Հրազդանի «քոլեջի» հանրակացարան. «Եկանք, խրվեցինք, մնացինք… ճահիճ ա»
Հրազդան քաղաքում փնտրում ենք «քոլեջի» հանրակացարանը, որտեղ արդեն 24 տարի ապրում են նաև փախստականներ: Մոտավորապես գիտենք, որ այն Հրազդանի քաղաքապետարանից հեռու չէ:
-Հա, կռիսանո՞ցն եք ման գալիս,- մեր հարցին ի պատասխան` ասում է մի երեխա՝ ձեռքով ցույց տալով մոտակա շենքը, որի վրա գրված է՝ Կենտրոն 94,- էս ա, բայց զգույշ եղեք, շատ կռիսներ կան էդ շենքում:
Դժվար է հավատալ, որ նոր ցուցանակով ու «Կենտրոն» մակագրությամբ այս շենքը հենց Հրազդան քաղաքի կենտրոնում է. անմխիթար պայմանները երևում են անգամ շենքի արտաքին մասից, տեղ-տեղ բացակա ապակիներից:
Հանրակացարանի բնակիչներից Անուշ Առաքելյանը այստեղ է ապրում 1992-ից: Ծնունդով Ղարաբաղի Թալիշ գյուղից է:
-Եկանք, խրվեցինք, մնացինք… ճահիճ ա,- ասում է Անուշը, ու դեմքի արտահայտությամբ հասկացնում, որ տեսախցիկը իրենից հեռու պահենք:
-Տղաս Ղարաբաղում ծառայում ա, չեմ ուզում, որ վատ զգա իրան, ամաչում եմ էս պայմաններից:
Քոլեջի հանրակացարան անունը ստացած շինությունը մինչև 2006 թ-ը գտնվել է կրթության ու գիտության նախարարության հաշվեկշռում, մոտ տասը տարի է Հրազդանի քաղաքապետարանի հաշվեկշռում է: 24 տարվա ընթացքում հանրակացարանում ապրող ընտանիքների թիվը տատանվել է՝ 20-30, որոնցից մոտ կեսը փախստականներ են եղել ու կան: Նրանց խոսքով, մշտապես բողոքել են, որ շենքը 4-րդ աստիճանի վթարայնության է, որ առնետներ կան, անգամ երեխաների քիթ ու ականջ են կրծել, որ վախենում են երեխաների անվտանգության համար, բայց ապարդյուն:
Քարուքանդ աստիճանների, շենքի միակ հոսող ծորակի, գարշահոտով լցված պետքարանների մոտով Անուշը մեզ ուղեկցում է իրենց խոհանոց: Մինչ անցնում էինք փուլ եկեղ աստիճաններով ու մութ միջանցքներով, տեղի բնակիչները արձագանքում էին. «Նկարեցե՜ք, նկարեցե՜ք, չեղած տուալետն էլ նկարեցեք… մենակ ընտրությունից ընտրություն են հիշում մեզ»:
Նկարեցինք հանրակացարանի տարածքը, իսկապես չգտանք պետքարաններ ու բաղնիքներ: Այն, ինչ օգտագործվում էր այդ նպատակով, արձանագրեցինք մեր տեսախցիկով:
Ղարաբաղում ապրիլյան պատերազմի հետևանքով հանրակացարանում ապրող փախստականների մոտ ապաստան են գտել նրանց հարազատները: Ապրիլի 3-ից տիկին Անուշի մոտ են ծնողները: 80-ամյա Ռայա և Մուշեղ Միրաբյանները կրկնակի փախստականներ են. 92-ին Թալիշից եկել են դարձյալ այս նույն հանրակացարանը, իսկ գյուղը ազատագրելուց հետո վերադարձել: Նրանց աղջիկը՝ Անուշը ընտանիքով մնացել է հանրակացարանում: Միրաբյանները յոթ երեխա ունեն: Նրանցից վեցը ապրում են Ռուսաստանում, միայն Անուշն է մնացել Հաայստանում:
«Լավ էինք ապրում Թալիշում, անասուն ունեինք, ամեն ինչ: Հիմա գրադը տանս կեսը տարել ա… իրեք օրից հետո եկալ են գյուղապետով, միլիցայով հանել են մեզ, սաղ գյուղը մարդ չկար »,-ասում է տիկին Ռայան, ով ամուսնու ու երեք հարևանների հետ երեք օր մնացել է նկուղում:
Մուշեղ պապն էլ, թե. «Օզում չեմ լաց լինեմ, մենակ մըր թոշակն ենք օզում»: Տարեց ամուսինները հետաքրքրվել են թոշակի համար, պատասխանել են, որ եթե Հայաստանում գրանցված չեն, չեն կարող ստանալ. «Թող Ղարաբաղից փոխանցեն, ստանանք, լի»,-նորից պնդում էր Մուշեղ պապը: Նա ասում էր, որ օր առաջ ուզում է հետ գնալ Թալիշ, բայց դեռ ստիպված է սպասել:
Հրազդանի քոլեջի հանրակացարանում 1992-ից ապաստան է գտել նաև Արևհատ Խաչատրյանն՝ իր հինգ երեխաների հետ: Պատերազմի ավարտից հետո Ղարաբաղ չի վերադարձել: Հինգ երեխաներից միայն Լիաննան է ամուսնացել Ղարաբաղում: Ապրիլի 2-ին նա երեք որդիների, հիվանդ սկեսուրի ու սկեսրայրի հետ ստիպված է եղել փախչել: Այսօր հանրակացարանի մեկ սենյակում նեղ են արել, տեղ արել:
-Իմ պատմությունը կրկնվեց, 14 տարեկան էի, որ եկանք էս նույն հանրակացարան: Հետո ամուսնացա, գնացի նորից մեր Ղարաբաղը: Հիմա իմ տղեն ա 14 տարեկանում նույնը տեսնում,- պատմեց Լիաննա Խաչատրյանը:
Լիաննան ասում է, որ միայն երեխաների մարզական մրցանակներն է հետը բերել: Հիմա նրանց Հրազդանից երկու ավագ տղաներին տեղափոխել է գիշերօթիկ դպրոց: Իսկ 8 տարեկան Գարիկն անընդհատ մորն ասում է. «Ավելի լավ ա կռվի տեղը քինանք»:
Վերջում խնդրում են մի քիչ սպասել: Փոքր սեղանին լցված ժինգյալն են ցույց տալիս: Արևհատը պատմում է, որ գնում, հավաքում են ժինգյալը, որ կարողանան մեծ ընտանիքը կերակրել: Արդեն դուրս ենք գալիս միջանցքով հեռանալիս լսում Արևհատի ձայնը.

Karabakh Refugees: 24 Years Later, Many Return to the Same Dilapidated Hrazdan Dormitory
We headed off to the town of Hrazdan to find the ‘college’ dormitory. There are people living here who fled the fighting in Karabakh 24 years ago. We were told that it was somewhere near the Hrazdan mayor’s office.
“Oh, you’re looking for the rats’ nest,” a local kid replied when we asked for directions. He pointed to a building nearby. “But be careful. It’s full of rats in there.”
We were taken aback at the sight of the building with a sign stating the address as ‘Center 94’. How could such an eyesore be right in the center of the town, we asked ourselves.
Anoush Arakelyan, one of the residents whose been living there since 1992, is from the village of Talish in Artsakh.
“We came, moved in, and stayed. It’s a bog,” Anoush said, making it clear that she wanted us to keep the camera at a distance.
“My boy is serving in Karabakh. I don’t want him to see these conditions and get upset. I’m embarrassed,” she said.
The College Dormitory belonged to the Ministry of Education and Science until 2006. Since then, it’s been registered as the property of the Hrazdan Municipality․
Over the past 24 years, the number of families living in the building has ranged from 20-30. About half are refugees. Residents claim they have continuously complained about the rats and missing windows. They say no improvements have been made.
Anoush escorts us up the broken stairs, past the only working water faucet and smelly toilets to her kitchen. As we make our way through the dark halls, other residents urge us to take pictures. They say that officials only visit at election time.
Relatives of the residents have come to join them from Karabakh, fleeing the recent round of fighting there.
Anoush’s 80 year-old parents, Raya and Moushegh Mirabyan, arrived on April 3 from Talish. They found refuge in the same dorm in 1992. They returned when Talish was liberated. Anoush stayed behind. The Mirabyans have seven children. Six are now living in Russia. Anoush is the only one in Armenia.
“We were living well in Talish. We had animals and everything. The Grad rockets have now destroyed half my house. Three days later the police and the mayor came and evacuated us. There was no one in the village,” said Raya Mirabyan, who, along with her husband and three neighbors spent three days in the cellar.
“I don’t want to cry. We just want our pension,” added Mr. Mirabyan. The couple inquired about receiving their pension but were told since they aren’t registered in Armenia they couldn’t receive it. “Let them transfer the money from Karabakh,” Mr. Mirabyan said. He and his wife want to return to Talish as soon as possible.
Arevhat Khachatryan has been living in the dorm since 1992. She has five children. After the ceasefire was declared in 1994, Mrs. Khachatryan never returned to Karabakh. Lianna, her daughter, married in Karabakh but she too was forced to flee during the April fighting. She left on April 2, with her three sons and her sick father and mother-in-law in tow. They now occupy one room at the dormitory.
“My history repeated itself. I was fourteen when I first came to this place. Later, I married, and returned to our Karabakh. Now, my son is fourteen and living in this same place,” said Lianna Khachatryan.
Mrs. Khachatryan said she only brought the children’s sports medals with her. Her two oldest sons have been taken to a boarding school. Garik, her eight year-old, keeps saying, “Mom, it’s better to go to the war zone.”
Just when we’re about to leave, they ask us to wait a bit. They show us to a small table filled with zhengyal (greens).
Arevhat says they go and collect the zhengyal (greens) to feed a large family. As we’re walking down the hallway to leave, we hear Arevhat’s voice.