնենք, գումար է պետք»,- բացատրեց Արայիկ Կիրակոսյանը:
Գևորգ Մանուկյանը մեզ ուղեկցեց «Չիրիմշա» հանդամաս՝ լեռնային աղբյուրներից սնվող գյուղի ջրամատակարարման բաց ակունքները և կիսաքանդ ջրհորները դիտելու: Ակունքի առվակի շրջակայքում արոտավայր էր: Մոտ 100 մետր ներքև խողովակով ջուրը գնում, լցվում էր ներքևի ջրամբարի մեջ ու այնտեղից տրվում գյուղին: Ջրհորները ռուսներն են սարքել:
«Ո՞վ կարա խանգարի անասունների էստեղից ջուր խմելուն: Վարար անձրևների հետ շրջակայքի ամբողջ կեղտը հոսում է խմելու ջրի մեջ: Ես էլ շշով ծորակից ջուր եմ լցրել ու տարել, դրել եմ մարզպետի սեղանին: Ասեց՝ էս ի՞նչ ջուր ա: Ասեցի՝ մեր խմելու ջուրն ա: Շշի տակ մոտ մի 20 սմ թրիք էր նստած»,- պատմեց Գևորգը:
«Ինձ որ մնա, գյուղի վիճակից մի բան էլ ա չեմ ասի: Նրա համար, որ անտերուդուրս գյուղա: Վսյո: Էսա, նայի, թրիքը քթիս տակին ա, չեն մաքրում, էսքան տեղն էլ ես եմ ավլում ամեն առավոտ: Ջուրը կարամ տանեմ ցույց տամ: Մեր ջուրը պիվի գույն ա: Պիվի տեղ կարող ենք ծախել»,- ասաց Գառնիկ Հայրապետյանը:
Պրիվոլնոյեն 1071,6 հա վարելահող ունի: Գյուղում ասացին, որ գյուղապետարանի հաշվեկշռում նստած միակ կոմբայնը չվերանորոգելու պատճառով հողը չի մշակվում: Համայնքի ավագանին իր երկու՝ 20.03.2014թ. 07 և 22.09.2014թ. 17 որոշումներով գյուղի միակ կոմբայնը խոտանելու և մետաղի ջարդոն հանձնելու մասին որոշում է կայացրել` առանց գյուղացիներին տեղյակ պահելու:
«Ձեզ տասնյակ տներ կարող եմ ցույց տալ, որտեղ իմ պես մարդիկ իրենց երեխաներին մեծացրել են: Երեխաները բրախել, փախել են գյուղից: Ես 1991թ. տուն եմ սարքել` հավատալով, որ վաղը լավ կլինի: Օրերցօր գյուղը լրիվ քանդվեց: Ինչի համար եմ էս տունը սարքել, եթե սրա ապագան չկա, եթե էս գյուղին տեր չկա»,- դժգոհեց Գևորգ Մանուկյանը:
Պրիվոլնոյեն17 տարի ղեկավարել է գյուղապետ Վազգեն Սարուխանյանը: Գևորգ Մանուկյանը ավագանու նախկին անդամ է: Նրա ասելով` ազգային անվտանգության ծառայության Տաշիրի բաժանմունքի կողմից 2012-2013թթ. ուսումնասիրվել են համայնքի բյուջեի ծախսերը: 80 հատ թուղթ ԿԳԲ-ն ներկայացրեց գյուղացիներին, 80–ից 15-ի տակ եմ ես ստորագրել: Ավագանու 65 հատ որոշում իմ տեղը կեղծել են, 7 ավագանի ենք եղել, 5 հոգու տեղ 65 հատ որոշում կեղծել են: Ու ոչ մի գնահատական դրանք չստացան»,- պատմեց Գևորգ Մանուկյանը:
«Ես Ղարաբաղի պատերազմի չեմ մասնակցել, Ղարաբաղի տեղն էլ չգիտեմ: Պատերազմի տարիներին Չիտայում եմ ապրել: Գյուղապետ Վազգեն Սարուխանյանը ինձ ձևակերպել էր որպես 1994թ. Ղարաբաղի ազատամարտիկ, պատերազմի հաշմանդամ և իմ անունով օգնություն էր գրել, փողն ստացել ու դրել էր ջեբը: ԱԱԾ-ից եկան գյուղ, հարցրին՝ Ղարաբաղում եղե՞լ ես, պատերազմի հաշմանդամ ե՞ս: Այ մարդ, ասի, ես պատերազմում վաբշե չեմ եղել: Բայց պասպորտիս համարը չէր բռնում, պասպորտս փոխել էի: Իրենք հին պասպորտիս համարն էին գրել: Հետո գյուղապետ Վազգեն Սարուխանյանը ինձ ասաց` էդ փողով ցեմենտ է առել, որ գյուղապետարանը վերանորոգի»,- պատմեց Ավետիս Կիրակոսյանը:
Պրիվոլնոյեում մեզ հետ զրուցած գյուղացիներից մի քանիսն ասացին` հույս են ունեցել, որ Վ. Սարուխանյանին գործից հանելու են, սակայն նրանց ասելով՝ գյուղապետի յուրացումների գործը փակվել է տաշիրցի մեծահարուստ Կարեն Կարապետյանի միջնորդությամբ: Մեր կողմից ուսումնասիրված համայնքի ավագանու 2015թ. մարտի 25-ի 08 որոշումով Պրիվոլնոյեի բնակիչ Արթուր Առաքելյանի ուսման վարձի համար համայնքի բյուջեից հատկացվել է 60 հազար դրամ: Ավագանու 2014թ. հոկտեմբերի 3-ի թիվ 20 որոշումով` նույն Արթուր Առաքելյանին հատկացվել է 225 000 դրամ ուսման վարձ:
Պրիվոլնոյեից մեզ հայտնեցին, որ Արթուր Առաքելյանը համայնքի ավագանու անդամ Ալբերտ Առաքելյանի որդին է: Վերջին երկու տարիներին բացակայում է գյուղից: Ավագանու անդամ Ալբերտ Առաքելյանը գյուղապետի խնամին է:
«Առաջին հերթին ասեմ, որ վերջին մի քանի տարիներին մեր գյուղը ուշադրության չեն արժանացնում: Ուշադրություն չեն դարձրել նաև պատգամավորները: Ընտրությունների ժամանակ նրանք եկել են մեզ մոտ, մենք նրանց ասել ենք մեր ճանապարհների ծանր վիճակի մասին: Դա դժբախտություն է: Երբ անձրև չի լինում, մի կերպ կարելի է անցնել այդ ճանապարհով: Երբ անձրև է գալիս, ընդհանրապես հնարավոր չէ հատել այդ ճանապարհը: Խմելու մեր ջուրը սարսափելի է: Մեր ջուրը կեղտոտ է: Առաջին պատճառը, որ մեր գյուղը այսպիսի վիճակում է, մեր ճանապարհներն են»,- ասաց Աննա Մաքսիմովնան:
Նրա ասելով` գյուղապետ Վազգեն Սարուխանյանը իր աշխատանքում պետք է ավելի ակտիվ լինի: Պետք է հասկանա գյուղի խնդիրների համար որտեղ պետք է դիմել: «Ինձ թվում է՝ նա ավելի շատ զբաղվում է իր մասնավոր սեփականությամբ՝ անասնապահությամբ: Հավանաբար, դրա համար Վազգեն Սարուխանյանի ժամանակը չի հերիքում գյուղապետի իր գործով զբաղվելու»,- բացատրեց Աննա Մաքսիմովնան:
Տնօրենը գյուղապետի հետ խոսել է գյուղի վիճակի մասին: «Ասել եմ՝ մենք հարկեր ենք վճարում, հարկերի հաշվով պետք է բացատրություն տալ մարդկանց: Ես իրեն առաջարկել եմ դիտել գյուղի սանիտարական վիճակը: Երեխաները այս պայմաններում կհիվանդանան խոլերայով: Ոչ միայն ջրի պատճառով, մեր փողոցները կեղտոտ են»,-բացատրեց Աննա Մաքսիմովնան:
Գյուղի ֆուտբոլի դաշտում հանդիպեցի արդեն 7-րդ դասարանցի Պարգև Մանուկյանին: «Ես ֆուտբոլ եմ շատ սիրում»,- ասաց նա: Պարգևին հարցրի գյուղի հետ կապված իր երազանքի մասին: «Ես կուզենամ, որ մեր գյուղի բոլոր փողոցները լուսավորված լինեն: Մարզադպրոց չունենք: Առաջ մեր գյուղում կարատեի դպրոց է եղել: Կարատեիստ Գոռ Դոշոյանն էր պարապում: Գոռը իր ժամանակի հաշվին էր մեզ հետ կարատե պարապում: Հիմա Գոռը գնացել է բանակ, էլ մեզ հետ չի կարողանում պարապել: Ինքը ստեփանավանցի էր: Չէ, մենք գյուղում մարզվելու այլ հնարավորություններ չունենք»,- ասաց Պարգևը:
Գյուղի փողոցներից մեկում հանդիպեցի փոքրիկ Էրիկային: «Մանկապարտե՞զ ես գնում»,- հարցրի: «Չէ, մեր գյուղում մանկապարտեզ չկա»,- ասաց նա: «Ու՞ր են կորչում մեր վճարած հարկերի գումարները: Մենք ավտոմեքենայի տեխասմոտրի փող ենք տալիս, գույքահարկ ենք տալիս: Հստակ գրված է՝ գույքահարկը ճանապարհաշինության համար է: Երկու մեքենա ունեմ: Ու դրանց հարկն էլ քիչ չի: Մի քանի տարի առաջ ավտոմեքենաներիցս մեկի համար 150 հազար դրամ հարկ եմ վճարել: Հիմա ամեն տարի 90 հազար դրամ եմ մուծում գյուղապետարանի բյուջե: Ինչի՞ ճանապարհի մի հատ փոս չեն լցնում»,- ասում է Գ. Մանուկյանը:
Գյուղապետին չվստահելու պատճառով Պրիվոլնոյեի գյուղացիները հողի հարկ չեն վճարում: Գյուղապետարանի հաշվապահ Ալվարդ Սարգսյանի ասելով` համայնքի բյուջեն 48 միլիոն դրամի ապառքներ ունի: Գևորգ Մանուկյանը համայնքի բյուջեի թափանցիկ ծախսումների համար խնդրել է Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանի միջամտությունը: «Մարզպետը գյուղապետ Վ. Սարուխանյանին հստակ հանձնարարություն տվեց: Ասաց՝ կվարտալը մեկ բաց ավագանու նիստ ես անում ու ժողովրդին բացատրում ես` ինչքան գումար է եկել, ինչ նպատակի ես ծախսել, որպեսզի ամեն հարկատու իմանա իր տված հարկերը ուր են գնացել»,- պատմեց Գ. Մանուկյանը: Մարզպետի հանձնարարությունը մնացել է հանձնարարություն:
Գյուղապետ Վազգեն Սարուխանյանին հանդիպելու համար մեկ ժամից ավել սպասեցինք գյուղապետարանի փակ դռների մոտ: Անցորդներից մեկը ասաց, որ գյուղապետարանը մինչև ժամը 12-ն է աշխատում: Պրիվոլնոյեյից դուրս գալիս տեղեկացա, որ գյուղապետը գյուղում է, խուսափել է հանդիպելուց:

Поручение губернатора не выполнено
Мы никак не могли найти дорогу в приграничное село Привольное. В Уруте нам объяснили: “Поезжайте прямо, но будьте осторожны – там ямы в человеческий рост”.
Четыре года назад был заасфальтирован дорожный участок Степанаван-Урут, а вот остальные 11 километров остались без ремонта.
“В 20 километрах от села находятся турки (то есть азербайджанцы). На другое стороне – армянское село Ахкёрпи в Грузии. Если отсюда идти прямо через лес, то километров через 10 будет граница. Таможенный пункт находится прямо в селе”,- сказал один из местных.
Таможенный пункт оказался небольшим домиком, в котором, однако, никого не было.
“Когда-то в нашем селе имелось 401 хозяйство, сейчас – 150”,- сказал Геворк Манукян. “В советской время в Привольном было 800 рабочих рук. В сельской школе училось 250-300 учеников”,- добавил Жирайр Киракосян.
Директор школы Анна Максимовна рассказала нам, что сейчас в средней школе в Привольном учатся 130 учеников. Своими неблагоустроенными улицами, полуразвалившимися домами и необработанными полями село напоминает заброшенный населенный пункт.
“У нас проблемы, во-первых, с водой, во-вторых, с дорогами. Вот уже 20 лет нам обещают отремонтировать дороги, но никто ничего не предпринимает. Для подключения водовода к истоку нужны деньги”,- сказал Араик Киракосян.
Геворк Манукян проводил нас к участку поля, где находились открытые истоки водоснабжения села и построенными русскими полуразрушенные колодцы.
“Никто не может помешать животным пить отсюда воду. Я налил в бутылку воду из-под крана, отнес ее губернатору. Он спросил, что это за вода, а я ответил: это наша питьевая вода. На дне бутылки сантиметров на 20 осел навоз. Это просто бесхозное село”,- отметил Гарник Айрапетян.
В Привольном 1071,6 га пахотной земли. Из-за неисправности единственного в селе комбайна земли не обрабатываются. В 2014 г. совет старейшин, не поставив в известность сельчан, принял решение сдать комбайн на металлолом.
“Я могу показать вам десятки домов, где жили семьи с детьми, но дети выросли и уехали из села. С каждым днем село разваливалось все больше и больше. Для чего я построил этот дом, если в нем нет будущего. Село осталось без хозяина”,- пожаловался бывший член совета старейшин Геворк Манукян.
Староста Вазген Саруханян руководит селом уже 17 лет. По словам Манукяна, в 2012-2013 гг. Служба национальной безопасности предъявила жителям села 80 документов. Подпись Геворка Манукяна стояла лишь под 15-ю бумагами. Совет старейшин подделал 65 решений, но никто не дал этому оценку, рассказал нам Г.Манукян.
“Я не участвовал в карабахской войне, так как в те годы жил в Чите. Староста Вазген Саруханян оформил меня как ополченца 1994 года, как инвалида войны и выписал на мое имя помощь. После чего получил деньги и положил их в карман. Из СНБ пришли, поинтересовались, воевал ли я в Карабахе, являюсь ли инвалидом войны. Я им и сказал, что никогда не был на войне. Потом староста Вазген Саруханян заявил, что на эти деньги купил цемент, чтобы отремонтировать здание сельской администрации”,- рассказал Аветис Киракосян.
Некоторые привольновцы сообщили, что дело о хищениях старосты было закрыто благодаря ходатайству крупного предпринимателя, уроженца Ташира Карена Карапетяна.
Мы изучили решение совета старейшин от 25 марта 2015 г. о выделении из общинного бюджета 60 тысяч драмов на оплату стоимости обучения в вузе жителя Привольного Артура Аракеляна. Другим решением тому же Аракеляну было выделено 225.000 драмов на оплату обучения. В селе нам сообщили, что Артур Аракелян является сыном члена совета старейшин Альберта Аракеляна и уже два года отсутствует из села. Сам Альберт Аракелян приходится старосте кумом.
“Хочу отметить, что последние несколько лет никто не обращает внимания на наше село, даже депутаты. Во время выборов они пришли к нам, мы им рассказали, в каком ужасном состоянии у нас дороги. Если дождя нет, еще можно кое-как проехать, но после дождя дорога становится непроходимой. Питьевая вода у нас очень грязная. И вся эта ситуация из-за отсутствия дорог”,- сказала директор школы Анна Максимовна.
Она беседовала со старостой о ситуации в селе: “Я ему сказала, что мы платим налоги, и надо дать людям объяснения. В этих антисантарных условиях дети могут заболеть холерой. И не только из-за воды, но и из-за грязи на улицах”.
На футбольном поле мы встретили 7-классника Паргева Манукяна. “Я очень хочу, чтобы в нашем селе все улицы были освещены. У нас нет спортшколы. Раньше действовала школа карате, где с нами занимался каратеист Гор Дошоян. Сейчас он служит в армии, и с нами никто не занимается”,- сказал Паргев.
А повстречавшаяся нам на улице маленькая Эрика сообщила, что в селе нет детского сада.
Поскольку сельчане не доверяют старосте, они не платят налог на землю. Геворк Манукян попросил губернатора Лори Артура Налбандяна вмешаться, чтобы обеспечить прозрачность расходов бюджета. “Губернатор дал старосте Саруханяну конкретное поручение: каждый квартал проводить открытое заседание совета старейшин и объяснять народу, сколько денег и на какие цели было потрачено”,- сообщил нам Г.Манукян.
Мы решили побеседовать и со старостой Вазгеном Саруханяном, но двери сельской администрации были закрыты. Один из прохожих сказал, что администрация работает до 12 часов. Выехав из Привольного, мы узнали, что староста находился в селе и просто не захотел с нами встречаться.