Տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաները Հայաստանում - 4
Ինչպե՞ս կարող են ետխորհրդային հասարակությունները մասնակցել տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) զարգացման համաշխարհային ընթացքին, ի՞նչ հետեւություններ կարելի է անել մինչեւ այսօր կուտակված փորձից։ Կարելի՞ է հստակորեն ձեւակերպել սեփական խնդիրները եւ գտնել լուծման ուղիներ՝ առանց ամբողջովին ենթարկվելու արտաքին պարտադրանքներին եւ առանց տուրք տալու որոշ նախապաշարումների։ Հնարավո՞ր է արդյունավետորեն օգտագործել խորհրդային շրջանից ժառանգված կարողությունները, ինչպես նաեւ գտնել նմանություններ եւ օգուտներ քաղել ուրիշ հասարակություններում կուտակված փորձից՝ չանտեսելով տեղական առանձնահատկություններից բխող տարբերությունները…
Եթե համեմատելու լինենք Երրորդ աշխարհի կամ զարգացող երկրների փորձառության ուսումնասիրության ձեւավորված ավանդության հետ, ապա պիտի արձանագրենք, որ ետխորհրդային հասարակություններում ՏՀՏ-ի տարածման փորձը շատ քիչ է ուսումնասիրված։ Այստեղ բնականաբար դեր են խաղում նորանկախ երկրների գոյության համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածը, իրադրության անսովորությունը («անցումային տնտեսության» հասկացությունը, ըստ երեւույթին, լավագույնը չէ արդյունավետ հարցադրումներ անելու համար) եւ այլ հանգամանքներ։ Մասնավորապես Հայաստանի մասին կարելի է ասել, որ թե՛ տեղական փորձի, թե՛ զարգացող երկրների փորձառությունն օգտագործելու հնարավորություններին վերաբերող լուրջ ուսումնասիրություններ չեն կատարվել։ Չպետք է մոռանալ նաեւ ուսումնասիրությունների մեթոդաբանության եւ տեսական բնույթի այլ անպատասխան հարցերի գոյության մասին։ Իսկ առանց բավարար անդրադարձի, հանպատրաստից ընտրված մոտեցումներով մշակվող եւ իրականացվող ծրագրերը, թվում է, արդեն իսկ ձեւավորել են մի ընթացք, մի հետագիծ, որն ունի դժվար հաղթահարելի իր իներցիան՝ մարմնացած կառույցների, կազմակերպական ձեւերի եւ փոխհարաբերությունների, պատկերացումների եւ սպասելիքների մեջ։
Հայաստանում այսօր ՏՀՏ-ի զարգացման միակ հայտնի մոտեցումը ծրագրային արտադրանքի արտահանման վրա հիմնված «թռիչքի» մոդելն է, որը , ինչպես փորձեցի պարզաբանել նախորդ հոդվածում, թյուրըմբռնված է եւ վատ հիմնավորված, քանի որ առաջնորդվում է ավելի մակերեսային նմանություններով եւ ենթադրություններով, քան իրերի իրական վիճակի իմացությամբ։ Իմ կարծիքով, հայաստանյան հավակնությունները ելնում են թե՛ խորհրդային ժառանգության, թե՛ զարգացող երկրների (մասնավորապես՝ Հնդկաստանի) փորձի մասին ունեցած սխալ պատկերացումներից, որ միեւնույն ժամանակ նշանակում է ՏՀՏ-ի դերի եւ նշանակության խիստ նեղ եւ մակերեսային ըմբռնում։ Սույն հոդվածի առաջին մասում կներկայացվեն մի շարք եզրակացություններ եւ հանձնարարականներ, որոնք արդյունք են զարգացող երկրներում ՏՀՏ-ի տարածման փորձի ուսումնասիրության եւ հատկապես տեղին են թվում հայաստանյան իրադրությունը գնահատելու համար։
Անշուշտ, անպատասխան է մնացել նաեւ հետեւյալ բնավ ոչ երկրորդական հարցը՝ արդյո՞ք արագ փոփոխությունների ներկա ժամանակաշրջանում տնտեսական թռիչքի այս մոդելը շարունակում է մնալ հնարավոր եւ խոստումնալից, թե՞ այն, ինչ տեղին էր մեկ-երկու տասնամյակ առաջ, այսօր արդեն չի համապատասխանում ժամանակի պահանջին։ Հոդվածի վերջին մասը նվիրված է ՏՀՏ-ի հեռանկարի դիտարկման ներկայիս առավել տարածված «թվանշային բաժանման» պարադիգմի համառոտ քննությանը։
Զարգացում եւ ՏՀՏ
Անգամ եթե զարգացող երկրներից պահանջվում է ունենալ հստակ գիտակցությունը սեփական առաջնահերթ խնդիրների եւ նախապատվությունների, որոնց պետք է ծառայեցվեն ՏՀՏ-ի ընձեռած հնարավորությունները (առակա պաշարները մի քանի հիմնական նպատակների վրա կենտրոնացնելու եւ համապատասխան ռազմավարություններ մշակելու համար), այդուհանդերձ ՏՀՏ-ի լծորդումը սոցիալական եւ տնտեսական զարգացման նպատակներին ունի բազմաթիվ ասպեկտներ։ Ուստի զարգացող երկրներից պահանջում է բազմակողմանի մոտեցում ՏՀՏ-ին՝ ահա առաջին հանձնարարականներից մեկը, որ գտնում ենք Անդրեաս Կրեդեի եւ Ռոբին Մանսելի «Գիտելիքի հասարակություններ. տեղեկատվական տեխնոլոգիա կայուն զարգացման համար» գրքում։
Տեխնոլոգիական ապահովվածության առումով սկզբունքային է հաղորդակցության արդիական ենթակառույցի առկայությունը, որը հարմարեցված կլինի թե՛ գլոբալ ցանցերի ընձեռած պատեհություններից օգուտներ քաղելուն, թե՛ տեղական նպատակներին արդյունավետորեն ծառայելուն։ Հաղորդակցության ենթակառույցի կարողությունների սահմանափակությունը կամ անմատչելիությունը (բարձր գնի կամ պատշաճ գիտելիքների ու հմտությունների բացակայության պատճառով) կարող է ոչ նպաստավոր պայմաններ ստեղծել երկրի համար՝ հարուցելով ավելի մեծ կախվածություն արտաքին հանգամանքներից, ինչպես նաեւ ավելի շեշտել, քան մեղմել հասարակության մեջ առկա սոցիալական անհավասարությունները։ Ընդգծվում է այն փաստը, որ Ասիական երկրները ժամանակին մեծ ներդրումներ են կատարել հաղորդակցության ենթակառույցի մեջ։
ՏՀՏ-ի ռազմավարություններ մշակողները պետք է իմանան, որ ՏՀՏ-ը չեն գործում մեկուսի։ Օգուտները եւ ռիսկերը կախված են սոցիալական, տնտեսական եւ կազմակերպական համատեքստից, որում ՏՀՏ-ը կիրառվում են։ Ռազմավարական առաջնահերթություններից մեկը հնարավորություններ ստեղծելն է՝ օգտագործելու ՏՀՏ-ը տնտեսության այն սեկտորներում, ուր տվյալ երկիրն ունի մեծագույն ներուժը։ Սա մասնավորապես ենթադրում է կարողություններ՝ հարմարեցնելու, պահպանելու, տեղայնացնելու եւ ձեւափոխելու գոյություն ունեցող ՏՀՏ-ի լուծումները ըստ տեղական հատուկ պահանջների։ Մեծ կարեւորություն ունի ՏՀՏ-ի՝ տեղական հասարակական-մշակութային համատեքստում իմաստալից, օգտակար եւ արդյունավետ կիրառություններ մշակելը։ Իրական կարիքների՝ ՏՀՏ-ի լեզվով ձեւակերպված արտահայտումը խթանում է նորարարությունը եւ լրացուցիչ տեղ բացում տեղական արտադրության զարգացման համար։ Դա նշանակում է, մի կողմից, համաչափորեն բաշխել տեղական կարողությունները արտահանման եւ ներքին շուկային համար նախատեսված արտադրության միջեւ, իսկ մյուս կողմից, առաջնորդվելով ՏՀՏ-ի արդյունավետ օգտագործման խելամիտ ռազմավարությամբ, տեղական արտադրության շնորհիվ խուսափել լիակատար կախման մեջ ընկնելուց տեխնոլոգիաների ներմուծումից։
Հիշեցնելով տեխնոլոգիական եւ սոցիալական կարողությունների անփոխարինելիության մասին, հեղինակները ընդգծում են. «Մարդկանց՝ սովորելու հմտությունները, ունակությունները եւ հնարավորությունները առնվազն նույնքան կարեւոր են, եթե ոչ՝ ավելի կարեւոր, որքան նոր տեխնոլոգիաներ արտադրելու կարողությունները»։ Պետք է հաշվի նստել այն հանգամանքի հետ, որ էժան աշխատուժի սովորաբար ընդգծվող առավելությունը դադարում է վճռական գործոն լինել։ Առաջին պլան է մղվում գիտելիքը եւ դրա օգտագործման մեջ ունեցած գերազանցությունը։ Ընդ որում, հաղորդակցության ցանցերի հարաճուն տարածմանը զուգընթաց ավելի ու ավելի է մեծանում կրթության դերը։ Ասիական երկրների հաջողության կարեւոր բաղադրիչներից մեկը կրթության մեջ կատարված մեծ ներդրումներն են։ Արեւելյան Ասիայի անցած տասնամյակի փորձառությունը ցույց է տալիս ՏՀՏ-ի արտադրության սոցիալական կարողությունների շեմային մակարդակ ձեռք բերելու անհրաժեշտությունը։ Նման կարողությունները էական են նաեւ ՏՀՏ-ի արդյունավետ օգտագործման համար։
ՏՀՏ-ի զարգացումը պահանջում է գիտության եւ տեխնոլոգիայի պատշաճ քաղաքականություն։ ՏՀՏ-ի նորարարական կիրառությունների հնարավորությունը, բնականաբար, կապվում է տեղական ֆիրմաների՝ հետազոտական եւ նոր մշակումներ կատարելու ունակության հետ։ Այն գիտելիքի հետ միասին, որ ստեղծվում է իր կիրառության համատեքստում, զարգացող երկրների համար խորին նշանակություններ ունեն գիտելիքի արտադրության եւ փոխանակման նոր եղանակները։ Այս նոր եղանակներին բախվելով՝ գոյություն ունեցող կրթական եւ գիտահետազոտական հաստատությունները կանգնում են նոր խնդիրների առջեւ։ Այս խնդիրները թելադրում են փոփոխություններ կազմակերպական եղանակների եւ հաստատությունների մոտեցումների մեջ։ Չկատարելով համապատասխան փոփոխություններ՝ «բազմաթիվ զարգացող երկրներ ռիսկի են դիմում ծուղակն ընկնելու գիտելիքի արտադրության այնպիսի ձեւի մեջ, որ ավելի ու ավելի նվազ չափով է համապատասխանում իրենց առանձնահատուկ տեխնիկական, գիտական եւ տնտեսական կարիքներին»։
Վերջապես, հստակ ռազմավարություններ եւ քաղաքականություններ են պահանջվում՝ ՏՀՏ-ը երկրի սոցիալական եւ տնտեսական զարգացմանը ծառայեցնելու համար. «Երբ ՏՀՏ-ի ռազմավարությունները եւ քաղաքականությունները տեղում են, ապա մարդկային եւ տեխնոլոգիական կարողությունների մեջ կատարվող սահմանափակ ներդրումը կարող է ունենալ զարգացման նպատակներին ծառայող տեւական, խթանիչ ազդեցություն…»։ Չկան համընդհանուր օգտագործման համար մեկընդմիշտ սահմանված ուղիներ։ Տվյալ երկրի առանձնահատկություններին հարմարեցված ռազմավարություններ են պետք՝ նվազագույնի հասցնելու համար վտանգները։ Աչալրջություն եւ հավասարակաշռված մոտեցումներ են պահանջվում, օրինակ, դիմագրավելու համար շուկայի ազատականացման հետ կապված վտանգները։ Ավելի գերադասելի է ստեղծել մատչելի պաշարների նպատակահարմար հարադրություն՝ օգտագործելով օրենսդրական եւ կարգավորման նորարարական միջոցներ, քան ՏՀՏ-ի տարածումը թողնել շուկայի տնօրինությանը կամ զարգացման ընթացքն ուղղորդել կենտրոնացված կառույցի օգնությամբ …
Վերը համառոտ կերպով շարադրված դրույթները ընտրված էին հենց այն նպատակով, որպեսզի թե՛ ներկայացնեին ուսումնասիրությունների արդյունքները, թե՛ ընդգծվեին Հայաստանում ՏՀՏ-ի զարգացման ընթացքի հիմնական բացթողումները։ Այս խնդրին Հայաստանի իշխանությունների մոտեցումը, անշուշտ, չի կարող բազմակողմանի համարվել, ընդհակառակը, այն խիստ միակողմանի է։ Հաղորդակցության ենթակառույցի արդիականացումը, արդյունավետ օգտագործումը եւ մատչելիությունը շարունակում է մնալ մեծ հարցականի տակ Արմենտելի մենաշնորհի եւ վարած քաղաքականության պատճառով։ Արդեն ընդգծել եմ ՏՏ-ի ոլորտում երկրի կարողությունները հիմնականում արտահանման նպատակների վրա կենտրոնացնելու աչքի զարնող միտումը։ Նույքան ակնհայտ է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների արդյունաբերության մեկուսացվածությունը թե՛ սոցիալական ոլորտից, թե՛ տնտեսության այլ, այդ թվում՝ առաջատար համարվող ճյուղերից։ Գիտության եւ կրթության համակարգի՝ ներկա պահի հրամայականներին համապատասխանեցումը, ինչպես նաեւ սկզբունքային նշանակություն ունեցող այլ հարցեր այսօր էլ մնում են իշխանությունների ուշադրության կարոտ…
Գլոբալ թվանշային բաժանում
Մի շարք առաջատար փորձագետներ զարգացող երկրների համար վտանգավոր են համարում նոր տեխնոլոգիաների արտադրության մեջ Արեւմուտքին հասնելու կոչերը, որ կարող են պատճառ դառնալ Արեւմուտքից այդ երկրների ավելի մեծ կախվածության։ Այս ուտոպիական հայացքից ավելի՝ վերջին տարիներին ոչ-արեւմտյան հասարակությունների ապագայի մասին մտածելու տարածված պարադիգմը «թվանշային բաժանումն» է։ Այն ունի իր մակերեսային մեկնաբանությունը՝ «Բավական է միանալ», ինչպես նաեւ բաժանումը «կամրջելու» գաղափարի հիմնավորումն ու ու քաղաքականությունները։
Իրականում ՏՀՏ-ի զարգացման համամոլորակային ընթացքին զարգացող երկրների գործուն մասնակցությունն ավելի բարդ է այսօր, երբ Ինթերնեթն արագորեն տարածվող եւ վճռական նշանակություն ստացած «տեխնոլոգիական գործիք է եւ կազմակերպման ձեւ, որ բաշխում է տեղեկատվական իշխանությունը, գիտելիքի ստեղծումը եւ ցանցային կարողությունը գործունեության բոլոր բնագավառների մեջ»։ Այս մեջբերումը Մանուել Կաստելսի «Ինթերնեթի գալակտիկան» գրքից է, այդտեղից են նաեւ հետագա մեջբերումներն ու հիմնական պնդումները։
Թվանշային բաժանման հարցի առերեւույթ պարզությունը, ըստ Կաստելսի, «ավելի մոտիկից զննելու դեպքում, դառնում է խճճված։ Իսկապես ճի՞շտ է, որ ժողովուրդներ եւ երկրներ դառնում են բացառված այն պատճառով, որ անջատված են Ինթերնեթի վրա հիմնված ցանցերից։ Թե՞ ավելի շատ այդ ցանցերին կապված լինելու պատճառով է, որ նրանք դառնում են կախված այնպիսի տնտեսություններից եւ մշակույթներից, ուր քիչ շանս ունեն գտնելու նյութական բարեկեցության եւ մշակութային ինքնության սեփական ուղին»։
Այս բաժանումն ունի տարբեր չափումներ։ Առաջին՝ այն տեխնոլոգիական է. հետզհետե ձեւավորվում են Ինթերնեթի տարբերակված օգտագործման եղանակներ (մատչելիության տարբեր մակարդակներ, ուստի եւ օգտագործողների ցայտուն շերտավորում)՝ հիմնած նոր տեխնոլոգիական լուծումների վրա։ Մասնավորապես, որոշ տեխնոլոգիաներ թույլատրում են ասիմետրիա ընդունման եւ առաքման միջեւ (հեռարձակման զանգվածային եղանակի վերահայտնությունը Ինթերնեթում)։ Թվում է, թե Ինթերնեթի վրա հիմնված անհավասարությունների առաջացումը կարող է ծնել մշակութային եւ սոցիալական մեծ անհավասարություն ապագայում, քանի որ Ինթերնեթի առաջին սերնդի երեխաները աճում են խիստ տարբեր տեխնոլոգիական միջավայրերում։
Երկրորդ՝ այդ բաժանումը արդյունք է գիտելիքի անջրպետի, որ կազմում է թվանշային բաժանման նվազ ակնհայտ, բայց թերեւս ավելի վճռական չափումը։ Նոր ուսումը կողմնորոշված է դեպի տեղեկատվությունը գիտելիքի եւ գիտելիքը տեղեկատվության փոխակերպելու կրթական ունակության զարգացումը։ Ըստ Կաստելսի, ամբողջ աշխարհում դպրոցական համակարգը չի համապատասխանում այս նպատակին։ Այդուհանդերձ, կուտակողական բնույթ ունեցող մի շարք հանգամանքներ առաջ են բերում տարաբնույթ անհավասարություններ, որոնք պայմանավորում են վաղվա՝ գիտելիքի անհաղթահարելի անջրպետը։ Դպրոցների միջեւ էական ճեղքվածք կա տեխնոլոգիական ապահովվածության առումով։ Խիստ տարբերություններ կան ուսուցիչների մակարդակների, ինչպես նաեւ մանկավարժական մեթոդների եւ մոտեցումների միջեւ։ Քանի որ դպրոցներում շատ բան բացակայում է, երեխաների կողմից նոր տեխնոլոգիաների յուրացմանը նպաստելու գործը ստանձնում են ընտանիքները, եւ այստեղ տարբերությունների առաջացման մեջ դեր է խաղում ծնողների կրթությունը…
Վերջապես, թվանշային բաժանումն ունի գլոբալ, մոլորակային չափում։ Ինթերնեթի վրա հիմնված գլոբալ ցանցը իր մեջ է առնում հասարակությունների առանձին հատվածներ (հիմնական քաղաքային կենտրոններ, գլոբալացված գործունեություններ եւ բարձր կրթություն ունեցող սոցիալական խմբեր) եւ դուրս թողնում մեծամասնություն կազմող այն տարածքներն ու հասարակության հատվածները, որոնք այդ պահին հետաքրքրություն չեն ներկայացնում։ Իսկ «Ինթերնեթից անջատված լինելը կամ մակերեսայնորեն կապված լինելը հավասարազոր է գլոբալ ցանցային համակարգի մեջ լուսանցքային կարգավիճակի», քանի որ այսօր առանց Ինթերնեթի զարգացումը նույն բանն է, ինչ արդյունաբերության դարաշրջանում արդյունաբերականացումն առանց էլեկտրականության։ Ուստի, ինչպես պնդում է Մ. Կաստելսը, «Զարգացման նոր մոդելը պահանջում է թռիչք մոլորակային թվանշային բաժանման վրայով»։ Խոսքը, ինչպես տեսնում ենք, դարձյալ թռիչքի մասին է, բայց որակապես տարբեր թռիչքի, որը պահանջում է «Ինթերնեթի վրա հիմնված տնտեսություն՝ օժանդակված սովորելու եւ գիտելիքի ստեղծման կարողությամբ, ընդունակ գործելու արժեքի գլոբալ ցանցերի մեջ եւ սատարվող օրինական, ազդեցիկ քաղաքական հաստատություններով»։

Information and communication technologies in Armenia – 4
How can post-Soviet societies participate in the world process of development of information and communication technologies (ICTs)? What conclusions may be drawn from the experience accumulated so far? Is it possible to formulate one's own problems clearly and find the ways to solve them, without completely subjecting oneself to outside compulsions and without paying tribute to certain prejudices? Is it possible to employ the capability inherited from the Soviet period as well as to find similarities to and to get benefits from the experience accumulated in other societies efficiently, without neglecting the differences that arise from local peculiarities?
If we compare it with the established tradition of studying the experience of third world or developing countries, we must register that there has been little study of the experience of the dissemination of ICTs in post-Soviet societies. Here the comparatively short existence of the newly independent states, the singularity of the situation (the notion of "economies in transition" is not, to all appearances, the best one for raising effective questions), and other circumstances naturally play a role. In particular, it might be said aboutArmeniathat no serious research has been done on either the local experience or the possibilities of employing the experience of developing countries. One should not forget either that unanswered questions regarding the methodology of research and of other theoretical matters exist. And it seems that the programs developed and implemented through approaches chosen without sufficient consideration and preparation have already formed a process and its consequences, which have an inertia that is hard to overcome - within the structures shaped, organizational paths, interrelations, perceptions and expectations.
The only known approach to ICT development inArmeniais the model of "take-off" based on the export of software production, which, as I tried to illustrate in the previous article, is misapprehended and ill grounded, for it is guided more by surface similarities and assumptions than by a knowledge of the real state of things. In my opinion,Armenia's pretensions are based on a wrong conception of both the Soviet legacy and the experience of developing countries (India, in particular), which at the same time implies a very narrow and superficial understanding of the role and significance of ICTs. In the first part of this article we will present a number of conclusions and recommendations that are a result of looking at the experience of the dissemination of ICTs in developing countries, and seem to be especially relevant to evaluating the situation inArmenia.
Of course, the following question, by no means secondary, has remained unanswered as well: in the present period of rapid changes, does this model of economic takeoff still remain possible and promising, or does what was appropriate one or two decades ago already not correspond to the demands of today? The final part of the article is dedicated to a brief examination of the prospects for ICTs, and the currently widespread paradigm of the digital divide.
Development and ICTs
Developing countries must have a clear understanding of the priority problems and preferences to which the opportunities that ICTs provide are to be subordinated (in order to concentrate the existing resources on some main goals and to develop corresponding strategies). However, this subjugation of ICTs to the objectives of social and economic development has various aspects. Thus, a diversified approach toward ICTs is required of developing countries - this is one of the first recommendations that we find in the book by Andreas Crede and Robin Mansell "Knowledge Societies … in a Nutshell: Information Technology for Sustainable Development".
From the point of view of technological sufficiency, it is fundamental that there exist an up-to-date communication infrastructure is fundamental, which will be adjusted to both benefit from the advantages offered by the global networks, and to serve the local objectives efficiently. The limitations or inaccessibility (because of high costs or the lack of proper knowledge and skills) of the capabilities of the communication infrastructure may create conditions unfavorable for the country - producing an even greater dependence on outside circumstances, as well as emphasizing rather than alleviating the existing inequality within the society. The fact that Asian countries have made large investments into the communication infrastructure is also important here.
The developers of ICT strategy must know that ICTs do not operate in isolation. The benefits and risks depend on the social, economic, and organizational context in which ICTs are employed. One of the strategic priorities is the creation of opportunities to use ICTs in those segments of the economy where the country in question has the greatest potential. This implies, in particular, capabilities to adjust, preserve, localize and transform the existing solutions for ICTs in accordance to the particular local needs. Development of sensible, useful and effective ICT application in the local social-cultural context is of great importance. The expression of real needs in ICT language promotes innovation and opens up additional room for the development of local production. It means, on the one hand, to distribute evenly the local capabilities between export and the production foreseen for the internal market, and on the other hand, guided by a sensible strategy of effective ICT employment, to avoid falling into complete dependence on the import of technologies, owing to local production.
Reminding us that both technological and social capabilities are irreplaceable, the authors emphasize: "People'sskills, capabilities, and opportunities for learning are at least as important as - if not more important than - their capabilities to produce the new technologies". It must be also taken into consideration that the usually-emphasized advantage of a cheap labor force ceases to be a decisive factor. Knowledge and the advantage in its employment come to the forefront. At the same time, in parallel with the smooth expansion of communication networks, the role of education becomes greater and greater. One of the important components of the success of Asian states is the large investments made into education. The East Asian states' experience of the last decade shows the necessity of achieving threshold levels of social capability in ICT production. Such capabilities are also substantial for the efficient use of ICTs.
ICT development requires a proper science and technology policy. The possibility of innovative applications of ICTs is naturally related to the ability of local companies to conduct research and development. Together with the knowledge created in the context of their application, the new methods of producing and exchanging knowledge are of great importance for developing countries. When colliding with these new methods, the existing educational and scientific-research institutions face new problems. These problems dictate changes in organizational methods and institutional approaches. Without making appropriate changes, "many developing countries risk finding themselves locked into a mode of knowledge production that is increasingly less relevant to their specific technical, scientific, and economic needs".
And finally, clear strategies and policies are required in order to make ICTs serve the country's social and economic development: "When ICT strategies and policies are in place, a limited investment in human and technological capabilities can have an enduring, catalytic effect on development concerns…" There are no universal ways defined once and for all. There is a need for strategies fitting the peculiarities of a given country to bring the dangers to a minimum. Prudence and a balanced approach are required, for example, to withstand the threats posed by the liberalization of the market. Using innovative legislative and regulatory instruments to create new coalitions of resources is preferable to leaving ICT diffusion to the market or attempting to use a heavily centralized public-sector structure to direct the path of development...
The passages briefly discussed above were chosen with the aim both to present the results of research and to emphasize the main omissions in the process of ICT development in Armenia. The Armenian government's approach toward this problem cannot, of course, be considered diversified. On the contrary, it is strictly one-sided. The updating of the communication infrastructure, and its efficient utilization and accessibility still remain under a question mark because of Armentel's monopoly and policies. I have already emphasized the eye-catching tendency to centralize the main capabilities of a country toward the aims of export. Similarly apparent is the isolation of the production of information technologies, both from the social sphere and the economy, including the branches considered leading. Bringing this into correspondence with the present-day requirements of the science and education system, as well as other issues of principle, still escapes the government's attention today.
The Global Digital Divide
The call to reach the West in technology production is now considered to be dangerous by a number of leading experts, as it can become a cause of the even greater dependence of these countries on the West. Replacing this utopian view in recent years as the widespread paradigm of thinking about the future of non-Western societies is the "digital divide". This carries its own superficial interpretation-"All we have to do is join together" along with the substantiation of the idea and policies of "bridging the divide"
In reality, the participation of developing countries in the global process of ICT development is more difficult today, when the Internet, rapidly spreading and gaining decisive significance, "is the technological tool and organizational form that distributes information power, knowledge generation, and networking capacity in all realms of activity". This quote is from Manuel Castells' book, "The Internet Galaxy: Reflections on the Internet, Business, and Society", from which are also the following quotes and main assertions.
According to Castells, "the apparent simplicity of the issue [the digital divide] becomes complicated on closer examination. Is it really true that people and countries become excluded because they are disconnected from Internet-based networks? Or, rather, it is because of their connection that they become dependent on economies and cultures in which they have little chance of finding their own path of material well-being and cultural identity?"
This divide has various measurements. First, it is technological: gradually, differentiated ways of using of the Internet are taking shape (different levels of accessibility and thus clear stratification of users) based on new technological solutions. In particular, some technologies allow asymmetry between emission and reception (the reemergence of mass-broadcast on the Internet). It seems that the emergence of an imbalance based on the Internet may give birth to a great cultural and social imbalance in the future, as first-generation children of the Internet grow up in sharply different technological environments.
Second, this divide is the result of a knowledge gap, which forms a less obvious but perhaps more decisive measurement of the digital divide. The new learning is oriented toward the development of the educational capacity to transform information into knowledge and knowledge into action. According to Castells, school systems throughout the world are not in line with this goal. Furthermore, a number of circumstances of an accumulative nature are bringing about various imbalances which will condition the insurmountable knowledge gap of tomorrow. There is a substantial rift between schools from the point of view of technological sufficiency. There are sharp differences among levels of teachers as well as pedagogical methods and approaches. And because so many things are lacking in the schools, the cause of promoting children's internalization of new technologies is borne by families, and here the education of the parents plays a role in the emergence of differences.
Finally, the digital divide has a global measurement. The worldwide network based on the Internet includes certain individual segments of society (in the main city centers, social groups with globalized activities, and high-level education) and leaves out those places and segments of society that constitute a majority, which at the moment don't represent an interest. And "being disconnected, or superficially connected, to the Internet is tantamount to marginalization in the global, networked system", since today, development without the Internet is the same thing as industrialization without electricity in the Age of Industry. Thus, as Castells states, "The new model of development requires leap-frogging over the planetary digital divide". As we see, again, we are talking about take-off, but a qualitatively different take-off, one that calls for an Internet-based economy, powered by learning and knowledge-generating capacity, able to operate within the global networks of value, and supported by legitimate, efficient political institutions.