Զզվեցրի՛ք գերակա շահով (տեսանյութ)
Երեկ «Օրհուս» կենտրոնում քննարկում էր՝ «Հանրապետության հրապարակ» մետրոյի կայանի հարեւանությամբ 7-8 հարկանի հյուրանոցի կառուցման վերաբերյալ: Քննարկումը դեռ չէր սկսվել, երբ «Հանուն կայուն մարդկային զարգացման ասոցիացիա» ՀԿ-ի նախագահ Կարինե Դանիելյանն ասաց. «Քաղաքը կործանվում է՝ ինքնասպան է լինում»:
Քաղաքին հասցվող կործանիչ հարվածներից մեկն էլ այս հյուրանոցի կառուցման համար կատարվելիք շինարարությունն է: Կառուցապատման մասին որոշումը 2011 թ. հուլիսի 21-ին կայացրել է Երեւանի քաղաքաշինության խորհուրդը, իսկ ՀՀ կառավարությունն օգոստոսի 18-ի նիստում որոշել է 5853.25 քառ. մետր մակերեսով տարածքն առանց մրցույթի 99 տարի ժամկետով տրամադրել հյուրանոցի շինարարության համար:
Ըստ բնապահպանների եւ որոշ պաշտոնյաների խոսակցությունների՝ այն տրամադրվել է «Տաշիր գրուպ»-ին: Հիշեցնենք, որ Երեւանի Գլխավոր պողոտայի զբոսայգու տարածքը կրկին նույն նպատակով տրամադրվել էր «Տաշիր գրուպ»-ին, սակայն քաղաքացիական պայքարի հետեւանքով «Տաշիր գրուպ»-ը հրաժարվեց կառուցապատում իրականացնել: Այժմ, ինչպես ենթադրում են բնապահպանական կազմակերպությունների անդամները, կառավարությունը կատարում է «Տաշիր գրուպ»-ի նախագահ Սամվել Կարապետյանին խոստացվածը՝ տրամադրելով նոր տարածք:
Բնապահպանները կառավարության որոշումը համարեցին ոչ իրավական, քանի որ քաղաքապետարանը որոշում ընդունելիս պարտավոր էր հաշվի առնել հանրային կարծիքը:
Երեւանի քաղաքապետարանի ճարտարապետության եւ քաղաքաշինության վարչությունից Աշոտ Հակոբյանը ներկաներին հայտնեց, թե իրեն մտահոգում է բնապահպանների ակտիվությունը, ինչին ճարտրապետ, քաղաքաշինարար եւ երիտասարդ ակտիվիստ Սարհատ Պետրոսյանը հակադարձեց. «Ձեզ մեր ակտիվությունը չպետք է մտահոգի, այլ պետք է ուրախացնի: Մտահոգությունը բացասական իմաստ ունի»:
Աշոտ Հակոբյանը կոչով դիմեց հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին եւ ճարտարապետներին՝ քննարկումը քաոս չսարքել, այլ փորձել աշխատել քաղաքապետարանի հետ համատեղ. «Դուք միշտ ստվերն եք տեսնում. ստվեր փնտրողը կգտնի»:
Մինչ այդ «Հանուն կայուն մարդկային զարգացման» ՀԿ նախագահ Կարինե Դանիելյանն արդեն նշել էր, որ Երեւանի քաղաքապետարանի հետ աշխատելն անհնար է. «Մենք առաջարկներ ենք ներկայացրել Հրազդան, Սիսիան, Էջմիածին քաղաքներին, նրանց հետ պատրաստվում ենք բնապահպանական ծրագրեր իրականացնել, բայց Երեւանի քաղաքապետարանի հետ ոչ մի կերպ համագործակցել չի ստացվում»:
Ճարտարապետներն ու բնապահպններն ամեն կերպ փորձում էին բացատրել գերատեսչությունների ներկայացուցիչներին, որ մետրոյի հարեւանությամբ հյուրանոցի կառուցումն ուղղակի պատուհաս կարող է դառնալ թե՛ քաղաքացիների, թե՛ կառուցապատողների եւ թե՛ գերատեսչությունների համար:
Կարինե Դանիելյանը նույնիսկ զգուշացրեց, որ հյուրանոցի կառուցումը վտանգավոր է նախարարների կյանքի համար: «Այդ հյուրանոցի պատուհանները նայելու են 7 նախարարների պատուհաններին: Պատկերացնո՞ւմ եք, եթե մի ահաբեկիչ հայտնվի հյուրանոցում, ինչ կարող է լինել նախարարների հետ»,- կատակեց Դանիելյանը:
Իսկ քաղաքաշինության վարչության ներկայացուցիչ Աշոտ Հակոբյանը փորձում էր պարզաբանել գերակա շահի մասին որոշ մանրամասներ, սակայն բնապահպանները նրան լսել չցանկացան:
«Զզվեցրիք գերակա շահով: Գերակա շահը պետք է հասարակության շահը լինի, ոչ թե ձեր շահը: Ձեր գերակա շահով Սեւանն էլ կկործանեք, Երեւանն էլ, Հայաստանն էլ: Սա ի՞նչ ցինիզմ է, մարդիկ Հայաստանից գնում են, դուք շարունակում եք, թե գերակա շա՞հ: Չե՞ք ամաչում, եկել ու մեզ գերակա շահի մասին եք ասում: Էլ չխոսեք դրա մասին, մենք չենք ուզում լսել»,- այլեւս համբերություն չունենալով՝ նշեց «Հայկական բուսաբանական ընկերություն» ՀԿ նախագահ Գոհար Օգանեզովան, ինչն ուղեկցվեց ծափահարություններով:

“Надоели превалирующим интересом“ (видео)
Вчера в центре “Орхус” состоялось обсуждение, посвященное строительству возле станции метро “Площадь Республики” в Ереване 7-8-этажной гостиницы. Обсуждение еще не началось, когда председатель общественной организации “Ассоциация “Во имя стабильного человеческого развития” Карине Даниелян сказала: “Город погибает, самоуничтожается”.
И очередным смертельным ударом по городу станет строительство этой гостиницы. Решение о строительстве было принято Градостроительным советом Еревана 21 июля 2011 г. А 18 августа правительство РА на своем заседании приняло решение о выделении под строительство гостиницы без объявления тендера 5853.25 кв.м сроком на 99 лет.
По данным экологов и некоторых должностных лиц, территория выделена компании “Ташир групп”. Напомним, что этой же компании была предоставлена и территория парка на Главном проспекте Еревана, однако в результате борьбы общественности “Ташир групп” отказалась от застройки. Сейчас, как предполагают экологические организации, правительство выполняет данное председателю “Ташир групп” Самвелу Карапетяну обещание о предоставлении ему новой территории.
Решение правительства экологи расценили как незаконное, поскольку мэрия, принимая свое решение, должна была учесть общественное мнение.
Председатель управления по архитектуре и градостроительству столичной мэрии Ашот Акопян заявил присутствующим, что его беспокоит что активность экологов. В ответ молодой архитектор, градостроитель и активист Сархат Петросян заявил: “Наша активность должна не беспокоить, а радовать Вас“.
Ашот Акопян обратился к представителям общественных организаций с призывом попытаться совместно работать с мэрией. Между тем до этого Карине Даниелян уже отметила, что работать с мэрией невозможно: “Мы представили предложения по городам Раздан, Сисиан, Эчмиадзин, собирались осуществить совместные экологические программы, однако сотрудничать с мэрией Еревана никак не получается“.
Архитекторы и экологи пытались объяснить представителям ведомств, что строительство гостиницы возле станции метро создаст серьезные проблемы и для граждан, и для застройщиков, и для ведомств. В ответ на их аргументы представитель управления по градостроительству Ашот Акопян решил представить некоторые подробности превалирующего интереса, однако экологи не захотели его слушать. “Надоели превалирующим интересом. Превалирующим должен быть интерес общества, а не ваш личный интерес. Из-за превалирующего интереса вы погубите и Севан, и Ереван, и всю Армению. Что за цинизм! Люди покидают страну, а вы все твердите о превалирующем интересе. Вам должно быть стыдно говорить о превалирующем интересе”,- не выдержав, заявила председатель ОО “Армянское ботаническое общество” Гоар Оганезова. Ее слова участники обсуждения поддержали аплодисментами.