Էներգիայի թանկացումը խթանելու է արտագաղթը . հանրային քննարկում Գյումրիում
Չորրորդ օրն է` Գյումրիում ընթացող բողոքի ակցիաներն ուղեկցվում են հորդառատ անձրեւով: Այսօր եւս բացառություն չէր եւ վաղօրոք հայտարարված հանրային քննարկման սկիզբը դեռ չազդարարած՝ հավաքվածները ստիպված եղան ապաստան փնտրել թատրոնի կամարների ներքո: Սակայն դա չխանգարեց երիտասարդների մի մասին կրկին շուրջպար բռնելու Թատերական հրապարակում:
Հանրային քննարկումը սկսվեց` մեկ ու կես ժամ ուշացումով: Սպասվածից քիչ թվով մարդիկ էին մասնակցում՝ եղանակային անակնկալներն անտեսել էին միայն դրամատիկական թատրոնի դերասանները: Քաղաքացիական նախաձեռնության անդամներից Ղարիբ Հարությունյանն ասաց, որ նախ ցանկանում է անդրադառնալ «Հրապարակ» օրաթերթում տպագրված հրապարակմանը, ըստ որի Գյումրիում բողոքի ակցիաների «թաքնված կազմակերպիչը» ԱԺ պատգամավոր Մատուն Գրիգորյանն է:
«Ասեմ, որ գյումրեցի ակտիվիստների մոտ սա մեծ դժգոհություն է առաջացրել,- նկատեց Ղարիբ Հարությունյանը,- այստեղ ներկա է քաղաքի ակտիվ, գիտակ, բավական կազմակերպված, բարձր իրավագիտակցություն ունեցող հատվածը երիտասարդության: Սա միանշանակ քաղաքացիական ակտիվություն է եւ այստեղ հավաքվածները պայքարում են արդարության համար ու պետք չէ այս ամենին տալ քաղաքական աստառ»:
Այնուհետեւ խոսեց էթնոաշխարհագետ Արտաշես Բոյաջյանը: Նրա համոզմամբ պետբյուջեից ՀԷՑ –ի պարտքը փակելու կառավարության որոշումն առնվազն ծիծաղելի է: Դա նշանակում է, որ կրկին անգամ մտնելու է բնակիչների գրպանը, քանի որ բյուջե ասվածը ձեւավորվում է հարկատուների վճարած հարկերից:
«Ստացվում է, որ անուղղակիորեն էլի բնակիչն է մուծում,- նշեց Արտաշես Բոյաջյանը,-այսինքն դա խնդրի արմատական լուծում չէ, քայլ է, բայց կիսաքայլ: Անկախ աուդիտի եզրակացությունից հետո միայն կարելի է հստակ պատասխանել, թե այդ գումարներն իրականում ով պետք է փակի: Բնակչության նվազումը, հարկային բեռի ավելացումը, արտադրական ձեռնարկությունների փակվելը, քիչ էնեգիա արտադրելն է նման կոլապսի հանգեցրել: Որովհետեւ դու որքան շատ էներգիա ես արտադրում, այնքան շատ եկամուտ պիտի ստանաս: Նրանք, որ ասում են, թե ծախսերը շատացել են, դա իրականությանը չի համապատասխանում: Էն ժամանակ, երբ էլեկտրաէներգիայի գինը էժան էր, ավելի քիչ էին արտադրում, իսկ հիմա երբ ավելի շատ են արտադրում, չգիտես ինչու որոշում են թանկացնել: Հակառակ պատկերը պիտի լիներ: Գուցե անկախ աուդիտը պարզի, որ ոչ թե պիտի գինը թանկացնել, այլ՝ էժանացնել»:
Ըստ Արտաշես Բոյաջյանի, պետք է գնալ կազմակերպության սնանկացման ճանապարհով, որին պետք է հետեւի առողջացման ծրագրերի կազմումը: Դա կլինի իրատեսական լուծումներից մեկը: Էներգիայի թանկացումն իր հետ բերելու է շղթայական թանկացումների բոլոր ոլորտներում, կյանքի որակի վատացման, արտագաղթի տեմպերի մեծացման:
«Հիմա այս ստեղծված վիճակը ես համեմատում եմ նրա հետ, որ ասենք մարդը գնացել կազինո տարվել է մի քանի միլիոն դոլլար, պիտի փակվի էդ պարտքը, բայց փողն ուզում է հարեւանից՝ հայտարարելով, որ պիտի ծախի վերջինիս տունը՝ սեփական պարտքը փակելու համար»,- եզրափակեց բանախոսը:

Подорожание электроэнергии увеличит миграцию: публичное обсуждение в Гюмри
Продолжающаяся уже четвертый день в Гюмри акция протеста сопровождается проливным дождем. Не стал исключением и сегодняшний день. Не успело обсуждение начаться, как собравшимся пришлось спрятаться под сводами театра. Однако непогода не помешала нескольким молодым людям станцевать на Театральной площади.
Обсуждение началось с полуторачасовым опозданием. Участников оказалось меньше, чем ожидалось. Дождь не стал помехой только для актеров драматического театра. Член гражданской инициативы Гариб Артуюнян прежде всего коснулся публикации в газете “Грапарак”, в которой говорилось, что акции протеста в Гюмри имеют “скрытого организатора в лице депутата Национального Собрания Мартуна Григоряна.
“Это вызвало большое недовольство у гюмрийских активистов,- сказал Гариб Арутюнян. – Здесь присутствует активная, знающая, достаточно организованная, имеющая высокое правосознание молодежь. Собравшиеся здесь борются за справедливость, поэтому не нужно придавать всему этому политическую подоплеку”.
Затем выступил этногеограф Арташес Бояджян. Он назвал смешным решение правительства покрыть долг “Армянских электросетей” за счет госбюджета. Это значит снова залезть в карманы граждан, сказал г-н Бояджян.
“Получается, что косвенно опять будут платить граждане. Это не кардинальное решение, это полушаг. Только после того, как будет получено заключение независимого аудита, можно будет сказать, кто должен погасить эту сумму. К такому коллапсу привело сокращение населения, увеличение налогового бремени, закрытие производственных предприятий, уменьшение объемов выработки электроэнергии.
Их утверждение о том, что расходы увеличились, не соответствуют действительности. В то время, когда электроэнергия стоила дешево, они вырабатывали меньше, а теперь, когда вырабатывают больше, почему-то решили повысить тариф. Должна была быть обратная картина. Возможно, в результате независимого аудита выяснится, что тариф нужно не повышать, а снижать”,- сказал Арташес Бояджян.
По его словам, надо пойти по пути банкротства организации, после чего разработать программы оздоровления. Это будет одним из реальных решений. Подорожание электроэнергии по цепной реакции приведет к росту цен во всех сферах, ухудшит качество жизни, увеличит миграцию.