Թե ինչպես 14 տարի անց Փարիզում հանդիպեցին ջութակահար եղբայրները
Հենրիկ եւ Հրայր Կարապետյանները հիմնադրել են «Karapetyan brothers» («Կարապետյան եղբայրներ») երաժշտական նախագիծը՝ հանդիպելով 14 տարի անց
Երբ 20-ամյա Հենրիկը մեկնում է Հայաստանից, Հրայրը ընդամենը 10 տարեկան էր եւ նոր էր սկսում քայլերը պրոֆեսիոնալ երաժշտության ասպարեզում։ Տարիների ընթացքում եղբայրներից յուրաքանչյուրը սկսում է հարթել երաժշտական կարիերայի իր ուղին․ Հենրիկը՝ Միացյալ Նահանգներում, Հրայրը՝ Բելգիայի Թագավորությունում։
Հենրիկ Կարապետյանը տարիներ անց պայմանագիր է կնքում Միչիգանի Օպերայի նվագախմբի հետ եւ այնուհետեւ ստանում դոկտորի կոչում, այս ընթացքում Հրայրը մասնակցում եւ արժանանում է երաժշտական միջազգային մրցանակների (Արամ Խաչատրյանի անվ․ միջազգային մրցույթ, «Triomphe de l'Art» Բրյուսելի միջագային երաժշտական մրցույթ):
Հետաքրքիր զուգադիպությունների պատճառով եղբայրներին վիճակված չէր հանդիպել 14 տարի շարունակ։
Հենրիկը Միացյալ նահանգներ մեկնելու վիզան ստանում է մեկ մուտքի հնարավորությամբ․ Հայաստան վերադառնում է միայն 10 տարի անց։ Վերադարձից ընդամենը մեկը շաբաթ առաջ Հրայրն արդեն մեկնում է Բելգիա՝ Լյուվենի կոնսերվատորիայում կրթությունը շարունակելու նպատակով։
Եվ միայն 14 տարի անց նույն երաժշտությունը, որի որոնումների պատճառով եղբայրներին վիճակված չէր հանդիպել, միացնում է նրանց․ երկուսն էլ հրավիրվում են Փարիզ՝ ՀԲԸՄ-ի ( Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միություն) նախաձեռնած Համաշխարհային հայկական նվագախմբի համերգային մեծ իրադարձությանը (նվիրված Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին)։
Այս հանդիպման արդյունքում վերջապես կյանքի է կոչվում «Karapetyan brothers» երաժշտական նախագիծը (գաղափարը հասունացել էր դեռ տարիներ առաջ)։ Եղբայրները համերգներով հանդես են գալիս Բելգիայում եւ Հոլանդիայում՝ պլանավորելով համերգային տուրը շարունակել նաեւ Միացյալ Նահանգներում եւ Կանադայում։
Կապ հաստատեցինք Հրայր Կարապետյանի հետ․
-Հրայր, բավականին հուզիչ է եղբորդ հետ ունեցած պատմությունը։ Երկուսդ էլ աշխարհի տարբեր անկյուններում, իրարից այդքան հեռու, նույն երաժշտական գործիքն եք կրում եւ արդեն ձեռքբերումների շրջանում եք։ Եվ հանկարծ հենց երաժշտական առիթն էլ հնարավորություն է տալիս 14 տարի անց հանդիպել։
-Երեւի թե կյանքիս ամենաէմոցիոնալ պահերից մեկն էր։ Օդանավակայանում սպասում էի իրեն։ Աննորմալ զգացում էր։ Նկարագրելու բան չի․ մեկ ժամից ավելի աչքս չէի կտրում մուտքից։ Էմոցիաների, բոլոր տարիների, ամեն բանի հոսքն էր։
Հանդիպումից հետո մոտ 20 ժամ առանց դադարի խոսել ենք․ ոնց որ ծարավ լինեինք նույնիսկ իրար ձայնը լսելու։ Հենց առաջին օրը Փարիզը ոտքի տակ տվեցինք։ Մի ամբողջ օր քայլում էինք, խոսում, նստում էինք, խոսում, նորից քայլում, նորից նստում։ Տպավորություն էր, որ փորձում էինք բոլոր տարիների կորած ժամանակը լրացնել։
-«Karapetyan brothers» նախագծի համերգային ծրագրում հիմնական շեշտն ինչի՞ վրա է դրված։
-Այս նախագիծն ամենանվիրականն է մեզ համար․ բացի այն, որ այն մեր հանդիպման ու այդքան տարի երազած համատեղության արդյունքն է, նաեւ նվիրված է մեր հոր՝ մշակութային գործիչ, լրագրող, Հանրային ռադիոյի հոգեւոր հաղորդումների հիմնադիր եւ խմբագիր Հայկ Կարապետյանին։ Հայրս փոքր գյուղում է ծնվել, մեծացել ու հնարավորություն չի ունեցել իրականացնել ջութակահար դառնալու իր երազանքը։ Արդյունքում այսօր այդ երազանքի կրողները մենք ենք՝ նրա երկու զավակները։
Նախագծի շրջանակներում արդեն իսկ համերգներով հանդես ենք եկել Եվրոպայում, հաջորդ տարի պլանավորում ենք նույն ոգով շարունակել Նահանգներում եւ Կանադայում։
Ծրագրում ընդգրկված են ինչպես համաշխարհային դասականների հայտնի ստեղծագործությունները, այնպես էլ հայ եւ ժամանակակից այլ կոմպոզիտորների գործերը:
Ընգրկվելու է նաեւ ժամանակակից հայ կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Իրադյանի՝ հատուկ այս նախագծի համար գրված ստեղծագործությունը (նախատեսված երկու ջութակի եւ դաշնամուրի համար)։
Նախագծի դաշնակահարն է կինս՝ Հասմիկ Մանուկյանը։
-Անդրադառնալով Բելգիայում քո երաժշտական գործունեությանը, ուրախ եմ ընթերցողին տեղեկացնել, որ վերջերս տեղի ունեցած «Triomphe de l'Art» Բրյուսելի միջագային երաժշտական մրցույթում արժանացել ես Գրան պրիին։ Ի՞նչ ստեղծագործություններ էիր ներկայացնում մրցույթին։ «
-Մրցույթը հիմնականում ներառում է պարտադիր ծրագիր, որն ունի իր տեխնիկական եւ երաժշտական բարդությունները։ Պարտադիր ծրագրում ընդգրկված էր բելգիացի ժամանակակից կոմպոզիտոր Մարկ Մատիսի ստեղծագործությունը։
Հաճախ կա հնարավորություն կատարելու նաեւ նախընտրած կոմպոզիտորների ստեղածագործությունները։ Այսպիսի դեպքերում ես հակված եմ առաջնահերթությունը տալ հայ կոմպոզիտորների գործերին։ Սա հատկապես կարեւոր է, քանի որ դու ստանում ես հնարավորություն այլ երկրում ներկայացնելու քո երկրի արվեստը։
Այս մրցույթի համար ընտրել էի Էդուարդ Բաղդասարյանի ռապսոդիան։ Նվագակցել է կինս՝ Հասմիկ Մանուկյանը, ով հենց առաջին քննադատս է ու աջակցողը։ Եվ սա նաեւ իր հաղթանակն է։
Ինչպես այլ, այնպես էլ այս մրցույթը, հնարավորություն է տալիս ջանքերի եւ աշխատասիրության արդյունքը տեսնելու։ Հաղթելու դեպքում մյուսներն էլ են գալիս այդ նույն համոզման։ Եվրոպայում այսպիսի հաղթանակները գրավում են փառատոներ նախաձեռնողների, երաժշտական աշխարհի հայտնի ներկայացուցիչների, գործակալությունների ուշադրությունը։
-Կխնդրեմ տեղեկացնես նաեւ, թե «Art of Duo» նախագիծը ի՞նչ փուլում է գտնվում։
-Այս նախագիծը նույնպես ընթացքի մեջ է։ Արդեն իսկ մտածում ենք 2-րդ ձայնասկավառակի մասին։ Հետաքրքիր առաջարկներ ենք ստացել, որոնք նախնական քննարկման փուլում են։ Հենց նորություններ լինեն, սիրով կտեղեկացնեմ։
-Հաջողություն առաջիկա երաժշտական բոլոր նախաձեռնություններում։ Հաջորդ զրույցը գուցե թե արդեն Հայաստանում լինի․․․

О том, как братья-скрипачи встретились через 14 лет в Париже
Генрих и Грайр Карапетяны встретились через 14 лет и создали музыкальный проект “Karapetyan brothers” (“Братья Карапетяны”)
Когда 20-летний Генрих уезжал из Армении, Грайру было всего 10 лет, и он только начинал свои первые шаги на профессиональном музыкальном поприще. Затем каждый из них начал прокладывать свой путь в музыке: Генрих – в Соединенных Штатах, Грайр – в Бельгии.
Через несколько лет Генрих Карапетян заключил договор с оркестром мичиганской оперы, после чего получил степень доктора. Грайр тем временем участвовал в международных музыкальных конкурсах, на которых удостаивался наград (международный конкурс имени Арама Хачатуряна, международный конкурс “Triomphe de l'Art” в Брюсселе).
Волею обстоятельств братьям на протяжении 14 лет не удавалось встретиться.
Генрих получил визу в США в один конец и вернулся в Армению через 10 лет. За неделю до его возвращения Грайр уехал в Бельгию продолжить обучение в Лёвенской консерватории.
И лишь спустя 14 лет музыка, из-за которой братьям не суждено было встретиться, объединила их: оба были приглашены в Париж для участия в концерте с участием всемирного армянского оркестра (это культурное событие было посвящено 100-летию Геноцида армян), который организовал Всеобщий армянский благотворительный союз (AGBU).
Благодаря этой встрече музыкальный проект “Karapetyan brothers”, идея которого появилась несколько лет назад, наконец-то был претворен в жизнь. Братья выступают с концертами в Бельгии и Голландии, планируют продолжить турне в США и Канаде.
Мы связались с Грайром Карапетяном и побеседовали с ним.
- Грайр, история с твоим братом очень трогательная. Вы живете в разных уголках мира, далеко друг от друга, играете на одном и том же музыкальном инструменте и уже добились определенных успехов. И вдруг именно музыка дала вам возможность встретиться спустя 14 лет.
- Это, наверное, был один из самых эмоциальных моментов в моей жизни. В ожидании брата в аэропорту я испытывал какие-то ненормальные чувства, которые невозможно передать словами. Больше часа я не отрываясь смотрел в сторону входа. Это был поток эмоций, прошедших лет… После встречи мы с ним проговорили 20 часов подряд, как будто не могли насытиться беседой, голосами друг друга. В первый же день прогулялись по всему Парижу. Мы шагали целый день, разговаривали, садились отдохнуть, снова разговаривали, снова гуляли, снова садились… Было ощущение, что мы как будто пытались наговориться за все прошедшие годы.
- На чем сделан акцент в концертном проекте “Karapetyan brothers”?
- Нам этот проект очень дорог. Помим о того, что это результат нашей встречи и сотрудничества, о котором мы мечтали все эти годы, он к тому же посвящен нашему отцу – основателю и редактору духовных передач на Общественном радио Айку Карапетяну. Мой отец родился в небольшой деревушке и не имел возможности осуществить свою мечту – стать скрипачом. Но сегодня эту мечту осуществили мы с братом – двое его сыновей. В рамках проекта мы уже выступили с концертами в Европе. На будущий год планируем продолжить выступления в США и Канаде. В программу включены как известные произведения мировых классиков, так и произведения армянских и современных композиторов. Будет исполнено и произведение для двух скрипок и фортепиано современного армянского композитора Александра Ирадяна, написанное специально для этого проекта. Концертмейстером проекта является моя жена Асмик Манукян.
- Касаясь твоей музыкальной деятельности, хочу с радостью сообщить читателям, что на состоявшемся недавно в Бельгии международном музыкальном конкурсе "Triomphe de l'Art” ты удостоился Гран-при. Какие произведения ты исполнил на конкурсе?
- Конкурс включает обязательную программу, которая имеет свои технические и музыкальные сложности. В обязательную программу вошло произведение современного бельгийского композитора Марка Матиса. Но часто бывает возможность исполнить произведения тех композиторов, которых предпочитаешь ты сам. В таких случаях я стараюсь отдать предпочтение произведениям армянских композиторов. Это очень важно, поскольку у тебя появляется ворзможность представить искусство своей страны. Для этого конкурса я выбрал “Рапсодию” Эдуарда Багдасаряна. Мне аккомпанировала моя жена Асмик Манукян, мой первый критик и помощник. И эта победа принадлежит и ей. Этот конкурс, как и другие, дает возможность увидеть результат твоих усилий и трудолюбия. В Европе такие победы привлекают внимание организаторов фестивалей, известных представителей музыкального мира, агентов.
- Хочу попросить тебя рассказать, на каком этапе находится проект “Art of Duo”
- Этот проект тоже находится в процессе реализации. Мы уже подумываем о записи второго диска. Получили интересные предложения, которые пока рассматриваем. Как только будут новости, я с радостью вам сообщу.