Դատական ծախս բռնագանձելու մեխանիզմն անարգել աշխատում է, սակայն պետությունը «ձեռքերը լվանում է», երբ ընտանիքները մնում են առանց կերակրողի
«Արժեքների հեղափոխության» կամ «Շանթ Հարությունյան և ընկերներ» գործով դատապարտված քաղաքացիների հարազատները դիմել են «Հետքին»՝ տեղեկացնելով, որ դատական ծախսերը՝ 298.000 դրամի չափով՝ ներառյալ 5 տոկոս տուգանք, այսինքն՝ շուրջ 313.000 դրամ բռնագանձել են նույն գործով անցած Միսակ Առաքելյանից:
Մեզ հետ զրույցում Միսակ Առաքելյանը նշեց, որ երբ ցանկացել է հունիս ամսվա աշխատավարձը ստանալ բանկոմատից, չի կարողացել: Բանկից իրեն պատասխանել են, որ հաշվեհամարը կալանքի տակ է: Այնուհետև ԴԱՀԿ-ից բռնագանձել են դատական ծախսերը ու կալանքից հանել այդ գործով անցնող բոլոր քաղաքացիների, այդ թվում՝ Միսակ Առաքելյանի գույքը:
Փաստաբան Արա Զաքարյանը նշեց, որ դատական ծախսերը կիրառվել են համապարտության սկզբունքով, այսինքն՝ կարող էր պետությունը այդ գումարը բռնագանձել և՛ գործով մեղադրական դատավճռով դատապարտված ցանկացած անձից, և՛ յուրաքանչյուրից առանձին-առանձին: «Հետագայում այն քաղաքացին, ումից ամբողջությամբ բռնագանձել են ամբողջ գումարը, կարող է մյուսներից ստանալ մաս-մաս»,- ասաց փաստաբանը:
Սակայն Միսակ Առաքելյանն ասում է, որ իր ընկերներն այս պահին բանտերում են, չեն աշխատում, նրանց ընտանիքները սոցիալական վատ վիճակում են, շատերը խնամքին ունեն անչափահաս երեխաներ: «Հո ես չէի՞ թողնելու իրենց վրա գումարի բեռը… իմ ընկերները բանտում են»,- ասաց Միսակ Առաքելյանը:
Դատապարտյալների հարազատներն իրենց անհարմար են զգում, որ ֆինանսական հոգսը ծանրացել է Միսակ Առաքելյանի ուսերին: «1-2 ընտանիք է ընդամենը կարողացել վճարել Միսակին, բայց մյուսները սոցիալական դժվար վիճակում են, ընտանիքի միակ կերակրողները բանտերում են»,- ասում է 7 տարվա անազատության դատապարտված Վահե Մկրտչյանի կինը՝ Մարգարիտան, ով չի աշխատում ու խնամում է 2 մանկահասակ աղջիկներին:
4 տարվա անազատության դատապարտված, հանրային խորհրդի անդամ Հայկ Հարությունյանի մայրը՝ Լաուրա Պետրոսյանը, նշեց. «Գիտեմ, որ Միսակն է տուժել ֆինանսապես, նրա աշխատավարձից են բռնագանձել դատական ծախսերը: Բայց պետք է վճարել մարդուն, քանի որ ինքն էլ երկու երեխա է պահում, ընտանիք»: Տիկին Լաուրան տեղեկացրեց, որ դեռևս հունվարից իր անունով հաշվեհամար են բացել, մի քանի անգամ գումար են ստացել ու բաժանել քաղբանտարկյալների ընտանիքներին, բայց դրամական հոսքերը ակտիվ չեն: «Քաղբանտարկյալների ընտանիքները՝ թոշակառու ծնողները, աշխատանք չունեցող կանայք, 20 անչափահաս երեխաները օգնության կարիք ունեն»,- ասաց նա:
Դատական ծախսերը բռնագանձելու մեխանիզմը անարգել աշխատում է, մինչդեռ երբ խոսքը առանց կերակրողի մնացած անչափահասի մասին է, նույն պետությունը որևէ պարտավորություն չի կրում: Ստացվում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, որը Սահմանադրությամբ հռչակված է որպես սոցիալական պետություն, չունի օրենսդրական որևէ նորմ, որը կկարգավորի ազատազրկման մեջ հայտնված քաղաքացու ընտանիքի սոցիալական վիճակը բարելավող պարտավորություն:
Փաստաբան Արա Զաքարյանը գտնում է, որ պետք է գործի օրենսդրական մեխանիզմ, որը թույլ կտա կարգավորել դատապարտյալների ընտանիքների սոցիալական խնդիրները: «Նախնական կալանքի տակ գտնվողների համար նման նորմ կա, բայց այն չի գործում: Այդ հիմքով նույն գործով միջնորդեցի, որ իմ պաշտպանյալների կալանքը փոխարինվի գրավով կամ, որ նրանց անչափահաս երեխաների խնամքի համար գումար տրամադրվի պետական բյուջեից: Դատավորի մերժման որոշման մեջ նշված էր, որ կարող են երեխաների խնամքը կազմակերպել մանկատներում, իսկ ծեր ծնողներինը՝ ծերանոցում: Իսկ դատապարտումից հետո պետությունն իսպառ լվանում է ձեռքերը»,- ասաց Արա Զաքարյանը:
Հ.Գ. Քաղբանտարկյալների ընտանիքներին օգնություն ցուցաբերելու համար քաղաքացիները կարող են փոխանցումներ կատարել.

Механизм взыскания судебных расходов действует безотказно, но когда семьи остаются без кормильца, государство “умывает руки”
Родственники граждан, осужденных по делу “Революция ценностей”, или “Шант Арутюнян и товарищи”, обратились в редакцию Hetq.am, сообщив о том, что судебные расходы на сумму около 313.000 драмов взыскали с проходившего по данному делу Мисака Аракеляна.
В беседе с нами Мисак Аракелян отметил, что ему не удалось получить из банкомата зарплату за июнь. В банке ему сообщили, что на его расчетный счет наложен арест. Затем СПИСА взыскала судебные расходы и сняла арест с имущества всех проходивших по данному делу граждан, в том числе Мисака Аракеляна.
Адвокат Ара Закарян отметил, что сумму судебных расходов государство могло взыскать как с осужденного по этому делу любого лица, так и с каждого по отдельности. “В дальнейшем гражданин, с которого была взыскана вся сумма, может получить ее по частям от других осужденных”,- пояснил адвокат.
Между тем Мисак Аракелян сказал, что в настоящее время его друзья находятся в тюрьме, их семьи оказались в тяжелом социальном положении, у многих есть несовершеннолетние дети. “Не могу же я переложить на них эту сумму… Мои друзья сидят в тюрьме”,- отметил М.Аракелян.
Родственники осужденных чувствуют себя неловко из-за того, что вся финансовая нагрузка легла на плечи Мисака. “Лишь 1-2 семьи смогли заплатить ему. Остальные находятся в тяжелом социальном положении, единственные кормильцы сидят в тюрьме”,- пояснила жена осужденного к 7 годам лишения свободы Ваге Мкртчяна Маргарита, которая не работает и содержит двух маленьких дочек.
Лаура Петросян, мать осужденного к 4 годам лишения свободы члена Общественного совета Айка Арутюняна, отметила: “Знаю, что Мисак финансово пострадал. Судебные расходы взыскали с его зарплаты. Но эту сумму необходимо ему заплатить, так как у него тоже есть семья, двое маленьких детей”. Еще в январе на имя Лауры Петросян был открыт расчетный счет, на который несколько раз перечислялись суммы. Деньги они раздавали семьям политзаключенных, однако денежные потоки не были активными. “Семьи политзаклюенных – родители-пенсионеры, не имеющие работы женщины, 20 несовершеннолетних детей – нуждаются в помощи”,- сказала наша собеседница.
Механизм взыскания судебных расходов действует безотказно, но когда речь идет об оставшихся без кормильца несовершеннолетних детях, государство никаких обязанностей не выполняет. Получается, что Республика Армения, провозглашенная Конституцией социальным государством, не имеет какой-либо социальной нормы, которая регулировала бы обязательство по улучшению социального положения семей граждан, лишенных свободы.
По мнению адвоката Ара Закаряна, должен действовать законодательный механизм, который позволит решать социальные проблемы семей осужденных.
На основании нормы, предусмотренной для лиц, находящихся под предварительным арестом, А.Закарян ходатайствовал о том, чтобы в отношении его подзащитных арест был заменен на освобождение под залог, либо из госбюджета были бы выделены деньги на содержение их несовершеннолетних детей. “В решении судьи об отказе отмечается, что уход за детьми можно организовать в детдомах, а за пожилыми родителями – в домах для престарелых. Между тем после осуждения государство полностью умывает руки”,- сказал адвокат.