14 տարի ծառայող Կարենը երազում էր սերժանտի կոչում ստանալու մասին
«Մամ, արի գնանք մեր տուն, որ պապան գա»,- ամեն առավոտ հենց այս խոսքերով է դիմում մայրիկին Ազնվաձորում՝ պապիկի տանը ժամանակավորապես բնակվող 3-ամյա Անին՝ ապրիլի 6-ին Քարվաճառում զոհված Կարեն Դավթյանի դուստրը: Եղբայրը՝ 1 տարեկան Արգիշտին դեռ լավ չի խոսում, փոխարենը տասնյակ նկարների մեջ արագ գտնում է հայրիկին ու անվերջ համբուրում:
«Ախպորս ընկերն էր, միասին էին ծառայում: Մի օր եկել էր մեր տուն ու հավանել, բայց մտածել էր, որ ես իրեն չեմ ընտրի: Ինձնից 10 տարով մեծ էր: Ասում էր՝ քեզ երեխու պես եմ պահելու: Ու էդպես էլ կար: Ասում էր՝ ես երեք երեխա ունեմ՝ մի տղա, երկու աղջիկ: Չկար մի բան, որ ես ուզեի, ինքը չաներ»,- չի կարողանում հուզմունքը զսպել Մարինեն:
Ամուսնական կյանքի երջանկության 4 տարիները վերապրող 25-ամյա Մարինեն հարցերի չի սպասում: Կուտակվածը, չասվածը ասելու անզուսպ ցանկությամբ նա պատմում է սիրելիի մասին՝ բաց չթողնելով նույնիսկ առօրեական մանրուքներն ու փոքրիկ դիպվածները:
«Որտեղ աշխատել է, շատ նվիրված է եղել իր գործին: Ծառայությունից ազատ օրերին հացի փռում էր աշխատում: Ես գիտեի, որ իրեն հարգում են, բայց իր մահից հետո ավելին իմացա իր մասին: Շատ ինքնամփոփ էր, շատ…,- բառերը չեն հերիքում ու Մարինեն չհերիքող բառերը տեղավորում է մի մտքի մեջ,-մի ուրիշ էր ինքը»:
Շարքային Կարենը պարզվում է՝ ծառայության 14 տարիների ընթացքում երազել է սերժանտ դառնալու մասին:
«Շատ էր ուզում սերժանտ դառնալ: Շատ էր մտածում այդ մասին: Անընդհատ սպասում էր, որ ուր որ է կբարձրացնեն պաշտոնը, սերժանտ կտան: Այդպես էլ չտվեցին»,- ասում է կինը:
Ամեն անգամ ծառայության մեկնելիս Կարենն այնպիսի ոգևորությամբ էր գնում, որ ընտանիքի անդամները զարմանում էին:
«Այս անգամ էլ ոգևորված գնաց, ասեց՝ Մար ջան, էս անգամ էլ գնամ գամ, սաղ լավ ա էղնելու: Իրա սիրած բառն էր՝ սաղ լավ ա էղնելու, բայց սաղ վատ գնաց…»:
Դեպքի օրը հերթափոխող պայմանագրայինների խմբին Կարենն առաջարկել է վերադառնալ ավելի անվտանգ ճանապարհով: Ընկերները, սակայն, ընտրել են այլ ճանապարհ:
«Մի քանի անգամ փորձանքից պրծել էր: Այդ օրն էլ ասել էր՝ տղերք, ոնց որ ձյունը ճռճռում ա, եկեք մյուս ճամփով գնանք, բայց ընկերները չեն համաձայնվել: Ստիպված ինքն էլ է այդ ճանապարհով գնացել ու փորձանքն եկել ա,- ընկերների պատմածն է փոխանցում Մարինեն:
Օրեր առաջ նույն վտանգավոր ճանապարհով գնալ ցանկացող տղաներից մեկին Կարենը նախատել էր. «Առաջ ամուսնացած չէիր, իսկ հիմա արդեն ընտանիք ունես, որ քեզ մի բան լինի, ես կնոջդ ի՞նչ պատասխան եմ տալու»:
«Հիմա այդ ընկերը եկել ու ինձ է ասում՝ բա ես քեզ ի՞նչ պատասխան տամ,- ասում է Մարինեն ու ավելացնում,- բայց ես ոչ ոքից պատասխան չեմ սպասում, իհարկե»:
Նույնիսկ ապրիլյան պատերազմի օրերին Կարենն անընդհատ հանգստացրել է՝ վտանգավոր ոչինչ չկա:
«Միշտ ասում էր՝ Մար, չմտածես, աստված իմ կողմն ա: Որ ասում էի՝ Կար, ձեր մոտ էլ ե՞ն կրակում, կատակի էր տալիս, թե՝ ո՞վ ա գժվել էս ձնին բարձրանա էստեղ»:
Դեպքին հաջորդող օրերին Մարինեին հոգատարությամբ են պարուրել ոչ միայն հայրական տանը՝ Ազնվաձորում, այլև ծանոթ-անծանոթները: Համացանցում նույնիսկ դրամահավաք են սկսել Մարինեին ու երկու փոքրիկներին բնակարանով ապահովելու համար: Ցուցաբերված ուշադրությունից երիտասարդ կինը հուզված ու զգացված է: Ասում է. «Կարենը երազում էր սեփական բնակարան ունենալու մասին: Հիմա բնակարանը կունենանք, բայց տան պատերն առանց Կարենի սառը կլինեն»:

Прослуживший 14 лет в армии Карен Давтян мечтал получить звание сержанта
“Мамочка, давай пойдем домой, чтобы папа пришел”. С такими словами каждое утром обращается к матери дочь погибшего 6 апреля в Карвачаре Карена Давтяна 3-летняя Ани, которая вместе со своими родными временно живет в доме деда в Азнвадзоре. Брату Ани, Аргишти, всего годик. Он только учится говорить, но на фотографиях быстро находит папу и все время его целует.
“Он был другом моего брата, вместе служили. Как-то пришел к нам домой, увидел меня, я ему понравилась. Но он подумал, что я его не выберу. Он был старшем меня на 10 лет. Говорил, что будет заботиться обо мне, как о ребенке. И так и было. А еще он говорил: у меня трое детей – сын и две дочки. Не было случая, чтобы мне что-то захотелось, и он бы не выполнил моего желания…” - с трудом сдерживая волнение, рассказывает Марине.
Вспоминая о четырех годах счастливой супружеской жизни, 25-летняя женщина не может заставить себя отвечать на вопросы. И все же, о любимом человеке она рассказывает с нескрываемом желанием не пропустить ни одной, даже малейшей детали, ни одного эпизода.
“Где бы он ни работал, проявлял исключительную преданность своему делу. В свободные от службы дни работал в пекарне. Я знала, что его уважают, но после смерти узнала о нем много нового. Он был очень замкнутым… Он был не таким, как все…” – продолжает Марине.
Прослуживший 14 лет в армии рядовой Карен Давтян мечтал получить звание сержанта. “Он очень хотел стать сержантом. Все время ждал, что его вот-вот повысят в звании”,- вспоминает моя собеседница.
Каждый раз, отправляясь на службу, Карен испытывал огромное воодушевление, что удивляло членов семьи. “Он и в последний раз уходил очень воодушевленный. Сказал: Мар джан, в этот раз тоже поеду, приеду, и все будет хорошо…”
В день своей гибели Карен предложил сослуживцам вернуться более безопасной дорогой, однако те выбрали другой путь.
“В тот день он сказал товарищам: снег поскрипывает, давайте пойдем другой дорогой. Но так как друзья не согласились, он вынужден был пойти вместе с ними и попал в беду”,- рассказывает нам Марине то, что ей сообщили друзья Карена.
За несколько дней до этого Карен отчитал сослуживца, который тоже хотел пойти той опасной дорогой: “Раньше ты не был женат, а сейчас у тебя семья. Если с тобой что-нибудь случится, что я скажу твоей жене…”
“Потом, после его гибели, эти же слова сказали мне его друзья. Но я ни от кого не жду объяснений” ,- отметила Марине.
Карен даже в дни апрельской войны успокаивал жену, уверял, что ничего опасного нет.
После гибели мужа Марине окружили заботой не только в отцовском доме, но и друзья и даже незнакомые люди. В интернете был организован сбор средств для обеспечения квартирой Марине и двух ее малолетних детей. Молодая женщина с большой взволнованностью и благодарностью отзывается о всех, кто пришел ей на помощь. “Карен мечтал о собственной квартире. Сейчас квартиру мы купим, но без Карена в ней будет холодно…” – сказала Марине.