«Թբիլիսիում այսօր հայերն այն տեղը չունեն, ինչպես նախկինում»
Առավոտյան Թբիլիսիի Էջմիածնեցոց Սբ. Գևորգ եկեղեցին կամաց-կամաց լցվում էր երեխաներով: Դեռ ժամը 10-ը չկար, իսկ եկեղեցու նստարաններն արդեն զբաղված էին:
Դրանցից մեկին մի պապիկ էր նստել: Գետնին դրված սպիտակ պայուսակից՝ լի ապրանքներով, թափանցիկ տոպրակով թեյի կոնֆետներ հանեց, դրեց նստարանին: Քիչ անց վեր կացավ, կոնֆետներն սկսեց բաժանել երեխաներին: Ժամերգությանն այլևս չէի հետևում: Այնուհետ պապը ձեռքի մի խուրձ մոմը սկսեց վառել տարբեր տեղերում՝ ամեն անգամ ծնկի իջնելով ու ինչ-որ բան շշնջալով:
Եկեղեցում երբեմն շրջում էր մանուշակագույն գլխաշորով փոքրամարմին մի կին: Նա հետևում էր եկեղեցու մաքրությանը, այնուհետ մոտենալով երեխաներից մեկին՝ քնքշությամբ խնդրեց հանել գլխարկը, երեխան միանգամից վերցրեց այն: Ժամերգության վերջում երեխաները միասին բարձրաձայն աղոթեցին:
Մանուշակագույն գլխաշորով կինը եկեղեցու հավաքարար Աիդա Շիրինյանն էր: 4 տարի է՝ աշխատում է եկեղեցում: Ասում է՝ փառք Աստծու, գոնե աշխատանք ունի: Վրաստանում էլ, ինչպես Հայաստանում, աշխատանքի խնդիր կա: Մարդիկ, գործ չգտնվելով, հեռանում են երկրից: Այս մասին պատմում է տիկին Աիդան: Նա մեր զրույցի ընթացքում մատնացույց է անում Հավլաբարում ապրած հայտնի մարդկանց տները, որոնք այսօր արդեն պատկանում են պետությանը: Տիկին Աիդան անմիջական է: Պատմում է, որ նախկինում վրացիների կողմից տարբերակում չկար հայերի հանդեպ: Իսկ այսօր հայերն այն տեղը չունեն, ինչպես նախկինում: Օրինակ է բերում իր մանկության Թբիլիսին՝ Թիֆլիսը: Այդ ժամանակ, ասում է, հայ-վրացի տարբերակում դարձյալ կար, բայց այնքան ակնառու չէր, ինչպես հիմա է: Հայկական դպրոցներից միայն մեկն է մնացել Թբիլիսիում, իսկ տեղի հայերից շատերն էլ նախընտրում են իրենց երեխաներին տանել կամ վրացական, կամ ռուսական դպրոց: Ասում է՝ աղջիկն էլ իր երեխային հայկական դպրոց չի տանում:
Մենք քայլում ենք Հավլաբարի վերնասլաց փողոցներով: Տիկին Աիդան հարցուփորձ է անում Հայաստանից, հետո ասում, որ բարեկամներ ունեն հայրենիքում, ամեն ինչից էլ տեղյակ են: «Մենակ Երևանում չէ, Հայաստանում չէ, ամեն տեղ էլ վիճակը լավ չէ: Կարծում եմ՝ լավ կէղնի»,- նշում է նա:
68 տարեկան է տիկին Աիդան: Ծնողները Ստեփանավանից են փոխադրվել Թբիլիսի, բայց չգիտի՝ ինչո՞ւ: Երկու աղջիկ ունի, ովքեր ամուսանցել են Թբիլիսիում:
Տիկին Աիդան նախկինում աշխատում էր Թիֆլիսի կարի ֆաբրիկայում, վերարկուներ, բաճկոններ էր կարում: Հիմա էլ տանը երբեմն կարուձև է անում թոռների, աղջիկների համար, բայց մատներն արդեն ցավում են: «19 տարեկանից կար եմ արել, ինչ հիշում եմ ինձ՝ կարով եմ զբաղվել, բայց հիմա դժվարացել է: Վրաստանում էլ աշխատանքի են ընդունում երիտասարդներին»,- ասում է ու նայում մատներին:
Ամբողջ մեր զրույցի ընթացքում մի աննկատ անհանգստություն էի նկատում նրա մեջ, այն երբեմն կծկվում էր, երբեմն թույլ հուզմունք առաջացնում: «Էրեխեքս ապագա չունեն էստեղ, եսիմ, չգիտեմ՝ աշխատանք կտան, չեն տան»,- սա, կարծես, դուրս է պրծնում նրա հոգուց: Արագորեն վեր է կենում պանթեոնի այգու նստարանից, ձեռքերով մաքրում դեմքը, հետո թե՝ «Շատ խոսեցի, գնա՞նք»: Ժպտում եմ ու միասին նորից քայլում ենք դեպի եկեղեցի: Տիկին Աիդայի մեջ կարոտը նստվածք է տվել, երբ սկսում ես խոսել այդ մասին, կարծես, ամեն բան խառնվում է իրար:

“В Тбилиси армяне уже не занимают то место, которое занимали раньше”
Церковь сурб Геворк в Тбилиси с утра заполняется детьми. Еще нет и 10 часов, а все скамейки в церкви уже заняты. На одной из них сидит пожилой мужчина. Он вытаскивает из полиэтиленового пакета карамельные конфеты и начинает раздавать их детям. Потом встает, подходит к иконам и зажигает перед каждой свечи, становясь при этом на колени и что-то тихо шепча про себя.
В церкви иногда появляется худощавая женщина с повязанной на голове голубой косынкой, которая внимательно следит за чистотой. По завершении заутрени дети хором читают молитву.
Женщина в голубой косынке – Аида Ширинян. Она уже четыре года прибирается в храме. Говорит, слава Богу, хоть работа есть. В Грузии, как и в Армении, люди не находят работу, поэтому уезжают из страны. В ходе нашей беседы Аида показывает дома живших в Авлабаре известных людей, которые сегодня принадлежат государству. По ее словам, раньше грузины не делали различий между собой и армянами. А сегодня армяне уже не занимают то место, которое занимали раньше. В Тбилиси сегодня действует только одна армянская школа, и многие местные армяне предпочитают отдавать своих детей или в грузинскую, или в русскую школу. Дочка Аиды тоже не отдала ребенка в армянскую школу.
Мы шагаем по крутым улочкам Авлабара. Аида расспрашивает про Армению, говорит, что ее родственники живут на родине, и она в курсе того, что у нас происходит. “Ситуация плохая не только в Ереване или Армении. Плохо везде. Но я думаю, что все будет хорошо”,- сказала моя собеседница.
Аиде 68 лет. Ее родители переехали в Тбилиси из Степанавана. У нее две дочери, которые вышли замуж в Тбилиси.
Раньше Аида работала на швейной фабрике, шила пальто, пиджаки. Сейчас иногда шьет для внуков и дочерей, но пальцы уже не слушаются. “Шитьем я занималась с 19 лет. Сколько себя помню – шила, но сейчас мне уже трудно этим заниматься. В Грузии тоже на работу принимают только молодых”,- говорит Аида.
В течение всей нашей беседы я чувствовала в ней незаметное волнение. “У моих детей здесь нет будущего. Не знаю, дадут им работу или нет”,- с беспокойством сказала моя собеседница. Потом она резко встала со скамейки в саду пантеона и, проведя рукой по лицу, сказала: “Что-то я заговорилась. Пошли?” Я улыбнулась, и мы вновь направились к церкви. Аида не может избавиться от чувства тоски, и когда начинаешь говорить на эту тему, внутри у нее все переворачивается.