Նաստասյա Կինսկի. «Պետք է սովորես, երբ պարտվում ես և շարունակես առաջ գնալ»
Այս տարի «Ոսկե ծիրան» Երևանի 12-րդ միջազգային կինոփառատոնի պատվավոր հյուրերից է դերասանուհի Նաստասյա Կինսկին: Վերջինս Երևանում առաջին անգամ է:
«Արվեստը տիեզերական երևույթ է, և այնքան շատ մարդիկ կան այդ աշխարհում, ովքեր դրա մասն են կազմում: Շատ մարդկանց եմ հանդիպել, ում հետ աշխատել եմ, ու երջանիկ եմ, որ այդ ամենի մի մասն եմ, - լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասում է Ն. Կինսկին: - Այն ռեժիսորները, ում հետ աշխատել եմ, իմ կյանքի մի մասն են: Ես սիրում եմ նրանց բոլորին, և շնորհակալ եմ ինձ տրված հնարավորությունների համար»:
Գերմանական ծագում ունեցող դերասանուհուն ճանաչում է բերում Ալբերտո Լատուդայի 1978 թ.-ին նկարահանած «Եղիր ինչպես կաս» ֆիլմը: Այնուհետև սկսում է երիտասարդ դերասանուհու հաջողությունների շրջանը: 1979 թ.-ին, երբ 18 տարեկան էր, նա նկարահանվում է Ռոման Պոլանսկու «Թես» ֆիլմում: Այժմ, հիշելով նկարահանման շրջանը, Նաստասյա Կինսկին պատմում է, որ նախքան նկարհանումները որոշ ժամանակ ապրել է գյուղում, կատարել գյուղական աշխատանք, որպեսզի կարողանա հաջող ներկայացնել կերպարը: Քրտնաջան աշխատել է, որովհետև իր ռեժիսորը, ինչպես բոլոր մեծ ռեժիսորները, բավականին պահանջկոտ էր: Հանդիսատեսի դատին հանձնելուց հետո ֆիլմը մեծ հաջողություն ունեցավ: 1981 թ.-ին այն ներկայացվեց «Օսկարի» 6 անվանակարգերում, որոնցից շահեց 3-ը: Իսկ նույն թվականի «Ոսկե գլոբուս» կինոփառատոնի շրջանակներում հաղթեց «Լավագույն ֆիլմ օտար լեզվով» անվանակարգում: «Ոսկե գլոբուս» է ստանում նաև Նաստասյա Կինսկին:
Այնուհետև 1982 թ.-ին դերասանուհին նկարահանվում է Ֆրենսիս Ֆորդ Կոպոլայի «Ամբողջ սրտով» և Փոլ Շրեդերի «Կատու մարդիկ» ֆիլմերում: Հայտնի են նրա դերերը հատկապես Վիմ Վենդերսի ֆիլմերում`«Կեղծ շարժում», «Փարիզ, Տեխաս», «Այնքան հեռու, այնքան մոտ»:
«Եթե սիրում եք այն, ինչ անում եք, պետք է շատ աշխատեք, սովորեք այնքան, որքան հնարավոր է սվորել լավագույնից, - ասում է Ն. Կինսկին: - Սա այն է, ինչ ինձ են ասել: Եվ երբեք չընկճվել, ինչ էլ որ անում եք»:
Նրա մասնակցությամբ վերջին ֆիլմը 2013 թ.-ին ներկայացված «Քաղցրավենիք» ֆիլմն է: Այժմ դերասանուհին իրեն փորձում է նաև որպես կինոռեժիսոր: Նա սկսել է նկարահանել վավերագրական ֆիլմերի շարք:
«Ես վավերագրական ֆիլմաշար եմ նկարհանում, որի հերոսները մեծ սպրորտսմեններն են: Նրանք սովորեցնում են մեզ, մեզ համար լավ օրինակ են, որ երազանքին հասնելու համար պետք է մեծ ջանք թափել, և դու պետք է սովորես և հաղթելը, և պարտվելը, – ասում է Ն. Կինսկին: - Եթե դու ջանասիրաբար աշխատում ես, դու հասնում ես վերելքին, և դա հրաշալի պահ է: Բայց պետք է նաև սովորես, երբ պարտվում ես և շարունակես առաջ գնալ»:
Բացատրելով, թե ինչու է որոշել հատկապես վավերագրական, և ոչ թե գեղարվեստական ֆիլմեր նկարհանել, դերասանուհին ասում է, որ առանձնահատուկ սեր ունի իրական աշխարհի նկատմամբ: Չնայած սիրում է նաև գեղարվեստական կինոն, բայց իրեն ավելի հոգեհարազատ է վավերագրականը:
«Ես շատ եմ ճանապարհորդում, և ինձ դուր է գալիս միայնակ շրջել փողոցով, ինչ-որ նոր բան բացահայտել, տեսնել քաղաքը, մարդկանց», - ասում է Նաստասյա Կինսկին:
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի շրջանակներում կայացել է Նաստասյա Կինսկիի ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունը: Այս ծրագրում ներկայացվել են «Թես», «Փարիզ, Տեխաս» և «Մարիայի սիրեցյալները» ֆիլմերը: Փառատոնի բացման օրը`հուլիսի 12-ին դերասանուհուն հանձնվել է «Փարաջանովյան թալեր» մրցանակը համաշխարհային կինոյում վաստակի համար:
«Մենք բոլորս ունենում ենք վերելքներ և անկումներ: Ես մեծ հաջողություններ եմ ունեցել, և եթե անգամ որոշ բաներ չեն ստացվել, ես դրանք ընդունում եմ որպես իմ ճամփորդության մի մաս, - ասում է Ն. Կինսկին: - Մեզ բոլորիս պետք է խաղաղություն ու սեր, լինել միասնական, ինչպես նաև լինել նրանց հետ, ում սիրում ենք»:
Հուլիսի 16-ին Փոքր թատրոնում Նաստասյա Կինսկին ներկայացնելու է իր «Անհնարինը ոչինչ է» վավերագրական ֆիլմաշարը:

Настасья Кински: “Надо научиться проигрывать и продолжать идти вперед”
Среди почетных гостей проходящего в эти дни 12-го Ереванского международного кинофестиваля “Золотой абрикос” актриса Настасья Кински. В Ереване онавпервые.
“Искусство – это явление космического масштаба. И в этом мире так много людей, составляющих часть этого явления. В процессе работы я встречалась со многими людьми,и я счастлива, что была частью всего этого,- сказала на встрече с журналистами Настасья Кински. – Режиссеры, с которыми мне пришлось работать, стали частью моей жизни. Я люблю их всех, и благодарна им за предоставленные мне возможности”.
Известность актрисе с немецкими корнями принесла картина “Такая, как ты есть”, снятая в 1978 г. режиссером Альберто Латтауда. После этого в творчестве Кински начался успешный период. В 1979 г. 18-летняя Настасья Кински снялась в фильме Романа Полански “Тэсс”. Вспоминая сейчас работу над этой картиной, актриса рассказала, что до начала съемок некоторое время жила в деревне, выполняла деревенскую работу, чтобы лучше вжиться в роль. Работала в поте лица, так как режиссер фильма, как и все выдающиеся режиссеры, был очень требовательным. После выхода на большой экран фильм имел огромный успех. В 1981 году “Тэсс” была номинирована на премию “Оскар” в шести номинациях и в трех из них получила награды. В том же году на кинофестивале “Золотой глобус” картина победила в номинации “Лучший фильм на иностранном языке”. “Золотой глобус” получила и Настасья Кински.
В 1982 г. актриса снялась в фильме Фрэнсиса Форда Копполы “От всего сердца” и в фильме Пола Шредера “Люди-кошки”.Большую известность Кински принесли, в частности, роли в фильмах Вима Вендерса “Ложное движение”, “Париж, Техас”, “Так далеко, так близко!”.
“Если ты любишь то, чем занимаешься, значит ты должен много работать, многому учиться, причем учиться у самых лучших,- отметила Настасья Кински. – Это то, что говорили мне самой. И что бы вы ни делали, никогда не падайте духом”.
“Я снимаю цикл документальных фильмов, героями которых являются выдающиеся спортсмены. Они учат нас, служат для нас хорошим примером того, что для осуществления мечты нужно прилагать огромные усилия. Нужно учиться и побеждать, и проигрывать,- сказала актриса. – Если работать в поте лица, то можно взойти на вершину. И это мгновениепрекрасно! В то же время нужно научиться проигрывать и продолжать идти вперед”.
Объясняя, почему она решила снять именно документальный, а не художественный фильм, Кински отметила, что питает особую любовь к реальному миру. И хотя любит также художественноекино, документалистика ей ближе.
“Я много путешествую. Мне нравится бродить одной по улицам, открыватьдля себя что-то новое, смотреть на город, на людей”,- говорит Настасья Кински.
В рамках кинофестиваля “Золотой абрикос” состоялся ретроспективный показ фильмов известной актрисы. В программу показа вошли такие картины, как “Тэсс”, “Париж, Техас”, “Возлюбленные Марии”. В днень открытия кинофестиваля, 12 июля, актрисе был вручен приз“Параджановский талер” за вклад в мировое киноискусство.
“У нас у всех бывают подъемы и спады. У меня были периоды большого успеха. И если даже какие-то вещи не получались, я воспринимала это как часть моего путешествия,- признается Настасья Кински. – Нам всем нужны мир и любовь, единство, а такженужно быть с теми людьми, которых любишь”.
16 июля Настасья Кински представит в Малом театре свой цикл документальных фильмов “Невозможное – ничто”.