4-օրյա պատերազմից տուժած բնակավայրերը վերականգնվում են. Մարտակերտ
Չորսօրյա պատերազմի ժամանակ Մարտակերտում արկակոծված 57 առանձնատների ու որոշ ենթակառուցվածքների վերանորոգման աշխատանքները սկսվել են։ Ըստ Մարտակերտի շրջվարչակազմի տվյալների` առավել ուժեղ տուժել է 7 տուն, իսկ մնացածը՝ մասնակի։
Մարտակերտից Գրիգորյանների տունը 7 ռմբակոծվածներից մեկն է։ Ռումբը խոցել է տանիքը և ընկել սենյակի մեջ՝ ամբողջությամբ ոչնչացնելով ողջ կահույքը։ Մանյա Գրիգորյանը, ցույց տալով արկի հետքերը տան պատերին ու կահույքին, պատմում է, որ քնած ամուսինն ու երեք որդիները հասցրել են լքել տունը ռմբակոծությունից 10 րոպե առաջ։ Այդ օրն ինքը հիվանդանոցում հերթապահության էր։
«Երբ լսեցինք առաջին պայթյունների ձայները, իսկույն զանգել եմ ամուսնուս և ասել` այնպես անի, որ երեխաները չզարթնեն ու չվախենան։ Մտքովս չէր էլ անցնում, որ կրակոցները կշարունակվեն, ու ամեն ինչ էս աստիճան կլրջանա։ Գնալով պայթյունները ահանգնանում էին։ Ամուսինս առավոտյան զանգեց ու հարցրեց՝ երեխաներին դպրոց ուղարկի, թե չէ»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Մ․ Գրիգորյանը։
Մանիայի ամուսինը՝ Վարազդատը, պատմում է, որ գիշերվա կեսին, մեկը սկսեց ցնցել տան մուտքի դուռը։
«Զարմացա, թե ով պետք է գիշերվա կես դուռը ցնցի առանց կանչելու։ Եթե հարևաններն են, կարող էին ինձ անունով կանչել, ոչ թե «դուռը ջարդել»։ Գիշերվա երեքի կողմերն էր, դուրս եկա բակ, տեսա քաղաքի ներքևի հատվածը կրակի մեջ է, հեռվում լսվում էին նաև պայթյունների ձայներ։ Սպասեցի մինչև առավոտյան վեցը, անասուններին տարա հանձնեցի նախրապանին ու հետ եկա տուն։ Քիչ անց արդեն սկսեցին մեր թաղամասը ռմբակոծել։ Արկերի պայթյունից բարձրացած փոշու ամպերի մեջ սկսզբից չենք հասկացել, որ արկերից մեկն էլ մեր տունն է խոցել»,- պատմում է Վարազդատը։
Երկու անչափահաս որդիրներին Մանյան տարել է մոր մոտ՝ հարևան գյուղ, իսկ 17-ամյա ուսանող որդին՝ Բորիսը, հոր հետ օգնել է վարպետներին` տան տանիքը վերանորոգելու գործում։ Երկու ամսից Բորիսը զորակոչվելու է բանակ։
«Թուրքից չեմ վախենում և պատրաստ եմ մնացածների հետ իմ պարտքը կատարել»,- ասում է տղան։
Գրիգորյաններին ժամանակավոր ապաստան է տվել հարևանը՝ ղարաբաղյան առաջին պատերազմում զոհված ազատամարտիկներից մեկի կինը։
ԼՂՀ վարչապետի խոսնակ Արտակ Բեգլարյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց, որ բացի տուժած տների վերանորոգումից, կառավարությունը ամբողջությամբ փոխհատուցել է նաև մարդկանց տնտեսական կորուստները։
«Մատակերտից հետո վերականգնողական աշխատանքները կսկսվեն նաև Մատաղիսում։ Թալիշի հարցը դեռ քննարկման փուլում է»,-ասաց Ա․Բեգլարյանը։
Մատաղիսցի մանկավարժ Նուրվարդ Մովսիսյանի 7 հոգուց բաղկացած ընտանիքը ժամանակավորապես ապրում է Ստեփանակերտի հյուրանոցներից մեկում, որտեղ ապաստան են գտել Մատաղիսից, Թալիշից ու Մարտակերտից տարհանված տասնյակ ընտանիքներ։
Փախստակաների մեծ մասը, անգամ հյուրանոցում ապրելով, սովորության համաձայն շտապում են հյուրերին սուրճ կամ թեյ հյուրասիրել։ Այնինչ, տարհանված ընտանիքների մեծ մասը հրթիռակոծությունից փրկվել է մաշիկներով եւ հագին եղած շորերով։
Նուրվարդ Մովսիսյանը, ցույց տալով սեղանին դրված շրջանակի մեջ երկու նկարերն, ասաց․
«Երկու օր հետո զինվորական որդիս է ուղարկել ամուսնուս ու թոռնիկներիցս մեկի լուսանկարը։ Երեխաներին հագուստ ու խաղալիքներ այստեղ են տվել»,-պատմում է նա։
Մինչ Մարտակերտում արկակոծված տներն են վերանորոգում, տիկին Նուրվարդի 12-ամյա թոռնուհին իր բախտակից երեխաների հետ Մատաղիսում ու Թալիշում իրենց լքած տներն են նկարել և փակցրել հյուրանոցի պատերին։

Восстанавливаются пострадавшие во время 4-дневной войны населенные пункты: Мартакерт
В Мартакерте начались работы по восстановлению 57 пострадавших в результате 4-дневной войны домов и некоторых инфраструктур. По данным районной администрации, наиболее сильно пострадали семь домов, остальные подверглись частичным разрушениям.
В числе серьезно пострадавших – дом семьи Григорянов. Бомба разрушила крышу и упала в центре комнаты, уничтожив всю мебель. Маня Григорян рассказала, что спавшие во время обстрела муж и трое сыновей успели покинуть дом за 10 минут до обстрела. Сама Маня в тот день дежурила в больнице.
“Когда мы услышали первые звуки взрывов, я сразу позвонила мужу и сказала, чтобы он постарался не будить детей, так как они могут испугаться. Мне и в голову не пришло, что обстрел будет продолжаться так долго и ситуация обостриться до такой степени. Взрывы постепенно усиливались. Утром муж позовнил и спросил, отправлять детей в школу или нет”,- рассказала Hetq.am Маня Григорян.
Ее муж Вараздат сказал, что ночью как будто кто-то начал трясти входную дверь. “Я удивился, кто это ночью молча трясет дверь. Я подумал, если это соседи, то могли бы и позвать меня, а не выбивать дверь. Около трех часов ночи я вышел во двор и увидел, что нижний квартал город в огне, вдалеке были слышны звуки взрывов. Подождал до шести утра, погнал животных к пастуху и вернулся домой. Вскоре начали бомбить наш квартал. От падавших бомб поднимались облака пыли, поэтому я не сразу понял, что одна из них попала в мой дом”,- рассказал Вараздат.
Двоих несовершеннолетних детей Маня отвезла к матери в соседнее село, а 17-летний сын-студент Борис вместе с отцом помогал мастерам чинить крышу. Через два месяца Бориса должны призвать в армию.
“Я не боюсь турок и готов вместе с другими выполнить свой долг”,- сказал юноша.
Григорянов временно приютила соседка, жена одного из погибших в Арцахской войне ополченцев.
Пресс-секретарь премьер-министра НКР Артак Бегларян в беседе с Hetq.am отметил, что кроме восстановления пострадавших домов правительство полностью компенсировало людям экономический ущерб.
“После Мартакерта восстановительные работы начнутся в Матагисе. Вопрос Талыша пока обсуждается”,- сказал А.Бегларян.
Состоящая из семи человек семья учительницы из Матагиса Нурвард Мовсисян временно живет в степанакертской гостинице, где нашли приют десятки других семей, эвакуированных из Матагсиа, Талыша и Мартакерта.
Большинство беженцев, даже живя в гостинице, по привычке ходят друг к другу в гости на чашечку кофе или чая. Между тем многие эвакуированные, спасаясь от обстрелов, выбегали в домашней одежде и тапочках.
Нурвард Мовсисян, показав стоявшие на столе две фотографии, сказала: “Это фото мужа и одного из внуков, которые прислал мой сын-военный. Одежду и игрушки детям дали здесь”.
Пока в Мартакерте восстанавливают разрушенные дома, 12-летняя внучка Нурвард и другие дети рисуют оставленные в Матагисе и Талыше свои дома, вывешивая рисунки на стенах гостиницы.