Ովքե՞ր են սկանդալի մեջ հայտնված շվեյցարական «HSBC»-ում գումար պահած հայերը
2008-ին բրիտանական հայտնի «HSBC» բանկի շվեյցարական դուստր ընկերության՝ «HSBC Private Bank»-ի աշխատակից Էրվե Ֆալչանին գաղտնազերծեց բանկի ավելի քան 100.000 հաճախորդների (ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց) հաշիվներ, ինչը վերաճեց մեծ սկանդալի: Նա փաստաթղթերը փոխանցեց Ֆրանսիայի հարկային մարմիններին, որոնք հետաքննություն սկսեցին: Հարկայինից տվյալները հայտնվեցին «Le Monde» պարբերականի մոտ, որն էլ Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումի (ICIJ) հետ համաձայնության եկավ գլոբալ թիմ կազմել (45 երկրի լրագրողներից)՝ տվյալներն ուսումնասիրելու եւ հրապարակելու համար:
2015-ի փետրվարին հրապարակված «Swiss Leaks» («Շվեյցարական արտահոսք») լրագրողական հետաքննության ընդհանուր արդյունքն այն էր, որ շվեյցարական «HSBC»-ի միջոցով թաքցվել են միլիոնավոր դոլարներ պարունակող հաշիվներ, ինչի շնորհիվ դրանց տերերը խուսափել են հարկային պարտավորություններից, որոշ հաշվետերեր ներգրավված են եղել զենքի անօրինական վաճառքի, ոմանք՝ թրաֆիքինգի ցանցերի մեջ, իսկ փողերի լվացման խողովակ դարձած համակարգը օգնել է մեծ եկամուտներ բերել բանկին: Այդուհանդերձ, ինչպես նշում է ICIJ-ը, բացահայտումները չեն ենթադրում, որ բանկի բոլոր հաճախորդներն են գործել օրենքից դուրս: Լրագրողական հետաքննության ավարտին «HSBC»-ն ICIJ-ին խոստովանել է, որ շվեյցարական մասնաճյուղի գործելաոճը մի քանի տարի առաջ իսկապես ցածր մակարդակի վրա է եղել, ապա հավելել, որ ներկայում բանկի քաղաքականությունը, ստանդարտները խստացվել են, իսկ դրանց չհամապատասխանող եւ կասկածելի հաճախորդներից բանկը հրաժարվում է: Ըստ «HSBC»-ի՝ 2007-ից ի վեր շվեյցարական մասնաճյուղի հաճախորդների թիվը կրճատվել է մոտ 70 տոկոսով:
Բանկային փաստաթղթերի արտահոսքի արդյունքում բացահայտվել են 106.000 հաճախորդի՝ ավելի քան 100 մլրդ դոլար պարունակող հաշիվներ: Հաճախորդները ներկայացնում են 203 երկիր: Ի հայտ եկած բանկային տվյալները 3 տիպի են. առաջին՝ գլխավորապես 1988-2007 թթ. «HSBC»-ի շվեյցարական մասնաճյուղում բացված հաշիվներն ու դրանց տերերը, երկրորդ՝ 2006-2007 թթ. գործող հաշիվները եւ դրանցում առկա գումարներն իրենց առավելագույն չափերով, երրորդ՝ 2005-ին բանկի աշխատողների կողմից հաճախորդների մասին արված նշումներն ու նրանց հետ զրույցները:
ICIJ-ն իր ցանկում չի ներառել այն երկրները, որոնց հետ առնչություն ունեցող հաճախորդները 1-3-ն են (նշենք, որ մեկ անձը կարող է կապ ունենալ մեկից ավելի երկրների հետ, քանի որ հաշվի են առնվում քաղաքացիությունը, ծննդավայրը, բնակավայրը եւ այլն): Հաճախորդների (client) թվով (2006-2007 թթ.) առաջատարներն են.
Շվեյցարիա – 11.235 հոգի
Ֆրանսիա – 9187
Միացյալ Թագավորություն – 8844
Բրազիլիա – 8667
Իտալիա – 7499:
Իսկ հաշիվներում առկա ընդհանուր գումարի չափով (2006-2007 թթ.) առաջին 5-յակում են.
Շվեյցարիա – 31,2 մլրդ դոլար
Միացյալ Թագավորություն – 21,7 մլրդ
Վենեսուելա – 14,8 մլրդ
ԱՄՆ – 13,4 մլրդ
Ֆրանսիա – 12,5 մլրդ:
Ի՞նչ է կատարվում մեր տարածաշրջանում: Թուրքիան 23-րդ տեղն է զբաղեցրել. այս երկրի հետ կապ ունեցող 3105 անձ 2006-2007 թթ. 3,5 մլրդ դոլար է պահել «HSBC»-ի շվեյցարական մասնաճյուղում: Ռուսաստանը 35-րդն է. 740 հոգու հաշիվներում բացահայտվել է 1,8 մլրդ դոլար: Իրանը 38-րդ տեղում է. 1,5 մլրդ՝ 573 անձանց հաշիվներում: 132-րդ հորիզոնականում Վրաստանն է, որին առնչվող 25 հաճախորդ 29,4 մլն դոլար է պահել շվեյցարական բանկում: Ադրբեջանն էլ 167-րդն է. 14 հաճախորդ եւ 3,8 մլն դոլար:
10 հայաստանցիներն ու այլ հայեր
1989-2006 թթ. մեր երկրի հետ առնչություն ունեցող հաճախորդի 21 հաշիվ (client account) է բացվել շվեյցարական բանկում, որոնք կապված են եղել 23 բանկային հաշիվների (bank account) հետ (ընթերցողի համար ասենք, որ ըստ բանկային ընթացակարգերի՝ հաշիվ բացել ցանկացող ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց (client) համար նախ բացվում է հաճախորդի հաշիվ (client account), ապա՝ բանկային հաշիվ. հաճախորդի մեկ հաշվին կարող է կցված լինել մեկից ավելի բանկային հաշիվ): Նշված 21-ից 17-ը բացել են ֆիզիկական անձինք, 2-ը՝ օֆշորային ընկերություններ, եւս 2-ը կոդավորված են եղել, այսինքն՝ այդպես փորձ է արվել թաքցնել հաշվի տիրոջ ինքնությունը: ICIJ-ի համաձայն՝ 2006-2007 թթ. ՀՀ-ին առնչվող 10 հոգի (client) 15,4 մլն դոլար է պահել բանկում: Այս ցուցանիշով Հայաստանը 203 երկրների մեջ հայտնվել է 146-րդ տեղում: Ըստ լրագրողական հետաքննության՝ վերոնշյալ 10 հոգուց 4-ը եղել է ՀՀ քաղաքացի: Սակայն «Հետքն» իր գործընկեր ICIJ-ից ձեռք է բերել այդ 10 անձանց տվյալները, ինչից պարզ է դառնում, որ բոլորն էլ ազգությամբ հայեր (այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացիներ) կամ հայաստանյան ընկերություններ են: Ավելին՝ շվեյցարական «HSBC»-ում գումար պահած բազմաթիվ այլ հայեր կան, ովքեր, սակայն, սփյուռքից են եւ այլ երկրների քաղաքացի, ինչի հետեւանքով չեն հայտնվել մեր երկրի հետ կապ ունեցող անձանց մեջ: Այդուհանդերձ, նրանցից ոմանց նույնպես կանդրադառնանք ստորեւ: Իսկ հիմա տեսնենք, թե ովքեր են այդ 10 անձինք:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ
Անշուշտ, նրանցից ամենահետաքրքիր կերպարը Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն է, որի հաշվին 2006-2007 թթ. եղել է առավելագույնը 1.074.926 դոլար: Կաթողիկոսի անունն առաջին անգամ «HSBC»-ում հայտնվել է 2000 թ.: Նրա հաճախորդի հաշիվը (client account) գրանցվել է «Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ներսես (His Holiness Karekin II Nersis)» անվան տակ, դրան կցվել է մեկ բանկային հաշիվ (bank account): Բացահայտված փաստաթղթերում, ինչպես եւ մյուսների դեպքում, նշված են Գարեգին Բ-ի ծննդյան ամսաթիվը (07.08.1951), քաղաքացիությունը, բնակության երկիրը, սակայն, այդուհանդերձ, պարզ չի եղել կաթողիկոսի կոնկրետ առնչությունը բանկային հաշվին: Մայր Աթոռից ICIJ-ի հարցմանն ի պատասխան նշել են, որ այն բացվել է Գարեգին Բ-ի նախորդի, այսինքն՝ Գարեգին Ա-ի կողմից՝ ի շահ եկեղեցու եւ վերջինիս բարեգործությունների համար: Ըստ Էջմիածնից ստացված պարզաբանման՝ հաճախորդի հաշիվը Գարեգին Ա-ի մահից հետո վերանվանվել է գործող կաթողիկոսի անունով եւ ծառայում է նույն նպատակներին: «Հայաստանյայց եկեղեցու կաթողիկոսությունը՝ կաթողիկոսի պատասխանատվության ոլորտը, ազգային կրոնական հաստատություն է եւ որեւէ հարկի սուբյեկտ չէ, իսկ Նորին Սուրբ Օծությունը անձեռնմխելի է ցանկացած հարկից»,- հայտնել են Մայր Աթոռից:
Ռադիկ Մարտիրոսյան
2006-2007 թթ. Շվեյցարիայի «HSBC»-ում գումար ուներ նաեւ Ռադիկ Մարտիրոսյանը (Radik Martirosyan): Խորհրդային Ադրբեջանում, ավելի կոնկրետ՝ ԼՂԻՄ Մատաղիս գյուղում ծնված Ռ. Մարտիրոսյանը շվեյցարական բանկի հին հաճախորդներից է: Նա բանկում հաճախորդի հաշիվ է բացել 1997-ի դեկտեմբերի 4-ին, երբ դեռ ԵՊՀ ռեկտորն էր (1993-2006): 2006-ից Մարտիրոսյանը Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահն է: Այդուհանդերձ, 2006-2007 թթ. ԳԱԱ նորընտիր ղեկավարն «ընդամենը» 14.864 դոլար է ունեցել «HSBC»-ում: Հետաքրքիր է, որ Մարտիրոսյանի «client account»-ը եղել է կոդավորված «3310FT» անվան տակ (կոդավորման պրակտիկայի մասին վերը նշել ենք): Ինքնությունը թաքցնելու դրդապատճառը կիմանա միայն Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Բայց ամենահետաքրքիրն այն է, որ այդ «client account»-ն ու դրան կցված միակ բանկային հաշիվը ունեցել են երկրորդ տիրապետողը, այսինքն՝ դա եղել է համատեղ հաշիվ: Մարտիրոսյանի գործընկերը, եթե կարելի է այդպես ասել, եղել է Շահե արքեպիսկոպոս Աճեմյանը (1926-2005, Shahe Ajamian): ICIJ-ի փաստաթղթերում վերջինս ներկայացվել է իբրեւ Երուսաղեմի Հայ առաքելական եկեղեցու եպիսկոպոս, ինչը, սակայն, հին տվյալ է: Եպիսկոպոս (1975-ին ստացել է արքության պատիվ) Աճեմյանը 1960-1994 թթ. եղել է Երուսաղեմի հայոց պատրիարքության դիվանապետ եւ կալվածոց տեսուչ, որից հետո տեղափոխվել է Հայաստան, հիմնադրել ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետը: Բանկային տվյալներում նա ներկայացվել է իբրեւ Իսրայելի քաղաքացի (ծնվել է Հալեպում, փաստաթղթերում հասցեն նշվել է Երուսաղեմի Ձիթենյաց լեռան թաղամասը), այդ իսկ պատճառով ICIJ-ը չի ներառել ՀՀ-ի հետ կապ ունեցող անձանց ցուցակում:
Շահե Աճեմյանի անվան հետ կապվում է մեկ այլ կոդավորված «client account»՝ «3304SA» անունով, որը բացվել է 1997-ի մարտին, երբ Շահե սրբազանն արդեն Հայաստանում էր: «3304SA»-ին կցված է եղել 10 հատ բանկային հաշիվ: Ընդ որում՝ կոդավորված հաշվի հետ առնչություն են ունեցել եւս երկու հոգի՝ Սիլվիա Աճեմյանը (Silvia Adjamian, ըստ փաստաթղթերի՝ գրանցված է ԱՄՆ Նյու Ջերսի նահանգի Քլիֆսայդ Պարկ բնակավայրում) եւ Դիանա Տիգրանուհի Մխիթարյանը (Diana Dikranohi Mkhitarian, հասցեն՝ Տենաֆլայ, Նյու Ջերսի), որոնք իրենց հերթին ունեցել են նույնպես կոդավորված «client account»-ներ: «3304SA»-ին կցված 10 բանկային հաշիվներում 2006-2007 թթ. ընդհանուր առմամբ եղել է 3.960.278 դոլար:
*Հաշվեհամարները փակված են «Հետքի» կողմից:
Գագիկ Բազիկյան
Գագիկ Բազիկյանը ՀՀ առողջապահության նախարարության Վ. Ա. Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի (Երեւան) փոխտնօրենն է դիսպանսեր եւ ամբուլատոր ծառայության գծով, Երեւանի գլխավոր ուռուցքաբանը: Նա մեկն է շվեյցարական բանկի փաստաթղթերում բացահայտված այն 10 հոգուց, ովքեր կապ ունեն Հայաստանի հետ: Եվ չնայած ICIJ-ը «Հետքին» ուղարկած փաստաթղթերում Բազիկյանի անունով գումար չի նշել 2006-2007 թթ. կտրվածքով, այդուհանդերձ, ուռուցքաբանի անունը, ըստ այլ տվյալների, կապվել է իբրեւ «Roseland Services Corp.» գրանցված հաճախորդի հաշվի հետ: Բազիկյանը (Gagik Bazikyan), ինչպես նաեւ Յուսեֆ Հայկ Բաբիկյանն (Yousef Haik Setrak Babikian) ու Վալիդ Ադիբ Թայբեհը (Walid Adib Omar Taybeh), ըստ ICIJ-ի, եղել են «Roseland Services Corp.»-ի հաշվի շահառու (բենեֆիցիար) տերերը: Վերջին երկուսը Հորդանանի մայրաքաղաք Ամմանից են, 2011-ին նրանք ԱՄՆ-ում պատենտավորել են իբրեւ քաղցկեղի բուժման միջոց ներկայացված իրենց հայտնագործությունը: Յուսեֆ Բաբիկյանը Խաթուն Բաբիկյանի հետ մեկ այլ «client accoount» է ունեցել «Խաթուն (Khatoun)» անվան տակ:
«HSBC Բանկ Հայաստան»
Շվեյցարական «HSBC»-ում 2006-2007 թվերին 3.552.555 դոլար է ունեցել «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն:
Հայաստանում «HSBC»-ի արմատները ձգվում են մինչեւ 1996 թվականը: Այդ տարի մեր երկրում հիմնադրվեց «Midland Armenia Bank» բաժնետիրական ընկերությունը: Դեռ 1992-ին «HSBC Holdings plc»-ն՝ «HSBC Group»-ի հիմնական ընկերությունը, ձեռք էր բերել բրիտանական «Midland Bank»-ը, որը մինչեւ 1999-ը հանդես էր գալիս իր անվամբ, սակայն այդ տարի տեղի ունեցավ ռեբրենդինգ եւ բոլոր «Midland»-ները դարձան «HSBC»: Այդպես եղավ նաեւ Հայաստանում. «Midland Armenia Bank»-ը վերակազմավորվեց «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի: Վերջինիս բաժնետոմսերի 70 տոկոսը պատկանում է «HSBC Group»-ին, իսկ մնացած 30 տոկոսը՝ արտերկրի հայ գործարարներին: Հայաստանյան «HSBC»-ի խորհրդի նախագահն ու խոշոր բաժնետերերից մեկը հայտնի գործարար, բարերար, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Վաչե Մանուկյանն է:
«Հայներարտբանկ»
Հենց այսպես էր նախկինում կոչվում «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն: «Հայներարտբանկը» հիմնադրվել է 1992-ին: 1995-ին բանկի բաժնետոմսերի մեծ մասը ձեռք բերեց օտարերկրյա ներդրող «Computron Industries Establishment»-ը (Լիխտենշտայն, օֆշորային գոտի է): 2007-ին բանկի բաժնետոմսերի 96 տոկոսը գնեց ռուսաստանյան «TDA Holdings Limited» ընկերությունը (ներկայում՝ «Ameria Group (CY) Limited», գրանցված է օֆշորային Կիպրոսում), եւ արդեն 2008-ին բանկը վերանվանվեց «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ:
2006-2007 թթ., ըստ ICIJ-ի, «Հայներարտբանկ» ՓԲԸ-ն շվեյցարական «HSBC»-ում ունեցել է 2.770.051 դոլար:
Իրինա Կլյուչնիկ-Ակոպովա եւ Ջուլիեն Բալոյան
Առաջինի մասին (Irina Kliouchnik Akopova) ICIJ-ն առանձնապես տվյալներ չի հաղորդում: 2006-2007 թթ. Կլյուչնիկ-Ակոպովայի հաշվին գումարի չափ չի նշվում: Փաստաթղթերում երեւում է, որ նա ծնվել է Հայաստանում 1946-ին:
Ջուլիեն Բալոյանը (Julienne Baloian) նույնպես ծնվել է Հայաստանում՝ Լենինականում, 1950-ին: Նրա հասցե է նշված Բելգիան: Ըստ ICIJ-ի՝ 2006-2007 թթ. շվեյցարական բանկում նա 877.536 դոլար է ունեցել:
Արմեն Խաչատուր Լազարյան
Ա. Խ. Լազարյանը (Armen Khachador Lazarian) ծնվել է 1920-ին, մահացել 84 տարեկանում՝ 2005-ի հունվարին: Այդուհանդերձ, ըստ ICIJ-ի, 2006-2007 թթ. նրա հաշվին 92.326 դոլար է եղել: Արմեն Խաչատուրն, ըստ էության, ապրել է Լոնդոնի Քենսինգտոն եւ Չելսի բորոյում (Royal Borough of Kensington and Chelsea), որտեղ էլ գրանցվել է նրա մահը, չնայած բանկային փաստաթղթերում ներկայացվել է իբրեւ ՀՀ քաղաքացի ու ներառվել Հայաստանի հետ կապ ունեցող անձանց մեջ:
Հովիկ Նալբանդյան
Ռուսաստանաբնակ Հովիկ Գագիկի Նալբանդյանը ծնվել է 1947-ին Հայաստանում, ներկայում ապրում է Ռուսաստանում, ՌԴ քաղաքացի է: Ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր է, ավարտել է Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտը, 1976-1989 թթ. աշխատել եւ դասավանդել է ԵՊՀ-ում, 1989-1994 թթ. եղել Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարարության վարչության պետ, 1994-2007 թթ. Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Ֆիզիկայի եւ մթնոլորտի ինստիտուտի բաժնի վարիչ: Բազմաթիվ գիտական աշխատանքների հեղինակ է, զբաղվում է նաեւ խոսքային տեխնոլոգիաներով, Խոսքային տեխնոլոգիաների գիտահետազոտական կենտրոնի գլխավոր տնօրենն է: Մի քանի հոգու հետ 1996-ին հիմնադրել է Մոսկվայի սոցիալ-հումանիտար ինստիտուտը:
Ըստ ICIJ-ի փաստաթղթերի՝ 2006-2007 թթ. շվեյցարական «HSBC»-ում Հովիկ Նալբանդյանն (Ovik Nalbandyan) ունեցել է 1.162.620 դոլար:
Սարգիս Բեդոյան
Ֆրանսահայ Սարգիս Սերժ Բեդոյանը (Պետոյան, Sarkis Serge Bedoian) ծնվել է 1944-ին Ֆրանսիայի Բուրգ լա Ռեն կոմունայում (գտնվում է Փարիզին կից Օ դը Սեն դեպարտամենտի կազմում, մայրաքաղաքից 9 կմ հեռավորության վրա): Բեդոյանը Հայ առաքելական եկեղեցու Ֆրանսիայի թեմի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է: Ըստ «Հետքի» աղբյուրի՝ սերտ կապերի մեջ է կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հետ, ժամանակին բավականին մոտ է եղել նաեւ Շահե արքեպիսկոպոս Աճեմյանի հետ: ICIJ-ն իբրեւ Բեդոյանի հասցե նշել է Հայաստանը, սակայն նա ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում չկա եւ Ֆրանսիայի հպատակ է:
Բեդոյանն ամեն տարի կազմակերպում է Ֆրանսիայի Դպրոցասեր եւ Սբ. Մեսրոպ վարժարանների սաների այցը Հայաստան՝ մասնակցելու ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման միջոցառումներին: 2011-ին սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նրան պարգեւատրել է «Պողոս Նուբար» գերատեսչական մեդալով: 2014-ին Սերժ Սարգսյանը «Հանրապետության տոնի կապակցությամբ, հայրենիք-սփյուռք կապերի զարգացմանը բերած նպաստի, ինչպես նաեւ հայապահպանության գործում ներդրած ավանդի համար» Սարգիս Սերժ Բեդոյանին պարգեւատրել է Մովսես Խորենացու մեդալով:
2015-ի մայիսի 31-ին Ս. Բեդոյանի հովանավորությամբ Սեւանում բացվեց Սբ. Հրեշտակապետաց եկեղեցին (ճարտարապետ՝ Արտակ Ղուլյան): Մտահղացումը եղել է Բեդոյանինը, ով ցեղասպանությունից փրկվածների ժառանգ է եւ ցանկացել է ծնողների հիշատակին եկեղեցի կառուցել, ինչն էլ ողջունել է Մայր Աթոռը: Վերջինս դարձել է կառուցման պատվիրատուն: 2007-ին ընտրվել է տարածքը, 2009-ին էլ Գարեգին Բ-ի հանդիսապետությամբ կատարվել է հիմնարկեքի արարողությունը:
Եկեղեցու բացման օրը Սեւանի քաղաքապետ Ռուդիկ Ղուկասյանը պատվավոր քաղաքացու կոչում հանձնեց Ս. Բեդոյանին, իսկ կաթողիկոսը հովանավորին «Սուրբ Սահակ-Սուրբ Մեսրոպ» պատվո բարձր շքանշան շնորհեց: Ս. Բեդոյանը սարկավագի հեգեւոր աստիճան ունի, Սեւանի եկեղեցում առաջին պատարագը նա է սպասավորել (տեսանյութում):
ICIJ-ի տվյալներով՝ Սարգիս Բեդոյանը 2006-2007 թթ. շվեյցարական «HSBC»-ում ունեցել է 6 «client account»: Լրագրողական կոնսորցիումը Հայաստանի վերաբերյալ տեղեկությունների մեջ նշել էր, որ մեր երկրին առնչվող հաճախորդների մեջ ամենաշատ գումար ունեցողը պահ է տվել 5,8 մլն դոլար: Այդ անձը Ս. Բեդոյանն է, ով նշված տարիներին սկանդալային բանկում ունեցել է 5.818.919 դոլար: Ըստ համացանցային աղբյուրների՝ Բեդոյանի անունը իբրեւ ղեկավար անձ կապվում է մի շարք ընկերությունների հետ: Նա, մասնավորապես, 1992-ին ստեղծված «Financiere Marceau» բաժնետիրական ընկերության նախագահն է: Ընկերությունը մասնագիտացած է անշարժ գույքի շուկայում: Այն գրանցված է Փարիզի Բերրի փողոցի շենքերից մեկում (14, Rue de Berri, տես ստորեւ):

HSBC: армяне, имеющие вклады в скандальном швейцарском филиале банка
В 2008 г. сотрудник HSBC Private Bank, швейцарского филиала известного британского банка HSBC, Эрве Фальчани рассекретил счета свыше 100.000 клиентов (физических и юридических лиц), что стало причиной крупного скандала. Документы Фальчани передал в налоговые органы Франции, которые начали расследование. Позже документы попали в редакцию издания Le Monde, которое, придя к согласию с Международным консорциумом журналистских расследований (ICIJ), сформировало команду журналистов из 45 стран с целью изучения и обнародования этих данных.
Согласно опубликованным в феврале 2015 г. результатам журналистского расследования «Swiss Leaks» (“Швейцарская утечка”), с помощью швейцарского филиала HSBС были скрыты счета на миллионы долларов, благодаря чему их владельцы избежали налоговых обязательств. При этом часть вкладчиков была вовлечена в незаконную продажу оружия, часть – в сеть траффикинга, а система, послужившая каналом отмывания денег, обеспечила банку огромные прибыли. Несмотря на это, как отмечает ICIJ, разоблачения не предполагают, что все клиенты банка действовали вне закона. По окончании журналистского расследования HSBC признался ICIJ, что несколько лет назад деятельность швейцарского филиала действительно находилась на низком уровне. Банк также отметил, что ужесточил свою политику и стандарты, отказавшись от несоответствующих им сомнительных клиентов. Согласно HSBC, начиная с 2007 г. число клиентов швейцарского филиала сократилось примерно на 70%.
В результате утечки банковских документов были разоблачены счета 106.000 клиентов, на которых имелось свыше 100 млрд долларов. Клиенты представляли 203 страны. Выявленные банковские данные были трех типов: 1) счета, открытые в швейцарском филиале HSBC в основном в 1988-2007 гг., и их владельцы, 2) счета, действовавшие в 2006-2007 гг., и имевшиеся на них наиболее крупные суммы, 3) записи о клиентах, сделанные сотрудниками банка в 2005 г., и беседы с ними.
Лидерами по числу клиентов (2006-2007 гг.) были:
Швейцария – 11.235
Франция – 9187
Соединенное Королевство – 8844
Бразилия – 8667
Италия – 7499.
По размеру имевшейся на счетах общей суммы (2006-2007 гг.) в первую пятерку входили:
Швейцария – 31,2 млрд долларов
Соединенное Королевство – 21,7 млрд
Венесуэла – 14,8 млрд
США – 13,4 млрд
Франция – 12,5 млрд.
По нашему региону картина следующая. На 23-ем месте находилась Турция. В 2006-2007 гг. 3105 лиц, имевших отношение к этой стране, хранили в швейцарском отделении HSBC 3,5 млрд долларов. Россия была 35-ой: на счетах 740 лиц имелось 1,8 млрд долларов. 38-е место занимал Иран: 1,5 млрд на счетах 573 лиц. 132-ю горизонталь занимала Грузия: 29,4 млн долларов на счетах имевших отношение к этой стране 25 лиц. Азербайджан был на 167 месте: 14 клиентов и 3,8 млн долларов.
10 армян, представляющих Армению, и другие армяне
В 1989-2006 гг. в швейцарском банке был открыт 21 счет клиентов (client account), имевших отношение к нашей стране. Они были привязаны к 23 банковским счетам (bank account). (Поясним, что для желающих открыть счет физических и юридических лиц (client) сперва открывается клиентский счет (client account), а затем уже банковский счет. К одному клиентскому счету можно привязать более одного банковского счета.) 17 из 21 указанного счета открыли физические лица, 2 – оффшорные компании, еще 2 были закодированы, то есть была предпринята попытка скрыть личность владельца счета. Согласно ICIJ, в 2006-2007 гг. 10 лиц (client), имевших отношение к РА, хранили в банке 15,4 млн долларов. По этому показателю Армения в числе 203 стран занимала 146-е место. Журналистское расследование выявило, что четверо из 10 упомянутых лиц были гражданами Республики Армения. В соответствии с данными этих лиц, полученными Hetq.am от ICIJ, все они по национальности армяне (в том числе граждане РА), либо армянские компании. Более того, в швейцарском филиале HSBC деньги хранили и многие другие армяне, но все они либо представляли Диаспору, либо были гражданами других стран, вследствие чего не вошли в число лиц, имевших отношение к нашей стране. Тем не менее, некоторых из них мы все же представим. А пока посмотрим, кто эти 10 лиц, имеющих отношение к Армении.
Католикос Всех Армян Гарегин Второй
Среди них самой интересной личностью, несомненно, является Католикос Всех Армян Гарегин Второй. В 2006-2007 гг. Католикос имел на своем счете самую крупную сумму - 1.074.926 долларов. Впервые имя Гарегина Второго появилось в HSBC в 2000 г. Его клиентский счет (client account) был зарегистрирован под именем “Его Святейшество Гарегин Второй Нерсес” (His Holiness Karekin II Nersis), к нему был привязан один банковский счет (bank account). В рассекреченных документах указаны дата рождения Гарегина Второго (07.08.1951), гражданство, страна проживания, тем не менее, в вопросе причастности к банковскому счете конкретно Католикоса ясности не было. В ответ на запрос ICIJ в Первопрестольном Эчмиадзине сообщили, что счет был открыт предшественником Гарегина Второго, Гарегином Первым, «для пожертвований во благо церкви». В Эчмиадзине также пояснили, что после смерти Гарегина Первого клиентский счет был переоформлен на имя действующего Католикоса и служит тем же целям. “Католикосат Армянской церкви, или сфера ответственности Католикоса, является национальным религиозным учреждением и не подлежит налогообложению, а Его Святейшество освобожден от всех видов налогов”,- сообщили в Первопрестоле.
Радик Мартиросян
В 2006-2007 гг. деньги в швейцарском отделении HSBC хранил также Радик Мартиросян (Radik Martirosyan). Родившийся в Советском Азербайджане, точнее в селе Матагис Нагорно-Карабахской Aвтономной Oбласти, Р.Мартиросян – один из старых клиентов швейцарского банка. Клиентский счет он открыл 4 декабря 1997 г., будучи ректором Ереванского государственного университета (1993-2006 гг.). В 2006 г. Мартиросян стал президентом Национальной Академии наук. Тем не менее, в 2006-2007 гг. новоизбранный глава НАН имел в HSBC “всего” 14.864 долларов. Примечательно, что Радик Мартиросян был “client account” под кодом 3310FT (о практике кодирования рассказано выше). О том, какие причины заставили его скрыть свою личность, может знать только сам Радик Мартиросян.
Интересно, что этот “client account” и привязанный к нему банковский счет имели второго владельца, то есть это был совместный счет. Партнером, если можно так выразиться, Мартиросяна был архиепископ Шаге Ачемян (1926-2005, Shahe Ajamian). Последний в документах ICIJ представлен как епископ Армянской Апостольской церкви Иерусалима, однако эти данные уже устарели. В 1960-1994 гг. Ачемян состоял на службе в Армянской патриархии Иерусалима, после чего переехал в Армению, где в Ереванском государственном университете основал богословский факультет. В банковских данных епископ Ачемян представлен как гражданин Израиля (родился в Алеппо, в документа в качестве адреса указан квартал Оливковая гора в Иерусалиме), поэтому ICIJ не включил его в список лиц, имеющих отношение к РА.
Имя Шаге Ачемяна связывают и с другим client account под кодом 3304SA, который был открыт в марте 1997 г., когда епископ находился уже в Армении. К коду 3304SA были привязаны 10 банковских счетов. При этом отношение к закодированному счету имели еще два лица – Сильвия Ачемян (Silvia Adjamian, согласно документам, зарегистрирована в Клифсайд Парк, штат Нью-Джерси, США) и Диана Тигрануи Мхитарян (Diana Dikranohi Mkhitarian, Тенафлай, Нью-Джерси), которые в свою очередь были закодированными client account. В 2006-2007 гг. на привязанных к 3304SA десяти банковских счетах имелось в общей сложности 3.960.278 долларов.
*Номера счетов закрыты Hetq.am
Гагик Базикян
Гагик Базикян является заместителем директора по линии диспансерной и амбулаторной служб Национального онкологического центра им. В.А.Фанарджяна Министерства здравоохранения РА, главным онкологом Еревана. Он один из 10 рассекреченных лиц, упомянутых в документах швейцарского банка, которые имели отношение к Армении. И хотя по документам, присланным Hetq.am ICIJ, в 2006-2007 гг. никаких сумм на имя Базикяна не было, тем не менее, по другим данным имя онколога было привязано к счету клиента, зарегистрированного как “Roseland Services Corp.”.
Базикян (Gagik Bazikyan), как и Юсеф Айк Бабикян (Yousef Haik Setrak Babikian) и Валид Адиб Тайбех (Walid Adib Omar Taybeh), согласно ICIJ, были бенефициарами «Roseland Services Corp.». Последние двое из столицы Иордании Аммана. В 2011 г. они запатентовали в США свое открытие – способ лечения рака. Юсеф Бабикян вместе с Хатун Бабикян имел другой «client accoount» под именем «Хатун (Khatoun)».
«HSBC Банк Армения»
В 2006-2007 гг. сумму в размере 3.552.555 долларов имело в швейцарском HSBC ЗАО «HSBC Банк Армения».
В Армении банк HSBC уходит корнями в 1996 г. Именно тогда в нашей стране была основана акционерная компания «Midland Armenia Bank». Еще в 1992 г. «HSBC Holdings plc», основная компанией «HSBC Group», приобрела британскую компанию «Midland Bank», которая до 1999 г. выступала под своим названием. Однако в вышеупомянутом году был проведен ребрендинг, и все «Midland» стали HSBC, в том числе в Армении. “Midland Armenia Bank” был реорганизован в ЗАО «HSBC Банк Армения», 70% акций которого принадлежат «HSBC Group», остальные 30% - зарубежным армянским предпринимателям. Председателем совета армянского «HSBC» и одним из крупных акционеров является известный предприниматель, благотворитель, член совета попечителей Всеармянского фонда «Айастан» Ваче Манукян.
«Айнерартбанк» (Армянский Импортно-Экспортный Банк)
Именно так ранее называлось ЗАО «Америабанк». «Айнерартбанк» (Армянский Импортно-Экспортный Банк) был основан в 1992 г. В 1995-ом большая часть его акций находилась в руках иностранного инвестора - «Computron Industries Establishment» (Лихтенштaйн, оффшорная зона). В 2007 г. 96% акций банка приобрела российская компания «TDA Holdings Limited» (в настоящее время «Ameria Group (CY) Limited», зарегистрирована в оффшорной зоне Кипра), а уже в 2008 г. банк был переименован в ЗАО «Америабанк».
В 2006-2007 гг., согласно ICIJ-ի, ЗАО «Айнерартбанк» имел в швейцарском HSBC 2.770.051 доллар.
Ирина Ключник-Акопова и Джульен Балоян
В отношении Ирины Ключник-Акоповой (Irina Kliouchnik Akopova) ICIJ особых данных не сообщил. Размер суммы, имевшейся на ее счете в 2006-2007 гг., не указан. Согласно документам, И.Ключник-Акопова родилась в 1946 г. в Армении.
Джульен Балоян (Julienne Baloian) тоже родилась в Армении, в Ленинакане, в 1950 г. Ее адресом указана Бельгия. По данным ICIJ, в 2006-2007 гг. Балоян имела в швейцарском банке 877.536 долларов.
Армен Хачатур Лазарян
А.Х.Лазарян (Armen Khachador Lazarian) родился в 1920 г., умер в январе 2005 г. в возрасте 84 лет. Несмотря на это, в 2006-2007 гг., согласно ICIJ, на его счете имелось 92.326 долларов. Армен Хачтур жил в Лондоне, в боро Кенсингтон и Челси (Royal Borough of Kensington and Chelsea), где и была зарегистрирована его смерть, хотя в банковских документах он представлен как гражданин РА и включен в число лиц, имеющих отношение к Армении.
Овик Налбандян
Проживающий в России Овик Гагикович Налбандян родился в 1947 г. в Армении. В настоящее время живет в РФ. О.Налбандян – доктор физико-математических наук, окончил Московский физико-технический институт. В 1976-1989 гг. преподавал в Ереванском государственном университете, в 1989-1994 гг. был начальником управления Министерства образования и науки Армении. В 1994-2007 гг. заведовал отделом Института физики и атмосферы Российской академии наук. Автор многочисленных научных работ, занимается также речевыми технологиями. Генеральный директор Научно-исследовательского центра речевых технологий. Вместе с несколькими лицами в 1996 г. основал в Москве социально-гуманитарный институт.
Согласно документам ICIJ, в 2006-2007 гг. Овик Налбандян (Ovik Nalbandyan) имел в швейцарском HSBC 1.162.620 долларов.
Саргис Бедоян
Армянин из Франции Саргис Серж Бедоян (Петоян, Sarkis Serge Bedoian) родился в 1944 г. в коммнуе Бург-ла-Рен (входит в состав примыкающего к Парижу департамента О-де-Сен, в 9 км от столицы). Бедоян – член совета попечителей Французской епархии Армянской Апостольской церкви. По данным источника Hetq.am, он имеет тесные связи с Католикосом Гарегином Вторым, в свое время был очень близок и с архиепископом Шаге Ачемяном. В качестве адреса Бедояна ICIJ указал Армению, однако в реестре избирателей РА он не числится и является французским подданным.
Саргис Бедоян каждый год организует визиты воспитанников армянских гимназий Франции в Армению для участия в проходящих 24 апреля мероприятиях в память жертв Геноцида армян. В 2011 г. министр диаспоры РА Грануш Акопян вручила ему ведомственную медаль «Погос Нубар». А в 2014 г. за вклад в развитие связей Родина-Диаспора Серж Саргсян наградил Саргиса Сержа Бедояна медалью «Мовсес Хоренаци».
31 мая 2015 г. при финансовом содействии С.Бедояна в городе Севане открылась церковь Святых Архангелов (архитектор Артак Гулян). Инициатором строительства церкви стал Бедоян, потомок спасшихся от Геноцида армян. Он пожелал возвести в церковь в память своих родителей. Первопрестольный Эчмиадзин приветствовал эту идею.
В день открытия церкви мэр города Севана Рудик Гукасян присвоил Саргису Бедояну звание Почетного гражданина, а Католикос наградил его орденом почета «Святой Саак-Святой Месроп».
С.Бедоян, который имеет духовный сан дьякона, участвовал в первой литургии, отслуженной в севанской церкви (видеоматериал).
По данным ICIJ в 2006-2007 гг. Бедоян имел в швейцарском HSBC 6 client account. В сведениях по Армении, предоставленных Международным консорциумом журналистских расследований, отмечено, что из вкладов клиентов, имевших отношение к нашей стране, самый крупный составляет 5,8 млн долларов.Владельцем этого счета является С.Бедоян, который в указанные годы имел в скандальном банке 5.818.919 долларов. Согласно Интернет-источникам, Бедоян является председателем ряда компаний. Он, в частности, возглавляет созданную в 1992 г. акционерную компанию «Financiere Marceau», которая специализируется на сделках с недвижимостью. Зарегистрирована по адресу одного из домов на улице Берри в Париже (14, Rue de Berri, см.ниже).