Քաղաքացին շեշտում է՝ իրեն տոկոսով գումար տվողի թիկունքում ազդեցիկ մարդիկ կան
Մանկավարժ Նադեժդա Պարոնյանը երկրորդ անգամ էր այցելել «Հետքի» խմբագրություն: 4-րդ տարին նա պայքարում է արդարադատության հասնելու հույսով: Տիգրան Մեծ փողոցում գտնվող նրա բնակարանը վտանգված է: Տիկին Նադեժդան պնդում է, որ վաշխառության զոհ է դարձել. դժբախտության հետևանքով գումար է պետք եղել: Ասում է, որ քաղաքացի Գեղանուշ Եղյանից տոկոսով գումար է վերցրել մոտ 15 հազար դոլար՝ 1 տարի անց 26.900 դոլար վերադարձնելու պայմանով, այսինքն՝ ամսական 5 տոկոսով: Նշում է, որ մայր գումարից դեռ ավելի՝ 17.400 դոլար վերադարձրել է: Իր պատմելով, խնդրել է վերադարձնել տան սեփականության վկայականը, որ գոնե գրավով բանկից գումար վերցնի ու այդ տոկոսները վճարի, սակայն Գեղանուշ Եղյանը չի համաձայնել, այլ դիմել է Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան՝ նշելով, որ Նադեժդա Պարոնյանին առանց տոկոսի, գրավադրված բնակարանի դիմաց պարտքով 10 միլիոն դրամ է տվել, երկրորդ անգամ 13 հազար ԱՄՆ դոլար: Դատավոր Վլադիմիր Ասլանյանը գումարի բռնագանձման հայցը բավարարել է՝ 41.550 դոլարին համարժեք դրամի չափով՝ ներառյալ ԿԲ-ի սահմանած դրույքաչափով հաշվարկված տոկոսները:
Տիկին Նադեժդան շեշտում է, որ իրեն տոկոսով գումար տվողի թիկունքում ազդեցիկ մարդիկ կան, ինչի մասին ասել է նաև ինքը՝ Գեղանուշ Եղյանը. «Ասում էր՝ ո”վ ես դու, քեզ կտրորեմ, ասում էր, որ իր փեսան աշխատում է Սերժ Սարգսյանի եղբոր ամբիոնում, Լևոն Սարգսյանի հետ մոտիկ են, ասում էր, որ մյուս փեսան Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Արման Մկրտումյանի հետ է մոտիկ»,- պատմեց տիկին Նադեժդան:
Առաջին անգամ Նադեժդա Պարոնյանը եկել է խմբագրություն մոտ 3 տարի առաջ՝ իր հետ բերելով ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնում արած ձայնագրությունը, որտեղ քննիչ Ավագյանը խոստովանում է, որ վաշխառության հատկանիշներով Գեղանուշ Եղյանի նկատմամբ քրեական գործ չհարուցելու ցուցում ստացել է վերադասից՝ դատախազ Նարեկ Թոփուզյանից:
«Այդ ձայնագրությունն ուղարկել եմ տարբեր իրավասու մարմիններ, բայց ոչ մի արձագանք չեղավ: Այս տարիներին բոլոր հնարավոր ատյաններում փորձել եմ պայքարել, պաշտպանել իմ շահերը, իմ գույքը, սակայն դեռ չեմ կարողանում հասնել հաջողության: Համակարգի հետ պայքարելը սարսափելի դժվար է»,-ասում է տիկին Նադեժդան, ով պայմանագիրը կնքել է 1 տարով: Իսկ նոտարական գրասենյակում վեճ է ունեցել գումար տվող Գեղանուշ Եղյանի հետ. «Քանի որ, երբ տանն էինք, ասաց՝ ինչքան գումար տալիս է, այնքանն էլ գրվելու է պայմանգրում, իսկ 5 տոկոսը ստացականներով կարող եմ վճարել: Սակայն Օվսաննա Հակոբյանի մոտ ինձ փաստի առաջ կանգնացրեց»:
Հետո միջնորդել է, որ Կադաստրի պետական կոմիտեից հանվեն անշարժ գույքի առք ու վաճառքի այն պայմանագրերը, որտեղ որպես գնորդ հանդես են եկել Գեղանուշ Եղյանը կամ նրա ամուսինը՝ Բագրատ Ավետիսյանը: Պարզվել է՝ մի քանի նման գործարք կա նրանց անունով:
Քրեական գործի հարուցման մերժումը Նադեժդա Պարոնյանը բողոքարկել է դատարաններում: Առաջին ատյանում չի շահել, սակայն Վերաքննիչ դատարանը գործը հետ է ուղարկել նոր քննության: 2014 թ.-ին Ավան-Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշում է կայացրել վարույթ իրականացնող մարմնին պարտավորեցնել քրեական գործ հարուցել:
«Նույն Նարեկ Թոփուզյանն, ով ցուցում էր տվել գործ չհարուցել, արդեն այս անգամ ՔՕ 213 1-ին մասի՝ վաշխառության հատկանիշներով հարուցում է քրեական գործ Գեղանուշ Եղյանի նկատմամբ»,- պատմում է Նադեժդա Պարոնյանը՝ նշելով, որ երկար ժամանակ էլ պայքարել է, որ իրեն ոչ թե վկայի կարգավիճակով կանչեն քննությանը, այլ որպես տուժող: Վերջապես իր փաստաբան Տիգրան Եգորյանի միջնորդությունը՝ տուժող ճանաչելու մասին քննիչը բավարարում է:
«Վերջապես Գեղանուշը գրում է, որ 3 տոկոսով է ինձ գումար տվել, համաձայն է, որ կարճվի իր նկատմամբ քրեական գործը վաղեմության ժամկետով: Քննիչը նույն կերպ էլ վարվում է՝ գրելով, որ Գեղանուշ Եղյանը հանցագործությունը ավարտին չի հասցրել իր կամքից անկախ հանգամանքներով: Այսինքն՝ երկու տարի տքնաջան աշխատանքից հետո հասնում եմ նրան, որ ճանաչվում է նրա՝ վաշխառության փորձ կատարելը: Բայց եթե առաջին քննիչը ժամանակին գործ հարուցեր, վաղեմության ժամկետների մասին խոսք լինել չէր կարող»,- ասում է մեր զրուցակիցը՝ բայց շարունակում, որ այդ ճանաչումը որևէ կերպ իրավական առումով հետ չի կանգնացրել Գեղանուշ Եղյանին այսօր արդեն ավարտին հասցնել իր գործը:
Բանն այն է, որ նա այս տարվա փետրվարին դիմել է Էրեբունի-Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան, որպեսզի դատարանի վռճով պահանջի Նադեժդա Պարոնյանին պատկանող գույքի բաժնեմասը առանձնացնել և վաճառել, որ իր գումարը ստանա:
Այս տարվա մարտ ամսին տիկին Նադեժդան նորից հանցագործության մասին հանղորդում է ներկայացրել դատախազություն, կոռուպցիայի վարչություն, սակայն դեռ պատասխան չի ստացել:
Իսկ Նադեժդա Պարոնյանի՝ նոր երևան եկած հանգամանքներով վճռաբեկ բողոքը քննության չի առնվել Վճռաբեկ դատարանում:
«Այսքան տարի բղավում եմ, բայց իմ ձայնը լսող չկա: Ստացվում է, որ մեր երկրում կարող են վաշխառություն անել ու դա որևէ իրավական հետևանք չի ստանա»:

За теми, кто дает деньги под проценты, стоят влиятельные люди, утверждает жительница Еревана
Педагог Надежда Паронян уже четвертый год добивается правосудия. Ее квартира на проспекте Тигран Мец находится под угрозой. По словам женщины, она стала жертвой ростовщичества. Произошло несчастье, понадобились деньги, и Надежде пришлось взять у гражданки Гехануш Егян около 15 тысяч долларов под 5% в месяц с условием вернуть через год 26.900 долларов. По словам женщины, она уже вернула 17.400 долларов, что больше основной суммы. Надежда Паронян попросила Егян вернуть ей свидетельство о праве собственности на дом, чтобы взять в банке под залог деньги и выплатить проценты. Однако Гехануш Егян отказалась вернуть свидетельство и обратилась в суд общей юрисдикции административных округов Эребуни и Нубарашен с иском, в котором говорилось, что она дала Надежде Паронян в долг без процентов 10 млн драмов против заложенной квартиры, а затем еще 13 тысяч долларов. Судья Владимир Асланян удовлетворил иск о взыскании суммы в размере 41.550 долларов, включая проценты, рассчитанные по ставке ЦБ.
Надежда Паронян подчеркивает, что за спиной женщины, давшей ей деньги под проценты, стоят влиятельные люди, о чем говорила сама Гехануш Егян: “Она мне заявила: кто ты такая, я тебя раздавлю. Говорила, что ее зять работает на кафедре брата Сержа Саргсяна Левона Саргсяна, что другой ее зять находится в близких отношениях с председателем Кассационного суда Арманом Мкртумяном”.
В первый раз Надежда Паронян пришла в редакцию Hetq.am примерно 3 года назад, принеся с собой аудиозапись, сделанную в отделении полиции административного округа Нор Норк. В аудиозаписи следователь Авакян признавался, что указание не возбуждать уголовное дело против Гехануш Егян по признакам ростовщичества он получил от прокурора Нарека Топузяна.
“Эту запись я отправила в различные комптенетные органы, но никакого отклика не последовало. Все эти годы я пыталась вести борьбу во всех возможных инстанциях, пыталась защитить свои права, свое имущество, но мне пока не удается добиться успеха. Бороться с системой невыносимо трудно”,- говорит Надежда Паронян, заключившая договор сроком на 1 год. А в нотариальной конторе у нее произошел спор с Гехануш Егян. “У нас дома она сказала, что запишет в договоре ту сумму, которую мне дает, а 5 процентов я могу платить по распискам. Однако у Овсанны Акопян она поставила меня перед фактом”,- рассказала Надежда.
После этого она ходатайствовала о том, чтобы в Госкомитете кадастра были изъяты те договоры о купле-продаже недвижимости, где в качестве покупателей фигурировали Гехануш Егян или ее муж Баграт Аветисян. Оказалось, что с их участием было заключено несколько подобных сделок.
Отказ в возбуждении уголовного дела Надежда Паронян обжаловала в судах. В первой инстанции она проиграла иск, однако Апелляционный суд отправил дело на повторное расследование. В 2014 г. суд административных округов Аван-Нор Норк принял решение, которым обязал возбудить уголовное дело.
“Тот же Нарек Топузян, который распорядился не возбуждать уголовное дело, на этот раз возбудил уголовное дело против Гехунш Егян по признакам ростовщичества”,- сообщила Надежда, отметив, что долгое время боролась за то, чтобы ее признали не свидетелем, а потерпевшей. Следователь в конце концов удовлетворил ходатайство ее адвоката Тиграна Егоряна о признании Надежды Паронян потерпевшей.
“Гехануш наконец написала, что дала мне деньги под 3 процента и согласна на то, чтобы возбужденное протв нее уголовное дело было прекращено за сроком давности. Аналогичным образом поступил и следователь, который написал, что Егян не довела преступление до конца по не зависевшим от нее обстоятельствам. То есть после двух лет упорных усилий я добилась признания того, что она занималась ростовщичеством. Если бы первый следователь своевременно возбудил уголовное дело, о сроках давности не было бы речи”,- сказала наша собеседница, добавив, что в правовом плане это признание не повлияло на намерение Егян довести свое дело до конца.
Дело в том, что в феврале этого года Егян обратилась в суд общей юрисдикции административных округов Эребуни-Нубарашен с требованием отделить часть имущества, принадлежащую Надежде Паронян, с тем, чтобы продать ее и выплатить причитающиеся ей деньги.
В марте этого года Надежда Паронян вновь представила в прокуратуру и управление по борьбе с коррупцией сообщение о преступлении, однако ответа до сих пор не получила.
А ее кассационную жалобу относительно вновь открывшихся обстоятельств Кассационный суд не стал рассматривать.
“Я столько лет кричу, но никто мой голос не слышит. Получается, что в нашей стране можно заниматься ростовщичеством, однако никаких правовых последствий это за собой не влечет”,- отметила Надежда Паронян.