7 անչափահասները՝ դհոլի ու դուդուկի երազանքներով
Արագածոտնի մարզի Վարդենիս գյուղի ծայրում երկհարկանի շինությանն ենք մոտենում: Զարմանում եմ. գյուղում սոցիալապես անապահով ու բազմազավակ ընտանիքի տունը գուցե սխա՞լ են ցույց տվել: Ուղեկցող վարդենիսցիները նորից են վստահեցնում, որ Ավետիսյանները հենց այնտեղ են ապրում, պարզապես տան հետին հատվածում, իսկ ավելի բարեկարգ հատվածը զբաղեցնում է մյուս եղբայրը: Հիշեցի, որ րոպեներ առաջ գյուղապետ Կամո Պետրոսյանը հենց այդ մասին էր պատմում. գյուղում բնակֆոնդի կարիք կա: Երիտասարդները չեն ամուսնանում, որովհետև տուն չկա գյուղում: Ամուսնացողները՝ հայրական տները կիսում են եղբայրների հետ:
Ուղեկիցներս նաև պատմում են, որ երեխաների հայրը «շատ աշխատող տղա է, ամեն ինչ անում է, որ հաց հասցնի ընտանիքին»:
Դեռ ներս չմտած՝ բակ նետած առաջին հայացքդ հուշում է, որ տան տիկինը կոկիկ է: Տան կողքը չորացվող աթարը չափազանց համաչափ ու խնամքով է դասավորված:
Բակում կանգնած բեռնատարի մոտ թռչկոտում էր երեխաներից մեկը` խիտ, երկար մազերով: Քիչ հետո տնից ոչ հեռու արածող ցուլերի մոտից իջնում է 7 երեխայի մայր Մարիամը:
Խոսակցությունը բակում ենք սկսում, բայց մի տեսակ առաջ չի գնում: Մարիամը շատ զուսպ է խոսում: Գուցե ուղեկցող համագյուղացիներից է ամաչում, դժվար է բացվում: «Եկամուտ չունենք, էդպես որ ասեմ, ամուսինս դուրս է գալիս Ռուսաստան, աշխատում է, շինարարություն է անում: Ապրում ենք էլի»,-հակիրճ պատմում է Մարիամը:
32 տարեկան է, բայց նրա երիտասարդ տարիքի հոգսաշատ հայացքը, ունքերի արանքում երևացող զուգահեռ կնճիռները, երեխաների կոկիկ հագուկապը հուշում են, որ 7 անչափահաս երեխաներին կարողանում է մեծացնել ուժերի հնարավորությունների գերլարումով : 5-ից մինչև 15 տարեկան են երեխաները, 3 աղջիկ և 4 տղա՝ Սվետա, Սոնա, Սոֆյա Վազգեն ,Վահան, Վանուշ, Վահե անուններով:
Դռան մոտ կարտոֆիլի 600 մ տարածությամբ հողամասն է՝ նախատեսված ուտելու համար: Վաճառելու համար ցանել չեն կարող, ջուր չկա: Տան կաթնամթերքն ապահովում են 3 կովերը: 68 հազար էլ նպաստ են ստանում:
Անձրևի պատճառով դրսի զրույցը տեղափոխվում է ներս: Բայց մինչ այդ՝ աջ ու ձախ թռչկոտող երկար մազերով փոքրիկին Վահան կոչելը գրավում է բոլորիս ուշադրությունը: «Արա դու տղա՞ ես»,-զարմացած արձագանքում է համագյուղացիներից մեկը:
«Մազերդ ինչո՞ւ ես երկարացրել» հարցին՝ Վահանը պատասխանում է. «Կնքվիմ, նոր կտրեմ»: Մարիամը պատմում է, որ Վահանի մազերը ծնված օրից չեն կտրել: Տատն ասել է, կնքենք, նոր կտրենք: Այդպես էլ Վահանի կնունքը հինգ տարի է՝ հետաձգվում է:
Կրտսեր Վահանը շարունակում է ուրախ տրամադրություն ապահովել նաև ներսում, երբ կոշիկները հանելուց պարզվում է, որ երկու տարբեր գուլպաներ է հագել: Մարիամը հյուրերից ամաչելով՝ հանդիմանում է մեծ աղջկան՝ Սոֆյային, որ ուշադիր չի եղել: Սոֆյան էլ արդարանում է՝ ինքը ներսում չի եղել, և Վահանն ինքնուրույն է հագել դրանք:
Չնայած տարբեր տարիքի և խառնվածքի 7 անչափահաս երեխաների առկայությանը, ներսում ամեն ինչ կոկիկ դասավորված էր: Սենյակներից որոշները նույնիսկ հարդարված են: Մարիամը նշում է, որ դեռ չվերանորոգված սենյակներ էլ կան, բայց եթե ամուսինն այս տարի հաջողություն ունենա, դրանք էլ հավանաբար կավարտեն:
Մարիամը պատմում է, որ երեխաների առաջադիմությունը դպրոցում փայլուն չէ, բայց երաժշտության, պարի նկատմամբ նրանք սեր ունեն: Երեխաներից երկուսը գյուղի դպրոցում գործող պարի խմբակ են հաճախում: Հարցնում եմ՝ երեխեքը դպրոցն ավարտելուց հետո ինչով են ուզում զբաղվել, որոշե՞լ են արդեն: Վազգենն առաջ ընկնելով՝ պատասխանում է. «Իմը որոշված է՝ համ պար, համ դուդուկ»:
Վազգենը գյուղի դպրոցում պարի խմբակ է հաճախում, բայց դուդուկի մասին առայժմ միայն երազում է: Վազգենի կրտսեր եղբայրն էլ՝ Վանուշը, ուզում է դհոլ նվագել սովորել: Մարիամն ասում է՝ երաժշտական գործիքներ Ապարանում են սովորեցնում, բայց իրենք հնարավորություններ չունեն, որ ամեն օր երեխաներին ուղարկեն պարապմունքների: Դուդուկի և դհոլի դասընթացներն ամսական 2 հազար դրամ է, գործիքները երեխաները պետք է իրենք առնեն: Բացի դրանից՝ Վարդենիս-Ապարան հասարակական տրանսպորտ չկա, 5 կմ ճանապարհը երեխաները պետք է կամ ոտքով անցնեն, կամ էլ հավաքվեն 1000 դրամ տան, որ տաքսին տանի:
Երեխաների կրթության հարցը դեռ անորոշ է: Մարիամը դա կապում է ֆինանսների հետ: Երեխաներից ավագը՝ 15-ամյա Սոֆյան, դպրոցն ավարտելուց հետո ուզում է վարսավիրություն սովորել: Որքանով դա իրականության կդառնա, դեռևս չգիտի: Նորից հույսը հոր հաջողության վրա է:

В многодетной семье дети мечтают о дхоле и дудуке
В селе Варденис Арагацотнской области я направляюсь к двухэтажному дому на окраине села. Вид дома меня удивил, и я засомневалась, здесь ли живет социально необеспеченная многодетная семья, может, нам не так объяснили. Сопровождавшие нас местные жители заверили: Аветисяны живут именно в этом доме, только с обратной стороны. А благоустроенную часть занимает семья другого брата. Я вспомнила, что несколько минут назад именно об этом говорил староста Вардениса. В селе нет жилого фонда, и из-за нехватки жилья молодые люди не женятся. А те, кто создают семью, делят родительские дома с братьями.
По словам моих собеседников, отец семейства человек работящий и делает все, чтобы семья не оставалась без куска хлеба.
Мы еще не зашли в дом, а уже по виду двора стало понятно, что хозяйка очень аккуратная и чистоплотная.
Рядом со стоящим во дворе грузовиком прыгала одна из девочек. Чуть позже к нам подошла мать семерых детей Мариам, которая находилась рядом с пасущимися недалеко от дома быками.
Беседовать начали во дворе. Мариам говорила очень сдержанно, видимо, стеснялась сопровождавших нас односельчан. “Дохода у нас нет. Муж уезжает на заработки в Россию, работает на стройке. Кое-как справляемся”.
Мариам 32 года, но не присущий молодому возрасту озабоченный взгляд, проглядывющие на лице морщины, опрятно одетые дети подсказали, что детей она растит за счет огромных усилий. Детям от 5 до 15 лет. Девочек трое – Света, Сона, Софья, мальчиков четверо – Вазген, Ваан, Вануш, Ваге.
На расположенном перед домом участке площадью 600 кв.м посажен картофель, который предназначен для семьи. Из-за отсутствия воды посадить картофель для продажи Аветисяны не смогли. Молочные продукты для семьи обеспечивают 3 коровы. Семейное пособие составляет 68 тысяч драмов.
Начался дождь, и нам пришлось продолжить беседу в доме. А до этого наше внимание привлек прыгавший вокруг нас ребенок с длинными волосами, которого неожиданно окликнули по имени Ваге. “Так ты мальчик?” – удивленно спросил один из односельчан.
“Ты зачем волосы удлинил?” – спросили мы Ваана. “После крещения постригу волосы”,- ответил мальчишка. Мариам рассказала, что Ваану волосы не стригли со дня рождения. Бабушка посоветовала не стричь, пока ребенка не покрестят. Однако крестины откладываются уже пятый год.
Дома тоже Ваан продолжил создавать радостное настроение: когда он снял обувь, оказалось, что на нем разные носки. Мариам, смутившись, сделала замечание старшей дочери Софье, чтобы та была повнимательнее. Но девочка объяснила, что Ваан оделся самостоятельно.
Несмотря на то, что в семье семеро детей, в доме у Мариам чисто и аккуратно. Женщина рассказала, что в доме есть неотремонтированные комнаты, и если в этом году мужу улыбнется удача, они смогут закончить ремонт.
В школе дети учатся средне, зато очень любят музыку и танцы. Двое посещают действующий в школе танцевальный кружок. На вопрос, чем хотят заняться, когда вырастут, первым ответил Вазген: “Я уже решил – или танцами, или дудуком”.
Танцами Вазген уже занимается, но о дудуке пока только мечтает. Его старший брат Вануш хочет играть на дхоле. По словам Мариам, игре на музыкальных инструментах надо учиться в Апаране, но у них пока нет возможности каждый день отправлять детей на занятия музыкой. Месячная плата за обучение игре на дудуке и дхоле составляет 2 тысячи драмов, при этом надо купить также инструменты. Кроме того, общественный транспорт из Вардениса в Апаран не едет, так что 5 километров дети должны либо идти пешком, либо давать 1000 драмов на такси.
Вопрос учебы детей пока под вопросом. Мариам объясняет это финансами. Старшая Софья после школы хочет выучиться на парикмахера, но пока не знает, сможет ли осуществить свое намерение. В этом вопросе тоже вся надежда на успешную работу отца.