Վանդալիզմ, որի հովանավորն այս անգամ Համաշխարհային բանկն է
Համաշխարհային բանկը աշխարհին հավաստիացնում է, որ ծրագրերը ֆինանսավորելու նախապայմանը էկոլոգիական եւ սոցիալական ազդեցության գնահատման արդյունքներն են: «Քաղցրաշենի ինքնահոս ոռոգման համակարգ» ծրագիրը, որով նախատեսվում է Ազատ գետի ջուրը խողովակաշարով հասցնել Քաղցրաշեն գյուղ, ֆինանսավորում է Համաշխարհային բանկը (ՀԲ): Բանկի պահանջը կատարելու համար, «Ջրային տնտեսության ԾԻԳ» պետական հիմնարկի (ՊՀ) երկու աշխատակիցներն ամիսը մեկ անգամ հանդիպում են թիրախ համայնքի՝ Գառնիի բնակչության եւ Արարատի մարզի շահառու համարվող 13 գյուղերի բնակչության հետ:
Ասելիք չունեն, կրկնում են այն, ինչ գրված է «Քաղցրաշենի ինքնահոս ոռոգման համակարգ» ծրագրի` շրջակա միջավայրի եւ սոցիալական ազդեցության գնահատման հաշվետվության մեջ: Գառնեցիներն այն չեն ընդունել եւ մի շարք հակափաստարկներով հիմնավորել են այդ ծրագրի հակաբնապահպանական եւ հակասոցիալական ազդեցությունները Գառնիի եւ գառնեցիների համար: Ավելին, ներկայացրել են առաջարկներ, որոնք հնարավորություն կտան ծրագիրն իրականացնել՝ խուսափելով կանխատեսվող բացասական հետեւանքներից:
Ակնկալվում էր, որ հաջորդ հանդիպումների ժամանակ կքննարկվեն արված առաջարկները, եւ դրանց տրվող մասնագիտական գնահատականները հնարավորություն կտան կամ՝ շարունակելու քննարկումը ծրագրի շուրջ, կամ՝ մոռանալ այն: Սակայն, արդեն երկրորդ տարին է, քննարկմանը ներկայանում են «Ջրային տնտեսության ԾԻԳ»-ի երկու աշխատակիցները, կրկնում են անգիր արած 2-3 նախադասությունները ու հեռանում են բնակչության նախատինքին արժանանալով: Վերջին հերթապահ հանդիպումը գառնեցիները կանխեցին՝ փակելով գյուղ մտնող ճանապարհը:
Կառավարության «անտեղյակները» գառնեցիների պահանջները շրջանցելու այլ տարբերակ մտածեցին՝ պլանային հաջորդ «քննարկումը» ծրագրի շահառու համայնքների եւ Գառնիի համայնքապետի հետ անցկացրին Երեւանում: Գուցեեւ լավ էր բոլորին մի տեղում հավաքելը, որովհետեւ հնարավորություն ունեցանք լսելու, թե ինչ են խոստանում այն համայնքներին, որոնց համար Կառավարությունը որոշել է «մի լավ բան անել»՝ ոռոգման ջուր տալ: Նարեկ համայնքի ղեկավարը ձեռքի երկու էջանոց ցուցակը լրագրողների քթի տակ թափահարելով հայտարարում էր, որ գյուղացիների հողատարածքները չորանում են, որովհետեւ գառնեցիները թույլ չեն տալիս Ազատ գետից ջուր վերցնել: Շահառու համայնքների ղեկավարներն անգամ չգիտեին, թե Գառնիում ինչին են դեմ:
Ավելի քան պարզ էր, որ շահառու համարվող 13 համայնքներում նույնպես այդ քննարկումները ձեւական են եղել: Մարդիկ մոլորության մեջ են եւ չգիտեն, որ Ազատ գետի ակունքը հեքիաթի վիշապն է փակել եւ ոչ թե գառնեցիները: Իրենք բավարար չափով ոռոգման ջուր չունեն, որովհետեւ գետի ջուրն է քչացել: Արտաշատի տարածաշրջանի գյուղերը ոռոգման նպատակով մշտապես օգտագործել են Ազատի ջուրը եւ շարունակում են օգտագործել այն: Հիմա էլ ջուրն անխափան լցվում է Ազատի ջրամբար եւ այնտեղից պոմպակայաններով մղվում է այդ գյուղերը: Որքան ջուր է լցվում ջրամբարում, այնքան էլ օգտագործում են:
Այս տարի, ինչպես ԾԻԳ-ի աշխատակիցները հայտնեցին՝ հղում կատարելով Հայհիդրոմետին, սակավաջուր տարի է եղել, եւ Ազատի ջրամբարն ընդամենը 48 %-ով է լցվել: Հետեւաբար, գյուղերում ջրի դեֆիցիտ պետք է առաջանար: Եվ ոչ միայն այս տարի, նախորդ 2-3 տարիներն էլ են սակավաջուր եղել:
Գառնեցիները դեմ են ծրագրի իրագործմանը ոչ թե նրա համար, որ չեն ցանկանում այդ ջուրը տրվի Արտաշատի համայնքներին, այլ դեմ են ջուրը վերցնելու այն մեխանիզմին, որն առաջարկում է Կառավարությունը:
Կառավարությունը «Քաղցրաշենի ինքնահոս ոռոգման համակարգ» ծրագրի իրականացման համար Համաշխարհային բանկից 10 մլն դոլարի վարկ վերցնելը հիմնավորել է նրանով, որ էլեկտրաէներգիան թանկ է եւ, որպեսզի Կառավարությունը ոռոգման համար պետբյուջեից հոսանքին հատկացվող սուբսիդավորումը նվազեցնի՝ անհրաժեշտ է մեխանիկական եղանակից անցում կատարել ինքնահոսի: Սա չի նշանակում, որ գյուղացիներին ջուրն ավելի էժան է տրվելու, ինչպես նրանք են կարծում:
Գառնեցիները հիմնավորում են, որ գետում բավարար ջուր չկա, որը հնարավորություն կտա ինքնահոս եղանակով գետից ջուր վերցնել: Վերցնելու դեպքում ամբողջությամբ ցամաքելու է Ազատ գետը: Բոլորի համար հստակ է, եւ ոչ ոք չի թաքցնում, որ ինքնահոս համակարգը կառուցելուց հետո հնարավոր է տասնյակ տարիներ այն չօգտագործվի, որովհետեւ ոչ ոք կանխատեսում չունի սակավաջուր տարիների ավարտի մասին: Խոստովանում են, որ պոմպակայանները պետք է պահպանվեն, որովհետեւ սակավաջուր տարիներին դարձյալ ջուրը պոմպերով է մղվելու: Ուստի, գառնեցիները եւ բնապահպաններն առաջարկում են՝
1· հիմնել արեւային էլեկտրակայաններ եւ Ազատի ջրամբարից ջուրը մղելու համար օգտագործել այդ կայանների արտադրած էներգիան,
2· փոխել 50 տարվա վաղեմության պոմպակայանները եւ դրանք արդիականացնել նոր տեխնոլոգիաներին եւ առկա ջրաքանակին համապատասխան պոմպերով, որոնք քիչ հոսանք են ծախսում,
3· կառուցել այդ տարածքում նոր ջրամբարներ (սա մասնագետների առաջարկն է), որոնք հնարավորություն կտան ամբարել Արաքս գետը լցվող ջրերը եւ դրանք օգտագործել ոռոգման համար:
Ի պատասխան այս առաջարկների, տեսարան ապահովելու համար, Արտաշատի տարածաշրջանի համայնքներից Երեւան էին բերել մի խումբ կանանց, որոնք աղաղակում էին, թե գառնեցիներն իրենց խմելու ջուր չեն ցանկանում տալ:
Հանրային քննարկումները նրա համար են, որպեսզի հանրության առաջարկները քննարկվեն, հիմնավորումները ներկայացնեն մասնագետները: Այն բոլոր հարցերը, որոնք կասկածի տակ են դնում ծրագրի արդյունավետությունը պետք է հերքվեն կամ հաստատվեն մասնագիտական հաշվարկներով եւ հիմնավորումներով: Եթե համառորեն անտեսում են բոլոր առաջարկները եւ պնդում, որ ջուրը վերցնելու միակ տարբերակը խողովակներով տասնյակ կիլոմետրերով Նարեկ եւ Քաղցրաշեն հասցնելն է, կնշանակի, ճիշտ են այն պնդումները, որ հնարավորությունն օգտագործում են հէկեր կառուցելու համար:
Գետում բավարար քանակի ջուր չլինելու հիմնավորումներին ԾԻԳ-ը մի պատասխան ունի՝ որոշել են շահառու գյուղերում կաթիլային համակարգ կառուցել: Ամեն ինչից անկախ, կաթիլային համակարգ ներդնելն անհրաժեշտություն է օր օրի նվազող ջրային պաշարների ժամանակներում, որպեսզի խնայողաբար օգտագործվեն ե՛ւ ջրային, ե՛ւ նյութական ռեսուրսները: Սակայն դա չի նշանակում, որ պետք է շրջանցել վերը թվարկված առաջարկները:
Հանրապետությունում կառուցված մի քանի հարյուր հէկերի բնությանը պատճառած վնասներն անչափելի են եւ, ինչպես պարզվեց, սակավաջուր տարիներին դրանք նույնպես հոսանք չեն արտադրել: Ամեն տարի էլեկտրաէներգիան թանկացրել են, որովհետեւ հոսանքը ՋԷԿ-երից են գնել: Ուրեմն, սակավաջուր տարիներին հէկերը նույնպես պիտանի չեն, իսկ ինչո՞ւ գոնե մեկ անգամ, հանրապետության ամենաարեւշատ վայրում՝ Արտաշատում, չկառուցել արեւային էլեկտրակայան եւ չփորձել դրա արդյունավետությունը: Ինչո՞ւ չկառուցել հողմակայաններ՝ բնությունն անվերջ փորձությունների չենթակելու համար:
Խոսքն այս անգամ նույնիսկ կանաչը ոչնչացնելուն չի վերաբերվում· ոչնչացվում է համաշխարհային մշակույթի մաս կազմող պատմամշակութային արժեքը՝ Ազատի կիրճը, որի մի հատվածը գրանցված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում: Ազատի կիրճը եւ Գառնի արգելոցը մեկ ամբողջություն են, որպես զբոսաշրջավայր, եւ այս ծրագիրը նախագծողներն անտեսել են Գառնիի առանձնակի կարեւորությունը մեր երկրի զբոսաշրջության զարգացման գործում:
Կառավարությունը մի կողմից՝ Ազատի կիրճն զբոսաշրջային ակտիվ գոտու վերածելու ծրագրեր է մշակում, միաժամանակ, Ազատ գետի ջրի նվազագույն պաշարները ցանկանում է խողովակաշարով հասցնել Արտաշատի տարածաշրջան՝ ոռոգելու համար:
Անցյալ տարի Վարդավառին զարհուրելի տեսարանի ականատես եղա· հեթանոսական ծիսակարգի մասնակիցները լցվել էին գետը՝ զովանալու համար: Տաճարի բարձունքից միայն սեւ կետեր էին երեւում՝ մարդկանց գլուխները, որովհետեւ գետում ջուր չկար: Եվ դա հենց այն վայրում, որտեղից ցանկանում են խողովակներով ջուր վերցնել:
Ազատի կիրճում բնության 4 հուշարձան է հաշվառված, եւ հայտնի չէ, թե դրանցից որը որտեղ է սկսվում եւ որտեղ է ավարտվում, որովհետեւ դրանք կադաստրային անձնագիր չունեն: ԾԻԳ-ի բնապահպանության պատասխատու Մ. Նալբանդյանն ասում է, որ նշված հուշարձանների, օրինակ՝ Բազալտե երգեհոնի տեղադիրքերը հստակեցված չեն, եւ Կառավարությունը դա պատրաստվում է անել 2019-21 թթ.: Սակայն պնդում է, որ «Քաղցրաշենի ինքնահոս ոռոգման համակարգ» ծրագիրը դրանց չի վնասում:
Վերջին 20 տարիներին գառնեցիների սոցիալական վիճակի բարելավումն ուղղակիորեն պայմանավորվել է զբոսաշրջությամբ: Ստեղծվել են զբոսաշրջությունն սպասարկող ծառայություններ, առանց որոնց անհնար է զբոսաշրջության զարգացումը: ԾԻԳ-ի աշխատակիցն ունակ չէ գնահատելու այս ծրագրի սոցիալական ազդեցության իրական ծավալները: Սոցիալական ազդեցության հետ կապված անհամաձայնություններին նա ամեն անգամ մի պատասխան ունի՝ կիրճում հողատարածքներ ունեցողները կփոխհատուցվեն: Իհարկե, փոխհատուցվելու են, եթե նրանց հողատարածքներն ընկնում են ծրագրի իրականացման գոտում, բայց Գառնիի բնակչության, նաեւ այս հարցով մտահոգ հանրության ընդվզումը դրան չի վերաբերում:
Գառնի այցելողների աշխարհագրությունն ամենախոսուն փաստարկն է այն մասին, որ Գառնին միայն գառնեցիները չէ, Գառնին նույնիսկ միայն հայաստանցիներինը չէ: Սակայն, «զորավորների» դրամ վաստակելու ծրագրերի առջեւ երբեմնի թագավորանիստի նշանակությունն այնքան է փոքրանում, որ մի քանի հարյուր կիլովատ էլեկտրաէներգիայի համար տրվող դրամն ավելի է արժեւորվում:
Գառնին սովորական բնակավայր չէ եւ նրա առանձնահատկությունը հենց այդ մշակութային արժեքներն են՝ Գառնի արգելոցում գտնվող պատմամշակութային արժեքները՝ տաճարը, Արքունի բաղնիքը, հեթանոսական շրջանի հազվագյուտ այլ հուշարձաններ, նաեւ՝ իրար միահյուսված հեթանոսական ու քրիստոնեական ծիսակարգերը, որոնք մեր մշակույթի մի մասն են կազմում:
Վերջին տարիներին Գառնին պարբերաբար փորձությունների է ենթարկվում· երկու տարի առաջ «Գառնի» արգելոցի տարածքում փորձ արվեց սրճարան կառուցել՝ նսեմացնելով նրա վեհությունը, որը դժվարությամբ կանխվեց: Սակայն «Գառնի» արգելոցը նույնպես մինչեւ հիմա կադաստրային անձնագիր չունի, որովհետեւ նրանք դեռեւս չեն հրաժարվել իրենց հրեշավոր ծրագրից: Վանդալիստները կիսով չափ ավերեցին Բազալտե երգեհոնը (Քարերի սիմֆոնիա), մշակույթի նախարարի ձեռքով ոչնչացվեց 11-րդ դարի կամուրջը: Հերթում Ազատի կիրճի վերջին հմայքն է՝ ցամաքեցվում է Ազատ գետը:
Ինչո՞ւ է Համաշխարհային բանկը ֆինանսավորում մի ծրագիր, որն ուղղակիորեն նպատակաուղղված է բնության ոչնչացմանը: Մեր երկրում աղքատությունը կրճատելուն աջակցող կազմակերպությունն ինչո՞ւ է ֆինանսավորում մի ծրագիր, որը բացասաբար է անդրադառնալու Գառնիի ողջ բնակչության սոցիալական վիճակի վրա, բացասաբար է անդրադառնալու Հայաստանի տնտեսության վրա, որովհետեւ տուրիզմն առայժմ միակ կայուն եկամուտ ապահովող ոլորտն է նաեւ երկրի տնտեսության համար:
Գառնին այսքան ծանր ժամանակներ մեկ էլ ապրել է 17-րդ դարասկզբին, երբ Շահ Աբասն ասպատակում էր Հայաստանը, այդ թվում նաեւ՝ Գառնին: Հայ պատմիչ Առաքել Դավրիժեցին գրում է. «Շահը հայոց վայելչատես աշխարհը ավերակ ու անմարդաբնակ դարձրեց… անապատ եղավ մեր վայելուչ ու քաղցր երկիրը…»:

Вандализм, которому покровительствует Всемирный банк
Всемирный банк заявляет на весь мир, что условием финансирования его программ являются результаты оценки экологического и социального воздействия. Программа “Самотечная оросительная система Кахцрашена”, которая предусматривает направить через трубопровод в село Кахцрашен воду реки Азат, финансирует Всемирный банк (ВБ). Для выполнения требования банка двое сотрудников Агентства реализации программ (АРП) “Водное хозяйство” раз в месяц встречаются с жителями Гарни и 13 сел Араратской области, которые считаются выгодоприобретателями.
Указанные сотрудники повторяют то, что написано в отчете оценки экологического и социального воздействия программы “Самотечная оросительная система Кахцрашена”. Гарнийцы отвергли эту программу и целым рядом аргументов обосновали ее антиэкологическое и антисоциальное воздействие на Гарни и гарнийцев. Более того, они выдвинули предложения, которые дадут возможность осуществить программу, избежав негативных последствий.
Ожидается, что эти предложения будут обсуждаться во время последующих встреч, и их профессиональная оценка позволит либо продолжить обсуждение проектов, либо забыть о них. Однако уже второй год на слушания являются два сотрудника АРП “Водное хозяйство”, которые повторяют 2-3 заученных предложения и, удостоившись упреков населения, уходят. Последнюю встречу гарнийцы не позволили провести, перекрыв ведущую в село дорогу.
Чтобы обойти требования жителей общины, был придуман другой вариант – следующее обсуждение с представителями общин-выгодоприобретателей состоялось в Ереване. Возможно, это имело свою положительную сторону, так как позволило всем узнать, что обещают общинам, для которых правительство решило сделать “доброе дело” – обеспечить их оросительной водой. Руководитель общины Нарек заявил, что земли крестьян высыхают, поскольку гарнийцы не разрешают брать воду из реки Азат. Руководители этих общин даже не знали, против чего выступают в Гарни.
Люди были введены в заблуждение и не знали, что оросительной воды у них нет по той причине, что река обмельчала. Села Арташатского района постоянно использовали и продолжают использовать эту воду в оросительных целях.
Гарнийцы против реализации этой программы не потому, что не хотят давать воду общинам Арташата, они против тех механизмов водозабора, которые предлагает правительство.
Получение от ВБ 10-миллионного кредита на реализацию программы “Самотечная оросительная система Кахцрашена” правительство обосновало тем, что электроэнергия стоит дорого и для того, чтобы сократить субсидирование орошения из госбюджета, неообходимо перейти от механической системы к самотечной. Это не значит, что воду крестьяне будут получать по более низким ценам, как они сами думают.
Гарнийцы утверждают, что в случае забора воды река Азат полностью высохнет. Поэтому жители общины и экологи предлагают создать солнечные электростанции, заменить насосные станции 50-летней давности на новые, построить на этой территории новые водохранилища, которые дадут возможность создавать запасы воды за счет впадающих в реку Аракс притоков и использовать эту воду в целях орошения.
В ответ на эти предложения из Арташатского района в Ереван привезли группу женщин, котоыре кричали, что гарнийцы не хотят давать им питьевую воду.
Публичные обсуждения предназначены для того, чтобы обсуждать предложения общественности, выслушивать мнения специалистов. Те предложения, которые ставят под сомнение эффективность программы, должны быть либо отклонены, либо подтверждены расчетами специалистов. Если все предложения упорно игнорируются и утверждается, что единственным вариантом забора воды является ее доставка в общины Нарек и Кахцрашен посредством трубопровода, значит утверждения о том, что тем самым создается возможность для строительства ГЭС, соответствуют действительности.
Ущерб, который причинили природе построенные в стране несколько сотен ГЭС, невозможно оценить. Кроме того, выяснилось, что в маловодные годы они не вырабатывали электроэнергию. Каждый год электроэнергия дорожает, так как ее покупают у ТЭЦ. Следовательно в период маловодья ГЭС тоже непригодны. А почему бы в самом солнечном районе страны, Арташате, не построить хотя бы одну солнечную электростанцию и не проверить ее эффективность? Почему не построить ветряные станции и не подвергать природу бесконечным испытыниям?
На этот раз речь даже не идет об уничтожении зеленых зон. Уничтожается составляющая часть всемирной культуры, историко-культурная ценность – Азатское ущелье, часть которого занесена в список ЮНЕСКО. Азатское ущелье и Гарнийский заповедник как туристическая достопримечательность составляют единое целое. Авторы этой программы проигнорировали уникальное значение Гарни для развития туризма в нашей стране.
Правительство с одной стороны разрабатывает программы создания в Азатском ущелье активной туристической зоны, а с другой – хочет использовать минимальные запасы реки Азат в оросительных целях.
В прошлом году я стала свидетелем страшной картины. В день Вардавара участники языческого обряда зашли в реку освежиться. И с возвышенности, где находится храм Гарни, были видны только головы людей, потому что воды в реке не было. И это происходило именно в том месте, откуда хотят брать воду.
В Азатском ущелье находятся четыре памятника природы, и неизвестно, где начинается и где заканчивается каждый из них, поскольку ни один памятник не имеет кадастрового паспорта. Сотрудник Агентства реализации программ М.Налбандян утверждает, что программа “Самотечная оросительная система Кахцрашена” не причинит вред природным памятникам.
Последние 20 лет улучшение социального положения гарнийцев напрямую обусловлено туризмом. Сотрудник АРП не в состоянии оценить реальный объем социального воздействия этой программы. В ответ на несогласие местных жителей он каждый раз заявляет: тем, у кого имеются участки в ущелье, будет выплачена компенсация. Однако протест населения Гарни и обеспокоенной этим вопросом общественности обусловлен отнюдь не этим.
География людей, посещающих Гарни, красноречиво свидетельствует о том, что Гарни принадлежит не только гарнийцам и даже не только жителям Армении.
Гарни – не обычный населенный пункт, его особенность составляют именно эти культурные ценности: храм, царская баня, другие уникальные памятники языческого периода, которые образуют часть нашей культуры.
В последние годы Гарни постоянно подвергается испытаниям. Два года назад на территори заповедника была предпринята попытка построить кафе, что принизило бы значение памятника. Это намерение было с трудом пресечено. Однако заповедник “Гарни” до сих пор не имеет кадастрового паспорта, поскольку они пока не отказались от своей чудовищной программы. Вандалы разрушили наполовину Базальтовый орган, памятник, названный также “Каменной симфонией”. Руками министра культуры был уничтожен мост 11-го века. На очереди последнее, что придает неповторимость Азатскому ущелью – река Азат, которая осушается.
Почему Всемирный банк финансирует программу, направленную на уничтожение природы? Почему организация, содействующая сокращению бедности в нашей стране, финансирует программу, которая отрицательно скажется на социальном положении всего населения Гарни, на экономике Армении, для которой туризм обеспечивает пока единственный стабильный доход?
Такие же трудные времена Гарни переживал в 17-ом веке, когда шах Аббас подчинил себе Армению, в том числе Гарни. Армянский историк Аракел Даврижеци писал: “Шах превратил в руины благообразную армянскую землю, сделал ее необитаемой… наша прекрасная и милая сердцу страна превратилась в пустыню…”