«Քիմպրոմի» վտանգավոր նյութերի պահպանման համար սեփականատերը մտածելու լուրջ խնդիր ունի
«Վանաձորի-Քիմպրոմի» շուրջ 200 աշխատողների 9 ամիսների աշխատավարձի պարտքերի վճարման խնդիրը այդպես էլ չի լուծվում: Հիշեցնենք, որ աշխատավարձի պարտքը կազմում է 366 մլն դրամ: Այսօր վաղ առավոտյան ընկերության աշխատողները նորից հավաքվել էին Լոռու մարզպետարանի բակում: Նրանց հետ այս անգամ էլ հանդիպեց մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը:
«Այս պահին կոնկրետ պատասխան չեմ կարող ձեզ ասել, որովհետև «Քիմպրոմի» սեփականատերերի հետ մեր բանակցությունները շարունակվում են: Մենք աշխատավարձի հարցում մի փոքր փակուղու առաջ կանգնեցինք Արմեն Մովսիսյանի մահվան պատճառով: Բայց ես համոզված եմ, որ մի նոր ճանապարհ կգտնենք և նոր ուղղությամբ կփորձենք խնդրին լուծում տալ»,- աշխատողներին բացատրեց Արթուր Նալբանդյանը:
«Հետքի» հարցին, թե էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության երբեմնի նախարար, ՀՀ նախագահի խորհրդական Արմեն Մովսիսյանն ինչ առնչություններ ուներ «Քիմպրոմի» և այս մարդկանց աշխատավարձի հետ, Արթուր Նալբանդյանը պատասխանեց. «Ես կոնկրետ չեմ կարող ասել՝ ինչ առնչություններ ուներ, բայց «Քիմպրոմի» աշխատողների աշխատավարձի շուրջ ցանկացած հարցի դեպքում ինքը պատասխանատվություն էր վերցնում և փորձում էր աջակցել աշխատողներին: Կոնկրետ, թե հատկապես իր որ պարտավորությամբ էր Արմեն Մովսիսյանը ստանձնում այդ պատասխանատվությունը, ես դա չեմ կարող ասել»:
Վերադառնալով «Քիմպրոմում» պահպանվող վտանգավոր քիմիական նյութերի անվտանգության շուրջ աշխատողների ահազանգերին՝ Ա. Նալբանդյանն ասաց. ««Քիմպրոմի» անվտանգության խնդիրներն իհարկե, քննարկվում են: Գործարանի քիմիական վտանգավոր այդ նյութերը շուրջօրյա պահպանման կարիք ունեն, այդտեղ անվտանգության աշխատողների թիվը մեծ է, և աշխատավարձի պարտքերի զգալի մասը հենց այդ աշխատողների աշխատավարձն է: Էս առումով, ինձ թվում է, «Քիմպրոմի» սեփականատերը մտածելու լուրջ խնդիր ունի, որովհետև վաղը կամ մյուս օրը մենք բնապահպանական լուրջ աղետի առաջ կկանգնենք: Բնապահպանության նախարարությունը սեփականատերերի հետ պետք է այս հարցը լրջորեն քննարկի»:
«Քիմպրոմի» աշխատողների մեծ մասն արդեն ազատված է աշխատանքից: «Մարդիկ կան՝ 9 ամիս ազատված են աշխատանքից, բայց վերջնահաշվարկը չեն կարողանում ստանալ: Ես վերագործարկելու հետ կապված անորոշ եմ տեսնում «Քիմպրոմի» ճակատագիրը, բայց աշխատավարձի մասով, բնականաբար, չեմ կարծում, որ որևէ մեկը իր աշխատավարձը չստանա, ուղղակի ժամանակի խնդիր ա»,- հայտնեց Ա. Նալբանդյանը:

Владельцу “Химпрома” нужно подумать о хранящихся на предприятии опасных веществах
Вопрос выплаты около 200 работникам “Ванадзор-Химпрома” зарплаты за 9 месяцев до сих пор не решен. Напомним, что общая задолженность по зарплате составляет 366 млн драмов. Сегодня рано утром работники предприятия вновь собрались напротив здания администрации Лорийской области. С ними встретился губернатор Артур Налбандян.
“В настоящий момент я не могу дать вам конкретный ответ, так как переговоры с владельцем “Химпрома” продолжаются. В связи со смертью советника президента РА Армена Мовсисяна (бывший министр энергетики и природных ресурсов) мы столкнулись с трудностью в вопросе выплаты зарплаты. Но я убежден, что мы найдем новые пути и попытаемся решить проблему”,- заверил собравшихся губернатор.
На вопрос Hetq.am, какое отношение имел Армен Мовсисян к зарплате работников ”Химпрма”, А.Налбандян ответил: “Я не могу конкретно сказать, какое он имел отношение, но по любому вопросу, который касался зарплаты работников предприятия, он брал ответственность на себя и пытался помочь людям”.
Касаясь сигналов относительно хранящихся на предприятии опасных химических веществ, глава области сказал: “Вопрос безопасности “Химпрома”, конечно, обсуждается. Опасные химические вещества нуждаются в крулосуточной охране. Там находится большое число работников службы безопасности, и именно их зарплата составляет значительную часть задолженности предприятия. В этом плане я думаю, что владелец “Химпрома” должен серьезно подумать, поскольку мы можем оказаться перед лицом серьезной экологической урозы. Министерство экологии должно обсудить с владельцем завода эту проблему”.
Большинство работников “Химпрома” уже освобождено от работы. “Есть люди, которые были уволены 9 месяцев назад, но они до сих пор не могут получить расчет. Судьба “Химпрома” мне пока кажется неопределенной. Однако по части зарплаты не думаю, что кто-то может не получить деньги. Это всего лишь вопрос времени”,- отметил Артур Налбандян.
Химпромовцы и на этот раз поверили обещаниям губернатора о том, что зарплата будет выплачена, и разошлись по домам.