Վիրավոր զինվոր․ «Լավանամ, էթամ շարունակեմ ծառայությունս, աշենք, եթե կռիվ եղավ, էլի էթանք կռվի»
Քառօրյա պատերազմի վիրավորներն են, 18-20 տարեկան տղաներ, որոնց մեծ մասը զորակոչվել է անմիջապես դպրոցն ավարտելուց հետո։ Հիվանդասենյակի մահճակալների մեծ մասի մոտ հենակներ են պատին դեմ տված։ Վնասվածքաբանական բաժանմունքում հիմնականում արկերի բեկորներից տուժածներն են։ Անկախ վնասվածքի լրջությունից՝ լայն ժպիտն ու հումորն անպակաս է նրանցից։ Երբ փորձում ես բան հարցնել, մեկը մյուսին առաջ տալով, ասում է՝ թող Անդոն պատմի, Անդոն էլ թե՝ թող Մարտինը պատմի։
-Մարտին, ճի՞շտ է, որ անօդաչու ես խոցել,- հարցնում եմ։
-Հա, ուղղակի հակառակը,- ժպտալով պատասխանում է մահից հազիվ փրկված Մարտինը։
Հրազդանից 19-ամյա Անդրանիկ Խաչատրյանը սենյակի ամենաժպտերեսն է։ Մի քիչ խոսալուց հետո ասում է՝ հերիք չէ՞։ Ապրիլի 1-ի գիշերը լավ է հիշում, հյուսիսային ուղղության դիրքերում հերթապահ դիտորդ էր։
«Մեր դիրքերի ուղղությամբ հրետակոծությունը սկսվեց միանգամից ու անսպասելի։ Արկի բեկորներից մեկը ուսս վնասեց։ Բանի տեղ չդրեցի, բայց երկու օր հետո տեսա, որ էլ իվիճակի չեմ ձեռքս աշխատեցնել»,- պատում է Անդրանիկը։
-Լավ, բա ինչպե՞ս է ստացվում, որ պատերազմ չտեսած ձեր սերունդը էսպես կռվեց։
-Հայրենիքը պահելու ցանկությունը մեծ էր, չէինք ուզում ոչ մեկին տալ,- ասաց նա ու զարմացած ավելացրեց,- որ մենք չպահեինք, ո՞վ կպահեր։ Դրա համար սաղս էլ կռիվ ենք արել։
Անդրանկիը դեռ 8 ամիս ունի ծառայելու։
Գյումրիից հրետանավոր Տարոն Վահրադյանը նիհար, միջին հասակի, փայլող աչքերով տղա է։ Ի տարբերություն Անդրանիկի՝ ապրիլի 1-ի գիշերը զորմասում էր։
«Երբ տագնապ տվին, ոչ մեկիս մտքով չէր անցնում, որ պատերազմի ենք գնում։ Մտածեցինք՝ հերթական ուսումնական տագնապ է»,- հիշում է նա։
Տարոնը պատմում է, որ ամենից շատ իրենք ոգևորվում էին այն փաստից, որ ամեն խփելուց հետո ասում էին, որ խոցել են նշանակետը։
«Մտածեցինք, որ մի բան կարողանում ենք անել, ավելի ոգևորվեցինք։ Երբեք մտքովս չէր անցի, որ 2015 թ․ զորակոչիկս պատերազմի եմ մասնակցելու։ Էդպես էլ կար, առաջին երկու օրը ոչ մի կերպ չէինք հավատում, որ լուրջ պատերազմ է, մինչև առաջին արկեր սկսեցին պայթել մեզանից մի քանի մետր հեռավորության վրա»,- անթաքույց զարմանքով պատմում է նա։
Տարոնը վիրավորվել է հրադադարից մեկ ժամ առաջ։ Անհամբեր սպասում է, թե երբ ոտքը կլավանա, որ մեկնի մարտական ընկերների մոտ։ Նա դեռ 15 ամիս ունի ծայառելու։

Раненный солдат: “Подлечусь и продолжу службу. А если начнется война, опять пойду воевать”
Это раненные во время 4-дневной войны 18-20-летние мальчишки, большинство которых было призвано в армию сразу после школы. В палате рядом со многими кроватями стоят костыли. В травматологическом отделении лечатся в основном те, кто пострадал от осколков снарядов. Независимо от тяжести ранения, ребята широко улыбаются и много шутят. Если пытаешься о чем-то спросить, они, перебивая друг друга, говорят: “Пусть Андо расскажет”. А тот в свою очередь предлагает: “Пусть расскажет Мартин”.
- Это правда, что ты подбил беспилотник? – спрашиваю я Мартина.
- Да, просто наоборот, - с улыбкой говорит спасшийся от смерти Мартин.
19-летний Андраник Хачатрян из Раздана в палате самый улыбчивый. После небольшой беседы он спрашивает: может, достаточно? Ночь на 1 апреля Андраник помнит очень хорошо. Он был дежурным на позициях на северном направлении.
“Артиллерийский обстрел наших позиций начался сразу и неожиданно. Один из осколков ранил меня в плечо. Я не обратил на это внимания, но через два дня понял, что не могу двигать рукой”,- рассказал Андраник.
- А как получилось, что ваше поколение, которое не видело войны, так хорошо сражалось?
“Было огромное желание защитить родину. Мы не хотели никому ее отдавать”,- сказал Андраник и добавил: “Если бы мы не защитили, кто бы защитил? Потому сражались все”.
Андранику осталось служить 8 месяцев.
Артиллерист из Гюмри Тарон Ваградян – худенький, среднего роста паренек с горящими глазами. В отличие от Андраника 1 апреля он находился в воинской части.
“Когда объявили тревогу, никому из нас даже в голову не пришло, что мы идем на войну. Все решили, что это очередная учебная тревога”,- сказал Тарон.
По его словам, больше всего ребят воодушевляло то, что после каждого залпа им говорили, что они попали в мишень.
“Мы поняли, что можем что-то делать, и от этой мысли воодушевились еще больше. Я никогда не мог подумать, что призыв 2015 г. будет участвовать в войне. Первые два дня просто не верилось, что это серьезная война, пока в нескольких метрах от нас не стали взрываться настоящие снаряды”,- отметил Тарон.
Он был ранен за час до прекращения огня. С нетерпением ждет, когда нога вылечится, чтобы вернуться к своим боевым товарищам. Тарону до окончания службы осталось 15 месяцев.