Դեղերի շուկայի արհեստական մոնոպոլացում. ու՞մ շահերն է պաշտպանում դեղգործակալությունը
Վերջերս հաճախակի են դարձել դեպքերը, երբ «Դեղերի փորձագիտական կենտրոնը» այս կամ այն պատճառով (հիմնականում՝ մարքեթինգային նկատառումներով) մերժում է դեղերի ներկրումը : Այն, որ դեղգործակալությունը վերածվել է յուրահատուկ բիզնես պրոյեկտի, արդեն մանրամասն պատմել ենք։ Այս անգամ «Հետքը» ներկայացնում է, թե ինչպես Դեղերի փորձագիտական կենտրոնը, լինելով ոլորտի պատասխանատու կառույց, շուկայում ստեղծում է արհեստական մոնոպոլիա՝ այդպիսով խոչընդոտելով մրցակցությանն ու դեղերի գնի նվազմանը։
Էժան դեղերի ներմուծումն արգելվում է «որակի վրա չազդող» փոփոխությունների պատճառով․ մի ներկրողի պատմություն
Հովհաննես Մարտիրոսյանը կենսաբանական գիտությունների թեկնածու է, դեղագործ: «Դեղերի փորձագիտական կենտրոն»-ի ստեղծման օրվանից՝ 1992-98թթ., եղել է Լիցենզիոն վարչության պետը և մինչև 2005թ. աշխատել առողջապահական համակարգում: Մոսկվայում հիմնելով սեփական դեղագործական բիզնես` վերջերս որոշել է իր «Վիտաֆարմ» ընկերության միջոցով դեղ ներկրել նաև Հայասատան, ավելի էժան գներով, բայց հանդիպել է մի շարք խոչընդոտների։
Հովհաննես Մարտիրոսյան
Քվամատել
Հայաստան դեղերի ներկրման պայմաններից մեկն այն է, որ այն պետք է գրանցված լինի դեղերի պետական գրանցամատյանում։ Հունգարական «Գեդեոն Ռիխտերն» (Gedeon Richter) արտադրում է «Քվամատել 20մգ» (Quamatel ) դեղը։ Հայաստանում այն գրանցված է 4 տարի պահպանման ժամկետով, ներկրման իրավունքը՝ մինչև 2019 թ․ նոյեմբեր։
«Մենք բերեցինք «Քվամատել» դեղը, դեղգործակալությունը մեզ մերժեց,-պատմում է Հ․Մարտիրոսյանը,- իրականացրեց փորձաքննություն և մերժեց՝ ասելով, թե Հայաստանում «Քվամատել 20մգ» դեղը գրանցված է 4 տարի պիտանելիության ժամկետով, ձեր բերածի պիտանելիության ժամկետը 5 տարի է, թույլ չենք տալիս»:
«Դեղերի և դեղանյութերի ներմուծման ու արտահանման կարգը հաստատելու մասին» ՀՀ կառավարության N 581 որոշման համաձայն՝ «Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծման պահին դեղերի և (կամ) դեղանյութերի պիտանիության մնացած ժամկետը պետք է լինի նվազագույնը մեկ տարի»։
Ավելին՝ նույն «Գեդեոն Ռիխտեր» ընկերությունը նույն «Քվամատել 20մգ» դեղը իր և մի շարք այլ երկրների համար արտադրում է 5 տարի պիտանիության ժամկետով։ Հարց է առաջանում, եթե նույն արտադրողն իր երկրի համար արտադրում է 5 տարի պիտանիության ժամկետով, ինչո՞ւ է Հայաստանում այն մերժվում։
Այս առիթով Հ․ Մարտիրոսյանը դիմում է Առողջապահության նախարարություն, և լսումներ են կազմակերպվում։ «Հարց եմ տալիս՝ ինչո՞ւ է Հայաստանում 4 տարի,-պատմում է Հ․Մարտիրոսյանը,- դեղգործակալության փորձագետն ինձ պատասխանում է, որ արտադրող կազմակերպությունն իրենց դիմել է ու ասել, որ 4 տարի հետո այդ դեղորայքի կայունության որակը վատանում է, այդ պատճառով մենք գրանցում ենք 4 տարի: Եթե այդ պրեպարատի որակը 4 տարում վատանում է, հունգարացիներն իրենց երկրում ինչու՞ են գրանցում 5 տարով, ոչ ոք չի կարողանում պատասխանել» ։
Հետաքրքիր է, որ նույն «Գեդեոն Ռիխտերն» արտադրում է նույնանուն «Քվամատել» դեղը 40մգ, որի պահպանման ժամկետը Հայաստանում արդեն 5 տարի է։
Դեղագետ լինել պետք չէ` հասկանալու համար, որ եթե նույն 40մգ հաբը կիսես 2 20մգ մասերի, ապա նրա պահպանման ժամկետը որևէ կերպ չի նվազի և դառնա 4։
«Այն գինը, որով մենք պետք է վաճառեինք այստեղի դիստրիբյուտորներին, էժան է մոտավորապես 60%-ով,- նշում է Հ․Մարտիրոսյանը։- Պրեպարատներ կան, որ գնի մեջ 300% տարբերություն են տալիս»։
Գալազոլին
Մեկ այլ խնդիր առաջացել է «Գալազոլին» (Galazolin) քթի կաթիլներ ներկրելիս։ Դեղորայքն արտադրում է լեհական «Polfa» / «Պոլֆա» ընկերությունը։ Ամբողջ աշխարհում այն գրանցված է և սպառվում է «Գալազոլին», ներքևում գրված է «0,1% քթի կաթիլներ», Հայաստանում գրանցել են «Գալազոլին 0,1%»։ Ստացվում է, որ ներմուծված նույն դեղը Հայաստանում փաստացի գրանցված է այլ անունով՝ 0,1% չակերտների մեջ է։
« Կառավարության N581 որոշում, 18-րդ կետ․
«Հայաստանի Հանրապետություն կարող են ներմուծվել միայն Հայաստանի Հանրապետությունում պետական գրանցում ունեցող դեղերը, որոնց փաթեթավորման փոփոխությունները չեն ազդում արտադրանքի անվտանգության, արդյունավետության և որակի վրա, և երբ առկա է արտադրողի կողմից տրված որակի հավաստագրի բնօրինակը, կամ արտադրողի կողմից այլ երկրների ներմուծողին տրված հավաստագրի պատճենը` վավերացված արտահանող կազմակերպության կնիքով»
Ցեռուկալ
«Ցեռուկալ» (Cerucal) ամպուլաներն արտադրում է խորվաթական «Pliva»/ «Պլիվա» ընկերությունը, որի իրավատերը գերմանական «AWD pharm» / «ԱՎԴ ֆարմ» ընկերությունն էր։ Այդպես էլ և գրանցված է դեղերի պետկան ռեեստրում։
Վերջերս «Pliva»/ «Պլիվա»-ն դարձել է իսրայելական «TEVA»/ «Տեվա» ընկերության անդամը։
Այսինքն՝ դեղը դարձյալ արտադրվում է Խորվաթիայում, սակայն իրավատերը «Տեվա»-ն է։ «Մենք բերել ենք դեղեր, որտեղ որպես իրավատեր նշված է «Տեվա»-ն, մեզ ասում են՝ ըստ ռեեստրի իրավատերը «ԱՎԴ»-ն է, թույլ չենք տալիս»,-պատմում է Հ․ Մարտիրոսյանը։
Ստացվում է՝ դեղերի գրացնամատյանում փոփոխություն չի կատարվել, և այն մնացել է գրանցված, սակայն արդեն՝ որպես կեղծ դեղ (մի իրավատիրոջ անունով է, որն այժմ գոյություն չունի)։
Խալիքսոլ
Մոտավորապես նույն խոչընդոտն առաջացել է «Խալիքսոլ» (Halixol syrup) հազի օշարակների ներմուծման ժամանակ։ Հայաստանում որպես այդ դեղի արտադրող գրանցված էր հունգարական «Էգիս» ԲԲԸ-ն, մինչդեռ «Էգիս»-ն արդեն ՓԲԸ է դարձել։ «Վիտաֆարմի» ներկրած տուփերի վրա նշված է եղել «Էգիս» ՓԲԸ։ Դեղգործակալությունում առաջարկել են դիմել «Էգիս» ընկերության հայաստանյան ներկայացուցչություն։
Այնտեղ Հ․Մարտիրոսյանին պատասխանել են, որ իրենք 7 դեղորայք արդեն վերաձևակերպել են ՓԲԸ-ի, իսկ «Խալիքսոլը»՝ դեռ ոչ, քանի որ «իրենց պահեստներում դեռևս «Խալիքսոլ» ունեն ԲԲԸ-ի տուփով» և մինչև դրանք չսպառվեն, փոփոխություն չեն անի:
Օրերս Հ․ Մարտիրոսյանին տեղեկացրել են, որ խմբաքանակը սպառվել է, անունը՝ վերաձևակերպվել, և նա արդեն կարող է վաճառել դեղը։
Մետրոգիլ
Հնդկական «Մետրոգիլ» լուծույթը նշված և ոչ մի խնդիրը չուներ`ժամկետը, արտադրողն ու չակերտները ճիշտ էին դրված։ Սակայն, այն դեռևս պահեստում է, քանի որ դեղգործակալությունը պահանջել է ներկայացնել դեղորայքի «սերիայի հավաստագիրը»՝ BATCH certificate-ը (բաչ սերտիֆիկատ), որը, սակայն, ներկրելիս չի պահանջվում։
«Ասում են (դեղգործակալությունից-հեղ․)՝ մենք չենք կարող կողմնորոշվել «Յունիք» («Unique Pharmaceutical») ընկերությունն այդ դեղը ո՞ր արտարամասում է արտադրել՝ Բոմբեյո՞ւմ, թե՞ Կալկաթայում»,-պատմում է Հ․Մարտիրոսյանը։ Օգոստոսի 11-ից նա դիմել է արտադրող ընկերությանը, որպեսզի ստանա այդ սերտիֆիկատը։
Ֆինլեպսին
Նույն BATCH certificate-ին է «սպասում» նաև իսրայելական «Տեվա» ընկերության «Ֆինլեպսին» (Finlepsin) դեղի առնչությամբ։ Վերջինս տրվում էր նաև պետպատվերով, սակայն 2013թ․ այն փոխարինվեց «Արփիմեդ» ընկերության «Կարբամազեպին»-ով, որի հետ կապված շատ դժգոհություններ կային (այդ մասին մանրամասն՝ մեր նախորդ նյութերում՝ 1 և 2):
Ըստ Հ․ Մարտիրոսյանի՝ դա ուղղակի ժամանակ ձգձելու ձև է․ «Դիմել ենք դեղարտադրողին ու սեպտեմբրի 29-ից էլ այդ սերտիֆիկատին ենք սպասում»,-ասում է նա։
Ընդհանուր առմամբ՝ 2015թ․ մարտից ի վեր մերժվել է «Վիտաֆարմ» ընկերության ներկրած 7 անուն դեղորայք։ Մերժումներից և ոչ մեկը կապված չի եղել դեղի որակի հետ։
Հարցը կարգավորելու համար Հովհաննես Մարտիրոսյանն արդեն դիմել է դատարան։ Առաջին դատական նիստը կայացել է հոկտեմբերի 29-ին, հաջորդը լինելու է հունվարի 16-ին Շենգավիթի վարչական դատարանում։
«Գեդեոն Ռիխտեր» ՍՊԸ-ի բաժնետեր հյուպատոսները
«Քվամատել» դեղորայքը և առհասարակ հունգարական «Գեդեոն Ռիխտեր» ընկերության բոլոր դեղերը 1992թ․ առ այսօր դեռևս ոչ մի ընկերություն չի ներկրել, բացի Հայաստանում գրանցված «Գեդեոն Ռիխտեր» ՍՊԸ-ի։ Ընկերության 51% բաժնեմասը հունգարական նույնանուն դեղարտադրող ընկերությանն է, իսկ մոտ 10-ական տոկոս բաժնետոմս պատկանում է 5 այլ անձանց։
Նրանց թվում են Սլովենիայի հանրապետության պատվավոր հյուպատոս Ռուբեն Աստվածատրյանը և Լիտվայի պատվավոր հյուպատոս Լևոն Սաղաթելյանը։
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի հրամանով՝ պատվավոր հյուպատոսներն ունեն ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունք։
Ուշագրավ է, որ ՍՊԸ-ի գործունեության իրավաբանական և գործունեության հասցեն պետռեգիստրում գրանցված է նույն հասցեով, ինչ պատվավոր հյուպատոսների գրասենյակները՝ Ղազար Փարպեցու 22։
Դեղգործակալության այսպիսի քաղաքականության պատճառով դեղերի շուկայում ձեւավորվում է մոնոպոլիա: Դեղերի գները, բնականաբար, ոչ միայն չեն նվազում, այլ հաստատված մենաշնորհի արդյունքում դառնում են կամայական: Իսկ հայաստանյան շուկայում դեղերի մեծածախ առևտրով զբաղվող ընկերությունները կախման մեջ են հայտնվում դեղարտադրողից։

Искусственная монополизация лекарственного рынка: чьи интересы защищает Агентство по лекарствам
В последнее время участились случаи, когда Центр экспертизы лекарств по той или иной причине (в основном из соображений маркетинга) отказывает в импорте лекарств. Мы уже рассказывали о том, что Агентство по лекарствам превратилоась в своего рода бизнес-проект. На этот раз Hetq.am расскажет, как ЦЭЛ, являясь ответственным за данную сферу, создает на рынке искусственную монополию, тем самым препятствуя конкуренции и снижению цен на лекарственные средства.
Импорт дешевых лекарств запрещается из-за “не влияющих на качество изменений”: история одного импортера
Ованнес Мартиросян |
Ованнес Мартиросян - кандидат биологических наук, фармацевт. В 1992-98 7гг., со дня создания Центра экспертизы лекарств, занимал должность начальника лицензионного управления и до 2005 г. работал в системе здравоохранения. Основав в Москве собственный фармацевтический бизнес, Мартиросян недавно решил посредством своей компании “Витафарм” импортировать в Армению лекарства по низким ценам. Однако на этом пути он столкнулся с рядом трудностей.
Квамател
Одним из условий импорта лекарств в Армению является их регистрация в госреестре лекарств. Венгерская компания “Гедеон Рихтер” (Gedeon Richter) выпускает препарат “Квамател 20 мг” (Quamatel). В Армении это лекарство зарегистрировано со сроком хранения 4 года, право импорта действует до ноября 2019 г.
“Мы привезли “Квамател“, но Агентство по лекарствам нам отказало,- рассказывает О.Мартиросян. – Они провели экспертизу и отказали, заявив, что в Армении “Квамател 20 мг” зарегистрирован со сроком хранения 4 года, а привезенный вами препарат имеет 5-летний срок хранения. Не разрешаем”.
“Согласно решению N 581 правительства РА “Об утверждении порядка импорта и экспорта лекарств и лекарственных средств”, “оставшийся на момент импорта в Республику Армения лекарств и (или) лекарственных средств срок их хранения должен составлять как минимум один год”.
Более того, тот же “Квамател 20 мг” компания “Гедеон Рихтер” производит для своей страны и ряда других стран со сроком годности 5 лет. Напрашивается вопрос: если тот же производитель выпускает для своей страны лекарство с 5-летним сроком хранения, почему в Армении этот срок не принимают?
По этому вопросу О.Мартиросян обратился в министерство здравоохранения, которое организовало слушания. “Спрашиваю: почему в Армении установленный срок составляет 4 года? – рассказывает Ованнес Мартиросян. – Эксперт Агентства по лекарствам ответил, что производящая компания обратилась к ним и сказала, что через 4 года качество стабильности этого препарата ухудшается, поэтому они регистрируют 4 года. Но если за 4 года качество этого препарата ухудшается, почему в своей стране венгры регистрируют 5 лет? На этот вопрос никто ответить не может”.
Интересно, что та же компания “Гедеон Рихтер” выпускает “Квамател 40 мг“, срок хранения которого в Армении составляет уже 5 лет.
Не надо быть фармацевтом, чтобы понять, что если 40-миллиграмовую таблетку разделить на две 20-миллиграммовые части, то срок ее хранения не сократится до 4 лет.
“Цена, по которой мы должны были продавать препарат местным дистрибьюторам, была ниже примерно на 60%,- отметил О.Мартиросян. – Есть препараты, разница между ценами которых составляет 300%”.
Галазолин
Другая проблема возникла при импорте назальных капель “Галазолин”. Лекарство производит польская фирма “Polfa” (“Польфа”). Во всем мире этот пепарат зарегистрирован и реализуется как “Галазолин”. Внизу написано: капли назальные 0,1%. В Армении зарегистрировали “Галазолин 0,1%”. Получается, что тот же импортирорванный препарат в Армении зарегистрирован под другим названием, то есть 0,1% взято в кавычки.
П.18 решения правительства N581
“В Республику Армения могут быть импортированы лекарства, имеющие государственную регистрацию в Республике Армения, изменения в упаковке которых не влияют на безопасность, эффективность и качество продукции, а также если имеется выданный производителем сертификат качества оригинала, либо выданная производителем импортеру другой страны копия сертификата, заверенная печатью компании-производителя”.
Церукал
Ампулы “Церукал” (Cerucal) выпускает хорватская компания Pliva (“Плива”), собственником которой была немецкая компания AWD pharm (АВД Фарм). В госреестре так и зарегистрировано.
Недавно Pliva стала членом израильской компании TEVA (“Тева”). То есть лекарство опять-таки призводится в Хорватии, но собственником является “Тева”. “Мы привезли лекарства, на которых собственником была указана компания “Тева”. Нам заявили: по реестру собственником является “АВД”. Не разрешаем”,- говорит Ованнес Мартиросян.
Получается, что в реестре лекарств изменение не внесли, и препарат остался зарегистрированным, но уже в качестве фальшивого (указано имя собственника, которого уже нет).
Халиксол
Примерно такое же препятствие возникло в процессе импорта сиропа для кашля “Халиксол” (Halixol syrup). В Армении в качестве его производителя зарегистрировано венгерское ОАО “Эгис”, между “Эгис” уже является ЗАО. На упаковках импортированного компанией “Витафарм” препарата было указано: ЗАО “Эгис”. В Агентстве по лекарствам предложили обратиться в армянское представительство компании “Эгис”.
Там Ованнесу Мартиросяну сообщили, что они уже переоформили в ЗАО семь наименований лекарств, однако “Халиксола” среди них нет, так как на базе еще имеется этот препарат с надписью ОАО”, и пока вся партия не будет реализована, компания не внесет изменение.
На днях Мартиросяну сообщили, что партия уже реализована, название переименовано, и он уже может начать продажу этого лекарства.
Метрогил
Раствор “Метрогил” индийского производства не имел ни одну из вышеприведенных проблем: срок, производитель и кавычки были написаны правильно. Однако этот препарат все еще находится на базе, поскольку Агентство по лекарствам потребовало представить “сертификат серии” лекарства - BATCH certificate, который при импорте не требуется.
“Там (в Агентстве по лекарствам. – Авт.) говорят, что не могут сориентироваться, на каком предприятии компания “Юник” (Unique Pharmaceutical) произведен этот препарат – в Бомбее или Какультте”,- рассказал нам О.Мартиросян. 11 августа он обратился в компанию для получения этого сертификата.
Финлепсин
Требование представить тот же BATCH certificate следует ожидать и в случае с лекарством “Финлепсин” (Finlepsin) израильской компании “Тева”. Этот препарат выдается также в рамках госзаказа, однако в 2013 г. он был заменен на выпускаемый компанией “Арпимед” “Карбамазепин”. Это лекарство вызвало большое недовольство со стороны больных (подробнее об этом читайте в наших предыдущих материалах 1 и 2).
По словам Ованнеса Мартиросяна, это просто способ тянуть время. “Мы обратились к производителю и с 29 сентября ждем этот сертификат”,- сообщил наш собеседник.
В целом с марта 2015 г. было отказано в импорте 7 наименований лекарств, импортированных компанией “Витафарм”. Ни один из отказов не был связан с качеством лекарства.
С целью урегулирования вопроса Ованнес Мартиросян обратился в суд. Первое судебное заседание состоялось 29 октября, следующее назначено на 16 января в административном суде столичного округа Шенгавит.
Консулы-акционеры ООО “Гедеон Рихтер”
С 1992 года по сей день лекарство “Квамател” и все остальные лекарства венгерской компании “Гедеон Рихтер” не импортировала ни одна компания, кроме зарегистрированного в Армении ООО “Гедеон Рихтер”. 51% акций этого ООО принадлежит одноименной венгерской фармацевтической компании, а примерно по 10% - пяти другим лицам.
В их числе почетный консул в Словакии Рубен Аствацатрян и почетный консул в Литве Левон Сагателян.
Приказом министра иностранных дел РА почетные консулы имеют право заниматься предпринимательской деятельностью.
Из-за подобной политики Агентства на лекарственном рынке Армении возникла монополия. Естественно, что цены на лекарства не только не снижаются, но и в результате утвержденной монополии становятся произвольными. А те компании, которые на армянском рынке занимаются оптовой торговлей лекарствами, попадают в зависимость от производителей лекарств.