Զորականում հրաժեշտ տվեցին Գարիկ Մովսիսյանին
Երեկ Տավուշի մարզի Զորական գյուղը հայրենի հողին հանձնեց 19-ամյա զինվոր Գարիկ Մովսիսյանին: Զորականում 1988 թ.-ի հայտնի դեպքերից հետո բնակություն են հաստատել Ադրբեջանի Չարդախլու գյուղից բռնագաղթած հայերը: Չարդախլուն հայտնի է որպես հայ մարշալների, գեներալների և Արցախյան ազատամարտի հերոսների հայրենիք: Գարիկ Մովսիսյանի ծնողները նույնպես Չարդախլուից արտագաղթածներից են:
Գումարտակի հրամանատարի տեղակալ, մայոր Զոհրապ Մկրտչյանը «Հետքին» հայտնեց, որ ռադիոջոկի ավագ ռադիոհեռախոսավար, կրտսեր սերժանտ Գարիկ Մովսիսյանը զոհվել է ապրիլի 30-ի լուսադեմին՝ ժամը 5:00-ի սահմաններում մարտական խնդիր կատարելու ժամանակ: «Գարիկը շատ գրագետ, խելացի, դաստիարակված զինվոր էր: Նրա ամբողջ որակները հաշվի առնելով՝ հրամանատարությունը նրան շնորհել էր կրտսեր սերժանտի կոչում, նշանակել ջոկի հրամանատարի պաշտոնում: Հմտորեն ղեկավարում էր իր ջոկը»,- պատմեց Զոհրապ Մկրտչյանը:
Գարիկը իր ծնողների փոքր զավակն է, ծնվել է 1997 թ.-ի հունվարի 15-ին: Զորականի համայնքապետ Սուրեն Մարտիրոսյանի ասելով՝ աղքատ ընտանիքի զավակ էր: Գարիկի ծնվելուց առաջ ընտանիքը 7 տարեկան աղջնակ է կորցրել՝ Չարդախլուից Զորական տեղափոխվելուց 2 տարի անց: «Իրենք ընտանիքով թունավորվեցին, ընտանիքի մյուս անդամները փրկվեցին, փոքրիկ Գայանեն մահացավ: Վիշտը մեղմանալուց հետո բարեկամների հորդորով Անահիտը Գարիկին է ունեցել»,- պատմեց գյուղապետը:
Գարիկը զինվորական ծառայության է մեկնել 2015 թ.-ի հուլիսի 6-ին: Մինչ բանակ մեկնելը սովորել է Երևանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղում: Բանակ է մեկնել 2-րդ կուրսից: «Նա հասարակ սերժանտ չէր, ազգի ընտրյալ զավակ էր»,- բնութագրեց մայոր Զոհրապ Մկրտչյանը:
Գարիկի հայրը՝ Մնացական Մովսիսյանը, շոկի մեջ էր, չկարողացավ խոսել որդու մասին: «Ամսի 29-ին՝ ժամը 10-ին, Գարիկը զանգեց: Ահագին հետս խոսեց, մոտ 2 ժամ: Հանգիստ խոսեցինք տղայիս հետ: Ասավ՝ մամ ջան, լավ կլինի: Ամեն ինչ նորմալ կլինի: Ասաց՝ առավոտը ես նորից կզանգեմ: Մի 10 անգամ Գարիկը ինձ մամա ջան ասաց: Բոլորից հարցուփորձ արեց՝ եղբորից, հորից, տատիկից: Վերջում էլ վստահեցրեց, որ դիրքերում ամեն ինչ հանգիստ է, նորմալ է: Ասաց՝ չմտածեք: Հույս տվեց: Առավոտյան սպասում էի զանգի: Էլ զանգ չեկավ»,- պատմեց մայրը՝ Անահիտը:
Զորականի միջնակարգ դպրոցի մաթեմատիկայի ուսուցիչ Կարեն Փաշիկյանը 5-12-րդ դասարաններում եղել է Գարիկի մաթեմատիկայի ուսուցիչը և դասղեկը. «Շատ ուժեղ անձնավորություն էր՝ թե ֆիզիկապես, թե կամքի ուժով: Ամբողջ Զորականը այդպիսի տղա չուներ: Իմ հիշողությունից երբեք չի ջնջվի վերջին զանգի արարողությունը: Գարիկը դասարանի աշակերտների հետ պար էր բեմադրել: Այնպես խրոխտ էր ինքը պարում: Դա աննկարագրելի հիշողություն է, որ մենք հիմա առանց արցունքների չենք կարողանում հիշել: Խոսքեր չեմ կարողանում ասել հրաշալի աշակերտի մասին»:
Զոհվելուց երկու օր առաջ Գարիկը դիրքերից զանգել էր նաև սիրած աղջկան: «Հեռախոսով միշտ խոսում էր ինձ հետ: Ասում էր՝ ինձ շատ է սիրում: Ասաց՝ մնացածը ծառայությունից հետո կգա գյուղում կասի: Հինգ տարի ընկերություն ենք արել»,- պատմեց Օֆելյան: Զորականից Գարիկը ծառայության է մեկնել իր 5 դասընկերների հետ: «Ծառայության 6 ամիսը լրանալուց հետո 4 ընկերներին միաժամանակ նույն ժամին զորամասից թույլ էին տվել, եկան արձակուրդ: Ընկերներով հավաքվեցին, ուրախացան: Կատակով ասացի՝ Գարիկ ջան, Արսենի հետ երկուսդ էլ Ղարաբաղից հարսնացու աղջիկ կբերեք: Գարիկը ինձ բազմանշանակ հայացքով հասկացրեց, որ Զորականում հարսնացու ունի: Շատ հումորով երեխա էր: Նրան առանց ծիծաղի չէիր տեսնի: Միշտ ժպիտը դեմքին էր: Ափսոս, հազար ափսոս Գարիկին»,- ասաց գյուղի դպրոցի տնօրեն Սիլվա Խոջայանը:
Մորաքրոջ ամուսնու՝ Վասիլ Առաքելյանի ասելով՝ Գարիկը դիրքերում կապի գծերը ստուգելիս է զոհվել: Նաև այդ ժամանակ ընկած իր զինվոր ընկերներից է տեսել, առաջ է գնացել, որ քաշի, հանի: Այդ ժամանակ էլ հակառակորդը նրա ուղղությամբ կրակահերթ է արձակել: «Մի երկու օր առաջ հայրը գնացել էր զորամաս՝ Գարիկին տեսնելու»,- հայտնեց Վասիլ Առաքելյանը: «Ոչ մի ունևորի երեխա չկա սահմանի դիրքերում: Ու բոլորս ականատես ենք լինում, թե ինչպես ցածր աշխատավարձով ապրող, փոր հացի կարոտ ընտանիքիների երեխաներն են զոհվում առաջնագծում: Ասեմ, որ Գարիկ Մովսիսյանի հայրն էլ 1992-ի առաջին զորահավաքին կռվել է Նոյեմբերյանի դիրքում: Գարիկի մահը Զորականի վիշտն է: Այս պատերազմում դրված է հայ ժողովրդի լինել, չլինելու հարցը: Չարդախլուն մարշալների գյուղ է եղել, մենք պատրաստ ենք մեծ ու փոքրով սատար կանգնել մեր երկրին»,- վստահեցրեց Արշակ Բաղիրյանը:
ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով կրտսեր սերժանտ Գարիկ Մովսիսյանը հետմահու պարգևատրվել է ԼՂՀ «Մարտական ծառայություն» մեդալով: Գումարտակի հրամանատարի տեղակալ Զոհրապ Մկրտչյանը հարազատներին հանձնեց մեդալը: Զորականցիները գյուղի հրապարակում տեղադրված Չարդախլուի մարշալներ Հովհաննես Բաղրամյանի և Համազասպ Բաբաջանյանի արձանների մոտ հրաժեշտ տվեցին մեր օրերի հերոսին՝ Գարիկ Մովսիսյանին:

В Зоракане простились с Гариком Мовсисяном
Вчера в селе Зоракан Тавушской области предали земле 19-летнего солдата Гарика Мовсисяна. После известных событий 1988 года бежавшие из азербайджанского села Чардахлу армяне обосновались в Зоракане. Как известно, Чардахлу – родина армянских маршалов, генералов и героев Арцахской войны. Уроженцами этого героического села были и родители Гарика.
Заместитель командира батальона, майор Зограб Мкртчян рассказал Hetq.am, что младший сержант Гарик Мовсисян погиб на рассвете 30 апреля при выполнении боевого задания. “Гарик был очень грамотным, умным, воспитанным солдатом. Учитывая эти качества, командование присвоило ему звание младшего сержанта, назначило командиром отряда”,- сказал майор Мкртчян.
В семье Гарик был младшим, родился 15 января 1997 г. По словам старосты Зоракана Сурена Мартиросяна, семья Мовсисянов социально необеспечена. Через два года после переезда из Чардахлу в Зоракан, еще до рождения Гарика, семья потеряла 7-летнюю девочку. “Они всей семьей отравились. Остальные члены семьи спаслись, а младшая Гаяне умерла. Чтобы смягчить горе матери, родственники уговорили Анаит родить Гарика”,- рассказал староста.
Гарик Мовсисян был призван в армию 6 июля 2015 г. До призыва он учился в Иджеванском филиале Ереванского государственного экономического университета. Служить пошел со второго курса. “Он не был простым сержантом. Это был лучший представитель нации”,- отметил Зограб Мкртчян.
Отец Гарика Мнацакан Мовсисян был еще в шоке и не смог говорить о сыне. “ Гарик позвонил 29 апреля в 10 часов. Говорил со мной очень долго, около двух часов. Мы с сыном спокойно побеседовали. Он сказал: мам джан, все будет хорошо. Обещал утром еще раз позвонить. Спросил о брате, об отце, о бабушке. В конце заверил, что на позициях все спокойно, нормально, попросил не беспокоиться, обнадежил. Утром я ждала, что он позвонит, но звонков больше не было…” – рассказала мать солдата, Анаит.
Учитель зораканской средней школы Карен Пашикян преподавал Гарику математику с 5 по 12 классы, был его классным руководителем. “Гарик был очень сильной личностью – и физически, и силой воли. Во всем Зоракане такого парня не было. Я никогда не забуду, как они отмечали Последний звонок. Гарик с одноклассниками поставил танец. Как он мощно танцевал! Это незабываемое воспоминание. Не могу подобрать слова, чтобы рассказать, каким замечательным учеником он был…”
За день до гибели Гарик позвонил и своей любимой девушке. “Он всегда разговаривал со мной по телефону, говорил, что очень любит меня. Сказал, что остальное скажет после службы, когда вернется в село. Мы с ним дружили пять лет”,- рассказала Офелия.
Гарик пошел служить в армию с пятью одноклассниками. “После шести месяцев службы четырем друзьям одновременно дали отпуск. Они все собрались, веселились. Я в шутку сказала: Гарик джан, ты и Арсен привезете из Карабаха невест. Гарик многозначительно посмотрел на меня, дав понять, что в Зоракане у него есть невеста. Он был с таким юмором, очень улыбчивый. Жаль, тысячу раз жаль Гарика...” – сказала директор школы Сильва Ходжаян.
По словам родственника Мовсисянов Васила Аракеляна, Гарик погиб, проверяя на позициях линии связи. Он увидел лежавшего на земле одного из своих друзей-солдат, пошел, чтобы оттащить его, и в это время противник открыл огонь. “За два дня до этого отец поехал в воинскую часть повидать Гарика”,- сообщил Васил Аракелян.
“На границе нет ни одного солдата из обеспеченной семьи. Все видят, что на передовой гибнут дети из семей, где с трудом зарабатывают на хлеб. В 1992-ом отец Гарика тоже воевал на позициях в Ноемберяне. Смерть Гарика – горе для всего Зоракана. В этой войне стоит вопрос существования армянского народа. Чардахлу – родина маршалов, и мы, молодые, пожилые, готовы встать на защиту нашей страны”,- заверил Ашот Багирян.
Указом президента НКР Бако Саакян младший сержант Гарик Мовсисян посмертно награжден медалью НКР “За боевую службу”. Медаль вручил родным заместитель командира батальона Зограб Мкртчян.
Зораканцы простились с героем наших дней Гариком Мовсисяном на площади в центре села, где установлены памятники уроженцам Чардахлу, маршалам Ованнесу Баграмяну и Амазаспу Бабаджаняну.