Հայաստանի միջազգային պահուստները. «կարմիր գծի» շեմն ու տարիների դինամիկան
Հայաստանի միջազգային պահուստների ծավալներն այս տարվա մարտին աճ են արձանագրել։ Ամսվա վերջի դրությամբ դրանք կազմել են 1.4915 մլրդ դոլար՝ փետրվարի համեմատ ավելանալով 18.3%-ով կամ 230 մլն դոլարով։ Այս մասին վկայում են Հայաստանի ԿԲ-ի տվյալները: Պահուստների զգալի մասն ազատ փոխարկելի արտարժույթով արտաքին ակտիվներն են: Դրանց մոտ 60%-ն (890.8 մլն դոլար) այսօր պահվում է օտարերկրյա արժեթղթերի տեսքով։ Մնացած 40%-ը (600.4 մլն դոլար)՝ որպես կանխիկ փող արտարժույթով կամ ավանդ։ Այդ փողերից 293.8 մլն դոլարը պահվում է արտասահմանյան առևտրային բանկերում, որոնց անունները ԿԲ-ն, որպես կանոն, չի հրապարակում։
Արձանագրված աճն անսպասելի չէր, քանի որ մինչև ԿԲ-ի հրապարակումը պարզ էր դարձել, որ մի քանի շաբաթ առաջ եվրոբոնդերի միջոցով ներգրավված 500 միլիոն դոլար վարկից 300 միլիոն դոլարը ծառայեցվել էր արտաքին պահուստների համալրմանը: Սպասվում էր, որ պահուստները կավելանան հենց 300 միլիոն դոլար, բայց պարզվում է` ավելացել են 230 մլն դոլարով։ Սա նշանակում է, որ մնացած 70 մլն դոլարը արտաքին պահուստներից ծախսվել է։
Միջազգային պահուստները Հայաստանի «նեղ օրվա» գումարներն են: Դա փողի քանակություն է, որն օգտագործվում է երկրների միջև վճարումների հաշվեկշռի պակասուրդը լրացնելու համար: Դրանք սովորաբար պահվում են ոսկու, որոշ արտարժույթների՝ դոլարի, եվրոի, իենի և արժույթի միջազգային հիմնադրամի արժույթի տեսքով ու հաշվարկվում դոլարով։ Բայց Հայաստանի դեպքում ոսկու պահուստները զրոյական են։ 2003 թվականի վերջին ՀՀ Կենտրոնական բանկը վաճառեց Հայաստանի պահուստային ոսկու ողջ պաշարը՝ 1.4 տոննա: Ամբողջ քանակությունը գնահատվեց 17.8 մլն դոլար: Ու ներկա դրությամբ՝ ՀՀ ԿԲ-ն, կարծեք, միտք էլ չունի վերականգնելու ոսկու պահուստները։ Մինչդեռ դրանք կարևոր են այնքանով, որ մասնագետների վստահեցմամբ՝ ավելի վստահելի պահուստ են, քան դոլարով կամ այլ արժույթով պահուստները։
Հայաստանի միջազգային պահուստների ներկա վիճակն առավել պատկերավոր կարող են նկարագրել տարեկան համեմատությունները։ Այսպիսով, Կոնտրոնական բանկից տեղեկանում ենք, որ այս տարվա մարտի ցուցանիշը (1.4915 մլրդ դոլար) 2014-ի մարտի համամատությամբ կրճատվել է 478.8 մլն դոլարով։ Հարկ է նշել, որ 2014-ի ընթացքում Հայաստանի միջազգային համախառն պահուստները կրճատվել են 33.8 %-ով կամ 762.3 մլն դոլարով` կազմելով 1.489 մլրդ դոլար։ Միաժամանակ պահուստների կրճատումը շարունակվել է նաև 2015-ին՝ փետրվարին կազմելով 1.2609 մլրդ դոլար։
Վերջին 5 տարիներին ունենք հետևյալ պատկերը.
Տվյալնեը հավաքագրել ենք ԿԲ -ի վերջին 5 տարիների հաշվետություններից
Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ժամանակ՝ 2008-ի տարեսկզբին Հայաստանի միջազգային պահուստները կազմում էին 1.6 մլրդ դոլար, իսկ տարեվերջում նվազեցին մինչև 1.4 մլրդ դոլարի: 2008-ի տարեվերջին և 2009-ի սկզբին միջազգային պահուստները նվազեցին, քանի որ ԿԲ-ն փոխարժեքը ֆիքսված պահելու համար մեծ քանակությամբ դոլար վաճառեց: 2009-ի տարեսկզբին դրանք հասան 1.3 մլրդ դոլարի, բայց հետագայում աճ գրանցվեց, որն արտացոլված է վերևում ներկայացված ինֆոգրաֆիկայում:
Արտաքին պահուստների վերաբերյալ միջազգայնորեն ընդունված այսպիսի չափանիշ կա՝ երկրի արտաքին պահուստների ծավալը պետք է գերազանցի դեպի տվյալ երկիր իրականացվող ներմուծումների տարեկան ծավալի մեկ քառորդը (25%-ը): Իսկ եթե միջազգային պահուստները դրանից ցածր են լինում, նշանակում է տվյալ պետությունը հատել է, այսպես կոչված, «կարմիր գիծը»։ Այն հատելը կամ դրան մոտ լինելը բազմաթիվ և արմատական բացասական հետևանքներ են ունենում տնտեսության համար։ Դրանց առաջինն արձագանքում են միջազգային վարկանիշային կազմակերպությունները՝ կտրուկ նվազեցնելով պետության վարկանիշը տնտեսական աճի մասով։ Օտարերկրյա ներդրողները, բնականբար, կնախընտրեն հեռու մնալ հոռետեսական կանխատեսումներ ունեցող երկրից, իսկ նրանք, ովքեր արդեն ներդրումներ են արել, կամ կհավաքեն ճամպրուկներն ու կհեռանան, կամ կնվազեցնեն ներդրումների ծավալները։ Մի խոսքով՝ այստեղ կգործի տնտեսության շղթայական կապը, երբ մի ոլորտում գրանցված անհաջողությունը վարակում է մյուս ոլորտներին։ Այդ առումով հատկապես հիմա Հայաստանը խոցելի է, քանի որ վերջին շրջանում վարկանիշավորող կազմակերպությունները նվազեցրել են կանխատեսումները։ Օրինակ՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) օրեր առաջ հրապարակեց նոր կանխատեսումներ, ըստ որոնց՝ 2015-ը Հայաստանը կփակի 1.5% տնտեսական անկմամբ։ Տարվա սկզբին ՎԶԵԲ-ը Հայաստանի համար այս տարի անկում չէր կանխատեսել, անցած հինգ ամիսների ընթացքում, սակայն, վերանայեց ցուցանիշը: Ամենայն հավանականությամբ՝ այս կառույցը մեծ ուշադրություն է դարձրել Հայաստանի միջազգային պահուստների կրճատմանը վերջին ամիսներին:
Իսկ որքանով է Հայաստանը մոտ այդ «կարմիր գծին»։ Քանի որ Հայաստանի վիճակագրական ծառայությունը (ՀՀ ԱՎԾ) նշում է, որ ներմուծման և արտահանման վերաբերյալ այս տարվա տվյալները վերջնական չեն, ուստի հիմնվենք 2014-ի տվյալների վրա։ Նախորդ տարի, ըստ ԱՎԾ-ի, Հայաստան է ներմուծվել 4.385 մլրդ դոլարի ապրանք։ Նույն տարեվերջին ՀՀ միջազգային պահուստները կազմել են 1.489 մլրդ դոլար։ Այս դեպքում արտաքին պահուստները գերազանցում են ներմուծման մեկ քառորդը։ Նշանակում է տարվա վերջի դրությամբ՝ վիճակը նորմալ է։ Բայց այս տարեսկզբին արտաքին պահուստները նվազել են, որի հիմնական պատճառը դեկտեմբերին դրամի արժեզրկումն էր. դրամի կայունությունը պահպանելու համար Կենտրոնական բանկը շուկայում վաճառում է որոշակի քանակությամբ դոլար, որը վերցնում է միջազգային պահուստներից: Եվ եթե պահուստներում դոլարը կրճատվում է, նշանակում է, որ ԿԲ-ի կողմից ինտերվենցիաներ ու միջամտություններ են տեղի ունեցել: Թե այս տարվա դրությամբ որքանով ենք մոտ կամ հեռու «կարմիր գծից», պարզ կդառնա, երբ ԱՎԾ-ն կամ ՀՀ մաքսային ծառայությունը հրապարակեն վերջնական ցուցանիշները։

Международные резервы Армении: “красная черта” и динамика по годам
В марте этого года был зарегистрирован рост объемов международных резервов Армении. По положению на конец месяца они составили 1.4915 млрд долларов, что на 18.3%, или 230 млн долларов, больше февральского показателя. Об этом свидетельствуют данные Центрального банка РА. 60% резервов (890.8 млн долларов) хранятся в иностранных ценных бумагах, остальные 40% (600.4 млн долларов) – в виде наличной валюты или вкладов. 293.8 млн долларов из этих денег хранятся в зарубежных коммерческих банках, названия которых ЦБ, как правило, не обнародует.
Зафиксированный рост не был случайным, поскольку до публикации этих данных Центральным банком стало понятно, что 300 млн долларов из кредита в размере 500 млн долларов, полученного несколько недель назад посредством евробондов, должны быть направлены на пополнение внешних резервов. Ожидалось, что резервы увеличатся именно на 300 млн долларов, но, как выяснилось, они увеличились на 230 млн долларов. Это значит, что остальные 70 млн были потрачены.
Международные резервы Армении – это деньги на “черный день”. Они обычно хранятся в долларах, евро, йенах и валюте Международного валютного фонда и рассчитываются в долларах. Однако в случае с Арменией резервы золота равны нулю. В конце 2003 г. Центронбанк РА продал весь золотой запас Армении - 1.4 тонны. Это количество было оценено в 17.8 млн долларов. На данный момент ЦБ РА как будто не намерен восстановить запасы золота, между тем они представляют большую важность, так как по утверждению специалистов это более надежный резерв, нежели резервы в долларах или другой валюте.
Нынешнее состояние международных резервов Армении можно представить путем сравнения по годам. Так, показатель марта этого года (1.4915 млрд долларов) по сравнению с тем же периодом 2014 г. сократился на 478.8 млн долларов. Следует отметить, что в 2014 г. валовый международный резерв Армении сократился на 33.8%, или 762.3 млн долларов, составив 1.489 млрд долларов. Сокращение резервов продолжилось и в 2015 г., составив в феврале 1.2609 млрд долларов.
Последние 5 лет мы имеем следующую картину:
Во время мирового экономического кризиса, то есть в начале 2008 г., международный резерв Армении составлял 1.6 млрд долларов, а к концу года – уже 1.4 млрд долларов. Международный резерв сократился, поскольку ЦБ с целью сохранения фиксированного курса драма продал большое количество долларов. В начале 2009 г. международные резервы сократились до 1.3 млрд долларов, Однако в дальнейшем был зарегистрирован рост, что отражено в представленной инфографике.
В отношении внешних резервов существует принятый международный стандарт: объем внешних резервов страны должен превышать четверть (25%) годового объема импорта в данную страну. Если же международные резервы меньше этого показателя, значит данное государство перешло так называему “красную черту”, что чревато для экономики многочисленными негативными последствиями. Первыми на эту ситуацию реагируют международные рейтинговые организации, которые резко снижают рейтинг государства по части экономического роста. Иностранные инвесторы, естественно, предпочитают держаться подальше от стран с пессимистическими прогнозами. А те предприниматели, которые уже осуществили инвестиции, соберут чемоданы и уедут из страны или сократят объемы инвестирования. В этом плане Армения сейчас уязвима, так как в последнее время составляющие рейтинг организации ухудшили прогнозы. Так, несколько дней назад Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) опубликовал новые прогнозы, согласно которым 2015-й год Армения закроет с экономическим спадом 1.5%. В начале года ЕБРР не прогнозировал для Армении спад, однако за последние пять месяцев пересмотрел этот показатель. По всей вероятности, эта структура обратила серьезное внимание на сокращение международных резервов Армении за последние месяцы.
А насколько Армения близка к “красной черте”? Поскольку Национальная статистическая служба РА отметила, что данные об импорте и экспорте за этот год не окончательные, то нужно основываться на данных 2014 г. В прошлом году в Армению было импортировано товаров на сумму 4.385 млрд долларов. В конце того же года международные резервы РА составили 1.489 млрд долларов. В этом случае международные резервы превышают четверть объема импорта. Значит, по положению на конец года ситуация была нормальной. Однако в начале этого года внешние резервы сократились, а основной причиной этого стала девальвация драма в декабре прошлого года. Для сохранения стабильности драма Центробанк продал на рынке определенное кличество долларов, которое было взято из международного резерва. А если количество долларов в резерве сокращается, то это значит, что ЦБ осуществляет интервенции и вмешательство. То, насколько мы близки или далеки от “красной черты” в этом году, станет ясно, когда Национальная статслужба или Таможенная служба РА опубликуют окончательные показатели.