«Իմ որդին, առյուծաբար կռվելով, վաստակեց Առյուծ Մհեր կոչվելու իրավունքը»
«Էս ծաղիկները Մհերս իր ձեռքով ա մշակել։ Սիրում էր բնություն, ծաղիկներ։ Հարևանները գալիս էին, թե Մհեր ջան, արի մեր ծաղիկներն էլ ձևավորի, էլի»,- տուն ուղեկցելիս` Մհերի մշակած ծաղիկներն է ցույց տալիս հայրը՝ Արամայիս Երզնկյանը։
Հայրը ժպիտով ասում է՝ զորակոչվելուց ձմեռ էր, երևի Մհերը չէր հասցրել զորամասում ծաղիկներ տնկել, վայելում էր ձյունը, սպիտակ փաթիլները։ Մի քիչ ռոմանտիկ էր։
Մտնում ենք Մհեր Երզնկյանի հայրական տան հյուրասենյակ, պատից կախված նկարներից մեզ է ժպտում Մհերը՝ զինվորական համազգեստով, ձեռքին բռնած ավտոմատով։ Մայրը՝ Արմինե Երզնկյանը, ասում է՝ տղաս միշտ էր ժպտում, սիրում էր կյանքը, աշխույժ, ակտիվ երեխա էր։ Իր ողջ կյանքում ոչ ծնողներին, ոչ էլ շրջապատին նեղություն չէր տվել, կյանքին ուրախ աչքով էր նայում։
Մհերը մահացու հրազենային վիրավորում էր ստացել ապրիլի 5-ի լույս 6-ի գիշերը։ Երկուսուկես ամսվա զինծառայող էր։ Զորակոչվել էր այս տարվա հունվար 16-ին։
Մհերի մասին պատմելիս ծնողներն ու մտերիմները անարցունք չեն կարողանում։ Նրանց տանը հավաքված հարազատները հաստատում են հոր խոսքերը, որ Մհերը բոլորի կողմից սիրված էր, և չկա մեկը, ով կարող է ասել՝ Մհերը ինձ նեղացրել կամ որևէ խնդրանքս մերժել է։
Տղան իննամյա կրթություն էր ստացել, այնուհետ սովորել ոսկերչություն և արծաթագործություն։ Այժմ էլ նրա նկարի կողքին կախված է իր պատրաստած արծաթյա խաչը։
18 տարին լրանալուն պես, պետք է զորակոչվեր բանակ, սակայն պարզվեց՝ սրտի առիթմիա ունի։ Հետաձգեցին, հետազոտումներ ու բուժումներ նշանակեցին, հետագայում ասացին՝ անցել է։ Մհերը նաև ծնկի ցավ, ողնաշարի թեքություն ուներ։ Սակայն առողջական այս խնդիրները նրան «չստիպեցին» ծառայութունը կրկին հետաձգել։ Երեք տարի անց` 21 տարեկանում, հոգնելով շարունակական հետաձգումներից և տանել-բերելուց, Մհերը որոշեց՝ ինչ էլ լինի, գնալու է, ետ վերադառնա, որ մշտական աշխատանք ձեռնարկի։
Մայրը հիշում է՝ մի օր Մհերին կրկին կանչեցին հետազոտության, ասեց, չէ՛, էլ չեմ գնալու, անմիաստ չեմ հետաձգի, գնալու եմ ծառայության․ «Ասում էր՝ մա'մ, գնալու եմ բանակ, սենց չի լինի։ Գնամ, գամ, տեսնեմ ինչ ենք անում։ Ծնկի ցավեր ուներ, խնդրում էի՝ դիմի, գնա հոսպիտալ, գոնե մի քիչ բուժվես, ասում էր՝ էհ, հավես չունեմ։ Լավ ա, ամեն ինչ լավ ա։ Բայց ես հո գիտեի, որ ցավում էր»։
Տղայի երազանքներից ծնողները տեղյակ չեն, ներփակ երեխա էր։ Միայն բարձրաձայնել էր, որ ցանկանում է ծառայությունից հետ վերադառնալով ոսկերչական գործիքներ ձեռք բերել, աշխատել, եղբոր հետ միասին տուն գնել։ Մհերի համար մորն ասած «տեսնենք ինչ ենք անումը» բնակարան ձեռք բերելն էր։ «Սենց չի լինի, Դավիթի ամուսնանալու ժամանակն էլ ա։ Գոնե էդ տան ներքևի հարկում էլ խանութ կբացեմ, կաշխատացնեմ, մեր ընտանիքով կապրենք»,- ասում էր Մհերը։ Զոհված զինծառայողի ընտանիքը բնակվում է հորեղբոր ընտանիքի հետ միասին (ընտանիքը 8 անդամից է բաղկացած, և միասին բնակվում են երկսենյականոց սեփական տանը- հեղ․)։ Մհերը ընտանիքի միջնեկ երեխան էր, մեծ եղբայրը պայմանագրային զինծառայող է, քույրն էլ 11 տարեկան է։
Մհերի մասին պատմելիս հոր աչքերը փայլում են․ «Չէր սիրում մարդկանց անհանգստացել, անգամ զորակոչվելու օրը աշխատակիցներին չէր ասել։ Ասեց, պա՛պ, պետք չի հիմա ասեմ, կանհանգստանան, վերջին օրով կասեմ, որ չնեղվեն»։
Բանակ զորակոչվելով՝ դիմել էր հրամանատարին, որ հետախուզական ստորաբաժանումում ընդգրկեին, սակայն մերժել էր՝ հաշվի առնելով, որ Մհերին ֆիզիկական նման ծանարաբեռնվածություն անհրաժեշտ չէ։ Նա էլ բոլորին ապացուցելու համար, որ առողջակական խնդիրները չեն կարող հետ կանգնեցնել, ականանատեային վաշտում իրեն այնքան լավ էր դրսևորել, որ պատի թերթում անունն ու լուսանկարն էին փակցրել՝ որպես շաբաթվա լավագույն ֆիզպատրաստված զինվոր։
Մհերը գոհ էր ծայառությունից։ Միշտ այնքան ուրախ ձայնով է զանգահարել մորը, որ տիկին Արմինեն գլուխը հանգիստ բարձին է դրել։
Վաշտի հրամանատարությունից շատերը չէին հավատում, որ Մհերը իննամյա կրթություն ունի, քանի որ մշտապես գրագետ, խելացի և բանիմաց մտքեր է արտահայտել։ Անգամ բանակային թերթի խմբագրակազմի անդամ է եղել՝ նկարել, գրել և ձևավորել թերթը։ Զրույցի ընթացքում էլ հայրը բերում է թերթի երկու համար, որոնք, որպես հիշատակ, զորամասից են փոխացել։ Հպարտ ձայնով ասում է՝ տեսեք ինչ հավասար ա գրել, ինչ հրանոթ ու ավտոմատ ա նկարել։ Ի դեպ, թերթի համարներից մեկը նվիրված էր մայրերի օրվան, որը պետք է փակցվեր ապրիլի 7-ին, սակայն դեպքի պատճառով այն չի հրապարակվել և հանձնվել է ծնողներին։
Ընտանիքը վերջին անգամ Մհերին մարտի 5-ին է հանդիպել, նրա 21-ամյակից երկու օր անց։ Միասին հավաքվել են, նշել ծննդյան օրը, ուրախացել, տորթի մոմերը փչել, ընտանիքի հետ վերջին անգամ լուսանկարվել։
Վերջին հեռախոսազրույցը Մհերի հետ դեպքից 6 ժամ առաջ էր։ Բարձր տրամադրություն է ունեցել, կատակել եղբոր և քրոջ հետ։ Հեռախոսն անջատելիս ասել՝ հերթապահության է լինելու, առավոտյան կզանգահարի։ Մայրը, իմանալով որ Մհերը քաղցրավենիք շատ է սիրել, խնդրել է գրպանում քաղցրեղեն լցնի, գիշերն ուտի, որ չսովի։ Տիկին Անահիտը լացով է հիշում՝ դեպքից հետո հրամանատարը ընտանիքին հայտնել էր՝ Մհերը գրպանում քաղցրավենիք է ունեցել։
Հայրը հպարտանում է՝ Մհերը կռվից չի փախել․ «Իմ որդին, առյուծաբար կռվելով, վաստակեց Առյուծ Մհեր կոչվելու իրավունքը»։
Մհերի ընկերներն դեպքից հետո ծնողներին հայտնել են, որ տղան որոշել էր 2 տարի անց շարունակել ծառայությունը որպես պայմանագրային զինծառայող։ Նրան հետաքրքրել և դուր էր եկել բանակային կյանքը։ Մտերիմ հարևանուհիներից մեկն էլ ժպիտով է հիշում, թե ինչպես Մհերը ամեն գիշեր իր սիրելի աղջկան՝ Գոհարին, զանգահարելու փոխարեն, իրեն է զանգահարել՝ շփոթելով երկու Գոհարների անունները։
Մհերի մահից հետո ընտանիքի կյանքում շատ բան է փոխվել։ Չեն հարմարվում տղայի կորստին։ Մինչ օրս հայրը տուն մտնելիս ցանկանում է հարցնել՝ Արմինե՛, զրուցե՞լ եք Մհերի հետ, ո՞նց է։
Հ.Գ. Ընտանիքը բնակվում է բնակարանային ոչ բավարար պայմաններում, բազմանդամ ընտանիք է։ Եթե կլինեն մարդիկ, ովքեր կցանկանան օգնել այս ընտանիքին, կարող են փոխանցումներ կատարել ստորև ներկայացված հաշվեհամարներով։

“Мой сын сражался как лев и завоевал право называться Мгер Лев”
“Эти цветы посадил мой Мгер. Он любил природу, цветы… Соседи приходили к нему с просьбой: Мгер джан, посади цветы и для нас”,- рассказывает отец Мгера Арамаис Ерзнкян, показывает растения, за которыми ухаживал сын.
Арамаис с улыбкой заметил, что Мгера призвали в армию зимой, поэтому он не успел посадить цветы в воинской части, вместо этого наслаждался зимой, белыми снежинками.. Он был немного романтиком.
Заходим в гостиную в родительском доме Мгера. С висящей на стене фотографии нам улыбается Мгер – в военной форме, с автоматом в руках. Его мать, Армине Ерзнкян, отметила, что сын всегда улыбался, любил жизнь, был очень активным , живым ребенком. За всю свою недолгую жизнь Мгер ни разу не огорчил родителей и окружающих, всегда смотрел на жизнь веселыми глазами.
В ночь с 5 на 6 апреля он получил смертельное ранение. В армии Мгер прослужил всего два с половиной месяца…
Рассказывая о нем, родители и близкие не могут сдержать слез. Собравшиеся в доме Ерзнкянов родственники подтверждают слова Арамаиса: Мгера любили все, он ни разу никого не обидел, ни разу не отказался выполнить чью-либо просьбу.
Окончив 9-й класс, Мгер пошел учиться ювелирному делу. Сейчас рядом с его фотографией висит созданный им серебряный крест.
В 18 лет Мгера должны были призвать в армию, но выяснилось, что у него аритмия сердца. Были проведены обследования, назначено лечение, после чего его признали годным к службе. У Мгера также болело колено, имелось искривление позвоночника, но эти проблемы не заставили его отсрочить прохождение службы. В 21 год, устав от постоянных отсрочек, Мгер решил пойти в армию, вернуться и найти постоянную работу.
Мать вспоминает, как однажды сына вызвали на очередное обследование, а он сказал: больше не пойду, не хочу бессмысленно затягивать службу в армии.
Родители не знали, о чем мечтал их сын, Мгер был довольно замкнутым. Единственное, в чем он признался отцу и матери, это то, что после армии пойдет работать ювелиром и вместе с братом они купят дом. Состоящая из восьми человек семья погибшего военнослужащего проживает в одном доме с семьей брата Арамаиса (обе семьи живут в двухкомнатном собственном доме. – Авт.). Мгер был средним ребенком. Его старший брат – военнослужащий-контрактник, сестре 11 лет.
“Он не любил никого беспокоить. Даже коллегам не сообщил дату призыва в армию, чтобы не тревожить их”,- рассказал отец.
Уже в армии Мгер обратился к командиру с просьбой включить его в разведподразделение, но ему отказали, учитывая физическое состояние, при котором физическая нагрузка была противопоказана. А Мгер, чтобы доказать всем, что проблемы со здоровьем не могут быть для него помехой, в минометной роте проявил себя настолько хорошо, что его фотографию поместили в стенной газете как солдата с самой лучшей физической подготовкой.
Мгер был доволен службой в армии. С матерью он всегда говорил таким веселым голосом, что Армине каждый раз успокаивалась.
Многие командиры роты не верили, что Мгер окончил всего 9 классов, поскольку он с самого начала проявил себя как грамотный, умный и знающий молодой человек. Мгер даже вошел в состав редколлегии армейской газеты – рисовал, писал статьи, оформлял выпуски.
В ходе нашей беседы отец показал нам два номера армейской газеты, которые передали семье на память из воинской части. “Посмотрите, каким красивым почерком написано, как нарисованы пулемет и автомат”,- с гордостью сказал Арамаис. Кстати, один из номеров был посвящен Дню матерей и должен был быть вывешен 7 апреля, но из-за начавшихся военных действий газета так и осталась в воинской части и недавно была передана родителям.
В последний раз члены семьи видели Мгера 5 марта, через два дня после того, как ему исполнился 21 год. Родные отметили его день рождения, повеселились, задули свечи на торте и в последний раз сфотографировались всей семьей.
Последний телефонный разговор с Мгером состоялся за шесть часов до его гибели. У него было приподнятое настроение, он весело шутил с братом, сестрой, сказал, что должен отправиться на дежурство и позвонит утром. Мать, зная, что Мгер очень любит сладкое, попросила его взять с собой конфеты, чтобы ночью не остаться голодным. Анаит, плача, рассказала, что после случившегося командир сообщил семье, что в кармане Мгера нашли сладости…
Отец с гордостью говорит: Мгер не струсил и принял бой. “Мой сын сражался как лев и завоевал право называться Мгер Лев”.
Его друзья сообщили родителям, что их сын решил через два года стать контрактным военнослужащим. Ему понравилась и очень заинтересовала служба в армии. Одна из близких соседок семьи по имени Гоар с улыбкой вспомнила о том, как Мгер каждую ночь вместо того, чтобы звонить любимой девушке, которую тоже зовут Гоар, путая номера, звонил ей.
После смерти Мгера в семье многое изменилось. Родные не могут смириться с его утратой. Отец до сих пор, приходя домой, хочет спросить у жены: “Армине, с Мгером говорили? Как он?”
Большая семья Ерзнкянов проживает в неблагоприятных жилищных условиях. Желающие помочь этой семье могут перечислить деньги на следующие расчетные номера: