Սպառնացել են Ազատ գետի համար պայքարող Արուսյակ Այվազյանին
Երեկ, մայիսի 15-ին, ժամը 15:00-ի սահմաններում Գառնի գյուղի բնակիչ Արուսյակ Այվազյանի դեղատուն են այցելել 3 անձինք եւ սպառնացել ու անձնական վիրավորանքներ են հասցրել նրան:
Ա· Այվազյանը հայտնեց, որ 3 տղամարդիկ մտել են դեղատուն՝ դեղ գնելու պատրվակով, ապա սպառնալից տոնով փորձել վախեցնել իրեն, թե ստուգողներ են ուղարկելու իր մոտ: Ասել են, թե իր տղան չի ծառայել բանակում, եւ նրան կուղարկեն առաջնագիծ: Ինքը պատասանել է, որ անտեղյակ են, իր որդին վաղուց է ծառայությունն ավարտել բանակում: Նրանցից մեկը խուլիգանական արտահայտություններ է արել: Ի պատասխան՝ ինքը հայտնել է, որ ոստիկանություն կզանգահարի, նրանք արագ դուրս են եկել դեղատնից:
Ա· Այվազյանը նրանց ետեւից անմիջապես դուրս է եկել եւ տեսել է, որ նստեցին «Մերսեդես բենզ» մակնիշի մոխրագույն մեքենա՝ 01 TP 001 պետհամարանիշով, ու հեռացան:
Արուսյակ Այվազյանը կատարվածի վերաբերյալ դարձյալ բողոք է ներկայացրել ոստիկանություն:
Արուսյակ Այվազյանը հայտնեց, որ ճանաչել է այդ անձանց: Նրանցից երկուսը դեպքից երեք օր առաջ Գառնի էին եկել ՀՀ ԳՆ ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արամ Հարությունյանի, Կոտայքի մարզպետ Կարապետ Գուլոյանի եւ այլոց հետ: Ինչպես տեղեկացրել ենք մեր հրապարակման մեջ, սույն պաշտոնյաները մշակույթի տան առջեւ հավաքված գառնեցիների բազմությունը ճեղքելով մտան մշակույթի տուն, ապա հրահանգեցին ժողովրդին բերել դահլիճ, որպեսզի հեռուստատեսությունները նկարահանեն, իբրեւ քննարկում է տեղի ունեցել: Սակայն երբ գյուղացիները հրաժարվեցին ներս մտնել, անհեթեթ վիճակում հայտնված պաշտոնյաներն իրենց տապալված սցենարը փրկելու համար օգնության կանչեցին իրենց հետ եկած այդ անձանց:
Վերջիններս խուլիգանական պահվածք դրսեւորեցին եւ փորձեցին հայհոյանքներով ժողովրդին հարկադրաբար դահլիճ մտցնել, որը դարձյալ չհաջողվեց: Լրատվամիջոցները տեսանկարահանել են (այստեղ և այստեղ), թե ինչպես են նրանք փորձում մարդորս իրականացնել: Նրանք, ըստ էության, չեն կարողանում մարսել իրենց պարտությունը եւ երեկ դարձյալ Գառնի են գնացել՝ բողոք ակցիայի ակտիվ մասնակիցներից Ա· Այվազյանին սպառնալու համար:
Սա վերջին մեկ ամսում Ա· Այվազյանին սպառնալու երկորրդ դեպքն է: Նախորդ անգամ նրան զանգահարել էին 099-22-22-99 հեռախոսահամարից եւ դարձյալ սպառնացել: Նա դիմել էր ոստիկանություն, սակայն իրավապահ մարմիները ոչինչ չձեռնարկեցին սպառնալիքի պատճառը բացահայտելու համար:

Новые угрозы в адрес активистки борьбы за реку Азат Арусяк Айвазян
15 мая около 15 часов в аптеку жительницы села Гарни Арусяк Айвазян зашли трое мужчин, которые стали оскорблять и угрожать ей.
По словам Арусяк, мужчины, которые пришли под предлогом покупки лекарства, попытались запугать ее, заявив, что пришлют к ней проверяющих, что ее сын не служил в армии и что они отправят его на передовую. Арусяк ответила, что ее сын давно отслужил в армии. Один из мужчин позволил себе хулиганские высказывания, на что Арусяк предупредила, что позвонит в полицию. После этого незнакомцы покинули аптеку.
Сразу после их ухода Арусяк Айвазян вышла из аптеки увидела, что мужчины сели в автомобиль “Мерседес Бенц” серого цвета с госномером 01 TP 001 и уехали.
Она узнала этих людей. Три дня назад двое из них приехали в Гарни вместе с председателем Госкомитета водного хозяйства Министерства сельского хозяйства РА Арамом Арутюняном, губернатором Котайка Карапетом Гулояном и другими чиновниками. Как мы уже рассказывали в нашей публикации, эти лица, пройдя через толпу собравшихся перед домом каультуры гарнийцев, зашли в здание, после чего дали указание привести собравшихся в зал, чтобы телекомпании могли снять якобы проходившее там обсуждение. Когда же сельчане отказались от встречи с чиновниками, последние, пытаясь спасти ситуацию, позвали на помощь приехавшх с ними этих людей.
Последние повели себя по-хулигански. Нецензурно ругаясь, они попытались заставить местных жителей зайти в дом культуры, что им тоже не удалось. СМИ засняли на видеокамеру (см. здесь и здесь), как эти люди пытались силой заставить гарнийцев войти в здание. Они фактически не смогли смириться со своим поражением и вчера вновь приехали в Гарни, чтобы угрожать одной из активисток акции протеста Арусяк Айвазян.
За последний месяц это третий случай угроз в адрес А.Айвазян. В прошлый раз ей звонили с угрозами с телефона 099-22-22-99. Арусяк обратилась в полицию, однако правоохранительные органы ничего не предприняли для установления причины этих противоправных действий.