Սահմանադրական դատարանի որոշմանը սպասելիս. ակնկալիքները տարբեր են
Վաղը Սահմանադրական դատարանը քննելու է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի հայցը ՀՀ Քաղաքացիական օրենսգրքի 1087.1 հոդվածի («Պատվին, արժանապատվությանը կամ գործարար համբավին պատճառված վնասի հատուցման կարգը և պայմանները») դրույթների հակասահմանադրականության վերաբերյալ: Այս հոդվածը, ըստ մամուլի ներկայացուցիչների եւ իրավապաշտպանների, ներկայումս առավելապես կիրառվում է՝ մամուլի քննադատություններն ու ազատ ձայնը լռեցնելու համար, ինչի ապացույցը հատկապես վերջին շրջանում լայն թափ ստացած դատական հայցերն են ընդդեմ ԶԼՄ-ի: ՄԻՊ-ի հայցից հետո մի շարք գործեր հետաձգվել են՝ ՍԴ-ի որոշման սպասումով: «Հետքի» «Status» խորագրի ներքո ԶԼՄ ներկայացուցիչներն ու փորձագետները կիսվում են իրենց տեսակետներով:
-Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք Սահմանադրական դատարանից:
Լուսինե Հակոբյան (փաստաբան)-«Կարծում եմ, որ Սահմանադրական դատարանը պետք է հակասահմանադրական ճանաչի այդ հոդվածը: Մեր դատարանների պրակտիկան բավական հակասական է, եւ ՀՀ քաղացիական օրենսգրքի 1087.1-րդ հոդվածի որոշ դրույթներ հակասում են Սահմանադրությանը: Մասնավորապես՝ վիրավորանքի մասին դրույթը, որի համաձայն՝ վիրավորանք կարող է համարվել միայն հրապարակային արտահայտությունը: Սա հակասում է Սահմանադրության 14.1-րդ հոդվածին, որը սահմանում է խտրականության արգելքը: Բացի այդ՝ անհամաչափ են փոխհատուցման չափերը: Եթե հոդվածը հակասահմանադրական ճանաչվի, հաջորդ քայլով օրենսդիրը պետք է փոփոխություններ օրենսգրքում: Իմ կարծիքով՝ քանի որ խոսքի ազատության սահմանափակման վտանգը մեծ է, եւ մեծ ռիսկ կա, տրամաբանական ելքը հոդվածը հակասահմանադրական ճանաչելն է»:
Բորիս Նավասարդյան (Երեւանի մամուլի ակումբի նախագահ)- Քիչ հավանական է, որ հոդվածը ճանաչվի հակասահմանադրական, համենայն դեպս, գտնում եմ, որ ՍԴ-ում քննարկումը այդ հարցի շուրջ առավելապես կնպաստի, որ հարցին լրջորեն վերաբերվեն բոլոր կառույցները՝ եւ խորհրդարանը, որից մենք ակնկալում ենք օրենքում շուտափույթ փոփոխություններ կատարելը, եւ դատական համակարգը, եւ ամբողջ պրակտիկան՝ զրպարտության եւ վիրավորանքի հետ կապված, միգուցե ավելի քաղաքակիրթ հուն կտեղափոխվի: Հավանականությունը քիչ է, քանի որ ընդամենը մեկ փաստարկ կա, որը քիչ թե շատ հիմնավորված է: Դա փոխհատուցման չափերի հետ կապված անորոշությունն է: Դա արտահայտվում է նաեւ դատական վճիռներում, բայց համոզված չեմ, որ նշվածը բավարար կլինի, որպեսզի օրենքը հակասահմանադրական ճանաչվի:
Արմինե Օհանյան («Հրապարակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր)- Ուզում եմ լավ սպասելիքներ ունենամ, որ դրանց մի մասը գոնե արդարանա: Հույս ունեմ, որ ՍԴ-ն պիտի բավարարի: Այսքան աղմուկից հետո, այսքան պրոբլեմներից հետո, ինձ թվում է, բոլորը հասկացել են, որ այդ օրենքը չի կարող համենայն դեպս այդ տեսքով գործել: Այսինքն՝ պետք է անպայման փոխվի, լրամշակվի, հստակեցվի: Հոդվածը պետք է հստակ լինի, որ իմանանք, թե ով ինչի համար կարող է դիմել դատարան, եւ ընդհանրապես մենք ինչպես պիտի աշխատենք, որ չհայտնվենք դատարանում: Օրենքն այս տեսքով այդ հնարավորությունը չի տալիս: Անպայման պետք է կասեցվի այս օրենքի գործողությունը, նոր օրենքի մշակում պիտի գնա, մտնի ԱԺ, այդ ընթացքում մենք էլ պիտի մեր գործն անենք, ակտիվ լինենք, որպեսզի թույլ չտանք էլի նման օրենք մտցնեն: Ներկա դատական գործերը, կարծում եմ, պիտի կասեցվեն, բոլոր հայցադիմումները համապատասխանեցվեն նոր օրենքին, եթե լինի այդպիսին: Չեմ ուզում շատ առաջ ընկնել: Նախ տեսնենք, թե ինչ է լինում ՍԴ-ում, հետո նոր հետագա քայլերի մասին կխոսենք էլ, կքննարկենք էլ, մի քիչ վաղ է այդ ամենի մասին խոսելը: Բայց ամեն դեպքում լավատես եմ:
Նաիրա Կարմիրշալյան (ՄԻՊ գրասենյակի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ)- Ես պաշտպանի անունից չեմ կարող խոսել, բայց, իհարկե, ակնկալիքներ ունենք: Բնականաբար, եթե դիմել ենք, սպասում ենք ինչ-որ դրական որոշման, որ ինչ-որ փոփոխություն կլինի: Պաշտպանը հիմա այստեղ չէ, դեռ չի ժամանել Երեւան, բայց վաղը անպայման դատարանում կլինի:
Արթուր Խեմչյան (News.am կայքի հայկական էջի խմբագիր)- Մենք հիմա ներգրավված ենք երեք գործերում, որոնցից երկուսը մեր դեմ են, իսկ մեկում էլ երրորդ կողմ ենք: Հաշվի առնելով այն, որ ՍԴ արդեն որոշել է, որ հայցը դիմումը պետք է քննի բանավոր ընթացակարգով՝ դա որոշակի հույս ներշնչում է, բայց ընդհանուր առմամբ հակված չեմ ակնկալիք ունենալ, որ հակասահմանադրական կճանաչվի հոդվածը: Շատ ավելի հավանական եմ համարում, որ ՍԴ-ն լղոզված որոշում կկայացնի: Ասենք՝ ներածական մասում կնշի, թե ինչպես պիտի կիրառվի այդ հոդվածը: Նման որոշում եղավ հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ: Սակայն այս պարագայում էլ մենք կունենանք մի իրավիճակ, երբ դատարանները հաշվի կառնեն ՍԴ-ի որոշումը. դա դիրեկտիվ չի լինի բնականաբար, բայց դա հիմք կդառնա, որ դատական գործերում գտնվողները եւ արդեն վճիռ ունեցողները ՍԴ-ի որոշման պարագայում բողոքարկեն կայացված վճիռը:
Ես կարծում եմ, որ ՍԴ-ի նման որոշումը որոշակի կսահմանափակի այն մարդկանց ախորժակը, ովքեր, դատի տալով լրատվամիջոցներին, ոչ քաղաքական խնդիրներ են լուծում: Իսկ քաղաքական նպատակներով դատի տվողների համար այդ որոշումը, կարծում եմ, որեւէ ազդեցություն չի ունենա:

В ожидании решения Конституционного суда
Завтра Конституционный суд Армении рассмотрит иск Защитника прав человека Карена Андреасяна о признании антиконституционными положений ст.1087.1 Гражданского кодекса (порядок и условия компенсации ущерба, нанесенного чести, достоинству или деловой репутации). По мнению представителей прессы и правозащитников, данная статья в настоящее время используется преимущественно для того, чтобы заставить СМИ отказаться от критики и заглушить голос свободной прессы. Доказательством сказанного служит увеличившееся в последнее время количество судебных исков против СМИ. После обращения Омбудсмена в Конституционный суд рассмотрение ряда судебных исков было отложено в ожидании решения КС.
В рубрике “Status” “Hetq”-а свои точки зрения высказывают представители СМИ и эксперты.
Какие у Вас ожидания от Конституционного суда?
Лусине Акопян (адвокат). – Я думаю, что Конституционный суд должен признать эту статью антиконституционной. Практика наших судов весьма противоречива, некоторые положения данной статьи – антиконституционны. В частности, положение об оскорблении, которое не предусматривает разграничений в плане публичного и непубличного оскорбления. Кроме того, размеры компенсации не пропорциональны. Если статья будет признана антиконституционной, то потом в нее должны быть внесены законодательные изменения. И поскольку опасность ограничения свободы слова велика, то, по логике, единственный выход, на мой взгляд, состоит в признании статьи антиконституционной.
Борис Навасардян (председатель Ереванского пресс-клуба). – Маловероятно, что статья будет признана антиконституционной. Тем не менее я считаю, что обсуждение данного вопроса в КС будет способствовать тому, чтобы все структуры – и парламент, от которого мы ожидаем внесения серьезных изменений в закон, и судебная система, и вся практика, связанная с клеветой и оскорблением, - проявили серьезное отношение к вопросу, который, возможно, будет переведен в более цивилизованное русло. Вероятность очень мала, поскольку есть лишь один более или менее обоснованный аргумент –неопределенность, связанная с размером компенсации. Но я не уверен, что этого будет достаточно для того, чтобы закон был признан антиконституционным.
Армине Оганян (главный редактор газеты “Грапарак“). – Хочется иметь хорошие ожидания, чтобы хотя бы часть их осуществилась. Надеюсь, что Конституционный суд удовлетворит иск. После такого шума, после стольких проблем, мне кажется, все поняли, что этот закон не может действовать, во всяком случае в таком виде. Статья должна быть очень четкой, чтобы мы знали, кто по какому вопросу может обратиться в суд, и вообще, как мы должны работать, чтобы не предстать перед судом.
Наира Кармиршалян (начальник отдела информации и по связям с общественностью ЗПЧ). – Я не могу говорить от имени Защитника, но ожидания, конечно, есть. Раз мы обратились в суд, то, значит, ожидаем положительного решения, определенных изменений.
Артур Хемчян (редактор армянского страницы сайта News.am). – В настоящее время мы вовлечены в рассмотрение трех судебных исков, два из которых поданы против нас, еще в одном мы являемся третьей стороной. В целом, у меня нет надежд на то, что статья будет признана антиконституционной. Более вероятным считаю принятие Конституционным судом смазанного решения. Но в данном случае сложится ситуация, когда суды будут учитывать решение КС. Оно, конечно, не станет директивой, но послужит основой для того, чтобы те, чьи дела находятся в суде или по чьим делам уже приняты судебные решения, после принятия решения КС смогли их обжаловать. Мне кажется, что решение КС в какой-то мере умерит аппетиты тех, кто, обращаясь в суд на СМИ, решает неполитические вопросы. Что касается тех, кто обращается в суд с политическими целями, то на них это решение никак не повлияет.