Հրանտ Բագրատյան. «Ալիևին կարելի է նենգ, խորամանկ, ինչ-որ տեղ մարդակեր համարել, բայց հիմար՝ երբեք»
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Հստակ տեղեկացված եմ երեկ և այսօր տեղի ունեցած մարտական գործողությունների արդյունքում Ադրբեջանի անհամեմատ ավելի շատ (տասնապատիկ անգամ) զոհերի մասին։ Չնայած մեր թիվն էլ է մեզ համար հսկայական՝ 18 մարդ։ Հարց է ծագում. ի՞նչ է ուզում Ալիևը իմանալով այս ամենը։ Ալիևին կարելի է նենգ, խորամանկ, ինչ-որ տեղ մարդակեր համարել, բայց հիմար՝ երբեք։
Կա հնարավոր 2 պատասխան։ 1) Փորձել հայկական զինուժի դիմադրողականությունը և մեզ փաթաթել մի ռազմավարություն, որտեղ Ալիևը կփորձի քանակական առավելությունը որակականի վերածել։ Դատելով առաջին 2 օրվա արդյունքներից ադրբեջանական կողմի համար, մեղմ ասած, հաջողությունն ակնհայտ չէ։ 2) Նրան ձեռք չի տալիս այն պլատֆորմը, որտեղ կանգ են առել Ղարաբաղի հարցի վերջին քննարկումները, այսպես ասած քաղաքական ստատուս-քվոն։ Նա ուզում է սկսել 0-ից։ Սա շատ հավանական է։ Ուրեմն պետք է սպասել նոր ռազմական ճնշումների։
Հայկական կողմի անելիքներն են։ 1) Ռազմական ոլորտ։ Արդյունավետ պատասխանել տալ և ցույց տալ, որ ի վիճակի ավելի հուժկու հարվածել։ 2) անել հստակ քաղաքական քայլեր. կամ 2.1) նոր ստատուս-քվոյի պարագայում ավելի պահանջկոտ լինել, կամ 2.2) կամ, անհրաժեշտության դեպքում, ճանաչել ԼՂՀ-ն։

Грант Багратян: “Алиева можно назвать коварным, хитрым, в каком-то смысле людоедом, но глупым – никогда”
Депутат парламентской фракции Армянского национального конгресса, бывший премьер-министр Армении Грант Багратян на своей фейсбуковской странице написал следующее:
“Я точно проинформирован о том, что в результате вчерашних и сегодняшних боевых действий у Азербайджана намного (в десять раз) больше жертв. Хотя наша цифра для нас тоже огромна – 18 человек. Возникает вопрос: чего хочет Алиев, зная все это? Алиева можно назвать коварным, хитрым, в каком-то смысле людоедом, но глупым – никогда.
Есть два возможных ответа. 1) Проверить прочность армянской военной силы и навязать нам стратегию, при которой Алиев попытается количественное преимущество превратить в качественное. Судя по результатам первых двух дней, успех для азербайджанской стороны, мягко говоря, не очевиден. 2) Его не устраивает та платформа, на которой остановились последние обсуждения проблемы Карабаха, так сказать, политический статус-кво. Он хочет начать с нуля. Это вполне вероятно. Следовательно, надо ждать нового военного давления.
Действия армянской стороны. 1) Военная сфера. Дать результативный ответ и показать, что мы в состоянии нанести более мощный удар. 2) Сделать четкие политические шаги, или 2.1) в случае нового статус-кво проявить большую требовательность, или 2.2) в случае необходимости признать НКР.
4 апреля начнется сессия Национального Собрания. Посмотрим, какую повестку представит исполнительный орган”.