Անմեղ մարդը մեկ տարի և չորս ամիս գտնվել է բանտում
54- ամյա բժիշկ Գագիկ Հարությունյանը մեկ տարի և չորս ամիս գտնվել է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում՝ կալանքի տակ: 2013թ. նրան մեղադրել են քրեական օրենսգրքի միանգամից երկու հոդվածներով՝ իրացնելու նպատակով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և պաշտոնական դիրքն օգտագործելով թմրամիջոցներ հափշտակելու կամ շորթելու մեջ: Թեպետ բժիշկը տառապում է շաքարախտով, սիրտը ստենտավորված է, այդուհանդերձ, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը, որը մի քանի անգամ երկարացվել է նախաքննության ընթացքում:
Դատախազը միջնորդել է դատարանին կայացնել մեղադրական դատավճիռ՝ դատապարտելով Գագիկ Հարությունյանին 10 տարվա ազատազրկման: Մինչդեռ այս տարվա հունվարին Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանն անմեղ է ճանաչել Գագիկ Հարությունյանին՝ արարքներում նրա մասնակցությունն ապացուցված չլինելու հիմքով: «Եթե ինձ դատապարտեին, դժվար թե իմ առողջությամբ կարողանայի դիմանալ 10 տարի: Երևի բանտից հետ չէի գա»,-ասում է բժիշկը:
Դատավճռում նշված է. «Բացակայում է որևէ ապացույց, նույնիսկ՝ ողջամիտ կասկած կամ արդարացված ենթադրություն այն մասին, որ սույն գործով առկա է թմրամիջոցի հափշտակություն, իրացում կամ իրացման նպատակ»։
«Դատարանում ասացի՝ մենակ ես գիտեմ՝ այդ արարքը կատարե՞լ եմ, թե՞ ոչ»,- ասում է իմ զրուցակիցը:
Արդարացվածի նկատմամբ պետությունն ունի պարտավորություն, որը սահմանված է քրեական դատավարության օրենսգրքով: Դրանցից մեկը նախաքննական մարմնին պարտավորեցնում է գրավոր ներողություն խնդրել արդարացվածից: «Հետքի» հետ զրույցում Գագիկ Հարությունյանն ասաց, որ ո՛չ բանավոր, ո՛չ առավել ևս գրավոր ներողություն չի եղել:
«Նեղացածություն չկա: Չեմ նեղանում, չեմ չարանում: Վիրավորանք ու ափսոսանք կա, որ ընտանիքիցս կտրվել եմ այդքան ժամանակ, թոռնիկիս մեծանալը չեմ տեսել»,- շեշտեց նախկին կալանավորը:
Բժշկին խաբեությամբ են տարել ոստիկանություն
Գագիկ Հարությունյանը մոտ 20 տարի ղեկավարել է Արմավիրի մարզում գտնվող «Հիսուսի մանուկներ» պետական առողջական կենտրոնը: Գագիկը «Հետքին» պատմեց, թե ինչպես են երկու տարի առաջ սեպտեմբերի 30-ին քաղաքացիական համազգեստով 5-6 հոգի մտել իրենց տուն՝ չներկայանալով որպես ոստիկանության աշխատակիցներ: «Աշխատանքից տուն էի վերադարձել, եթե ճիշտ եմ հիշում՝ 2 «Ժիգուլի» մեքենա կանգնեց մեր տան մոտ, 5-6 հոգի՝ քաղաքացիական հագուստով, ասացին, որ հիվանդ կա, պիտի գնանք: Անգամ գործիքներս՝ ճնշում չափելու սարքս վերցրեցի, բայց ինձ, փաստորեն, խաբում էին: Տարան Երևան՝ ոստիկանության 6-րդ վարչություն: Ասեցին՝ նարկոտիկ ես ծախել, գրի, որ ընդունում ես մեղքդ, որ մեղմ վարվենք: Հերթով քննիչներ էին մտնում, հարցեր էին տալիս: Ես էլ ասեցի, որ տղաս փաստաբան է, ուզում եմ գա: Ինձ պատասխանեցին՝ ավելի լավ է մեր փաստաբանը տանք, քանի որ հնարավոր է՝ մեղմ վարվելու հարցը խաթարվի, եթե փաստաբանը տղադ լինի»,- պատմում է բժիշկը՝ ավելացնելով, որ չի համաձայնել ոստիկանների հետ:
Այդպիսով հոր պաշտպանությունը ստանձնել է որդին՝ փաստաբան Հարություն Հարությունյանն ու փաստաբան Հրանտ Անանյանը:
Առողջական կենտրոնի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանի աշխատասենյակից խուզարկությամբ հայտնաբերվել է «Օմնոպոն» տեսակի թմրադեղի փաթեթ, որը կնքել, վերցրել են քննիչները: «Խուզարկողներին ասեցի՝ այրման տեղում՝ փոսի մեջ, շատ կա դրանից, գնացեք, տեսեք: Քաղցկեղով հիվանդներիցս մեկը օրը շփոթել էր, թե երբ եմ իրեն տվել այդ դեղամիջոցը, ասել էր օգոստոսի 31-ին, որը շաբաթ օր էր ու ոչ աշխատանքային, բայց ես այն դուրս էի գրել սեպտեմբերի 2-ին, ինչը արձանագրված է նաև մատյանում»,- ասաց արդարացված բժիշկը: Հենց հիվանդի ցուցմունքն էլ հիմք ընդունելով՝ Գագիկ Հարությունյանին կալանավորել են՝ տեղափոխելով «Նուբարաշեն» ՔԿՀ, առանց քրեական գործ հարուցելու: Գործը հարուցվել է 2014-ի հունվարին:
«Իհարկե, բանտում կան անմեղ մարդիկ»
Նախկին կալանավորը պատմում է, որ բանտախցում, որտեղ պահում էին իրեն, 16-17 մարդ կար՝ 35 քմ-ի վրա. «Երևի գազանանոցում ավելիշատ տեղ է հասնում ամեն կենդանուն: Հոգեկան հիվանդություններ, թոքային հիվանդություններ, սթրեսներ, ամեն ինչ կար մեկ խցում: Որպես բժիշկ օգնում էի, կարդում էի շատ, հիմնականում հանցագործությունների մասին, Խրիմյան հայրիկի զրույցն էի կարդում Քրիստոսի հետ: Կալանավորները գալիս էին դատերից, սկսում էինք քրեական օրենսգիրք կարդալ: Տեսածս, շփվածս մարդկանցից մոտ 20-30 տոկոսը պիտի բանտում չլինեին: Բանտում մարդիկ սիրտը բացում են, պարզ երևում է՝ ով ով է: Անմեղ մարդիկ կան բանտում, հաստատ»,- համոզված է նախկին կալանավորը:
Արդարացվածին չեն վերականգնում նախկին պաշտոնում
Արդարացման դատավճռով ազատություն վերադարձած Գագիկ Հարությունյանն այսօր դատարանում պայքարում է, որպեսզի կարողանա վերականգնվել իր նախկին պաշտոնում՝ որպես տնօրեն: «Դա իմ արժանապատվության հարցն է»,-ասում է նա:
Այսօր նա նույն հիմնարկում աշխատում է որպես մանկաբարձ-գինեկոլոգ և վիրաբույժ: Նախկին տնօրենը նշում է, որ հիմնավոր կասկածներ ունի, որ իր պաշտոնում այլ անձի նշանակման համար է տեղի ունեցել այս ողջ պատմությունը:
Մինչև բացակայության հիմքի վերացումը Գագիկ Հարությունյանը չէր կարող պաշտոնավարել որպես տնօրեն: Սակայն խափանման միջոց կալանքի վերացումից հետո, ըստ նրա փաստաբան Հարություն Հարությունյանի, իր հայրը պետք է անհապաղ վերականգնվեր պաշտոնում:
«Ժամանակավոր պաշտոնակատար էին նշանակել, Արմավիրի մարզպետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Աշոտ Ղահրամանյանը հրաժարվում էր Գագիկ Հարությունյանին վերականգնել իր պաշտոնում: Սակայն երբ իրավական դաշտ տեղափոխեցինք հարցը, նոր վերականգնեցին, բայց նույն օրը՝ այս տարվա մարտի 13-ին, աուդիտ բերեցին այն ժամանակահատվածի վրա, որն արդեն ստուգվել էր: Եվ 3 օր անց ազատեցին աշխատանքից»,-ասաց փաստաբան Հարություն Հարությունյանը՝ նշելով, որ այս պահին Արմավիրի մարզի դատարանում լսվում է իրենց քաղաքացիական հայցն ընդդեմ Արմավիրի մարզպետարանի: Արդարացված Գագիկ Հարությունյանը պահանջում է, որ իրեն վերականգնեն նախկին պաշտոնում, վճարեն տուժանք, որ ըստ օրենքի պարտավոր էին 2ամիս առաջ ծանուցել աշխատանքից ազատման մասին, նաև հարկադիր պարապուրդի համար հատուցեն:

Невинно осужденный провел в тюрьме год и четыре месяца
Признанному невиновным врачу Гагику Арутюняну даже не принесли письменных извинений, хотя это является требованием закона
54-летний врач Гагик Арутюнян год и четыре месяца провел в уголовно-исполнительном учреждении Нубарашен”. В 2013 г. его обвинили сразу по двум стратьям УК РА: незаконный оборот наркотиков с целью реализации и использование должностного положения с целью хищения или вымогательства наркотических средств. Несмотря на то, что врач страдает диабетом и перенес кардиостентирование, в качестве меры пресечения к нему был применен арест, срок которого в ходе предварительного следствия несколько раз продлевался.
Прокурор ходатайствовал перед судом вынести Гагику Арутюняну обвинительный приговор и осудить его к 10 годам лишения свободы. Между тем в январе этого года суд общей юрисдикции Армавирской области признал врача невиновным на том основании, что его участие в деяниях не доказано. “Если б меня осудили, я бы с моим здоровьем вряд ли выдержал 10 лет. Я бы не вернулся из тюрьмы…”- сказал Г.Арутюнян.
Государство имеет перед оправданным обязательства, которые установлены Уголовно-процессуальным кодексом. В частности, орган предварительного следствия обязан принести оправданному письменные извинения. В беседе с Hetq.am Гагик Арутюнян сказал, что не было ни устных, ни тем более письменных извинений.
“У меня нет обиды или озлобленности. Есть только чувство оскорбленности и сожаления, ведь столько времени я был оторван от семьи, не видел, как растет мой внук”,- отметил Гагик Ауртюнян.
Врач был доставлен в полицию обманным путем
Гагик Арутюнян почти 20 лет руководил государственным оздоровительным центрном “Дети Иисуса”, который находится в Армавирской области. В беседе с Hetq.am он рассказал, что два года назад, 30 сентября, к ним домой пришли 5-6 человек в гражданской одежде, которые не представились сотрудниками полиции. “Я тогда только вернулся с работы. Перед нашим домом остановились два автомобиля “Жигули”, откуда вышли 5-6 человек. Они зашли в дом и сказали, что есть больной и что я должен поехать с ними. Я даже захватил с собой тонометр, но меня фактически обманули. Они доставили меня в 6-е управление полиции Еревана. Сказали, что я продал наркотики, предложили в письменной форме признать свою вину, поскольку в этом случае ко мне отнесутся мягче. Один за другим заходили следователи, задавали вопросы. Я им сказал, что мой сын адвокат и что я хочу, чтобы он пришел. Мне ответили: будет лучше, если мы сами дадим тебе адвоката, поскольку если адвокатом будет твой сын, то нам, возможно, не удастся отнестись тебе снисходительно”,- рассказал врач, добавив, что не согласился с предложением следователей.
В результате защиту Гагика Арутюнян осуществляли его сын Арутюн Арутюнян и адвокат Грант Ананян.
В ходе обыска в кабинете врача в оздоровительном центре нашли пачку наркотического препарата “Омнопон”, который следователи опечатали и забрали с собой. “Тем, кто проводил обыск, я сказал: “На месте сжигания таких лекарств много. Один из моих больных раком перепутал день, когда я ему дал этот препарат. Он сказал, что это было 31 августа, то есть в субботу, в нерабочий день. Между тем лекарство я выписал 2 сентября, что зафиксировано в журнале”,- рассказал врач. Именно показания больного и стали основанием для того, чтобы Гагик Арутюнян без возбуждения уголовного дела был арестован и переведен в тюрьму “Нубарашен”. Дело возбудили лишь в январе 2014 г.
“В тюрьме есть невиновные люди”
По словам бывшего заключенного, в тюремной камере, где он содержался, на площади 35 квадратных метров находилось 35 человек. “Даже в зоопарке животным, наверное, полагается больше места. В камере встречается все – психические болезни, легочные болезни, стрессы… Как врач я помогал сокамерникам, много читал – в основном о преступлениях. Прочитал беседу Хримяна Айрика с Христом. Заключенные, приходя с судебных процессов, начинали изучать Уголовный кодекс. 20-30 процентов людей, которых я встретил в тюрьме, не должны были там находиться. В тюрьме люди начинают делиться с тобой, и тогда становится ясно, кто есть кто. В тюрьме однозначно есть невиновные люди”,- убежденно заявил бывший заключенный.
Оправданных не восстанавливают в прежней должности
Вышедший на свободу по оправдательному приговору Гагик Арутюнян сегодня добивается в суде восстановления в прежней должности директора. “Это вопрос чести”,- говорит он.
Сейчас он работает в своем учреждении акушером-гинекологом и хирургом. У бывшего директора есть обоснованное подозрение в том, что произошедшая с ним история была организована для того, чтобы на его должность был назначен другой.
“Губернатор Армавирской области, генерал-лейтенант полиции Ашот Каграманян отказывался восстановить Гагика Арутюняна в должности директора. Когда же вопрос был переведен в правовое поле, его восстановили. Однако в тот же день, 13 марта этого года, было решено провести аудит для того периода времени, когда проверка уже была проведена. И через три дня его сняли с должности”,- рассказал адвокат Арутюн Арутюнян, отметив, что в настоящее время в суде Армавирской области слушается их гражданский иск против администрации Армавира.
Оправданный Гагик Арутюнян требует, чтобы его восстановили в прежней должности и выплатили компенсацию за вынужденный простой.