Որքա՞ն հարկ է վճարում արտոնություն ստացած «Յուքոմը»
Հայաստանի կառավարությունը մարտի 3-ին հաստատեց հեռահաղորդակցության ոլորտում գործող «Յուքոմ» (Ucom) ընկերության վերաբերյալ նախագիծը։ «Յուքոմ» ՍՊԸ-ի կողմից ապրանքների ներմուծման դեպքում մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկված ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետը կհետաձգվի երեք տարով: Ներդրումային ծրագրի շրջանակում «Յուքոմ»-ը նախատեսում է կառուցել 4G (LTE) սերնդի բջջային ցանց և հզորացնել առկա 2G/3G ցանցը, բացել նոր աշխատատեղեր։ Այդ ամենի արժեքը կազմելու է 17 մլրդ դրամ, իսկ դրա ներկրման ԱԱՀ-ն՝ մոտ 3,5 մլրդ դրամ։ Հենց այդ 3,5 մլրդ դրամի վճարումը հետաձգելու մասին է խոսքը։
Այս որոշումն արժանացավ հակասական տեսակետների։ Դրա դեմ արտահայտվողները հիմնականում նշում են, որ «Յուքոմ»-ը չուներ այդ արտոնությունների կարիքը, քանի որ չի գտնվում ֆինանսական բարդ վիճակում, ինչի մասին վկայում է այս ընկերության կողմից նախորդ տարի «Օրանժ Արմենիա»-ն գնելու փաստը։ Բացի այդ, «Յուքոմ»-ին արտոնություններ տալով՝ Կառավարությունը անհավասար մրցակցային իրավիճակ է ստեղծում հեռահաղորդակցության դաշտում, քանի որ փաստացի այս ընկերությանը մրցակցային արտոնյալ պայմաններ է տալիս։ Այս ընկերությունը փոխկապակցված է ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքին, ինչը, ըստ որոշ տեսակետների, մեծ դեր է ունեցել այս որոշման հարցում։
Այս առիթով որոշեցինք ներկայացնել, թե որքան հարկ է վճարում «Յուքոմ» ընկերությունը ՀՀ պետբյուջե, և ինչ դիրք ունի երկրի խոշոր հարկատուների շարքում։ Այդ ցուցանիշները ևս պատկերացում են տալիս, թե ֆինանսական ինչ վիճակում է նշված ընկերությունը։
Այսպիսով, ամենաթարմ տվյալներով՝ 2015 թվականին, ըստ Պետական եկամուտների կոմիտեի ներկայացրած տվյալների, «Յուքոմ»-ը վճարել է մոտ 1,61 մլրդ դրամի հարկ, որից 1,21 մլրդ դրամն ուղղակի հարկերն են (այդ թվում՝ շահութահարկ, եկամտային հարկ), իսկ ավելի քան 340 մլն դրամը՝ անուղղակի հարկերը (այդ թվում՝ ԱԱՀ, ակցիզային հարկ)։ Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում զբաղեցրել է 73-րդ հորիզոնականը։ Մեկ տարում հարկերի ծավալը նվազել է մոտ 680 մլն դրամով։ Ընդ որում՝ նվազել են և՛ ուղղակի (90 մլն դրամով) և՛ անուղղակի հարկերը (ավելի քան 270 մլն դրամով)։ Իսկ այլ հարկերը, տուրքերը և պարտադիր վճարները նվազել են 316 մլն դրամով։ Արդյունքում, մեկ տարում ընկերությունը նահանջել է 22 հորիզոնականով։
Վերջին 5 տարում «Յուքոմ»-ն ամենամեծ չափի հարկերը վճարել է 2014 թվականին։
Հիշեցնենք, որ «Յուքոմ» ընկերությունը հիմնադրվել է 2007 թվականին։
Եթե հետաքրքիր է, թե որքան հարկ են վճարում «Յուքոմի» մրցակիցներ «Արմենտել»-ը (ապրանքանիշը՝ Beeline), «Ղ-Տելեկոմ»-ը (ապրանքանիշը՝ Vivacell), կարող եք կարդալ այստեղ։

Какие налоги платит получившая льготы компания “Юком”
3 марта правительство Армении утвердило проект решения по телекоммуникационной компании “Юком” (Ucom). Согласно решению, если ООО “Юком” решит импортироватьтовары, то уплата налога на добавленную стоимость может быть отсрочена на три года. В рамках своей инвестиционной программы “Юком” планирует построить мобильную сеть поколения 4G (LTE), усилить действующую сеть 2G/3G, открыть новые рабочие места. Стоимость этого проекта 17 млрд драмов, размер НДС – около 3,5 млрд драмов. Именно об отсрочке последней суммы и идет речь.
Решение правительство вызвало противоречивые отклики. Многие отмечали, что компания не нуждается в этих льготах, поскольку не находится в сложном финансовом положении, о чем свидетельствует покупка ею в прошлом году компании “Оранж Армения”. Кроме того, предоставляя льготы “Юком”, правительство создает условия для неравной конкуренции в телекоммуникационной сфере. “Юком” имеет отношение к семье министра финансов Гагика Хачатряна, и именно это обстоятельство, по мнению тмногих, сыграло большую роль в принятии вышеупомянутого решения.
А теперь представим, какие налоги платит “Юком” в госбюджет. Эти показатели тоже дают представление о финансовом положении компании.
Итак, по последним данным Комитета госдоходов в 2015 г. “Юком” выплатила государству около 1,61 млрд драмов, из которых 1,21 млрд составили прямые налоги, а более 340 млн – непрямые.
В списке 1000 крупных налогоплательщиков Армении компания занимает 73-ю горизонталь. За год объем налогов, выплаченных “Юком”, сократился примерно на 680 млн драмов. При этом уменьшились как прямые налоги (на 90 млн драмов), так и непрямые (более чем на 270 млн драмов). На 316 млн драмов сократились и другие налоги, пошлины и обязательные платежи. В результате за год компания ухудшила свои позиции на 22 пункта.