Հովիկ Աբրահամյանի մերձավորները հարկային դաշտից դուրս են. Սերժ Սարգսյանին առաջարկում եմ առեւտուր անել «Արտաշատ Պլազայում»
Ինչու չի կարող զարգանալ Հայաստանի տնտեսությունը: Որովհետեւ նախագահ Սերժ Սարգսյանը վարչապետ է նշանակել Հովիկ Աբրահամյանին, որը տասնամյակներ շարունակ իրեն օրենքից դուրս է հայտարարել, իսկ այսօր նրա մերձավորներն ընդհանրապես հրաժարվում են հարկ վճարելուց: «Հետքն» արդեն գրել է, որ նրա որդուն` Արտաշատի քաղաքապետի թեկնածու Արգամ Աբրահամյանին պատկանող «Արտաշատ Պլազա» առեւտրի կենտրոնում առեւտուրն արվում է առանց ՀԴՄ կտրոնների: 2014թ. աշնանը Արգամ Աբրահամյանը ձևական դուրս է եկել ընկերության բաժնետերերի ցուցակից, սակայն քաղաքում բոլորը գիտեն, որ նա է «Պլազայի» իրական տերը:
Մեր հրապարակումը որպես հանցագործության մասին հաղորդում ենք ներկայացրել եւ այդ մասին գրել ենք ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանին: Ֆինանսների նախարարությունից ստացել ենք հետեւյալ պատասխանը.
««Հետք» էլեկտրոնային թերթում 20.05.2015 թ. հրապարակված «Հովիկ Աբրահամյանի կինն ու որդին ձևական դուրս են գալիս ընկերությունների բաժնետերերի ցուցակից» նյութի առնչությամբ տեղեկացնում ենք, որ ֆինանսների նախարարության Արտաշատի տարածքային հարկային տեսչությանը հանձնարարվել է ուսումնասիրություններ իրականացնել «Արտաշատ Պլազա» ՍՊԸ-ում, որոնց արդյունքների մասին Ձեզ լրացուցիչ կտեղեկացվի»,- գրված է պատասխանում:
Միայն մի փաստ ներկայացնենք՝ հասկանալու համար, թե ինչ արդյունքներ են ունենալու այդ ստուգումները: Արտաշատի հարկային տեսչության պետը` Վարդան Մամիկոնյանը, Հովիկ Աբրահամյանի փեսայի եղբայրն է, ինքը՝ փեսան` Վահան Մամիկոնյանը, Երեւանի Շենգավիթի հարկային տեսչության պետն է:
Իսկ ամենազավեշտալին այն է, որ այժմ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը եւ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը ձեւավորում են կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհուրդը:
Հիմա հարց եմ տալիս նախագահ Ս. Սարգսյանին. ինչպե՞ս եք պատկերացնում երկու օլիգարխների` Հովիկ Աբրահամյանի եւ Գագիկ Խաչատրյանի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարը, նկարագրեք, մենք էլ հասկանանք:
Ի՞նչ է կատարվում «Արտաշատ Պլազա» առեւտրի կենտրոնում
«Արտաշատ Պլազա» առեւտրի կենտրոնը տեղակայված է Արգամ Աբրահամյանի սեփականություն հանդիսացող բազմահարկ շենքի (տես նկարը) առաջին եւ երկրորդ հարկերում: Ամեն մի հարկը մոտ 2000 քմ է: Առաջին հարկի մի հատվածում գործում է «Արտաշատ Պլազա» ՍՊԸ-ին պատկանող սուպերմարկետը: Իսկ մյուս հատվածներում եւ երկրորդ հարկում 20 քմ մակերեսով առեւտրի կետեր են, կամ, ինչպես ընդունված է ասել, բուտիկներ: Դրանք վարձակալությամբ են տրված առեւտրականներին: Առեւտրի կետերի քանակը 90-ի է հասնում: Օրենքը պահանջում է, որ նման առեւտրի կետերում լինեն համապատասխան ձեւաթղթեր, որտեղ նշված են առեւտուր իրականացնողի ելակետային տվյալները: Այդ առեւտրի կետերից եւ ոչ մեկում հսկիչ-դրամարկղային մեքենա չկա: Հետեւաբար, առեւտուր անելիս ՀԴՄ կտրոն ընդհանրապես չի տրամադրվում: Տարածքում ինտերենտային կապ չկա, ինչը նշանակում է, որ այստեղ նոր սերնդի ՀԴՄ-ները չեն կարող կիրառվել: Մենք արդեն գրել ենք, որ քաղաքապետի թեկնածու Արգամ Աբրահամյանը ամբողջությամբ չի հայտարարագրել իր ունեցածքը: Մասնավորապես, նա չի հայտարարագրել հայաստանյան բանկերից մեկում ունեցած 20 մլն դոլարը: Շվեյցարական մի բանկից ստացած 20 մլն դոլար գումարն առայժմ հնարավոր չի եղել պարզել, թե ինչ գործարքի դիմաց է փոխանցվել Արգամ Աբրահամյանին (բանկերի անունները չենք հրապարակում):
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին առաջարկում եմ միասին գնալ Արտաշատ եւ «Արտաշատ Պլազա» առեւտրի կենտրոնում որեւէ բան գնել ու պահանջել ՀԴՄ կտրոն: Այն չստանալու դեպքում ահազանգեք, եւ մենք եւս մեկ հոդված կգրենք, եւ գուցե արդյունքը 0 չլինի: Երկրներ կան, որտեղ նման փաստերի հրապարակումը երկրաշարժի էֆեկտ է ունենում, իսկ մեզ մոտ միշտ` 0 արդյունք:

Близкие Овика Абрамяна действуют вне налогового поля: предлагаю Сержу Саргсяну сделать покупки в “Арташат Плазе”
Почему экономика Армении не может развиваться? Потому что президент Серж Саргсян назначил премьер-министром Овика Абрамяна, который уже несколько десятилетий поставил себя вне закона, а сегодня его близкие вообще отказываются платить налоги. Hetq.am уже писал о том, что в торговом центре “Арташат Плаза”, принадлежащем сыну премьеру, кандидату на пост мэра Арташата Аргаму Абрамяну, торговля осуществляется без кассовых чеков. Осенью 2004 г. Аргам Абрамян формально вышел из состава акционеров компании, однако в городе все знают, что именно он является владельцем “Арташат Плазы”.
Нашу публикацию мы представили как сообщение о преступлении, о чем известили министра финансов Гагика Хачатряна. Вот какой ответ мы получили из Минфина:
“По поводу материала “Жена и сын Овика Абрамяна формально вышли из составов акционеров компаний”, опубликованного электронной газетой Hetq.am 20.05.2015 г., сообщаем, что Арташатской территориальной налоговой инспекции поручено провести изучение в ООО “Арташат Плаза”, о результатах которого сообщим Вам дополнительно”.
Представим всего один факт, который позволит понять, какие результаты следует ждать от этой проверки. Начальник налоговой инспекции Арташата Вардан Мамиконян является братом зятя Овика Абрамяна, а сам зять, Ваан Мамиконян, занимает пост начальника налоговой инспекции Шенгавитского административного округа Еревана.
Однако самым абсурдным является то, что премьер-министр Овик Абрамян и министр финансов Гагик Хачатрян сейчас формиурют Совет по борьбе с коррупцией.
Сейчас хочу задать вопрос Сержу Саргсяну: как Вы представляете борьбу с коррупцией, которую должны вести два олигарха – Овик Абрамян и Гагик Хачатрян? Поясните, чтобы мы поняли.
Что происходит в торговом центре “Арташат Плаза”
Торговый центр “Арташат Плаза” расположен на первых двух этажах многоэтажного здания (см.фото), являющегося собственностью Аргама Абрамяна. Площадь каждого этажа составляет около 2000 кв.м. Часть первого этажа занимает супермаркет, принадлежащий ООО “Арташат Плаза”. Остальную часть первого и весь второй этаж занимают торговые точки, или, как принято говорить, бутики, которые сданы в аренду торговцам. Число бутиков доходит до 90. Закон требует, чтобы подобные торговые точки имели соответствующие документы с указанием исходных данных осуществляющих торговлю лиц. Во всех этих торговых точках отсутствуют контрольно-кассовые аппараты, а это значит, что покупателям кассовые чеки не выдаются. Интернет-связь на данной территории отсутствует, следовательно ККА нового поколения здесь не могут использоваться. Мы уже писали о том, что баллотирующийся на пост мэра Арташата Аргам Абрамян задекларировал не все свое имущество. Он, в частности, не задекларировал принадлежащие ему 20 млн долларов, которые хранятся в одном из ереванских банков. Пока не удается выяснить, против какой сделки из швейцарского банка Аргаму Абрамяну были перечислены 20 млн долларов (названия банков мы не обнародуем).
Предлагаю президенту Сержу Саргсяну совершить покупку в торговом центре “Арташат Плаза” и потребовать кассовый чек. Если же чек не будет предоставлен, то сообщите об этом, и мы напишем еще одну статью, которая, возможно, не будет иметь нулевой результат. Есть страны, где публикация подобных фактов может произвести эффект землетрясения, а у нас результат всегда нулевой.