Որ դեռ կճեղքվի գետինը այս հոգնած,
Ուկրաինայի ազգային հերոս, անկախ պետականության գաղափարակիր, խորհրդային շրջանի քաղբանտարկյալ Վասիլ Ստուսի պոեզիան հայ ընթերցողին ներկայացվում է առաջին անգամ (բացառությամբ Ռ. Պապայանի թարգմանած մի քանի բանաստեղծությունների):
Եթե չլինեին Ուկրաինայի քաղաքական շղթաները, Ստուսն իր ներունակությունն ամբողջությամբ պոեզիային պիտի նվիրաբերեր: Բնությունն, անկասկած, Ստուսի տեղը պոետների դասակարգում էր նախանշել: Բայց կյանքն իր կանոններն է թելադրում, և Ստուսը կյանքի ու բնության հակադրումից ստեղծված խաչը տարավ մինչև իր երկրային մահը, մինչև իրեն պարտադրած վախճանը:
Խորհրդային ժամանակաշրջանում Ստուսի ստեղծագործությունները ոչ միայն չէին տպագրվում, այլև հետապնդվում էին, և այդ պատճառով դրանք արտագրվում ու գաղտնի փոխանցվում էին ձեռքից ձեռք:
Ստուսը հիմնականում ստեղծագործել է անազատության մեջ և հիմնականում` գաղտնի: Խորհրդային կարգերը մերժողը բանաստեղծություն գրելու իրավունք չուներ: Ստուսն իրեն հանցագործի գոյություն արտոնած պետական համակարգի առաջ «մեղանչել էր», և քանի որ այն տարիներին աստված չկար («Այս երկրի վրա էլ աստված չկա/Ազատել է աստված իրեն մեզանից» Վ. Ստուս), ապաշխարել էլ չէր կարող, ու պիտի տառապեր, ու այդ տառապանքը պիտի լիներ ոչ թե վեհացնող, այլ նսեմացնող տառապանք, որը երբեք չի կարող ինտելեկտուալ դրսևորում ունենալ:
Բայց այդ պայմաններում անգամ Ստուսի պոեզիան կայացավ: Նրա հեղինակած բանաստեղծություններից ու թարգմանություններից (Գյոթե, Լորկա, Կիպլինգ, Ռիլկե) ընդամենը 500-ն է հասել մեզ: «Մահվան ճամբարում» իր կյանքի վերջին շրջանն ապրող անուղղելի «խղճի բանտարկյալին» արգելվել է հարազատներին ուղղված նամակների մեջ բանաստեղծություններ գրել: Մորդովիայի 19-րդ ճամբարում Ստուսի բանաստեղծություններից հիսունն իմ խնդրանքով արտագրել էին Վ. Օվսիենկոն և Ի. Կրավցիվը, և ես կարողացա դրանք դուրս բերել: Նրանց ձեռքով գրված տետրի բնօրինակը պահպանել եմ մինչ օրս, իսկ պատճենը ուղարկել եմ Էվգեն Սվերստյուկին: Իմ ու Ստուսի հետ նույն ճակատագրով նույն վայրում հայտնված հրեա գրող, Միխայիլ Հեյֆեցը Ստուսի բանաստեղծություններից մոտ վաթսունը անգիր էր արել ու այդպես փրկել դրանց կյանքը: Խուզարկության ժամանակ Հեյֆեցը հսկիչներին ասել էր, որ Ստուսի բանաստեղծություններն իր մոտ գտնել չեն կարող, դրանք իր գլխում են և խլելու միակ միջոցն իրեն գլխատելն է:
1985-ին, երկար տարիներ կալանավայրերում ու աքսորում անցկացրած տառապալից կյանքից հետո, բանտի պատժախցում Ստուսը կնքեց իր մահկանացուն: Նրա բանտային գրավոր ունեցվածքը անիրավորեն չհանձնվեց հարազատներին, և հայտնի չէ` այդ գրառումները պահպանվո՞ւմ են արդյոք: Դրանց մեջ էր նաև կյանքի վերջին շրջանում նրա թղթին հանձնածը` հարյուր բանաստեղծություն ու հարյուր թարգմանություն՝ «Հոգու թռչուն» խորագրով: Տիրող հասարակարգն ամեն կերպ ջանում էր տնօրինել Ստուսի պոեզիայի ճակատագիրը, բայց այդ պոեզիայի ճակատագիրը տնօրինողը Ստուսի հայրենասիրությունն ու ազատատենչությունը եղան` նրա գաղափարական ու ոգեղեն կերտվածքի հիմնական սպասարկուները: Ստուսի հայրենասիրությունն ու պոետիկան պայմանավորված են միմյանցով ու այսօր էլ միասին շարունակում են լրացնել ընդամենը 47 տարի ապրած պոետի ու հասարակական գործչի չհասցրածը: Զարմանալի զուգադիպությամբ նույն տարիքում են իրենց մահկանացուն կնքել Ուկրաինայի մեծ կոբզար Տարաս Շևչենկոն, մեր Պարույր Սևակն ու Մինաս Ավետիսյանը: Այդ տարիքում զոհված Սևակը երևի իրպեսների մասին է ասել. «Ապրում են դժվար, բայց մեռնում են հեշտ»:
Պատկերացնելու համար, թե ինչ է նշանակում կալանավայրում ապրել քաղաքացիական բարձր գիտակցությամբ ու ազնվական կեցվածքով, պետք էր այդ պայմաններում տեսնել Վասիլ Ստուսին: Նա ԳՈՒԼԱԳ-ի պատմության մեջ սկիզբ դրեց ասոցացված անդամության և միասնական պայքարի գաղափարին` հայտարարելով իրեն հայկական անլեգալ կազմակերպության` Ազգային Միացյալ Կուսակցության համակիր անդամ: Ստուսն այդ քայլն ասպետականորեն արեց այն պահին, երբ ԱՄԿ-ին ամենից շատ էր դա պետք: Ստուսի արարքին հետևեցին շատ քաղաքական գործիչներ` ուկրաինացիներ, ռուսներ, հրեաներ, լիտվացիներ, լատվիացիներ, էստոնացիներ: Եվ պատմամշակութային անհրաժեշտություն եմ համարում, ինչպես նաև՝ իմ հոգու պարտքը, որ Ստուսի պոեզիան, որ թարգմանվել է աշխարհի բազմաթիվ լեզուներով, նաև հայ ընթերցողի սեփականությունը դառնա:
Ինձ, որպես Ստուսի գաղափարակցի ու մտերիմ ընկերոջ, հաճախ է տանջում այն հարցը, թե Ուկրաինայի համար ճակատագրական այս շրջանում ինչպիսին կլիներ Ստուսի ներգրավվածությունը: Ես Ստուսին ազատության մեջ չեմ տեսել, բայց գիտեմ, որ ազատությունը նրա շունչն էր ու դրանից էր սերվում նրա միտքն ու արարքը: Իսկ երբ ընկերոջս փոխարեն սրտնեղում եմ նրա հայրենիքում կատարվող արյունահեղությունների պատճառով, հիշում եմ նրա լուսավոր տողերը, որոնք կուզեի` հեղինակի պես մարգարեական լինեին.
Եվ խինդով այնժամ, ցոլքերով լույսի
Երկնքից ներքև կթափվեն շանթեր,
Լույս կիջնի հոգուն հզոր Տարասի,
Դնեպրի ջրերին կցոլան վարդեր:
Մարդկության պատմությունը ճշմարտությունների ապացուցման պատմություն է: Դա զոհեր պահանջող արարողություն է: Վասիլ Ստուսի կյանքն այդպիսի մի զոհաբերություն էր: Այն ապացուցեց, որ ազատությունը, որ կյանքի նախապայմաններից մեկն է, ավելին արժե, քան կյանքն ինքը:
Աշխարհի երեսին եղած բոլոր տեսակի բռնությունների հիմքում ազատության սահմանափակումն է, և բոլոր տեսակի հերոսությունները միտված են ազատության նվաճմանը:
Ազատության տենչի դրսևորմամբ ընտրյալները մարդկությունը փրկում են ինքնաոչնչացումից:
Չէի ցանկանա որևէ մեկը տուրք տար այն մտայնությանը, թե խորհրդային գերտերությանն ընդդիմացողները կյանքից հրաժարված անձինք էին: Միանգամայն հակառակը. իրական կյանքի նկատմամբ նրանց սերն ու ակնալիքները դարաշրջանի թույլ տվածից շատ ավելին էին: Վկա նրանց ազատասիրությունը, որ գոյության նկատմամբ ազնիվ դրսևորում է, վկա Ստուսի պոեզիան, որ կյանքի իմացություն է ու ապրելու տենչ:
Խոսքիս ավարտին շնորհակալությունս եմ հայտնում Ստուսի համերկրացիներին, որոնք նրա համախոհն ու երկրպագուն լինելով` մեծ ներդրում ունեցան այս նախաձեռնության իրականացման գործում` Էվգեն Սվերստյուկին, Միխայլինա Կոցյուբինսկայային, բանաստեղծությունների մեծ մասը ուկրաիներենից ռուսերեն տողացի թարգմանած Վասիլ Օվսիենկոյին, Կիևի ազգային համալսարանի պրոֆեսոր Անատոլի Տկաչենկոյին, ինչպես նաև նրա ղեկավարությամբ ուկրաիներենից տողացի թարգմանություն կատարած ուսանողներին, որոնց անունները ուզում եմ նշել մեկ առ մեկ. Վիկտորյա Աֆանասևային, Նատալյա Գրաբին, Օքսանա Գուլչակին, Լյուդմիլա Դյադչենկոյին, Մարինա Կովենկոյին, Նադյա Կորոբչուկին, Աննա Օստապչուկին, Օլգա Պարաշչուկին և Կատերինա Ռիպյանսկայային:
Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև ժողովածուի թարգմանիչ Երազիկ Գրիգորյանին: Երկու այլ թարգմանիչների հետ համագործակցելու չհաջողված փորձերը պատճառ հանդիսացան, որպեսզի ժողովածուն նախատեսվածից ուշ տպագրվի, բայց Ստուսի պոեզիան, կարծում եմ, ի վերջո գտավ իր թարգմանչին: Լավ ծանոթ լինելով Ստուսի ապրած ժամանակաշրջանին, գրչով ու ոճով լինելով էսթետ, նա ընթերցողին է ներկայացնում Ստուսի պոեզիայի և հայերենի մի շատ գեղեցիկ ու ոգեղեն համադրություն:

об обрій кулаки оббий.
Поэзия национального героя Украины, идейного борца за независимость, советского политического узника Василя Стуса армянскому читателю представляется в первые (за исключением нескольких стихотворений, переведенных Р. Папаяном).
Если б не опутывавшие Украину политические цепи, Стус целиком посвятил бы себя поэзии. Природа несомненно предопределила Стуса к классу поэтов. Однако жизнь диктует свои правила, и свой крест, сложенный из противопоставления жизни и природы, Стус донес до конца своей жизни – до принужденной ему кончины…
В советские годы произведения Стуса не только не публиковались, но и преследовались, и именно поэтому они переписывались от руки и распространялись тайно.
Стус в основном творил в заключении и в основном тайно: тот, кто отвергал советские порядки, не имел права писать стихи. Стус «согрешил» перед привилегировавшей ему существование преступника государственной системой и поскольку в те времена и бога не было («И бога больше нет на этой земле,/Избавил нас ныне Господь от себя» В. Стус), то он не мог даже покаяться, ему оставалось лишь страдать. И страданию этому суждено было быть не благородным и возвеличивающим, а унижающим, начисто лишенным интеллектуального проявления.
Но даже в этих условиях поэзия Стуса состоялась. Из его стихов и переводов (из Гете, Лорки, Киплинга, Рильке) до нас дошло всего 500. Неисправимому «узнику совести», доживавшему в «лагере смерти» послендний период своей жизни, запрещалось в письмах к родным помещать стихи. По моей просьбе В. Овсиенко в Мордовском лагере № 19 переписал пятьдесят из стихотворений Стуса, и мне удалось их вывезти. Оригинал рукописи до сих пор хранится у меня, а копию я переправил Евгению Сверстюку. Волею той же судьбы вместе со Стусем и со мной оказавшийся в то же время и в том же лагере еврейский писатель Михаил Хейфец заучил наизусть около шестидесяти стихов Стуса и тем спас их от небытия. Во время одного из обысков Хейфец сказал, что стихов Стуса у него им найти не удастся, ибо они у него в голове, так что единственный способ изъять их – это обезглавить его.
В 1985 году, после долгих мучительных лет, проведенных в лагерях и ссылках- Стус скончался в тюремном карцере. Все написанное им в тюрьме, не было передано родным, и неизвестно, сохранились ли эти записи. В том числе и около сотни написанных в последний период стихов и столько же переводов под общим названием «Птица души». Правящий строй всячески старался распорядиться судьбой поэзии Стуса, однако истинными владельцами этой поэзии стали патриотизм и свободолюбие Стуса – главные ипостаси его идейного и духовного облика. Патриотизм и поэтика Стуса обусловлены друг с другом, и сегодня вополняют то, что не успел сделать проживший всего 47 лет поэт. По некому странному совпадению именно в этом возрасте ушли из жизни великий украинский кобзарь Тарас Шевченко, Паруйр Севак и Минас Аветисян. Наверное, именно о таких, как и он сам, заметил Севак: «Тяжко живут, а умирают легко…»
Для того, чтобы представить, что значит жить в заключении с высоким гражданским сознанием и /аристократическим обликом/ благородством души, надо было увидеть Стуса в этих условиях. В истории ГУЛАГа он положил начало идее ассоциированного членства и объединенной борьбы: объявив себя симпатик членом нелегальной армянской организации - Национальной Объединенной партии. Этот свой воистину рыцарский шаг Стус сделал в момент, когда НOП как никогда нуждалась в поддержке… Примеру Стуса последовали многие политические деятели-диссиденты – украинцы, русские, евреи, латыши, литовцы, эстонцы…
Считаю историко-культурной необходимостью и долгом своей души, чтобы поэзия Стуса, переведенная на многие языки, стала и достоянием армянского читателя.
Меня, как близкого друга и единомышленника Стуса часто мучает вопрос: какой была бы привлеченность Стуса в эти роковые для Украины времена? Я не знал Стуса на свободе, но знаю, что свобода была его духом и именно она питала его мысль и поступки. И когда место друга чувствую досаду из за кровополития на его родине, вспоминаю его светлые строки и хочу, чтобы были пророческими, как был пророком и их автор:
І радісним буремним громом
спадають з неба блискавиці,
Тарасові провісні птиці –
слова шугають над Дніпром.
История человечества – это история подтверждения истин. Это ритуал, требующий жертв. Такой жертвой была и жизнь Василя Стуса. Она доказала, что свобода - одна из предпосылок жизни, зачастую стоит дороже, чем даже сама жизнь.
В основе существующих на земле всех видов насилия лежит стремление ограничить свободу, и все подвиги направлены именно на достижение свободы.
И своим неудержимым стремлением к свободе избранные спасают человечество от самоуничтожения.
Мне бы очень не хотелось, чтобы кто-либо пришел к мысли, что все те, кто восставал против советского господства, были людьми, отреченные от жизни. Как раз наоборот – их любовь к жизни и ожидания от нее были больше дозволенного эпохой. Свидетельством тому их свободолюбие – благороднейшее проявление самого бытия, подтверждением тому поэзия Стуса, что есть знание жизни и стремление к жизни.
Хочу выразить искреннюю признательность соотечественникам Стуса. Будучи его единомышленникам и почитателями, они внесли весомый вклад в осуществление этого замысла. Это Евгений Сверстюк, Михайлина Коцюбинская, Василь Овсеенко, который сделал подстрочные переводы, около 90 стихов Стуса с украинского на русский. Это и профессор Киевского национального университета Анатолий Ткаченко, а также сделавшие под его руководством подстрочные переводы студенты, которых хочу назвать поименно – Виктория Афанасьева, Наталья Граб, Оксана Гульчак, Людмила Дядченко, Марина Ковинько, Надя Коробчук, Анна Остапчук, Ольга Паращук и Катерина Рипянская.
Выражаю свою благодарность и переводчице Еразик Григорян. Неудачные попытки сотрудничества с двумя другими переводчиками стали причиной того, что сборник стихов Стуса на армянском вышел в свет позже запланированного. Однако, думаю, поэзия Стуса все же нашла своего переводчика. Прекрасно зная эпоху Стуса, будучи эстет душой и пером, она представляет читателю прекрасное сочетание поэзии Стуса и армянского языка.