«Ինքնիշխանությունը պատրանք է». գիտնական Հարություն Կարապետյան
Հարցազրույց Oրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի ավագ գիտաշխատող, Գիտության առաջատար տեխնոլոգիաների ազգային հիմնադրամի նախագահ Հարություն Կարապետյանի հետ
-2013 թ.-ին մեզ հետ հարցազրույցին երկրի վիճակի մասին խոսելիս ասացիք՝ «ռեպրեսիաները կշատանան, Սովետական Միության բոլոր ավանդույթները կվերադառնան»: 3 տարվա ընթացքում ի՞նչ է փոխվել:
-Ակնհայտ է, որ հիմա ռեպրեսիաներն ուժեղացել են: Տեսաք՝ իշխանություններն ինչ արեցին Հայկ Խանումյանի հետ, նույնը վարվել են Գևորգ Սաֆարյանի, Հայկ Կյուրեղյանի հետ: Նրանք բյուրեղյա մարդիկ են:
Ռեպրեսիաների ամենալավ ցուցանիշն այն է, որ երկիրը ոստիկապետություն են դարձրել: Աշխարհում բնակչության շնչին բաժին ընկնող ոստիկանների քանակով ամենաշատ ոստիկանները, կարծես թե, Հայաստանն ունի: Տեսնում ենք, որ այդ ոստիկանությունը պաշտպանում է ոչ թե հանրության շահերը, այլ ապահովում է դրածո իշխանության հանգիստ կենցաղն ու ապագան: Ամենաթողությունն ամենուր է: Այսօր կարդացի (հարցազրույցն արվել է հունիսի 8-ին- հեղ.), որ Նուրաբաշենի ճանապարհին օրեր առաջ սպանել են լեզվաբան Փառանձեմ Մեյթիխանյանի ամուսնուն: Ամենաթողությունը բերում է լկտիության և ցինիզմի որոշ մարդկանց մոտ: Ճիշտ նկատողություն անող մարդուն այնքան են ծեծել, որ սպանել են: Էս երկիրը դա է: Շատ դեպքեր կան, եկեք չքննարկենք:
-Ապրիլի 2-ից հետո շատ կարծիքներ են հնչել, որ քառօրյա պատերազմն ինչ-որ բան փոխել է երկրում:
-Նախ քառօրյա պատերազմ չէր, այլ քառօրյա սրացում, որովհետև պատերազմը 94-ից հետո չի դադարել ու չի դադարի: Էդպիսի սրացումներ, ինձ թվում է, պարբերաբար կլինեն, քանի դեռ երկու երկրներից մեկը վերջնական կապիտուլյացիայի չի ենթարկվել:
Երբ ասում եք, թե քառօրյա սրացումից հետո ինչ-որ բան փոխվել է, ոչ, ոչ մի բան էլ չի փոխվել: Այդ ընթացքում ռեժիմը, ոհմակը խուճապի մեջ էր, բայց հետո կամաց-կամաց անցավ:
Երբ նշել էի սովետական բարքերի վերադարձի մասին, էլ ի՞նչ վերադարձ, եթե արդեն դարձել ենք Ռուսաստանի մարզ: Այսօր էլ ՀՕՊ-ն են ուզում հանձնել ռուսներին. ընդերքը տվել են, ստրատեգիական բոլոր ենթակառույցները՝ երկաթգիծ, հոսանք, գազ, հեռահաղորդակցություն, հեռախոս, և հիմա էլ՝ ՀՕՊ-ը:
Այսինքն՝ երկիրն ամբողջությամբ տվել են Ռուսաստանին, իսկ վերջինն էլ նույն սովետական կայսրությունն է: Ի՞նչ փոփոխություն է տեղի ունեցել. կուսակցական դիկտատուրայից անցել են ԿԳԲ-ի դիկտատուրայի: Անցումային փուլում ինչ-որ ազատություն եղել է, իսկ հիմա ով էլ Ուկրաինայի պես ատամ է ցույց տալիս, տեսնում եք, թե ինչ է կատարվում: Միակ փրկվածները Մերձբալթյան երկրներն ու Վրաստանն են: Իսկ մենք կամավոր ենք գնում: Իշխանությունն իր աթոռները պահելու համար կամավոր հանձնվում է Ռուսաստանին: Ուրիշ ոչ մի բան:
-Այսինքն՝ անկախությունը պատրա՞նք է դառնում:
-Արդեն պատրանք է դարձել, կներեք: Երբ ինքնաթիռով գալիս եք, սահմանին ձեզ ռուսն է դիմավորում, պարզ չէ՞, որ անկախությունը պատրանք է դարձել: Մի նշույլ ասեք, որ կարող ենք որոշում կայացնել. հա, օլիգարխներին արտոնություններ տալ, ներքին թալանը կազմակերպել ու արդարացնել։ Մի քանի օր առաջ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը (գիտի թե ժողովրդի մեջ կարդացող մարդ չկա, հիմարի տեղ է դնում) հայտարարեց, թե Հայաստանում մոնոպոլիաներ չկան, այլ կա խիստ կենտրոնացված տնտեսություն ու թվարկում է այդ տնտեսության բացասական կողմերը: Հովիկ Աբրահամյան, դու սահմանի, թե ինչ ես հասկանում մոնոպոլիա ասելով, որ հայտարարում ես այդ մասին: Բոլոր պարամետրերով տեսնում ենք այդ մոնոպոլիաները տնտեսության մեջ: Ո՞ւմ եք հիմարի տեղ դրել: Նույնիսկ ասում են, թե ակադեմիայի ընտրություններին Մոսկվայից են արդեն պատվեր իջեցնում, թե ով պետք է անցնի: Ինքնիշխանությունը պատրանք է, բա ինչ է:
-Իսկ ինչո՞ւ հասանք էս կետին:
-Որովհետև, հատկապես, Սերժ Սարգսյանը իրագործում է մի քաղաքականություն, որը հակահայկական է: Քառօրյա սրացման առաջին օրերի խուճապը, իրար հակասող հայտարարությունները, թե հող չենք հանձնել, դիրք չենք հանձնել, ցույց տվեցին, որ պետականություն չունենք, արդարադատություն չունենք, տեսանք, որ բանակը՝ որպես կառույց, բլեֆ էր, բացի, իհարկե, Ռոբերտ Աբաջյանի նման մահը գիտակցած անմահներից։ Տեսանք, թե բանակում ինչքան կոռուպցիա բացահայտվեց:
Սեյրան Օհանյան, դու ինչո՞վ ես զբաղված, եթե քո գեներալները կաշառք են վերցնում: Թե՞ շատ եք տարվել գիտական հետազոտություններով, հիմա էլ դոկտորական թեզի վրա եք աշխատու՞մ։ Կամ ինչո՞վ էին զբաղված գերագույն գլխավոր հրամանատարն ու գլխավոր շտաբի պետ Խաչատուրովը։ Կարո՞ղ է դուք բոլորով տեղյակ չէիք, որ բանակն էլ է կոռուպցիայի մեջ խեղդված։ Ո՞վ կհավատա այդ հեքիաթներին, վկան խաղաղ պայմաններում նույնիսկ մոտ 2500 զոհերն են։
«Կենտրոն» հեռուստաընկերությամբ ՀՀ ԶՈւ թիկունքի վարչության պետ գնդապետ Յոլչյանը հարցազրույց է տվել: Պետրոսը հարցնում է՝ էս քաղաքում ՊՆ-ով լիքը թանկարժեք մեքենաներ կան, բա ո՞նց եք հասցնում, որ բանակը ապահովված լինի: Ես Ղարաբաղում էի, գիտեմ իրավիճակը: Յոլչյանն ասաց՝ դրանք մեր աշխատակիցների անձնական օգտագործման մեքենաներն են: Այդ դեպքում ո՞վ է թույլ տվել, որ այդ մեքենաները ՊՆ-ի համարանիշներով լինեն: Այդ համարները դնում են, որ միլիցիան չկանգնեցնի՞: Երկրորդ՝ ի՞նչ աշխատավարձով են գնել այդ մեքենաները, երբ ասում են՝ 100-150 հազար դրամ է մեր աշխատավարձերը, ու դրանով 50-60 հազար դոլարանոց մեքենա են առնո՞ւմ: Էդ ո՞նց: Ո՞ւմ են հիմարի տեղ դնում:
-Գերզգայուն սենսորների գյուտը, որոնք կարող էին օգտակար լինել նաև առաջնագծի համար, ի՞նչ եղավ դրանց ճակատագիրը: ՊՆ-ի կողմից արձագանք եղա՞վ:
-2008-ին արձագանք կար պաշտպանության նախարության կողմից։ Հեղինակի լաբորատորիա են այցելել ՊՆ-ի փորձագետները, ատկատի իրենց փայն էին ուզել: Բառացի են ասել՝ «մենք ուզենանք կլինի, չուզենանք՝ չի լինի, հիմա ասեք՝ ինչ եք ասում»: Իսկ վերջերս այս թեմայով lragir.am-ին տված իմ հարցազրույցին ոչ մի արձագանք էլ չի եղել, նույնիսկ իրավապահ մարմինների կողմից:
-Ովքե՞ր էին այդ մարդիկ:
-Նախարարության, այսպես ասեմ, փորձագետները, մեկը՝ Ռադիոֆիզիկայի ինստիտուտի տնօրենը, մյուսն էլ, կարծեմ, այն ժամանակ ՊՆ-ի ռազմարդյունաբերության վարչության պետ էր: Հիմա էլ նույն ինստիտուտում գլխավոր ինժեներ է աշխատում:
-Ի՞նչ գին էր առաջարկվել ՊՆ-ին:
-Չգիտեմ, Սամվելի (Սամվել Գևորգյան՝ գյուտի հեղինակը- հեղ.) ասելով՝ եղածներից ամենաէժանն է: Ռուսականն ու ամերիկյանը, կարծեմ, 6-7 հազար դոլար է, մերն ավելի էժան է: Հետո գինը չի էլ քննարկվել, ինչքան գիտեմ: Այլ հայտարարվել է, որ չի բավարարում ՊՆ-ի պահանջներին։ Հիմա Սամվելից հարցրեք, ասում է՝ էս երկրի որևէ կառույցի հետ չի համագործակցի արտադրության հարցում, որովհետև վստահ չէ, որ սարքի իդեան չի հայտնվի ռուսների մոտ: Սամվելի մասին թյուր կարծիք չստեղծելու նպատակով փորձեմ մեջբերել նրա խոսքերը՝ արտադրության դեպքում պատրաստ եմ նվեր տալ մեր սահմաններին տեղադրելու համար, բայց ոչ համագործակցել և, հետևաբար, գաղտնիքներ բացել։ Ի դեպ, լրիվ համամիտ եմ նրա հետ, քանի որ այսօր չեք գտնի մի պաշտոնյա, ով չի ուզենա հաճոյանալ ռուսներին։
-Հայաստանը ռազմական արդյունաբերությամբ զբաղվելու ներուժ ունի՞ , պարոն Կարապետյան:
-Ամեն ինչ չէ, իհարկե, բայց ինչ-որ բաներ կարող է անել: Նախկինում փամփուշտի գործարան ունեինք, որը փակեցին: Իսկ ինչո՞ւ փակեցին: Ադրբեջանի ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանը մեզ փամփուշտ է տալիս, հաշվում է, հետո տալիս: Փամփուշտի գործարանի համար մեծ սկանդալ եղավ: Պետության համար հարահոսը (կոնվեյեր) բերած տղան իր տունը (կարծեմ, Ամիրյան փողոցում էր բնակվում) գրավ էր դրել, որ սարքը հասցնի Հայաստան, ու տունը կորցրեց: Հետո սկսեցին փամփուշտ արտադրել, չգիտեմ էլ՝ որքան ժամանակ տևեց այդ արտադրությունը, հետո փակեցին: Ըստ ամենայնի, ռուսների հրահանգով։
-2013-ին երբ վերադարձրիք նախագահի մրցանակը, ասել էիք, որ դա իշխանությանը սթափեցնելու փորձ է, և որ ավելի ծայրահեղ քայլերի եք դիմելու: Ի՞նչ արեցիք այս 3 տարիներին:
-Դեռ բան չեմ արել: Ինչ մարդուն հատուկ է, կարող եմ անել: Գիտության ոլորտը հիմա այնքան անհետաքրքիր է, որ չեմ էլ մտածում դրա մասին: Շատ ավելի մտահոգող հարցեր կան, իսկ գիտության ոլորտում այնքան աշխատանքներ կան, որ աջակցության կարիք ունեն: Փող կա, բայց տվող չկա:
«CANDLE»-ը ֆանտաստիկ չափերով ֆինանսավորում է ստանում գիտության միջոցներից, որը, սակայն, փողերի լվացման մեխանիզմ են դարձել: Խաբում են, և Սերժ Սարգսյանը համակերպվում է, որ իրեն խաբում են: Մեր գիտության մասին ի՞նչ կարելի է խոսել, հսկա փողեր են գնում «CANDLE»-ին:
2008-ին ինձ հրավիրել էին Հորդանան, որտեղ «CANDLE»-ի նախատիպի բացումն էր, ներկա էր նաև այդ երկրի թագավորը: 1999-ին Գերմանիայում «BESSY I» արագացուցիչը ապամոնտաժել էին, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն 2002 թ. ֆինանսավորել էր դրա վերանորոգումն ու մոդեռնիզացիան՝ «SESAME» ծրագրի շրջանակում: Միջին Արևելքի 14 երկրների միջև մրցույթ եղավ։ Իհարկե, Հայաստանն էր հաղթողի հիմնական թեկնածուն, որովհետև լավ մասնագետներ ու փորձ ունենք: Բայց, ակնհայտորեն, քաղաքական նպատակներով սարքը հատկացրին Հորդանանին։ Այդ ժամանակ մի քանի հիմար Հովնանյանին ասացին, թե առանց դրա կարող ենք ինքնուրույն սարքել: Սամվել Հարությունյանի մեգածրագիրն է, ասում էր՝ արագացուցիչը լինելու է լոկոմոտիվ, որն էլ իր հետևից տանելու է գիտությունը: Գրեթե նույն պարամետրերով արագացուցիչ սարքել են Անգլիայում ( «Դայմոնդ» է կոչվում), որի վրա 1 մլրդ ֆունտ ստեռլինգ են ծախսել: Մեզ մոտ ասում են՝ 100 միլիոն դոլարով են սարքելու:
Փող լվալու պրոցեսը հիմնավորելու և արդարացնելու համար Շվեյցարիայի նվիրած օգտագործած գծային արագացուցիչը ներկայացրին որպես «CANDLE»-ի առաջին փուլ։ Սերժ Սարգսյանին տարել են բացմանը, որտեղ սարքը չեն էլ միացրել, այլ տեսանյութ են ցույց տվել: Դա նույնն է, ոնց որ ակադեմիկոսների ընտրությանը, որտեղ ասացին, որ 7-ը 8-ից մեծ էր: Հոդված գրեցի այդ մասին, հետո երեք ակադեմիկոսներով 3-էջանոց «լոլո» պատասխան գրեցին նախագահի վերահսկողականին և ստորագրեցին, որ 7-ը 8-ից մեծ է ու ամեն ինչ անցավ՝ իրենց մարդը դարձավ ակադեմիկոս։
Ռադիկը ասել էր, չէ՞, ով է ակադեմիկոս դառնում: Ակադեմիայի ընտրություններից հետո ասել էր, ակադեմիկոս է դառնում նա, ով հասարակության մեջ դիրք ունի, ամեն ինչ ունի, բացի գիտությունից: Դա է նրա գիտության չափանիշները:
-Պարոն Կարապետյան, մի պարզ հարց է հետաքրքրում. մեր երկիրն էսպես ո՞ւր է գնում:
-Գնում ենք Ռուսաստանի Կրասնոդարի մարզի մի գավառ:
-Լավատեսական տարր չկա՞:
-Կներեք, լավատեսական բան չունեմ ասելու: Դու քեզ համար պիտի լավ ապրես: Էդքանը: Հիմա թող ասեն, թե ինչն է լավացել մեր երկրում: Մեքենաները շատացել են, ի՞նչ անեմ: Եթե իշխանության ու ժողովրդի միջև պատնեշ է, էլ ի՞նչ ասես: Որ մեր ջահելները գնում են դուրս, աշխատում, շատ եմ ուրախանում: Տարրական բան է: Ամեն մարդ մտածում է, որ իր արածը լավ է, որ պիտի գնահատվի: Այդ մարդկանց աշխատանքը գնահատվում է դրսում, իսկ էստեղ ո՞վ է գնահատում, ո՞ւմ ես պետք:

Арутюн Карапетян: “Суверенитет – иллюзия”
Интервью со старшим научным сотрудником Научно-технологического центра органической и фармацевтической химии, председателем Национального фонда науки и ведущих технологий Арутюном Карапетяном
В интервью, которое Вы дали нам в 2013 году, был высказан следующий прогноз: “Репрессии усилятся, все традиции Советского Союза вернутся”. Что изменилось за эти три года?
Очевидно, что репрессии усилились. Вы уже знаете, что власти сделали с Айком Ханумяном. Аналогичным образом они поступили с Геворком Сафаряном и Айком Кюрегяном, а ведь это кристально чистые люди. Репрессии – наилучший показатель того, что страна превратилось в полицейское государство. Во всем мире, пожалуй, только в Армении на душу населения приходится самое большое число полицейских. Полиция вместо того, чтобы защищать интересы общества, обеспечивает спокойную жизнь для неизбранной власти. Повсюду беспредел. Сегодня (8 июня. – Авт.) я прочитал о том, что по дороге в Нубарашен убили мужа языковеда Парандзем Мейтиханян. Вседозволенность порождает у людей наглость и цинизм. Человека, который сделал справедливое замечание, избили до смерти.
После 2-го апреля стало высказываться мнение, что четырехдневная война вызвала в нашей стране перемены.
Во-первых, это была не война, а 4-дневное обострение, так как после 94-го года война не прекращалась и не прекратится. Подобные обострения, на мой взгляд, будут продолжаться до тех пор, пока одна из стран не объявит о своей окончательной капитуляции. Что касается того, что последнее обострение что-то изменило в этой стране, то это не так – ничего не изменилось. В эти дни режим впал в панику, но постепенно все прошло.
Относительно моего прогноза о возвращении советских порядков должен сказать, что сейчас не имеет смысла говорить об этом, так как мы уже превратились в одну из областей России. Сегодня русским хотят передать уже ПВО. Недра отдали, все стратегические инфраструктуры – железную дорогу, электросети, газ, телекоммуникации, телефон – отдали, а сейчас очередь дошла до ПВО. Мы всю нашу страну передали России, которая представляет собой всё ту же советскую империю. Что изменилось? От партийной диктатуры мы перешли к диктатуре КГБ. На переходном этапе были какие-то свободы, а теперь мы видим, что происходит с теми, кто, как Украина, показывает когти. Спаслись только страны Прибалтики и Грузия. Власти ради сохранения своих кресел добровольно сдаются России.
То есть суверенитет становится иллюзией?
Он уже стал иллюзией. Когда прилетаешь на самолете в нашу страну, на границе тебя встречают русские. Разве непонятно, что суверенитет превратился в иллюзию. Единственное, что мы можем делать, это предоставлять олигархам льготы и грабить страну. Несколько дней назад премьер-министр Овик Абрамян (ему, наверное, кажется, что люди ничего не читают, он считает нас дураками) заявил, что в Армении нет монополий, а есть крайне централизованная экономика, и перечислил ее негативные стороны. Прежде, чем делать такие заявления, ты, Овик Абрамян, лучше скажи, что понимаешь под монополией, и только потом давай ее определение. Мы видим, что по всем параметрам в экономике есть монополии. И что, они нас за дураков держат? Говорят, что даже во время выборов в академию они действуют по указке Москвы, которая говорит, кто должен пройти. Так что суверенитет, конечно, иллюзия.
А почему мы дошли до этого?
Потому что в частности Серж Саргсян проводит антиармянскую политику. Паника, которая началась в первые дни четырехдневного обострения, взаимоисключающие заявления о том, что мы не сдавали землю, не сдавали позиции, показали, что у нас нет государственности, нет правосудия. Мы увидели, что армия как структура – блеф, кроме, конечно, ушедших в бессмертие таких солдат, как Роберт Абаджян, которые осознанно пошли на смерть. Мы поняли, какая коррупция процветает в армии.
Чем занят Сейран Оганян, если его генералы берут взятки? Чем были заняты верховный главнокомандующий и начальник генштаба Хачатуров? Неужели никто из них не знал, что армия погрязла в коррупции? Кто поверит в эти сказки? Доказательство тому – около 2500 погибших в мирное время.
Начальник управления тыла ВС РА, полковник Иолчян дал интервью телекомпании “Кентрон”. Петрос (ведущий Петрос Казарян) сказал ему: “В этом городе полно дорогих иномарок, принадлежащих Минобороны. Вам хватает средств на то, чтобы обеспечивать армию? Я был в Карабахе и знаю, какая там ситуация”. Иолчян в ответ заявил: “Это личные машины наших сотрудников”. Напрашивается вопрос: в таком случае кто позволил устанавливать на этих машинах номера Министерства обороны? Эти номера используют для того, чтобы дорожная полиция их не останавливала? Кроме того, на какие деньги куплены эти машины, если, как они сами говорят, их сотрудники получают 100-150 тысяч драмов, а ездят на автомобилях стоимостью 50-60 тысяч долларов? Как так получается? Кого они считают идиотами?
Что стало со созданными сверхчувствительными сенсорами, которые могли помочь на передовой? Последовала ли реакция со стороны Минобороны?
В 2008-ом эксперты Министерства обороны посетили лабораторию автора изобретения и потребовали откат. Они заявили буквально следующее: “Если мы захотим, то будет, если нет – не будет. Теперь скажите, что вы предлагаете”. А недавно я дал на эту тему интервью lragir.am, однако никто не откликнулся, даже правоохранительные органы.
Кто эти люди?
Скажу так: эксперты министерства. Один из них – директор Института радиофизики, другой, если не ошибаюсь, занимал в то время пост начальника управления военной промышленности МО, а сейчас работает в том же институте главным инженером.
Какая цена была названа представителям МО?
По словам Самвела (Самвел Геворкян – автор изобратения. – Авт.), это самый дешевый из существующих на сегодняшний день сенсоров. Российский и американский аналоги стоят, кажется, 6-7 тысяч долларов, наш дешевле. Но при этом цена даже не обсуждалась, просто заявили, что прибор не удовлетворяет требованиям МО. Если вы сейчас спросите Самвела, то он скажет, что в этой стране не собирается сотрудничать ни с одной структурой, потому что не уверен, что идея прибора не будет передана русским. Чтобы не создавать ошибочное мнение о Самвеле, приведу его слова: в случае налаживания производства готов подарить прибор для установки на наших границах, но сотрудничать, а значит, раскрывать секрет - не собираюсь. Я с ним полностью согласен, поскольку сегодня вы не найдете ни одного чиновника, который не хотел бы угодить русским.
Есть ли у Армении потенциал создания военной промышленности?
Не все, конечно, но что-то производить мы можем. Раньше у нас был завод по производству патронов, который закрыли. Спрашивается, почему закрыли. Стратегический партнер Азербайджана, Россия, продает нам патроны в ограниченном количестве. Вокруг нашего патронного завода разразился скандал. Человек, который привез в Армению конвейер, заложил ради этого свой дом. Потом здесь начали выпускать патроны. Я даже не знаю, сколько это длилось, однако производство вскоре закрыли – по всей видимости, по указанию русских.
В 2013 г., возвращая президентскую премию, Вы сказали, что это попытка отрезвить власти и что Вы прибегнете даже к крайним шагам. Что Вы сделали за эти три года?
Я пока ничего не сделал. Но могу сделать всё то, что присуще человеку. Сегодня сфера наука настолько неинтересна, что я даже не хочу об этом думать. Есть вопросы, вызывающие большую обеспокоенность. В научной сфере много работы, требующей поддержки. Деньги есть, но их не дают.
CANDLE получает огромный объем предусмотренного для науки финансирования, но, к сожалению, это превратилось в механизм отмывания денег. Мы имеем дело с обманом, и Серж Саргсян смирился с тем, что его обманывают. На CANDLE тратятся оргромные средства. В 2008-ом меня пригласили в Иорданию, где должно было состояться открытие прототипа CANDLE. На открытии присутствовал и король этой страны. В 1999 г. в Германии демонтировали ускоритель BESSY I, а в 2002-ом ЮНЕСКО в рамках программы SESAME финансировала его ремонт и модернизацию. Состоялся конкурс с участием 14 стран Среднего Востока. Единственным кандидатом на победу, разумеется, была Армения, поскольку у нас есть и хорошие специалисты, и опыт. Однако из политических соображений ускоритель передали Иордании. Тогда несколько глупцов убедили Овнаняна в том, что мы сами можем самостоятельно создать этот прибор. Это был мегапроект Самвела Арутюняна. Он заявил, что ускоритель станет тем локомотивом, который поведет за собой всю науку. В Англии на создание ускорителя с примерно такими параметрами был потрачен 1 млрд фунтов стерлингов. У нас заявили, что построят за 100 млн долларов.
С целью отмывания денег подаренный Швейцарией использованный линейный ускоритель был представлен как первый этап создания СANDLE. Да еще Сержа Саргсяна привели на открытие, на котором показали всего лишь видеоматериал. Это напомнило выборы академиков, на которых было заявлено, что 7 больше 8-ми. Я написал об этом статью, после чего трое академиков обратились с письмом в контрольную службу президента. В результате их человек стал академиком.
Заявил же Радик (президент НАН РА Р.Мартиросян), что академиком может стать тот, кто занимает положение в обществе и имеет все, кроме науки. Вот каковы его критерии ученого.
Г-н Карапетян, куда идет наша страна?
Наша страна превращается в один из районров Краснодарского края России.
А есть хоть какой-нибудь проблеск оптимизма?
Извините, но ничего оптимистичного сказать не могу. Каждый должен жить для себя. Пусть мне объяснят, что улучшилось в нашей стране. Машин стало больше? А мне-то что от этого. Если между властью и народом стена, что можно поделать. Я радуюсь, когда наша молодежь уезжает из страны и находит работу за рубежом. Каждый человек стремится к тому, чтобы его работа была оценена. Работа этих людей ценится за рубежом. Здесь ты никому не нужен.