34 տարվա «Մերսեդես», 80-ականների ԶԻԼ եւ ՈՒԱԶ. ավտոպարկերը թեթեւացնում են
Կառավարության աշխատակազմին ամրացված 15 միավոր տրանսպորտային միջոցներ եւ 3 միավոր սարքեր կամրացվեն Պետգույքի կառավարման վարչության աշխատակազմին՝ հետագայում օտարելու նպատակով:
Կառավարության առաջիկա նիստի օրակարգում ընդգրկվել են մի քանի գերատեսչություններում ավտոմեքենաների կրճատման եւ օտարման մասին նախագծեր:
Կառավարության աշխատակազմի ավտոպարկից կրճատվող ավտոմեքենաների թվում կա 2002 թվականի «Տոյոտա Լենդ Կրաուզեր», 1982 թվականի արտադրության «Մերսեդես Բենց 500», 1995 թվականի արտադրության «Մերսեդես 124», տարբեր տարիների արտադրության 10 միավոր ԳԱԶ 3110 եւ 3102 մակնիշների ավտոմեքենաներ, ինչպես նաեւ 2 միավոր ՎԱԶ մակնիշի ավտոմեքենա: Կկրճատվեն նաեւ ավտոկցորդներ եւ էլեկտրաբարձիչներ:
24 միավոր ավտոմեքենա կկրճատվի Ազգային ժողովի աշխատակազմի ավտոպարկից: Դրանք 1980-90-ականների արտադրության ՈւԱԶ-ներ են՝ 186 հազար դրամ սկզբնական արժեքով, ԶԻԼ-եր, ՎԱԶ, «Միցուբիշի», ինչպես նաեւ 2003 թվականի արտադրության ԳԱԶ եւ «Պեժո» մակինիշների ավտոմեքենաներ:
Ավելի թարմ ավտոմեքենաներ է կրճատելու Առողջապահության նախարարությունը: Այստեղ մեծ թիվ կկազմեն 2005 թվականի արտադրության «Լադա Նիվաները»՝ յուրաքանչյուրը 3,5 միլիոն դրամ սկզբնական արժեքով: Ամենաթանկ ավտոմեքենան 2003 թվականի արտադրության «Աուդի» է, որը ժամանակին ձեռք է բերվել 27,3 միլիոն դրամով:
Կրճատման ենթակա ավտոմեքենաների ցանկում կան նաեւ 2007 թվականի արտադրության «Շեւրոլե Նիվաներ», որոնց սպասարկումը, ըստ գործադիրի քննարկմանը ներկայացրած նախագծի, մեծ ծախսեր է պահանջում:
ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի հաշվեկշռում հաշվառված եւ օտարման ենթակա 26 ծառայողական մարդատար ավտոմեքենաներից 17-ն արդեն 5-10 տարի չեն շահագործվում` անսարքությունների պատճառով: Մնացած ինը ավտոմեքենաները շահագործվում են եւ գտնվում սարքին վիճակում:
Կրճատումներին զուգահեռ` առողջապահության նախարարության աշխատակազմին կամրացվեն 2009 թվականի «Հյունդաի Սոնատա»՝ «Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից, 2015 թվականի արտադրության «Սուզուկի»՝ «Նարկոլոգիական հանրապետական կենտրոն» ՓԲԸ-ից, 2012 թվականի արտադրության «Հյունդաի Տուսոն»՝ «Վնասվածքաբանության եւ օրթոպեդիայի գիտական կենտրոն» ՓԲԸ-ից, 2010 թվականի արտադրության «Նիսսան Ալտիմա»՝ «Էմիլ Գաբրիելյանի անվան դեղերի եւ բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն» ՓԲԸ-ից:
Կառավարության քննարկմանը ներկայացրած նախագծից տեղեկանում ենք, որ առողջապահության նախարարի տեղակալներին եւ նախարարության աշխատակազմի ղեկավարին անհրաժեշտ ծառայողական ավտոմեքենաներ տրամադրված չեն` նկատի ունենալով դրանց ձեռք բերման համար անհրաժեշտ միջոցների բացակայությունը: Այս պաշտոնյաներին սպասարկում են այլ կազմակերպություններին պատկանող ավտոմեքենաներ:
Վերը նշված հիմնարկները, աննպատակահարմար գտնելով իրենց ամրակցված թանկարժեք մեքենաների շահագործումը, դրանք նվիրում են առողջապահության նախարարության աշխատակազմին:

«Мерседес» 34-летней давности, ЗИЛ и УАЗ 80-х годов: автопарки сокращаются
Закрепленные за аппаратом правительства РА 15 единиц транспортных средств будут переданы аппарату Управления госимущества с целью дальнейшего отчуждения.
В повестку ближайшего заседания Кабинета министров включены проекты о сокращении и отчуждении автомобилей нескольких ведомств. Среди сокращающихся машин автопарка аппарата правительства «Тойота Ленд Крузер» (2002 г.), «Мерседес Бенц» (1982 г.), «Мерседес 124» (1995 г.), 10 единиц ГАЗ 3110 и 3102, а также два автомобиля ВАЗ.
Еще 24 автомобиля будут сокращены в автопарке аппарата Национального Собрания. Это машины УАЗ (1980-90) со стартовой ценой 186 тыс. драмов, ЗИЛ, ВАЗ, «Мицубиши», а также ГАЗ и «Пежо» (2003).
Министерство здравоохранения намерено сократить более новые автомобили. Здесь большое число составляют марки «Лада-Нива» (2005 г). со стартовой ценой 3,5 млн драмов. А самый дорогой автомобиль – «Ауди» (2003 г.), который в свое время был приобретен за 27,3 млн драмов.
17 из находящихся на балансе аппарата Минздрава и подлежащих отчуждению 26 служебных легковых автомобилей уже 5-10 лет не эксплуатируются ввиду неисправности. Остальные 9 машин находятся в исправном состоянии и эксплуатируются.
Вместе с тем за аппаратом Минздрава будут закреплены «Хендай Соната» (2009), принадлежавший ГНКО «Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний», «Сузуки» (2015) – ЗАО «Республиканский наркологический центр», «Хендай Туксон» (2012) – ЗАО «Научный центр травматологии и ортопедии», «Ниссан Альтима» (2010) – ЗАО «Центр экспертизы лекарств и медицинских технологий имени Эмиля Габриеляна».
В представленном на обсуждение правительства проекте говорится, что заместителям министра здравоохранения и руководителю аппарата МЗ служебные автомобили не предоставлены в связи с отсутствием необходимых средств. Этих чиновников обслуживают машины, принадлежащие другим организациям.
Вышеуказанные учреждения, посчитав нецелесообразным эксплуатацию закрепленных за ними дорогих авто, подарили их аппарату Минздрава РА.