Գյուղացուն ծեծել են՝ Վարդան Այվազյանի վարձակալած լճից ձուկ որսալու պատճառով
Բորժոմի շրջանի Տաբածղուր գյուղի բնակիչներից մեկին ծեծել են, երբ նա փորձել է ձուկ որսալ Տաբածղուր լճից: Լիճը վարձակալող ընկերությունը, հիշեցնենք, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վարդան Այվազյանն է հիմնադրել: Ծեծել են լիճը տիրություն անող անձինք:
Համագյուղացուն ծեծելը գյուղացիների շրջանում բողոքի ալիք է բարձրացրել: Գյուղացիները պահանջում են իրենց վերադարձնել լիճը և թույլ տալ ձկնորսությամբ զբաղվել այնտեղ, քանի որ տարիներ շարունակ դա իրենց միակ եկամտի աղբյուրն է եղել: Այլապես նրանք սպառնում են հեռանալ գյուղից:
Տաբածղուր են ժամանել ոստիկանության աշխատակիցները, այդ թվում Վրաստանի բնապահպանության նախարարի տեղակալ Թեմուր Մուրղուլիան: Նախարարի տեղակալն ասել է, որ այս ամենի համար Միխելի Սահակաշվիլու իշխանությունն է մեղավոր, ով Վարդան Այվազյանի ընկերությանն է նվիրել այդ տարածքը: Այժմ իրենք փորձելու են հարցը որևէ կերպ կարգավորել:
Հիշեցնենք, որ 2010թ. սեպտեմբերին Վրաստանում գրանցված «Լճեր» ՍՊԸ-ն ձեռք է բերել լճում ձուկ որսալու արտոնագիր, և բնակիչներին արգելվել է լճից ձուկ որսալ: Վրաստանի կառավարությունը, ի դեմս էկոնոմիկայի նախարարության, շուրջ 443 հազար դրամով ընկերությանն է տրամադրել լիճը տնօրինելու 20 տարվա իրավունք:
Տաբածղուրը պատգամավոր Վարդան Այվազյանի ծննդավայրն է, և համագյուղացիները դատի են տվել պատգամավորի ընկերությանը: Նրանք պահանջում են անվավեր ճանաչել և դադարեցնել Տաբածղուր լճում ձկնորսությամբ զբաղվելու Վարդան Այվազյանի հիմնադրած «Լճեր» (შპს "ტბები" ) ընկերության արտոնագիրը և իրենց տրամադրել Տաբածղուր լձում ձուկ որսալու առաջնային իրավունքը:

Крестьянина избили за ловлю рыбы в озере, арендованном Варданом Айвазяном
Одного из жителей села Табацхур Боржомского района избили за то, что он решил ловить рыбу в озере Табацхур. Напомним, что компанию, арендовавшую озеро, основал депутат Национального Собрания Армении Вардан Айвазян. Крестьянина избили смотрящие за озером люди.
Этот инцидент вызвал в селе волну протеста. Местные жители требуют вернуть им озеро и разрешить заниматься рыболовством, которое на протяжении многих лет было единственным источником их дохода. В противном случае они грозятся покинуть село.
В Табацхур прибыли сотрудники полиции, в том числе заместитель министра экологии Грузии Темур Мургулиа. Он заявил, что во всем этом виновата власть Михеила Саакшавили, которая подарила эту территорию компании Вардана Айвазана. Сейчас они намерены решить вопрос иным путем.
Напомним, что ООО “Лчер”, зарегистрированное в Грузии в сентябре 2010 г., получило лицензию на ловлю рыбы в озере, в то время как местным жителям было запрещено заниматься рыболовством. Правительство Грузии в лице Министерства экономики за 443 тыс. драмов предоставило компании право распоряжаться озером в течение 20 лет.
Сам Вардан Айвазян является уроженцем Табацхура, и сейчас его земляки подали в суд на компанию армянского депутата. Они требуют признать недействительной лицензию на ловлю рыбы в озере Табацхур, выданную компании “Лчер” (შპს "ტბები") Вардана Айвазана, и предоставить им первоочередное право заниматься рыболовством в озере.