Դեղերի շուկայի արհեստական մոնոպոլացում. ու՞մ շահերն է պաշտպանում դեղգործակալությունը
Վերջերս հաճախակի են դարձել դեպքերը, երբ «Դեղերի փորձագիտական կենտրոնը» այս կամ այն պատճառով (հիմնականում՝ մարքեթինգային նկատառումներով) մերժում է դեղերի ներկրումը : Այն, որ դեղգործակալությունը վերածվել է յուրահատուկ բիզնես պրոյեկտի, արդեն մանրամասն պատմել ենք։ Այս անգամ «Հետքը» ներկայացնում է, թե ինչպես Դեղերի փորձագիտական կենտրոնը, լինելով ոլորտի պատասխանատու կառույց, շուկայում ստեղծում է արհեստական մոնոպոլիա՝ այդպիսով խոչընդոտելով մրցակցությանն ու դեղերի գնի նվազմանը։
Էժան դեղերի ներմուծումն արգելվում է «որակի վրա չազդող» փոփոխությունների պատճառով․ մի ներկրողի պատմություն
Հովհաննես Մարտիրոսյանը կենսաբանական գիտությունների թեկնածու է, դեղագործ: «Դեղերի փորձագիտական կենտրոն»-ի ստեղծման օրվանից՝ 1992-98թթ., եղել է Լիցենզիոն վարչության պետը և մինչև 2005թ. աշխատել առողջապահական համակարգում: Մոսկվայում հիմնելով սեփական դեղագործական բիզնես` վերջերս որոշել է իր «Վիտաֆարմ» ընկերության միջոցով դեղ ներկրել նաև Հայասատան, ավելի էժան գներով, բայց հանդիպել է մի շարք խոչընդոտների։
Հովհաննես Մարտիրոսյան
Քվամատել
Հայաստան դեղերի ներկրման պայմաններից մեկն այն է, որ այն պետք է գրանցված լինի դեղերի պետական գրանցամատյանում։ Հունգարական «Գեդեոն Ռիխտերն» (Gedeon Richter) արտադրում է «Քվամատել 20մգ» (Quamatel ) դեղը։ Հայաստանում այն գրանցված է 4 տարի պահպանման ժամկետով, ներկրման իրավունքը՝ մինչև 2019 թ․ նոյեմբեր։
«Մենք բերեցինք «Քվամատել» դեղը, դեղգործակալությունը մեզ մերժեց,-պատմում է Հ․Մարտիրոսյանը,- իրականացրեց փորձաքննություն և մերժեց՝ ասելով, թե Հայաստանում «Քվամատել 20մգ» դեղը գրանցված է 4 տարի պիտանելիության ժամկետով, ձեր բերածի պիտանելիության ժամկետը 5 տարի է, թույլ չենք տալիս»:
«Դեղերի և դեղանյութերի ներմուծման ու արտահանման կարգը հաստատելու մասին» ՀՀ կառավարության N 581 որոշման համաձայն՝ «Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծման պահին դեղերի և (կամ) դեղանյութերի պիտանիության մնացած ժամկետը պետք է լինի նվազագույնը մեկ տարի»։
Ավելին՝ նույն «Գեդեոն Ռիխտեր» ընկերությունը նույն «Քվամատել 20մգ» դեղը իր և մի շարք այլ երկրների համար արտադրում է 5 տարի պիտանիության ժամկետով։ Հարց է առաջանում, եթե նույն արտադրողն իր երկրի համար արտադրում է 5 տարի պիտանիության ժամկետով, ինչո՞ւ է Հայաստանում այն մերժվում։
Այս առիթով Հ․ Մարտիրոսյանը դիմում է Առողջապահության նախարարություն, և լսումներ են կազմակերպվում։ «Հարց եմ տալիս՝ ինչո՞ւ է Հայաստանում 4 տարի,-պատմում է Հ․Մարտիրոսյանը,- դեղգործակալության փորձագետն ինձ պատասխանում է, որ արտադրող կազմակերպությունն իրենց դիմել է ու ասել, որ 4 տարի հետո այդ դեղորայքի կայունության որակը վատանում է, այդ պատճառով մենք գրանցում ենք 4 տարի: Եթե այդ պրեպարատի որակը 4 տարում վատանում է, հունգարացիներն իրենց երկրում ինչու՞ են գրանցում 5 տարով, ոչ ոք չի կարողանում պատասխանել» ։
Հետաքրքիր է, որ նույն «Գեդեոն Ռիխտերն» արտադրում է նույնանուն «Քվամատել» դեղը 40մգ, որի պահպանման ժամկետը Հայաստանում արդեն 5 տարի է։
Դեղագետ լինել պետք չէ` հասկանալու համար, որ եթե նույն 40մգ հաբը կիսես 2 20մգ մասերի, ապա նրա պահպանման ժամկետը որևէ կերպ չի նվազի և դառնա 4։
«Այն գինը, որով մենք պետք է վաճառեինք այստեղի դիստրիբյուտորներին, էժան է մոտավորապես 60%-ով,- նշում է Հ․Մարտիրոսյանը։- Պրեպարատներ կան, որ գնի մեջ 300% տարբերություն են տալիս»։
Գալազոլին
Մեկ այլ խնդիր առաջացել է «Գալազոլին» (Galazolin) քթի կաթիլներ ներկրելիս։ Դեղորայքն արտադրում է լեհական «Polfa» / «Պոլֆա» ընկերությունը։ Ամբողջ աշխարհում այն գրանցված է և սպառվում է «Գալազոլին», ներքևում գրված է «0,1% քթի կաթիլներ», Հայաստանում գրանցել են «Գալազոլին 0,1%»։ Ստացվում է, որ ներմուծված նույն դեղը Հայաստանում փաստացի գրանցված է այլ անունով՝ 0,1% չակերտների մեջ է։
« Կառավարության N581 որոշում, 18-րդ կետ․
«Հայաստանի Հանրապետություն կարող են ներմուծվել միայն Հայաստանի Հանրապետությունում պետական գրանցում ունեցող դեղերը, որոնց փաթեթավորման փոփոխությունները չեն ազդում արտադրանքի անվտանգության, արդյունավետության և որակի վրա, և երբ առկա է արտադրողի կողմից տրված որակի հավաստագրի բնօրինակը, կամ արտադրողի կողմից այլ երկրների ներմուծողին տրված հավաստագրի պատճենը` վավերացված արտահանող կազմակերպության կնիքով»
Ցեռուկալ
«Ցեռուկալ» (Cerucal) ամպուլաներն արտադրում է խորվաթական «Pliva»/ «Պլիվա» ընկերությունը, որի իրավատերը գերմանական «AWD pharm» / «ԱՎԴ ֆարմ» ընկերությունն էր։ Այդպես էլ և գրանցված է դեղերի պետկան ռեեստրում։
Վերջերս «Pliva»/ «Պլիվա»-ն դարձել է իսրայելական «TEVA»/ «Տեվա» ընկերության անդամը։
Այսինքն՝ դեղը դարձյալ արտադրվում է Խորվաթիայում, սակայն իրավատերը «Տեվա»-ն է։ «Մենք բերել ենք դեղեր, որտեղ որպես իրավատեր նշված է «Տեվա»-ն, մեզ ասում են՝ ըստ ռեեստրի իրավատերը «ԱՎԴ»-ն է, թույլ չենք տալիս»,-պատմում է Հ․ Մարտիրոսյանը։
Ստացվում է՝ դեղերի գրացնամատյանում փոփոխություն չի կատարվել, և այն մնացել է գրանցված, սակայն արդեն՝ որպես կեղծ դեղ (մի իրավատիրոջ անունով է, որն այժմ գոյություն չունի)։
Խալիքսոլ
Մոտավորապես նույն խոչընդոտն առաջացել է «Խալիքսոլ» (Halixol syrup) հազի օշարակների ներմուծման ժամանակ։ Հայաստանում որպես այդ դեղի արտադրող գրանցված էր հունգարական «Էգիս» ԲԲԸ-ն, մինչդեռ «Էգիս»-ն արդեն ՓԲԸ է դարձել։ «Վիտաֆարմի» ներկրած տուփերի վրա նշված է եղել «Էգիս» ՓԲԸ։ Դեղգործակալությունում առաջարկել են դիմել «Էգիս» ընկերության հայաստանյան ներկայացուցչություն։
Այնտեղ Հ․Մարտիրոսյանին պատասխանել են, որ իրենք 7 դեղորայք արդեն վերաձևակերպել են ՓԲԸ-ի, իսկ «Խալիքսոլը»՝ դեռ ոչ, քանի որ «իրենց պահեստներում դեռևս «Խալիքսոլ» ունեն ԲԲԸ-ի տուփով» և մինչև դրանք չսպառվեն, փոփոխություն չեն անի:
Օրերս Հ․ Մարտիրոսյանին տեղեկացրել են, որ խմբաքանակը սպառվել է, անունը՝ վերաձևակերպվել, և նա արդեն կարող է վաճառել դեղը։
Մետրոգիլ
Հնդկական «Մետրոգիլ» լուծույթը նշված և ոչ մի խնդիրը չուներ`ժամկետը, արտադրողն ու չակերտները ճիշտ էին դրված։ Սակայն, այն դեռևս պահեստում է, քանի որ դեղգործակալությունը պահանջել է ներկայացնել դեղորայքի «սերիայի հավաստագիրը»՝ BATCH certificate-ը (բաչ սերտիֆիկատ), որը, սակայն, ներկրելիս չի պահանջվում։
«Ասում են (դեղգործակալությունից-հեղ․)՝ մենք չենք կարող կողմնորոշվել «Յունիք» («Unique Pharmaceutical») ընկերությունն այդ դեղը ո՞ր արտարամասում է արտադրել՝ Բոմբեյո՞ւմ, թե՞ Կալկաթայում»,-պատմում է Հ․Մարտիրոսյանը։ Օգոստոսի 11-ից նա դիմել է արտադրող ընկերությանը, որպեսզի ստանա այդ սերտիֆիկատը։
Ֆինլեպսին
Նույն BATCH certificate-ին է «սպասում» նաև իսրայելական «Տեվա» ընկերության «Ֆինլեպսին» (Finlepsin) դեղի առնչությամբ։ Վերջինս տրվում էր նաև պետպատվերով, սակայն 2013թ․ այն փոխարինվեց «Արփիմեդ» ընկերության «Կարբամազեպին»-ով, որի հետ կապված շատ դժգոհություններ կային (այդ մասին մանրամասն՝ մեր նախորդ նյութերում՝ 1 և 2):
Ըստ Հ․ Մարտիրոսյանի՝ դա ուղղակի ժամանակ ձգձելու ձև է․ «Դիմել ենք դեղարտադրողին ու սեպտեմբրի 29-ից էլ այդ սերտիֆիկատին ենք սպասում»,-ասում է նա։
Ընդհանուր առմամբ՝ 2015թ․ մարտից ի վեր մերժվել է «Վիտաֆարմ» ընկերության ներկրած 7 անուն դեղորայք։ Մերժումներից և ոչ մեկը կապված չի եղել դեղի որակի հետ։
Հարցը կարգավորելու համար Հովհաննես Մարտիրոսյանն արդեն դիմել է դատարան։ Առաջին դատական նիստը կայացել է հոկտեմբերի 29-ին, հաջորդը լինելու է հունվարի 16-ին Շենգավիթի վարչական դատարանում։
«Գեդեոն Ռիխտեր» ՍՊԸ-ի բաժնետեր հյուպատոսները
«Քվամատել» դեղորայքը և առհասարակ հունգարական «Գեդեոն Ռիխտեր» ընկերության բոլոր դեղերը 1992թ․ առ այսօր դեռևս ոչ մի ընկերություն չի ներկրել, բացի Հայաստանում գրանցված «Գեդեոն Ռիխտեր» ՍՊԸ-ի։ Ընկերության 51% բաժնեմասը հունգարական նույնանուն դեղարտադրող ընկերությանն է, իսկ մոտ 10-ական տոկոս բաժնետոմս պատկանում է 5 այլ անձանց։
Նրանց թվում են Սլովենիայի հանրապետության պատվավոր հյուպատոս Ռուբեն Աստվածատրյանը և Լիտվայի պատվավոր հյուպատոս Լևոն Սաղաթելյանը։
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի հրամանով՝ պատվավոր հյուպատոսներն ունեն ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունք։
Ուշագրավ է, որ ՍՊԸ-ի գործունեության իրավաբանական և գործունեության հասցեն պետռեգիստրում գրանցված է նույն հասցեով, ինչ պատվավոր հյուպատոսների գրասենյակները՝ Ղազար Փարպեցու 22։
Դեղգործակալության այսպիսի քաղաքականության պատճառով դեղերի շուկայում ձեւավորվում է մոնոպոլիա: Դեղերի գները, բնականաբար, ոչ միայն չեն նվազում, այլ հաստատված մենաշնորհի արդյունքում դառնում են կամայական: Իսկ հայաստանյան շուկայում դեղերի մեծածախ առևտրով զբաղվող ընկերությունները կախման մեջ են հայտնվում դեղարտադրողից։

Recently, there have been frequent cases when Armenia’s Scientific Center of Drug/Medical Technology Expertise (SCDMTE) has prohibited the importation of foreign medicine to the country.
The reasons given are diverse and mostly for marketing interests.
The Center, as a leading player in Armenia’s medicine market, is creating unfair business conditions and stifling competition as it wields a powerful boycott tool.
This article examines the problems faced by one importer trying to get a toehold in Armenia’s lucrative medicines market.
Hovhannes Martirosyan is a biology PhD. candidate and a pharmacologist. He served as the SCDMTE’s licensing department chief from 1992-1998 and worked in Armenia’s health system until 2005. Founding his own drug business in Moscow, he recently decided to import medicine to Armenia, at cheaper prices, via his Vitapharm company. It hasn’t been smooth sailing.
To import a medicine to Armenia, it must be registered in the state registry. The Hungarian company Gedeon Richter produces Quamatel20 mg. – (a drug administered orally for the short-term (two months) treatment and, at reduced dosage, the long term prevention, of peptic ulcers, for the relief ofsymptoms associated with hyperacidity, such as heartburn and acid indigestion, and for the treatment of gastro-esophageal reflux disease and upper gastrointestinal bleeding.)
In Armenia, the drug is registered with a four year shelf life and can be imported until November 2019. “We brought the Quamatel but the SCDMTE rejected us,” says Martirosyan. “The tested the medicine and rejected it saying that in Armenia Quamatel is registered as having a four year shelf life and the stuff you’ve brought has a five year expiration.
We won’t allow it.” According to Armenian government Decision #N581 regarding the import and export of drugs the remaining minimum shelf life of a drug/medicament, at the time of import, must be one year.
Gedeon Richter produces the same Quamatel 20mg. for other countries with five year expiration. So why is it being denied entry to Armenia?
Martirosyan then went to Armenia’s Ministry of Health and a series of hearings were organized. “I asked why four years in Armenia?” says Martirosyan. “The SCDMTE specialist responded that the manufacturer had contacted them and stated that the drug’s quality decreases after four years and that’s why we register it at four years. If the drug’s quality diminishes after five years, why have the Hungarians registered it in their country at five years? No one can answer this.”
What is interesting is that Gedeon Richter manufacturers a Quamatel 40mg dosage that is registered in Armenia with a five year shelf life.
One doesn’t have to be a druggist to understand that if you cut a 40mg tablet in half its shelf life doesn’t decrease to become four years.
Martirosyan says his company was planning to sell the medicine in Armenia to distributors at a price 60% cheaper than others. “There are some medicaments where they give a 300% difference in the price,” he said.
Galazolin
Another problem arose regarding the nose drop Galazolin (Narrows the blood vessels of the nasal mucosa, reduces congestion, edema and the amount of discharge.) The drug is manufactured by the polish Polfa company.
Throughout the world it is registered and sold as “Galazolin”, adding below “0.1% nose drops”. In Armenia, they have registered it as “Galazolin 0.1%”. In essence, the same imported drug is registered in Armenian under a different name.
Government Decision N581, Point 18 “Only medicines with a state registration in Armenia can be imported to Armenia, the packaging changes of which do not impact the products’ safety, efficacy and quality, and where there exists the original quality certificate of the manufacturer, or a copy of the certificate given to an importer of other countries by the manufacturer, verified by the exporting organization’s stamp.”
Cerucal
Cerucal (tablets to treat disorders of the upper gastro-intestinal tract such as irritable stomach, heartburn, reflux oesophagitis, etc), is manufactured by the Croatian Pliva company which was owned by the German AWD pharma GmbH.
Recently, Pliva has since been incorporated into the Israeli TEVA company.
“We brought the drug here noting that the legal owner is TEVA. Authorities in Armenia told us that in the registry the owner is noted as AWD and we won’t permit its importation,” says Martirosyan.
The ownership change was never made in Armenia’s registry.
Halixol
A similar problem arose regarding the importation of the Halixol cough syrup. In Armenia, the medication was registered as produced by the Hungarian firm Egis OJSC, whereas Egis has since become a CJSC. Boxes of the drug imported to Armenia show Egis CJSC. The SCDMTE suggested that Martirosyan contact the Egis company representative in Armenia.
The representative got back to Martirosyan, telling him that they’ve already renamed seven medicines under the CJSC mark, but haven’t yet done so for Halixol. They said that the change hasn’t been made because they still have boxes of Halixol marked as OJSC and they won’t make any changes until they are sold.
Just days ago, the Egis rep told Martirosyan that the supply had been sold and the name change made. Martirosyan can now sell the drug.
Metrogyl
The Indian manufactured drug Metrogyl (used to treat dental, gastrointestinal and genital infections) presented no problems. But it’s still in the warehouse because the SCDMTE demanded that the batch certificate be presented. It wasn’t asked to be shown when the drug was imported.
Finlepsin
Finlepsin, an anticonvulsant medication and a mood-stabilizing agent produced by the Israeli TEVA company, is also awaiting a batch certificate. It had been prescribed in Armenia but was replaced in 2013 by Carbamazepine. Many have complained about nasty side effects after taking the replacement produced by ARPIMED LLC .
Martirosyan says it’s all designed to drag out the process. “We petitioned the SCDMTE and have been waiting for the batch certificate since September 29,” he said.
Overall, seven drug brands imported to Armenia by Vitapharm have been rejected. None of those rejected had a quality issue.
Martirosyan has since gone to the courts to resolve the above issues.
Honorary Consuls - Gedeon Richter Ltd. Shareholders
The only company that has imported Quamatel and any other drug manufactured by the Hungarian firm Gedeon Richter to Armenia since 1992, has been Gedeon Richter Ltd. registered in Armenia.
51% of the latter is owned by the Hungarian Gedeon Richter parent and five individuals own 9.8% each.
One of the individuals is Ruben Astvatsatrian (Honorary Consul of the Republic of Slovenia) in Armenia. Another is Levon Saghatelyan (Honorary Consul of the Republic of Lithuania) in Armenia.
The two have been granted the right to conduct commercial business in Armenia by the RA Ministry of Foreign Affairs.