Զարուհի Փոստանջյանի կարծիքով՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածուն անդեմ է
«Այսօր Ազգային ժողովում տեղի է ունենում քննարկում ոչ թե ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան ընտրելու, այլ ուղղակի Հանրապետական կուսակցության կողմից մի անձի նշանակելու վերաբերյալ: Որովհետև, եթե սա չլիներ նշանակում, ապա մրցակցային սկզբունքով ներկայացված կլինեին մի քանի թեկնածուներ»,- Ազգային ժողովում մարդու իրավունքների պաշտպան ընտրելու հարցի քննարկման վերաբերյալ իր ելույթն այսպես սկսեց ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը:
Պատգամավորն ասաց, որ եթե նախկինում մարդու իրավունքների պաշտպանին նշանակում էր հանրապետության նախագահը, ապա Սահմանադրության փոփոխությունից հետո «նշանակվում է Հանրապետական կուսակցության կողմից»: Զ. Փոստանջյանը, վկայակոչելով այն փաստը, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի միակ թեկնածու Արման Թաթոյանը զբաղեցրել է Եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցչի տեղակալի պաշտոնը, նշեց, որ վերջինս շուրջ երկու տարի եղել է Հանրապետական կուսակցության քաղաքական սպասարկողը: Իսկ քաղաքական սպասարկումը, ըստ Փոստանջյանի, հետևյալն է. ՀՀ-ում որևէ կերպ թույլ չտալ արձանագրել, որ կան քաղաքական հալածյալներ, թույլ չտալ, որպեսզի արձանագրվի Եվրոպական կոնվենցիայի մի շարք դրույթների խախտումները:
«Անկախ նրանից՝ նա երկու տարի է զբաղեցնում այդ պաշտոնը, թե քանի տարի, միևնույն է, նա սպասարկել է այդ քաղաքականությունը»,-ավելացրեց Զ. Փոստանջյանը:
Պատգամավորն այնուհետև նշեց, թե ինչպիսին պետք է լինի մարդու իրավունքների պաշտպանը: Ըստ նրա՝ պաշտպանը հասարակության մեջ պետք է ունենա բարձր հեղինակություն և պետք է վայելի այդ բարձր հեղինակությունը հենց մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում: Մինչդեռ, Փոստանջյանի խոսքով, անկախությունից ի վեր Հայաստանում եղել են զանգվածային խախտումներ, սակայն առանձնացրեց վերջին 10 տարիները, որն առնչվում է Արման Թաթոյանի գործունեության հետ:
«Այս տասը տարիների ընթացքում տվյալ անձը տվյալ ոլորտում ձայն չի հանել: Մենք իրենից հայտարարություն չենք լսել, որ Հայաստանում կան մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներ, ապօրինի սեփականության իրավունքից զրկում, բազմաթիվ ապօրինի կալանավորումներ և ազատազրկումներ, որոնք նույնպես հասել են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան»,-ասում է Զարուհի Փոստանջյանը՝ նշելով, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածուն չի համապատասխանում առաջադրվող պահանջներին, քանի որ նա դեռ պետք է ուսումնասիրի, նա չունի իր ուրույն կարծիքը որպես ՀՀ քաղաքացի:
Զարուհի Փոստանջյանը նշեց, որ տարիներ շարունակ Արման Թաթոյանը եղել է իշխանությունների «փաստաբանը» և այժմ չի կարող լինել մյուս կողմի «փաստաբանը»: Նրա կարծիքով՝ մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում պետք է ընտրել այնպիսի անձի, ով ոչ թե «մեկ զանգով» պետք է ներկայացվեր, այլ վայելեր համակրանք հանրության կողմից և վստահելի լիներ բոլորի կողմից: Իսկ Արման Թաթոյանը, պատգամավորի խոսքով, անհայտ է հանրության համար. «Նա անդեմ է»:

Заруи Постанджян считает кандидата в Защитники прав человека РА безликим
“Сегодня в Национальном Собрании обсуждается не вопрос выбора Защитника прав человека РА, а а вопрос назначения Республиканской партией своего кандидата. Если б не это назначение, то были бы представлены несколько соперничающих между собой кандидатур”,- заявила в своем выступлении в Национальном Собрании депутат Заруи Постанджян.
По словам депутата, если раньше Защитника прав человека назначал президент страны, то после конституционных изменений это право перешло к Республиканской партии. Отметив тот факт, что единственный кандидат на пост Омбудсмена, Арман Татоян, является заместителем представителя Армении в Европейском суде по правам человека, Заруи Постанджян подчеркнула, что последние два года он был прислужником Республиканской партии, а прислуживать властям значит не допускать констатации того, что в РА есть лица, подвергающиеся политическим гонениям, что в стране нарушаются положения Европейской конвенции.
“Независимо от того, сколько времени он занимает эту должность – два года или несколько лет, он все равно является прислужником властей”,- заявила Заруи Постанджян.
Омбудсмен, по словам депутата, должен пользоваться большим авторитетом в обществе, причем именно в сфере защиты прав человека. В Армении в период независимости допускались массовые нарушения прав человека, однако наиболее часто это происходило последние 10 лет, что связано с деятельностью Армана Татояна, сказала З.Постанджян.
“За десять лет он ни разу не поднимал голос в связи с проблемами в данной сфере. Мы не слышали от него заявлений о том, что в Армении происходят массовые нарушения прав человека, что людей незаконно лишают собственности, не слышали о многочисленных незаконных арестах, дела по которым доходили до Европейского суда”,- сказала Заруи Постанджян, добавив, что кандидат в Защитники прав человека не соответствует выдвигаемым требованиям, поскольку не имеет собственного мнения.
На протяжении многих лет Арман Татоян был “адвокатом” властей и сейчас не может стать “адвокатом” другой стороны, отметила депутат, добавив, что Защитником прав человека следует выбрать личность, пользующуюся симпатией и доверием всего общества. А Арман Татоян – человек, которого общество не знает. Он безликий, сказала в заключение Заруи Постанджян.