Ազգային ժողովի 7 պատգամավոր եկամուտները չի հայտարարագրել. էթիկայի հանձնաժողովը սպասում է գրավոր դիմումների
Ազգային ժողովի յոթ պատգամավորներ՝ ՀՀԿ խմբակցությունից Արման Սահակյանը, Շուշան Պետրոսյանը, Ռուբեն Սադոյանը, Հովհաննես Սոֆոյանը, ԲՀԿ խմբակցության անդամներ Վահան Կարապետյանը, Ռուստամ Գասպարյանը, վերջերս ՕԵԿ շարքերը լքած, այժմ անկախ պատգամավոր Կարեն Բոթոյանը բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով չեն ներկայացրել 2014 թ. գույքի ու եկամուտների հայտարարագրեր: Նշված տարում հայտարարագրեր չեն ներկայացրել նաև նրանց հետ փոխկապակցված անձինք՝ ամուսինը, զավակները, ծնողները:
Դժվար է ասել, թե ինչ արձագանք կլիներ եվրոպական որևէ երկրում, եթե բարձրաստիճան պաշտոնյա անտեսեր օրենքի պահանջը և չհրապարակեր տարվա ընթացքում իր եկամուտների, դրամական միջոցների վերաբերյալ տեղեկություններ: Հայաստանում քար լռություն է:
«Հանրային ծառայության» մասին ՀՀ օրենքով հայտարարագիր ներկայացնելը պարտադիր է:
Հոդվածով 32. «Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք սույն օրենքով նախատեսված կարգով բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով են ներկայացնում գույքի, եկամուտների հայտարարագրեր»:
Նշված օրենքը չի կարգավորում հայտարարագիր չներկայացնելու, ոչ ճիշտ ներկայացնելու կամ ակնհայտ սխալ ներկայացնելու իրավական հետևանքները: Օրենքի այդ բացն էլ օգտագործելով՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաները չեն ներկայացնում գույքի ու եկամուտների հայտարարագրեր, իսկ ներկայացված հայտարարագրերի մի մասն էլ մեղմ ասած կասկածելի է:
«Հետքը» դեռևս հուլիսին անդրադարձել էր, որ հայտարարագիր չի ներկայացրել նաև վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի խորհրդական Սերգեյ Լոքյանը: Անցել են ամիսներ, սակայն մինչ օրս Ս. Լոքյանը հայտարարագիր չի ներկայացրել, ինչը ցույց է տալիս, որ հայտարարագրման ինստիտուտը ձևական է, ժողովրդավարություն, թափանցիկություն խաղալու միջոց, և պատասխանատուներն ամենևին էլ շահագրգռված չեն պաշտոնյաներին բերել օրենքի դաշտ:
Օրենքով սահմանված են բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի էթիկայի կանոնները: Դրանք նորմերի համակարգ են, որոնք միտված են ապահովելու վերջիններիս պատշաճ վարքագիծը, բացառելու հանրային և մասնավոր շահերի բախումը, ամրապնդելու հասարակության վստահությունը հանրային ինստիտուտների նկատմամբ։ Այդ էթիկայի կանոներից են, օրինակ՝ հարգել օրենքը և ենթարկվել օրենքին, իրենց գործունեությամբ նպաստել զբաղեցրած պաշտոնի և իրենց ներկայացրած մարմնի նկատմամբ վստահության և հարգանքի ձևավորմանը և այլն:
«Հարգել օրենքը և ենթարկվել օրենքին» դրույթը վերաբերում է նաև հայտարարագիր ներկայացնելուն, ինչը պարտադիր է: Սակայն վերը նշված պատգամավորները ոչ հարգել, ոչ էլ ենթարկվել են օրենքի պահանջին և չեն ներկայացրել հայտարարագրեր: Նրանք առնվազն կատարել են էթիկայի կանոնների խախտում, սակայն ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովը չի շտապում նրանց ենթարկել պատասխանատվության:
ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովի նախագահ Վահան Բաբայանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ մեկ օր է՝ ինչ նշանակվել է հանձնաժողովի նախագահ, և ինքը որևէ գրավոր դիմում չի ստացել բարձրացված հարցի վերաբերյալ:
Վահան Բաբայանն ասաց, որ ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովը չի կարող իր նախաձեռնությամբ կամ մամուլի հրապարակումների հիման վրա վարույթ հարուցել, անհրաժեշտ է գրավոր դիմում: Այդ պահանջն ամրագրված է Ազգային ժողովի կանոնակարգ-օրենքով:
«Եթե գրավոր դիմում ներկայացվի, օրենքով սահմանված կարգով հարցը կքննարկվի»,- ասաց Վահան Բաբայանը:
Ի՞նչ կարողություն ունեն հայտարարագրեր չներկայացրած պատգամավորները
ԲՀԿ-ական պատգամավորը Ազգային ժողովում աչքի չի ընկնում օրենսդրական նախաձեռնություններով, ելույթներով: Ինչպես շատերը, այնպես էլ նա, գալիս է սեղմում իր «հասանելիք» կոճակը և պարտքը համարելով կատարած հեռանում է:
Վահան Կարապետյանը աշխատավարձով ապրող պատգամավորների թվին չի պատկանում: Օրինակ՝ 2012 թ. հայտարարագրի համաձայն՝ պատգամավորի տարեկան եկամուտը կազմել է մոտ 2 մլն դրամ, սակայն նրա հաշվին առկա դրամական միջոցները մի քանի հազար անգամ գերազանցել են եկամուտը: Նշված տարում նա ձեռք է բերել «MERCEDES-BENZ G 55 AMG KOMPRESSOR» մակնիշի ավտոմեքենա՝ 60 հազար դոլար արժեքով: Իսկ 2013-ին 400 միլիոն դրամով գնել է արտադրական նշանակության շինություն, 40 հազար դոլարով՝ «LEXUS GX 460» մակնիշի ավտոմեքենա:
Քանի որ ոչ ճիշտ հայտարարագիր ներկայացնելու համար օրենքով պատասխանատվություն սահմանված չէ, պատգամավորները երբեմն «մոռանում» են, թե ինչ են հայտարարագրել նախորդ տարի ու սկսում են «ստեղծագործել»:
Այդպես է վարվել նաև Վահան Կարապետյանը: Հայտարարագրում պաշտոնյաները նշում են տարվա սկզբին և վերջին ունեցած դրամական միջոցները: Նախորդ տարվա վերջի հայտարարագրած թիվը պետք է նույնությամբ համընկնի հաջորդ տարվա սկզբի հետ: Սակայն, Վահան Կարապետյանը գրել է այն, ինչ ինքն է ցանկացել: Օրինակ՝ 2013 թ. սկզբին հայտարարագրել է ոչ թե 5 մլն դոլար, որը 2012-ի տարեվերջին ունեցած դրամական միջոցն է, այլ՝ 4 մլն, իսկ 600 հազար եվրոյի փոխարեն՝ 250 հազար:
2013 թ. 30 հազար դոլարով «MERCEDES-BENZ E 350» մակնիշի ավտոմեքենա է գնել պատգամավորի կինը՝ Սառա Մելքոնյանը: Անհասկանալի է մնում, թե նրան որտեղից այդ գումարը, երբ 2012-2013 թթ. ոչ դրամական եկամուտ է հայտարարագրել, ոչ էլ եկամուտ:
Պատգամավորի ու նրա կնոջ 2014 թ. ունեցած եկամուտների, դրամական միջոցների ու գույքի մասին տեղեկատվություն չկա: Նրանք չեն ցանկացել հայտարարագրել ունեցվածքը:
Արման Սահակյանը նախորդի նման ևս լուռ է Ազգային ժողովում: Փոխարենը բավականին աշխույժ է բիզնես ոլորտում: Նա է հիմնադրել լրատվական գործունեություն իրականացնող «Մեդիա Սթայլ», մամուլի տարածմամբ զբաղվող «Պրես Ստենդ», «Սովռանո», «ՖՖԱ Ինվեստմենտ» ընկերությունները, «Շիրակ» ֆուտբոլային ակումբը, «Կրպակ» սուպերմարկետների ցանցը և այլն:
Արման Սահակյանը և նրա կինը ներկայացրել են միայն մեկ տարվա՝ 2013 թ. հայտարարագիրը: Ըստ դրա՝ պատգամավորի մեկ տարվա եկամուտը կազմել է 329 մլն դրամ, որից միայն 3 մլն դրամն է աշխատավարձը, մնացածը՝ շահաբաժին է և վարձակալությունից ստացված գումար:
Բացի այդ, պատգամավորն իր հաշվին ունեցել է 83 մլն 600 հազար դրամ և 96 հազար դոլար:
Կինը՝ Մարինա Խանզատյանը, իր հաշվին ունեցել է 12 մլն 350 հազար դրամ:
Պատգամավոր է ընտրվել Գեղարքունիքի մարզի թիվ 23 ընտրատարածքից: Կարեն Բոթոյանը պատգամավոր ընտրվեց իր աներոջ՝ գործարար Սերյոժա Մանուկյանի (Եվրոպայի Սերգեյ) աջակցությամբ:
2012 թ. 2 մլն 636 հազար դրամի եկամուտ, իսկ 8 մլն դրամով գնել է «RANGE ROVER Supercharged 5.0» մակնիշի ավտոմեքենա:
2013-ին Կարեն Բոթոյանի եկամուտները կազմել են 3 մլն 348 հազար դրամ, որը գոյացել է աշխատավարձից:
Պատգամավորը թեև ընտրվել է 2012-ին, սակայն ներկայացրել է միայն 2013 թ. հայտարարագիրը: 2012 և 2014 թվականները բացակայում են: Նրա հետ փոխկապակցված անձանց՝ կնոջ և երկու զավակների անվան դիմաց դատարկ է. նրանք ընդհանրապես հայտարարագիր չեն ներկայացրել:
Ռուբեն Սադոյանի 2013 թ. եկամուտը կազմել է մոտ 3 մլն դրամ, իսկ դրամական միջոցները՝ 138 մլն դրամ, 1 մլն 50 հազար 658 դոլար և 139 հազար եվրո:

Семь депутатов НС не задекларировали свои доходы: Комиссия по этике ждет письменных заявлений
Семь депутатов Национального Собрания – Арман Саакян, Шушан Петросян, Рубен Садоян, Ованнес Софоян (фракция Республиканской партии Армении), Ваан Карапетян, Рустам Гаспарян (фракция “Процетающая Армения”) и покинувший недавно ряды партии “Оринац еркир”, ныне независимый депутат Карен Ботоян – не представили в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларации об имуществе и доходах 2014 г. В указанном году декларации не представили и взаимосвязанные с ними лица – мужья, жены, дети, родители.
Трудно сказать, какая реакция последовала бы в любой европейской стране, если бы высокопоставленный чиновник проигнорировал требование закона и не опубликовал свои доходы за год, а также данные о денежных средствах. В Армении в таких случаях хранят гробовое молчание.
По закону РА “Об общественной службе” представление декларации является обязательным требованием.
Указанный закон не регулирует последствия непредставления, неправильного представления или заведомо неправильного представления декларации. Поэтому высокопоставленные чиновники, используя этот законодательный пробел, не представляют декларации о своих доходах, а если и представляют, то часть из них, мяго говоря, вызывает сомнение.
Еще в июле Hetq.am писал о том, что декларацию не представил даже советник премьер-министра Овика Абрамяна Сергей Локян. Прошли месяцы, однако Локян так и не потрудился представить документ. Это свидетельствует о том, что институт декларирования носит формальный характер, является средством игры в демократию и прозрачность , а ответственные лица вовсе не заинтересованы в том, чтобы приводить выскопоставленных чиновников в поле закона.
Правила этики должностных лиц установлены законом. Это система норм, направленных на обеспечение их должного поведения, исключение столкновения общественных и частных интересов, укрепление доверия общества к общественным институтам. Правилами этики, например, являются уважение закона и подчинение закону, содействие своей деятельностью формированию доверия и уважения к занимаемой должности, к органу, который они представляют, и т.д.
Положение “Уважать закон и подчиняться закону” касается также представления декларации, что является обязательным требованием. Однако вышеуказанные депутаты не проявили уважение к закону, не подчинились ему и не представили декларации. Они по меньшей мере допустили нарушение этических норм, однако Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц не спешит привлекать их к ответственности.
Председатель Комиссии по этике Национального Собрания Ваан Бабаян в беседе с Hetq.am сказал, что назначен на эту должность накануне и что никаких-либо письменных заявлений по поднятому вопросу не получал.
По словам нашего собеседника, Комиссия по этике не может возбуждать производство по собственной инициативе или на основании газетных публикаций. По закону-регламенту Национального Собрания для этого требуется письменное заявление.
Каким состоянием владеют не представившие декларации депутаты
Депутат фракции “Процветающая Армения” Ваан Карапетян не отличается законодательными инициативами или выступлениями. Как и многие другие депутаты, Ваан Бабаян является в парламент, когда надо нажать на кнопку, и, сделав дело, уходит с чувством исполненного долга.
Карапетян не принадлежит к числу тех депутатов, которые живут на одну зарплату. Согласно декларации 2012 г., его ежегодный доход составлял около 2 млн драмов, однако денежные средства, имевшиеся на банковском счете депутата, в несколько тысяч раз превышали его доход. В указанном году Карапетян приобрел за 60 тысяч долларов автомобиль «MERCEDES-BENZ G 55 AMG KOMPRESSOR». В 2013-ом он за 400 млн драмов купил строение производственного назначения и за 40 тысяч долларов автомобиль «LEXUS GX 460».
Поскольку закон не предусматривает ответственность за неправильно представленную декларацию, депутаты иногда “забывают”, какие данные они задекларировали в прошлом году, и начинают «фантазировать».
Так поступил и Ваан Карапетян. Должностные лица указывают в декларации свои денежные средства в начале и в конце года. Сумма, задекларированная в конце прошлого года, должна в точности совпасть с суммой, указанной в начале следующего года. Однако Карапетян написал то, что захотел. Так, в начале 2013 г. он задекларировал не 5 млн долларов, как было указано в конце 2012-го, а 4 млн, и вместо 600 тыс. евро записал 250 тысяч.
В 2013 г. супруга В.Карапетяна Сара Мелконян купила за 30 тысяч долларов автомобиль «MERCEDES-BENZ E 350». Непонятно, откуда у этой дамы такая сумма, если в 2012-2013 гг. она не задекларировала ни денежные средства, ни доходы.
Информация о доходах, денежных средствах и имуществе депутата и его жены за 2014 г. отсутствует. Он не захотел декларировать свое состояние.
Арман Саакян, как и его коллега, хранит в Национальном Собрании молчание. Вместо этого он очень активен в сфере бизнеса. Саакян основал занимающуюся информационной деятельностью компанию “Медиа Стайл”, компании “Пресс Стенд”, “Соврано”, “ФФА Инвестмент”, которые распространяют прессу, футбольный клуб “Ширак”, сеть супермаркетов “Крпак” и т.д.
Арман Саакян и его жена представили декларации только за 2013 г. Согласно документу, годовой доход депутата составил 329 млн драмов. ПРи этом на зарплату приходились лишь 3 млн, остальная сумма была образована за счет платежей за аренду недвижимости и прибыли от акций. Кроме того, у депутата было 83 млн 600 тыс. драмов и 96 тыс. долларов.
На счете его жены Марины Ханзатян имелось 12 млн 350 тыс. драмов.
Ботоян был избран депутатом НС от 23-го избирательного округа Гегаркуникской области благодаря поддержке своего тестя – предпринимателя Сережи Манукяна (Европаи Сергей).
В 2012 г. доходы Карена Ботояна составили 2 млн 636 тыс. драмов, что, однако, не помешало ему купить за 8 млн драмов автомобиль «RANGE ROVER Supercharged 5.0».
В 2013 г. депутат получил доход в размере 3 млн 348 тыс. драмов, который был образован за счет зарплаты.
Несмотря на то, что Рубен Садоян был избран депутатом в 2012 г., декларацию он представил лишь за 2013 г. Декларации 2012-го и 2014-го годов отсутствуют. Прочерк стоит и против взаимосвязанных с ними лиц – жены и двух детей, которые вообще не представили деклараций.
В 2013 г. доход Рубена Садояна составил около 3 млн драмов, а вот денежные средства – 138 млн драмов, 1 млн 50 тыс. 658 долларов и 139 тыс. евро.
Отметим, что остальные депутаты, не представившие декларации в 2014 г., имеют более скромные доходы.