Երևան - Փարիզ ուղիղ չվերթի գինն իջել է
Երևան-Փարիզ ուղիղ թռիչքների տոմսերն էժանացել են: Հետադարձ թռիչքով տոմսեր տարբեր գործակալություններից հնարավոր է ձեռք բերել՝ սկսած մոտ 160 հազար դրամից: Կախված թռիչքի օրերից և տոմսը վաճառող գործակալությունից՝ գները կարող են տատանվել:
Ակցիան իրականացնում է Air France գործակալությունը: Ընկերության պաշտոնական կայքի համաձայն՝ այժմ հնարավոր է Փարիզ մեկնել՝ սկսած 290 եվրոյից (մոտ 150 հազար դրամ): Ինչո՞վ է պայմանավորված ակցիան և արդյոք կապ ունի վերջին օրերի իրադարձությունների հետ, փորձեցինք ճշտել Air France-ից, սակայն ընկերության հեռախոսահամարները անհասանելի են արդեն երկու օր:
Դեպի եվրոպական երկրներ թռիչքների ավիատոսմեր վաճառող տարբեր գործակալություններից ասացին, որ Երևան-Փարիզ ուղիղ թռիչքի տոմսերը նախորդ նույն ժամանակաշրջանի համեմատ գրեթե կրկնակի էժան են:
«Իհարկե, որ գովազդ են անում, էդ գովազդը այնքան էլ չի համապատասխանում իրականությանը, բայց համեմատած՝ վատ գներ չեն: Օրինակ` այս պահին ես նայեցի Երևան-Փարիզ թռիչքը, մոտավորապես 165 հազարի կարգի տոմս ստացվեց գնալ-գալը: Բավականին լավ գին է»,- ասաց «Թռիչք» գործակալության աշխատակից Շուշաննա Շահինյանը: Ամռանը Երևան-Փարիզ ուղիղ թռիչքների տոմսերը գործակալությունում արժեցել են մոտ 500-600 եվրո:
Կան գործակալություններ, որ տեղյակ չեն գների իջեցումից, ավելին՝ անհնար համարեցին Երևան-Փարիզ ուղիղ չվերթի արժեքն այդ գնով: «Go Travel» տուրիստական գործակալության աշխատակիցն ասաց, որ ուղիղ չվերթների գինը չի իջել, իրենց մոտ այն կազմում է 236 հազար դրամ: «Ինչ- որ բան սխալ են ասել, հնարավոր է՝ Կիևով թռիչքների գինն է իջել, ուղիղ չվերթը այդ գինը չի կարող լինել»,- ասաց նա:
«Բոգեմա թրավել» գործակալության աշխատակից Քրիստինե Սարգսյանը մանրամասնեց, որ ակցիան վերաբերում է հենց ուղիղ թռիչքներին: Օրինակ՝ Կիևով թռիչքը, Քրիստինեի խոսքով, նույն օրերի համար հիմա կարող է ավելի թանկ լինել: «Սովորաբար չվերթների օրերը ինչքան մոտ են լինում, ուղիղ չվերթները թանկ են լինում, բայց էս պահին Երևան-Փարիզ-Երևան մեկ շաբաթվա կտրվածքով չվերթը նոյեմբեր ամսվա համար ստացվում է մոտ 170 հազար դրամ»,- ասաց Ք. Սարգսյանը: Նախորդ նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, աշխատակցի խոսքով, գինը իջել է մոտ 150 հազար դրամով:
«Թռիչք»-ի աշխատակիցը ավելացրեց, որ ակցիաներ սկսել է անել նաև «Աերոֆլոտ» ընկերությունը՝ վերջին օրերին էժանացնելով Ռուսաստանի որոշ հատվածներ թռիչքները: «31 հազարից սկսած տոմսեր ունենք դեպի Կրասնոդար, Սոչի: Ակցիան վաղուց չի, նոր է, մի քանի օր է»,- ասաց Շուշաննան:
Գործակալությունների աշխատակիցները նշեցին նաև, որ Ֆրանսիա մեկնող ուղևորները վերջին օրերին տոմսերի վերադարձ չեն կատարել:

Снизилась стоимость авиабилетов на прямой рейс Ереван – Париж
Билеты на прямой рейс Ереван-Париж подешевели. Билеты на обратный рейс в различных агентства можно приобрести начиная со 160 тысяч драмов. Цены могут колебаться в зависимости от дня полета и агентства, занимающегося продажей билетов.
Акцию проводит компания Air France. Согласно ее официальному сайту, сейчас в Париж можно лететь за 290 евро (около 150 тысяч драмов). Чем обусловлена эта акция и не связана ли она с событиями последних дней? С этим вопросом мы обратились в компанию Air France, однако ее телефоны уже два дня недоступны.
В различных агентствах по продаже авиабилетов в европейские страны нам сообщили, что билеты на прямой рейс Ереван – Париж по сравнению с тем же периодом прошлого года подешевили почти вдвое. “В настоящий момент билеты на рейс Ереван-Париж и обратно обойдутся примерно в 165 тыс. драмов. Это довольно хорошая цена”,- сказала сотрудница агентства “Тричк” Шушанна Шагинян. Летом билеты на этот рейс стоили 500-600 евро.
В некоторых агентствах не знали о снижении цен, более того, посчитали невозможной продажу билетов в Париж по такой цене. Сотрудница турагентства «Go Travel» сообщила, что цены на прямые рейсы не снизились, у них они составляют 236 тыс. драмов. “Что-то напутали. Возможно, снизилась стоимость полета через Киев. Билеты на прямой рейс не могут столько стоить”,- сказала она.
Работающая в агентстве “Богема травел” Кристине Саркисян сообщила, что акция касается как раз прямых рейсов. “Обычно чем ближе день вылета, тем дороже билеты. Но в настоящий момент билеты на рейс Ереван-Париж-Ереван в недельном разрезе стоят около 170 тысяч драмов”,- отметила Кристине. По сравнению с предыдущим периодом цена снизилась примерно на 150 тысяч драмов.
Сотрудница агентства “Тричк” добавила, что акции проводит также “Аэрофлот”. В последние дни эта компания снизила стоимость билетов на рейсы в некоторые регионы России. “Билеты в Краснодар и Сочи начинаются с 31 тысячи драмов”,- отметила Шушанна.
В агентствах также сообщили, что пассажиры, выезжающие в последние дни во Францию, билеты не сдавали.