Ի՞նչ կտա «Հանրապետության հրապարակ» մետրոյի մոտ հյուրանոցի կառուցումը
Մայրաքաղաքի էկոլոգիական բնութագիրը խիստ մտահոգիչ է և առաջացնում է երևանցիների դժգոհությունը: Հիմնական պատճառը քաղաքում իրականացվող հակաէկոլոգիական քաղաքաշինությունն է: Վերջին տարիներին սկսվեց Երևան քաղաքի այսպես կոչված կետային կառուցապատումը՝ բարձրահարկ շենքերով, ռեստորանային, առևտրային և այլ համալիրներով, հիմնականում ընդհանուր օգտագործման կանաչ տարածքների և բակերի հաշվին:
Կառուցապատման նմանատիպ խտացումը հանգեցրեց էկոլոգիական և սեյսմիկ ռիսկերի աճին, և Երևանը կորցրեց իր կանաչապատ տարածքների համակարգված ցանցը, իսկ Գետառի հունի փակումը և Ավանի հիդրոտեխնիկական կառույցի գործունեության խաթարումը հանգեցրին հեղեղումների ու դրանց ռիսկի աճին:
Այսպիսով, ներկայումս ստեղծվել է վտանգավոր փակ շղթա. կառուցապատման խտացումը բերում է կոմունալ համակարգի և փողոցների գերծանրաբեռնվածությանը: Ուստի, ճանապարհները ընդլայնվում են նոր կանաչ տարածքների հաշվին, զարգանում է ստորգետնյա ուրբանիզացիան՝ մեծացնելով սեյսմիկ ռիսկերը:
Թվարկված խնդիրներից հետևում է, որ Երևան քաղաքում և հատկապես կենտրոնում պետք է դադարեցնել որևէ նոր կառուցապատում: Սակայն ս.թ. հուլիսի 21-ին Երևանի քաղաքաշինական խորհուրդը իր հերթական նիստում «Հանրապետության հրապարակ» մետրոյի կայանի հարակից տարածքում 7-8 հարկանի հյուրանոցի կառուցման որոշում ընդունեց: Հյուրանոցի կառուցումը հավանության արժանացավ նաև ՀՀ կառավարության օգոստոսի 18-ի նիստում:
Բնապահպանների կարծիքով՝ հյուրանոցի կառուցումն առաջ է բերելու քաղաքի համար լուրջ խնդիրներ: Այն ավելացնելու է խցանումները, որի պատճառով ավելի շատ է աղտոտվելու է օդային ավազանը, ազդելու է քաղաքի պատմամշակութային տեսքի վրա, ինչպես նաև առաջ են գալու էկոլոգիական և առողջապահական խնդիրներ:
Հասարակական կազմակերպությունների դիմումով Երևանի Օրհուս կենտրոնում (Չարենց 46)՝ պետական, հասարակական, ԶԼՄ և մի շարք այլ կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ նոյեմբերի 9-ին՝ ժամը 16:00-ին , տեղի կունենա քննարկում «Հանրապետության հրապարակ» մետրոյի կայանի տարածքում 7-8 հարկանի հյուրանոցի կառուցման վերաբերյալ:
Որպես բանախոսներ հանդես կգան «Հանուն կայուն մարդկային զարգացման ասոցիացիա» ՀԿ-ի նախագահ Կ. Դանիելյանը, ճարտարապետ Գ. Սուխուդյանը: Ելույթ կունենան նաև Երևանի քաղաքապետարանի և այլ պետական ու հասարակական կառույցների ներկայացուցիչներ:

Что даст строительство гостиницы возле станции метро “Площадь Республики”?
Экологическая обстановка в столице вызывает у ереванцев серьезное беспокойство и недовольство. Основной причиной является осуществлящееся в столице антиэкологичное градостроительство. В последние годы началась так называемая точечная застройка Еревана многоэтажными зданиями, ресторанными, торговыми и прочими комплексами – в основном за счет использования зеленых зон и дворов.
Подобное уплотнение застройки привело к росту экологических и сейсмических рисков, Ереван утратил скоординированную сеть зеленых территорий, а закрытие русла реки Гетар и стимулирование деятельности Аванского гидротехнического сооружения привели к затоплениям и росту их рисков. Таким образом, в настоящее время возникла опасная замкнутая цепь: уплотнение застройки приводит к сверхзагруженности коммунальной системы и улиц. Поэтому дороги расширяются за счет зеленых территорий, развивается подземная урбанизация, что повышает сейсмические риски.
Перечисленные проблемы свидетельствуют об одном: любая новая застройка в Ереване и особенно в центре города должна быть прекращена. Однако 21 июля с.г. градостроительный совет Еревана на своем очередном заседании принял решение о строительстве 7-8-этажной гостиницы на территории, сопредельной со станцией метро “Площадь Республики”. Строительство гостиницы на заседании 18 августа одобрило также правительство РА.
По мнению экологов, строительство гостиницы создаст в Ереване серьезные проблемы: увеличатся заторы, что приведет к еще большему загрязнению воздушного бассейна и повлияет на историко-культурный облик столицы, проблемы возникнут также в сферах экологии и здравоохранения.
На основе заявления общественных организаций 9 ноября в 16.00 в ереванском Орхус-центре (Чаренца, 46) с участием СМИ, представителей государственных, общественных и ряда других структур состоится обсуждение вопроса о строительстве гостиницы на территории возле станции метро “Площадь Республики”.
Выступят председатель ОО “Ассоциация во имя стабильного человеческого развития” Карине Даниелян, архиектор Г.Сухудян, а также представители мэрии Еревана и других государственных и общественных структур.