Ռուսական «Մոխրոտի» հետաձգված պարահանդեսը Երևանում՝ «Խոզի գրիպի» պատճառով
Հունվարի 16-ին և 17-ին Երևանի Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում նշանակված էր «Մոխրոտը» մյուզիքլի բեմականացումը: Տոմսերի արժեքը սկսվում է 3000 դրամից:
Քույրեր Ք. և Կ. Ղազարյանները երկու այդպիսի տոմս են ունեցել և հունվարի 16-ին՝ նախատեսված ժամին գնացել են ներկայացման, սակայն, թատրոնում քար լռություն է տիրել: Կ. Ղազարյանը պատմեց, որ երկարատև և ապարդյուն փնտրտուքներից հետո երբ արդեն ուզում էին հեռանալ, մեքենայից մի կին է դուրս եկել, ասել է, որ ներկայացումը չի կայանալու, հետաձգվել է: Սակայն երբ է այն կայանալու, ինչպես են նորից մասնակցելու, չի տեղեկացրել:
ՌԴ թատրոնների դերասանները նորովի են ներկայացնելու «Մոխրոտը»՝ մյուզիկլի ժանրում: Նոր բեմադրության ռեժիսորը Միխայիլ Պոլոսուխինն է, կոմպոզիտոր՝ Միխայիլ Ադամովը, պարուսույց՝ Մարիա Սվետլիչնայա, իսկ գլխավոր դերերում են Ալեքսեյ Կապիտոնովը և Մոսկվայի երգիծանքի ակադեմիական թատրոնի դերասանուհի Կարինա Միշուլինան:
Տոմսի վրա նշված հեռախոսահամարներից փորձեցինք ճշտել, թե ինչ ճակատագիր է ունեցել «Մոխրոտը», և ինչու չի հասցրել «ներկայանալ հայաստանյան պարահանդեսին»:
Վարդուհի Դավթյանը, ով ներկայացավ որպես ՌԴ-ից ժամանող խմբի «ներկայացուցիչ», ասաց, որ «Մոխրոտը» հետաձգվել է «խոզի գրիպի համաճարակի պատճառով»:
Համաճարակ, որպես այդպիսին, Հայաստանում չի եղել, սակայն ներկայացուցիչն ասում է, որ տոմսերը վերադարձը մեծ չափերի է հասել:
«Տոմսերը հետ էին վերադարձնում, որովհետև երեխաները հիվանդ էին, ծնողները վախենում էին տանել դպրոց: Բոլորի հետ կապ ենք հաստատել, ես էնտեղ եմ եղել, բոլորի համարները վերցրել ենք, եթե ուզեցել են վերադարձնել ամսի 8-ից հետո կվերադարձնեն: Մեծ մասը փոխել է տոմսերը, շատ քիչ մարդ է վերադարձրել»,-ասաց Վ. Դավթյանը:
Վերջինս նշում է, որ դեռևս հունվարի 11-ին արդեն մյուզիկլը տեղափոխվել էր, իսկ գնորենրը՝ տեղեկացվել են: Ղազարյան քույրերն ել պնդում են, որ որևէ մեկն իրենց նախօրոք չի զգուշացրել, չէր էլ կարող, քանզի տոմսարկղից տոմս վերցնելիս իրենց հեռախոսահամարը կամ հասցեն չի պահանջվել:
«Սեանսներից կես ժամ առաջ և 10 րոպե հետո ես եղել եմ էնտեղ և ով ուզեցել է փոխել՝ համարներ եմ վերցրել, որ փոխանակեմ»,- հավելում է ներկայացուցիչը:
«Տոմսարկղ է եղել, որը 500 հազար դրամի տոմս է վաճառել, սակայն 400 հազարի վերադարձ են ունեցել, որովհետև երեխաները հիվանդ են, մենք ոնց էինք համերգ անելու»,- ասաց Վ. Դավթյանը: Վերջինս վստահեցրեց, որ վաճառքն այժմ նորմալ ընթանում է, և «Մոխրոտը» փետրվարի 17-ին կկայանա:

Мюзикл “Золушка” в исполнении российских артистов перенесен из-за “свиногот гриппа”
16-17 января в ереванском Государственном театре музыкальной комедии имени А.Пароняна должны были состояться спектакли мюзикла “Золушка”. Билеты стоили от 3000 драмов.
Сестры Казаряны купили два билета и 16 января в назначенное время пришли на спектакль, однако двери театра оказались закрыты. После долгого ожидания и поисков, когда сестры уже собирались уходить, подъехала машина, из которой вышла женщина. Она сообщила, что спектакль перенесен, но на какой день, не знала.
Сказка “Золушка” в исполнении артистов российских театров поставлена в жанре мюзикла. Режиссер постановки Михаил Полосухин, композитор – Михаил Адамов, хореограф – Мария Светличная. В главных ролях Алексей Капитонов и артистка Московского академического театра сатиры Карина Мишулина.
Мы попытались позвонить по указанным на билете телефонам, чтобы уточнить, что случилось с “Золушкой”, почему этот спектакль не дошел до армянского зрителя.
Вардуи Давтян, которая назвала себя “представителем российской труппы”, отметила, что спектакль перенесен из-за эпидемии гриппа.
В ответ на наше замечание о том, что в Армении эпидемии как таковой не было, г-жа Давтян пояснила, что билеты возвращались в массовом порядке.
“Люди сдавали билеты, так как дети болели, родители боялись вести их в школу. Я была там, мы у всех взяли номера телефонов. Те, кто хотят сдать билеты, могут это сделать после 8-го числа. Большинство поменяли билеты, возврат небольшой”,- сообщила Вардуи Давтян.
По ее словам, решение перенести мюзикл было принято 11 января, о чем купившие билеты зрители были оповещены. Однако сестры Казаряны утверждают, что никто их заранее не предупреждал о переносе спектакля, да и не мог это сделать, так как при покупке билетов в кассе их телефон не записали.
“Я была в театре за полчаса до начали и в течение 10 минут после начала сеанса. У всех, кто хотел поменять билеты, я взяла номера телефонов”,- заверила представитель.
Она также сказала, что в одной из касс было продано 500 тысяч билетов, 400 тысяч из которых вернули из-за болезни детей. “Разве в таких условиях можно было показывать спектакль”,- отметила Вардуи Давтян, добавив, что мюзикл “Золушка” состоится 16 февраля.