Ռուբեն Վարդանյանի «աստղաբաշխական» առաջարկը և այն չընդունած գործարարը. դատական պայքարը շարունակվում է
Գործարար Արտաշես Հովհաննիսյանը «Ամերիաբանկում» ժամանակին ունեցել է հինգ բաժնետոմս: «Ամերիաբանկի» խոշոր բաժնետեր Ռուբեն Վարդանյանը հանդիպումներից մեկի ժամանակ Արտաշես Հովհաննիսյանին առաջարկել է վաճառել բանկում ունեցած իր բաժնետոսմերը: Ա. Հովհաննիսյանը հրաժարվել է: Որոշ ժամանակ անց Ռուբեն Վարդանյանը նորից է սկսել բանակցել և առաջարկել է նվիրել` որպես «բարեգործություն»: Կրկին հրաժարվելուց հետո Արտաշես Հովհաննիսյանը հեռացվել է բաժնետերերի ցանկից: Սա պատմում է Արտաշես Հովհաննիսյանի որդին` Հայկ Հովհաննիսյանը:
Արտաշես Հովհաննիսյանն ընդդեմ «Ամերիաբանկի» դատական նախորդ նիստին երկու գործարարների այս հանդիպման պատմությունը «կուլիսային» խոսակցություն էր «Ամերիաբանկի» փաստաբան Արման Մարտիրոսյանի և հայցվորի որդու` Հայկ Հովհաննիսյանի միջև: Այսօր Հայկը այն մանրամասնեց նաև դատավոր Գագիկ Խանդանյանի ներկայությամբ` որպես գործարքի նախապատմություն:
(հատված Հայկ Հովհաննիսյանի և պատասխանողի ներակայացուցիչ Արման Մարտիրոսյանի հարցուպատասխանից)
Հայկ- Դուք տեղյակ եք, որ երբ ձեր խոշոր բաժնետերը Վաչե Մանուկյանից գնեց վերահսկիչ փաթեթը, առաջին օրից նա էմիսարներ էր ուղարկում հորս մոտ, որպեսզի բաժնետոմսերը մենք փոխանցենք իրեն: Արման-Այո, տեղյակ եմ: Տեղյակ եմ, որ չափազանց աստղաբաշխական գումար է առաջարկվել: Հայկ-Իսկ տեղյա՞կ եք, որ ձեր խոշոր բաժնետեր, այսպես ասած, մեծ բարերար Ռուբեն Վարդանյանը նույնիսկ առաջարկել է նվիրել այդ բաժնետոմսերը: Արման-Այո, տեղյակ եմ: Նվիրելու առաջարկը բխել է նրանից, քանի որ դա ներկայացվել է որպես բարեգործություն, իսկ բարեգործության դեպքում…. Հայկ-Դուք այդ հանդիպմանը ներկա եղե՞լ եք: Արման-Չեմ եղել, բայց քանի որ մեր քննարկումը անցած անգամ ևս գնաց անձնական զրույցների մակարդակով, ես պարզեցի և հիմա պատասխանում եմ: Հայկ-Այդ դեպքում, հարգելի դատարան, խնդրում եմ արձանագրեք` առաջին իսկ օրից եղել են բանակցություններ, նրանք ցանկացել են բաժնեռոմսերը ձեռք բերել, իրենց իսկ ասելով` աստղաբաշխական թվերի հաշվարկ է եղել, հետո իրենք առաջարկել են, որպեսզի մենք նվիրենք բաժնետոմսերը, որից մենք նույնպես հրաժարվել ենք, արդյունքում նրանք մտածել են մի ձև` ինչպես իրավունքների չարաշահմամբ մեզնից ձերբազատվեն: |
Հիշեցնենք, որ «Ամերիաբանկի» բաժնետերերի արտահերթ ընդհանուր ժողովի 2012թ. որոշմամբ բանկի բաժնետոմսերը կոնսոլիդացվել էին (համախմբում), որի արդյունքում փոքր բաժնետերերից Արտաշես Հովհաննիսյանի հինգ բաժնետոմսերը փոխարկվել են 0,625 հատ կոտորակային բաժնետոմսի, ապա հետ գնվել բանկի կողմից առանց նրա իմացության:
«Ամերիաբանկն» ընտրել է բաժնետոմսերի այնպիսի կոնսոլիդացիա, որի արդյունքում կառաջանա կոտորակային բաժնետոմս, ապա հետ գնել՝ առանց բաժնետիրոջ իմացության: Բաժնետոմսերի հետգնումն արգելվում է բանկային ոլորտը կարգավորող «Բանկերի և բանկային գործունեության մասին» ՀՀ օրենքով, այն չի թույլատրում բանկի բաժնետոսմի հետգնում (հետևաբար՝ այնպիսի կոնսոլիդացիա, որի արդյունքում կառաջանա կոտորակային բաժնետոմս), ինչին և հիմնականում հղում է անում հայցվոր կողմը:
«Ամերիաբանկի» ներկայացուցիչ Արման Մարտիրոսյանի խոսքով` փոքր բաժնետիրոջը բանկի բաժնետերերի ցանկից հանելու` բանկի նպատակը եղել է բանկի կառավարումը հեշտացնելը: Հայկ Հովհաննիսյանի այն հարցին, թե ինչպես է հեշտացել այդ կառավարումը, փաստաբանը չկարողացավ հստակեցնել: Հայկը, ի պատասխան, նշեց, որ իր հորից բաժնետոմսերը առանց իր համաձայնության վերցնելու որոշմամբ «Ամերիաբանկը» մի հարց է լուծել` նրան զրկել բանկի Տնօրենների խորհրդում ներկայացված լինելու և կառավարմանն այդքանով մասնակցելու նրա իրավունքից: Նա մեջբերեց «Ամերիաբանկի» աշխատակիցներից մեկի հետ ունեցած զրույցը, համաձայն որի` ենթադրվում է, որ Արտաշես Հովհաննիսյանը բաժնետերերի ցանկից հեռացվել է բանկի ներքին որոշումներին հասու չլինելու նպատակով:
«Անվանական արժեքի մեծացումը և համախմբումը, որպես բիզնես տրամաբանություն, հեռացումից բացի մեր կոլեգայի կողմից չմեկնաբանվեց (նկատի ունի Արման Մարտիրոսյանին-Մ.Մ.), նա չասաց, թե բաժնետոմսը, որը 40 հազար դրամ արժեր, դարձավ 400 հազար դրամ, ինչի արդյունքում` իրենք բանկի զարգացմանը հասան… միայն նշվեց, որ կառավարումը հեշտացավ, և կառավարումից փոքր բաժնետերը հեռացվեց, տվյալ դեպքում փոքր բաժնետիրոջ` տնտեսական գործունեությամբ զբաղվելու սահմանադրական իրավունքը ոտնահարվեց ամենաբիրտ կերպով»,- ասաց Հայկը:
Դատավոր Գագիկ Խանդանյանն ավելացրեց, որ իր համար անհասկանալի է, թե ինչու է «Ամերիաբանկը» ընտրել բաժնետոմսերի բազմապատկման այն գործակիցը, որի արդյունքում առաջացել են կոտորակային բաժնետոմսեր, ապա կոնսոլիդացվել: Արման Մարտիրոսյանը նախ նշեց, թե դա խոշոր բաժնետիրոջ որոշումն է, ապա դատավորի հարցին ի պատասխան` ինչո՞ւ է հենց նման որոշում կայացրել, ասաց, թե նախնական հաշվարկ է արվել բանկի աշխատակիցների կողմից և ներկայացվել խոշոր բաժնետիրոջը: Դատավորի ճշտող մյուս հարցին` այսինքն խոշոր բաժնետերը նախապես իմացել է, որ կոնսոլիդացիայի արդյունքում առաջանալու է կոտորակային բաժնետոմս, Արման Մարտիրոսյանը պատասխանեց` այո:
Արման Մարտիրոսյանը հարցուպատասխանի ժամանակ Հայկից ցանկանում էր պարզաբանում ստանալ, թե ինչու է փոքր բաժնետիրոջ սեփականության իրավունքի խախտման հարցը բաձրացվում, երբ նրա հորը պատկանող բաժնետոմսերի կոնսոլիդացումից և հետգնումից առաջացած գումարը` մոտ 1 միլիոն դրամ, «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի որոշումից հետո հաշվարկվել և ուղարկվել է նրա հաշվեհամարին, ապա ծախսվել: Նա դատավորին փոխանցեց Արտաշես Հովհաննիսյանի հաշվեհամարին 1 միլիոն դրամի փոխանցման անդորրագիրը և խնդրեց ներառել ապացույցների շարքում:
Հայկը պահանջեց ներկայացնել ապացույց, որ գումարը տնօրինվել է` հիշեցնելով, որ խոշոր բաժնետերն առանց իրենց համաձայնության է որոշել բաժնետոմսերի գինը և ուղարկել Արտաշես Հովհաննիսյանին («Ամերիաբանկը» այս գործարքի համար օգտագործել է այն հանգամանքը, որ Ա. Հովհաննիսյանը եղել է նրա քարտապանը): Փաստաթուղթ, որ գումարը տնօրինվել է, Արման Մարտիրոսյանը չներկայացրեց` ավելացնելով, թե անդորրագիրը նաև տնօրինման փաստաթուղթ է: Թեև Հայկը պահանջեց չընդգրկել անդորրագիրը ապացույցների շարքում, քանի որ այն ներկայացվել է դատաքննության փուլում, այնուամենայնիվ, դատավոր Գագիկ Խանդանյանը ձեռքը վերցրեց փաստաթուղթը և սկսեց ուսումնասիրել: Նա չասաց` արդյոք անդորրագիրը լինելո՞ւ է գործով ապացույցների մեջ, թե՞ ոչ: Դատական նիստը հետաձգվեց հունիսի 25-ին:

“Астрономическое” предложение Рубена Варданяна и не принявший его предприниматель: судебная тяжба продолжается
Предприниматель Арташес Ованнисян в свое время владел пятью акциями “Америабанка”. Во время одной из встреч крупный акционер “Америабанка” Рубен Варданян предложил Арташесу Ованнисяну купить его акции. Последний отказался. Через некоторое время Варданян вновь вступил в переговоры, в ходе которых предложил А.Ованнисяну подарить его акции. После повторного отказа Ованнисян был исключен из списка акционеров. Об этом рассказал сын Арташеса Ованнисяна Айк Ованнисян.
На предыдущем судебном заседании по делу “Артшес Ованнисян против “Америабанка” эта встреча двух предпринимателей стала предметом разбирательства между адвокатом “Америабанка” Арманом Мартиросяном и сыном истца Айком Ованнисяном. Сегодня Айк в присутствии судьи Гагика Ханданяна представил детали разговора в качестве предыстории сделки.
Вот отрывок из разговора Айка Ованнисяна и представителя ответчика Армана Мартиросяна.
Айк. – Вы знаете, что, когда ваш крупный акционер приобрел пакет контроллера у Ваче Манукяна, с первого же дня он начал подсылать эмиссаров моему отцу, чтобы мы передали ему акции? Арман. – Да, я в курсе. Я знаю, что была предложена астрономическая сумма. Айк. – А вы знаете о том, что ваш крупный акционер, так называемый великий благотворитель Рубен Варданян даже предложил, чтобы мы подарили эти акции? Арман. – Да, знаю. Предложение о передаче акций в дар было обусловлено тем, что поскольку это было предложено в качестве благотворительности, а в случае благотворительности… Айк. – Вы присутствовали при этой встрече? Арман. – Не присутствовал, но так как в прошлый раз наше обсуждение тоже проходило на уровне бесед, я выяснил и сейчас отвечаю. Айк. – В таком случае, уважаемый суд, прошу зафиксировать: переговоры проводились с первого дня, они хотели приобрести акции. По их словам, рассчитывались астрономические цифры, потом они предложили нам подарить акции, от чего мы тоже отказались. В результате они придумали способ, как путем злоупотребления прав избавиться от нас. |
Напомним, что принятым в 2012 г. решением внеочередного общего собрания акционеров “Америабанка” акции банка были консолидированы, в результате чего пять акций малого акционера Арташеса Ованнисяна были заменены 0,625 дробными акциями, после чего без его ведома выкуплены банком .
Выбранная “Америабанком” консолидация акций приводит к образованию дробных акций, которые затем выкупаются без ведома акционера. Закон РА “О банках и банковской деятельности” запрещает выкуп акций, а значит, и такую консолидацию, в результате которой образуются дробные акции, на что в основном и ссылается истец.
По словам представителя “Америабанка” Армана Мартиросяна, цель исключения малого акционера из списка акционеров банка состояла в том, чтобы облегчить управление банком. На вопрос Айка Ованнисяна, каким образом было облегчено управление, адвокат не смог дать четкого ответа. Айк отметил, что своим решением забрать акции у отца без его ведома “Америабанк” решил следующий вопрос: лишить его возможности быть представленным в совете директоров, а следовательно и права участвовать в управлении банком. Он сослался на беседу с одним из сотрудников “Америабанка”, согласно которой предполагается, что Арташес Ованнисян был исключен из списка акционеров с целью не быть допущенным к внутренним решениям банка.
“Наш коллега (имеется в виду Арман Мартиросян. – М.М.) не только не прокомментировал увеличение и консолидацию номинальной стоимости в качестве логики бизнеса, но и не сказал, в результате чего акция, стоившая 40 тысяч драмов, стала стоить 400 тысяч драмов, посредством чего они добились развития банка. Он лишь отметил, что управление облегчилось и малый акционер был отстранен от управления. В данном случае конституционное право малого акционера заниматься экономической деятельностью было попрано самым грубым образом”,- отметил Айк.
Судья Гагик Ханданян заметил, что ему непонятно, почему “Америабанк” выбрал этот коэффициент приумножения акций, в результате чего образовались дробные акции, которые затем были консолидированы. Арман Мартиросян сперва отметил, что это было решение крупного акционера. На вопрос судьи, почему было принято именно это решение, он сказал, что сотрудники банка произвели предварительный расчет, который представили акционеру. На уточняющий вопрос судьи: то есть крупный акционер заранее знал о том, что в результате консолидации образуются дробные акции? – Арман Мартиросян дал утвердительный ответ.
В ходе разговора Арман Мартиросян пытался получить объяснения от Айка того, почему ставится вопрос о нарушении права на собственность малого акционера, если сумма, образовавшаяся после консолидации и выкупа акций его отца – почти 1 миллион драмов, после решения ЗАО “Америабанк” была рассчитана и перечислена на его рассчетный счет, а затем и потрачена. Он передал судье квитанцию о перечислении на расчетный счет Арташеса Ованнисяна 1 млн драмов и попросил приобщить ее к доказательствам.
Айк потребовал представить доказательства того, что суммой распорядились, напомнив, что крупный акцонер определил стоимость акций без их согласия (для осуществления этой сделки “Америабанк” использовал то обстоятельство, что А.Ованнисян был держателем его банковской карты).
Арман Мартиросян не представил документ о том, что суммой распорядились, добавив, что квитанция является также документом о распоряжении. И хотя Айк потребовал не прилагать квитанцию к доказательствам, поскольку она была представлена на стадии судебного следствия, судья Гагик Ханданян, тем не менее, взял документ и начал его изучать. Судья не сказал, будет ли квитанция приобщена к доказательствам.