Տարեկան որքա՞ն գումար է հատկացվում պաշտպանության ոլորտին ՀՀ պետբյուջեից
Ադրբեջանի կողմից հարձակումներով ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Արցախի առաջնագծում սկսվեցին մարտերը հայկական և ադրբեջանական ուժերի միջև: Առաջին տարածվող լուրերից արդեն իսկ պարզ էր, որ Ադրբեջանը հարձակման ժամանակ օգտագործել են հրանոթներ, մարտական ավիացիա, տանկեր, համազարկային կրակի ռեակտիվ կայաններ։
Ըստ փորձագետների՝ Արդբեջանի այս հարձակումն ամենամեծամասշտաբ էր 22 տարի առաջ ստորագրած հրադադարից հետո։ Մարտերի ընթացքում հայկական կողմն աչքի ընկավ բարձր մարտունակությամբ ու հակառակորդի նկատմամբ ակնհայտ գերազանցությամբ, բայց՝ ոչ իր զինատեսակներով։ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ Հայաստանը կռվում է 80-ական թվականների զենքով։
Այս խոսքերը միանգամից մեծ արձագանք ստացան հայերի շրջանում, հատկապես՝ համացանում: Այն, որ Հայաստանը կռվում է 80-ական թվականների զենքով, դա դեռ չի նշանակում, որ ընդհանրապես չունի ավելի ժամանակակից զինտեխնիկա։ Բայց նախագահն ինքն էլ նշել է, որ «այո՛, այսօր Ադրբեջանը, երևի թե, ունի ավելի ժամանակակից զինատեսակներ»։
Գլխավոր և հիմնական հարցերն են՝ ինչո՞ւ հայկական կողմն այսօր չի տիրապետում ավելի ժամանակակից զինատեսակների, ինչո՞ւ չի օգտագործվում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում հայկական ամբողջ ներուժն՝ ի դեմս հայ բարձրակարգ մասնագետների։ Այս ամենն ամբողջացվում է մեկ հարցի մեջ՝ ինչո՞ւ այսօր պաշտպանության ոլորտին պետական բյուջեից հատկացվող գումարը բավարար չէ զինատեսականին թարմացնելու համար։
Վերջին օրերի դեպքերն առիթ են՝ անդրադառնալու, թե տարեկան որքան գումար է հատկացվում ՀՀ պետական բյուջեից պաշտպանության ոլորտին։ Ստորև ներկայացնում ենք այդ տվյալներն՝ ըստ ՀՀ պետական բյուջեի մասին տարբեր տարիների օրենքների.
Որպեսզի այս թվերը «խոսեն» ավելին, նշենք, որ 2015-ին, օրինակ, պաշտպանության ոլորտին հատկացվող գումարը կազմում է պետական բյուջեի 15,2%-ը։ Համեմատության համար՝ հնդհանուր բնույթի հանրային ծառայություններին հատկացվել է 18,4%-ը, առողջապահությանը՝ 6,4%-ը, կրթությանը՝ 9,6%-ը և այլն։
Այսինքն՝ ընդհանուր բյուջեից պաշտպանության ոլորտին հատկացվող մասնաբաժինը փոքր չէ։
Խնդիրն այստեղ այլ է։ Արդյոք բյուջեով նախատեսված մնացած գումարներն արդյունավե՞տ են օգտագործվում, և ինչի՞ վրա չարժի գումար ծախսել ու փոխարենն այդ գումարն ուղղել պաշտպանության ոլորտ, թարմացնել զինտեխնիկան։
Իրականում դրա համար միլիոնավոր դոլարներ են հարկավոր։ Բայց և միլիոնավոր դոլարներ են կազմում այն գումարները, որոնք ծախսվում են՝ առանց որևէ լուրջ արդյունքներ տալու։ Շրջանառվող բազմաթիվ օրինակներից են պետական գնումների վրա ծախսվող գումարների, ծառայողական ավտոմեքենաների, գործուղումների, այս կամ այն ծրագրերի վրա ծախսվող գումարների կրճատումները և այլն։ Եվ եթե բազմաթիվ բիզնեսներ ունեցող պաշտոնյաները իրենց իրական եկամուտներին համապատասխան հարկեր վճարեն, բյուջեն կշահի։ Դա ևս կարող է նպաստել պաշտպանության ոլորտին հատկացվող բյուջեի մեծացմանը։

Сколько денег выделяется из госбюджета на оборону
В ночь с 1 на 2 апреля Азербайджан напал на Арцах. На передней линии начались бои между армянскими и азербайджанскими вооруженными силами. Сразу после начала боевых действий стало ясно, что в ходе наступления Азербайджан использует артиллерию, боевую авиацию, танки, реактивные станции залпового огня.
По мнению специалистов, после подписанного 22 года назад перемирия это нападение стало самым масштабным. В ходе боев армянская сторона отличилась высокой боеспособностью и явным преимуществом перед противником, чего нельзя сказать о видах вооружений. Президент РА Серж Саргсян на совместной пресс-конференции с канцлером ФРГ Ангелой Меркель заявил, что Армения сражается оружием 80-х годов.
Эти слова вызвали бурную реакцию в армянском обществе и в частности в соцсетях. То, что Армения сражается оружием 80-х годов, не означает, что у нее вообще нет современной военной техники. Однако президент сам отметил, что сегодня Азербайджан, возможно, имеет более современные виды оружия.
В этой ситуации напрашивается несколько вопросов: почему армянская сторона сегодня не владеет более современными видами оружия? почему не используется весь армянский потенциал в сфере информационных технологий в лице высококлассных армянских специалистов? И, наконец, главный вопрос: почему средств, которые выделяется сфере обороны из госбюджета, недостаточно для обновления вооружений?
События последних дней дали повод к тому, чтобы выяснить, сколько денег выделяется в год из госбюджета на оборону. Ниже представляем эти данные, основываясь на законах о бюджете, которые были приняты в разные годы.
Чтобы эти цифры были более красноречивыми, отметим, что в 2015 г. сумма, выделенная сфере обороны, составила 15,2% всего госбюджета. Вместе с тем на общественные услуги общего характера было выделено 18,4%, на здравоохранение - 6,4%, на образование - 9,6% и т.д.
Это значит, что оборонной сфере выделяется немалая сумма.
Вопрос в другом: эффективно ли используются предусмотренные бюджетом остальные суммы? на что не стоит тратить средства, чтобы направить их на оборонкудля обновления военной техники?
В действительности для этого требуются миллионы долларов. Но это именно те суммы, которые расходуются безрезультатно.
Часто говорится о необходимости сокращения средств, выделяемых на госзакупки, приобретение служебных автомобилей, командировки, те или иные программы. И если бы чиновники, имеющие многочисленные бизнесы, платили налоги в соответствии с получаемыми ими реальными доходами, бюджет от этого бы только выиграл. И это тоже может способствовать увеличению средств, выделяемых оборонной сфере.