Քաղաքական պատասխանատվության լիսկայական չափանիշը
ՀՀ քննչական կոմիտեն երեկ պաշտոնապես տեղեկացրել է, որ Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի որդին՝ Տիգրան Խաչատրյանը, որին Գորիսի «Սդղի գյոլ» կոչվող տարածքում մայիսի 2-ին խմբակային ծեծկռտուք սարքելու և երկու եղբայրների ծանր մարմնական վնասվածքներ հասցնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակում մայիսի 12-ին հարկադիր բերման ենթարկելու որոշումը էր կայացվել, Հայաստանում չի գտնվում: Ընդ որում, որքան կարելի է հասկանալ այդ հաղորդագրությունից, Հայաստանից փախել է ոչ միայն Լիսկայի որդին, այլև նրա բանդայի այն բոլոր անդամները, որոնք, մասնակցած լինելով եղբայրների դաժան ծեծին, անցնում են այս գործով: «Նախաքննության ընթացքում բազմիցս ստուգվել են կասկածելի անձանց բնակարանները՝ նրանց հայտնաբերելու նպատակով։ Հաշվի առնելով հանրության հետաքրքրությունը՝ տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանությունից ստացվել է գրավոր պատասխան, որ այն անձինք, որոնց հարկադիր բերման ենթարկելու մասին որոշում է կայացվել քննիչի կողմից, չեն կարող ներկայացվել վարույթն իրականացնող մարմնին, քանի որ մայիսի 8-ից բացակայում են հանրապետությունից»,-ասվում է ՔԿ-ի հաղորդագրության մեջ: Իրադարձությունների ժամանակագրությանն անգամ հպանցիկ հայացք նետելիս պարզ է դառնում, որ Տիգրան Խաչատրյանը ոչ թե փախել է Հայաստանից, այլ նրան փախցրել են: Ընդ որում՝ փախցրել է ոչ թե նրա հայրը, այլ իրավապահ ամբողջ համակարգը՝ սկսած ոստիկանությունից, վերջացրած քննչական կոմիտեով և դատախազությամբ:
Ինչպես հայտնի է, դեպքը տեղի է ունեցել մայիսի 2-ին: Մայիսի 4-ին Սյունիքի մարզային դատախազությունում քրեական գործ է հարուցվում՝ ուշադրություն դարձրեք՝ «ինքնությունը չպարզված անձանց կողմից» «Սդղի գյոլ» կոչվող տարածքում խուլիգանություն կատարելու դեպքի առթիվ»: Եվ սա այն դեպքում, երբ քրեական գործի հարուցման մասին ՀՀ քննչական կոմիտեի մայիսի 5-ի հաղորդագրության մեջ արդեն իսկ հստակ նշվում էր, որ դեպքի առթիվ նյութերի նախապատրաստման ընթացքում ոստիկանության աշխատակիցները զեկուցագրեր են ներկայացրել, որ 2015 թվականի մայիսի 2-ին՝ ժամը 16:00-ի սահմաններում, Հ. Զաքարյանը (ծեծի ենթարկված եղբայրներից մեկը) Գորիսի կենտրոնում վիճաբանել է Տիգրան Խաչատրյանի հետ, որից հետո գնացել են Գորիսի «Սդղի գյոլ» կոչվող տարածք, որտեղ նրանց են միացել նաեւ այլ անձինք։ Այսինքն, չնայած ի սկզբանե ոստիկանությունն արձանագրած է եղել, որ վիճաբանությունը տեղի է ունեցել անմիջապես Լիսկայի որդու հետ, և որ նա ևս եղել է ծեծկռտուքի վայրում, դատախազությունը գործը հարուցել է... «ինքնությունը չպարզված անձանց կողմից» խուլիգանություն կատարելու հատկանիշով: Դրանից հետո Սյունիքի քննչական բաժնից, փաստորեն, 8 օր է պահանջվել՝ վերջապես պարզելու այդ «ինքնությունը չպարզված անձանց»: Եվ երբ կայացվում է նրանց հարկադիր բերման ենթարկելու որոշումը, Տիգրան Խաչատրյանը 4 օր առաջ արդեն իր «շքախմբով» բարեհաջող «անհետացած» է լինում երկրից:
Թե՛ այն, որ դեպքից միայն 3 օր անց է ոստիկանությունը նյութեր հավաքում քրեական գործի հարուցման համար՝ չնայած «Գորիս բժշկական կենտրոնից» ահազանգը հենց դեպքի օրը ստանալու փաստին, թե՛ այն հանգամանքը, որ Տիգրան Խաչատրյանը դատախազության թեթև ձեռքով հանկարծ դառնում է անձը չպարզված անհայտ մեկը, որպեսզի արագորեն բերման չենթարկվի, թե՛ քննչական կոմիտեի կողմից նրան, իբր, բացահայտելու հարցում ցուցաբերված դանդաղկոտությունն արվել է երկու հաջորդական նպատակով: Նախնական շրջանում փաստացի խնդիր է դրված եղել հիմքեր ստեղծել Լիսկայի որդուն հանցագործությունը կատարողից կամ դրա մասնակիցը լինողից տուժողի վերածելու համար: Ահա թե ինչու են ոստիկաններն իրենց զեկուցագրերում արձանագրել, որ ծեծի հետևանքով տեսողությունը կորցնելու վտանգի առջև հայտնված Հ. Զաքարյանն է Գորիսի կենտրոնում վիճաբանել Տիգրան Խաչատրյանի հետ՝ ձեռքի հետ նրբորեն անտեսելով երկրորդ տուժողի առկայության հանգամանքը: Հետո, թերևս հասկանալով, որ անքան էլ համոզիչ չէ ծանր վնասվածքներ ստացած եղբայրներին հանցագործ ներկայացնելը, խնդիր է դրվել հարցը լուծել քավության նոխազ գտնելով, որի դերում հանդես է գալիս Գորիսի ոստիկանության պետ Արա Դավթյանը: Վերջինս ազատվում է զբաղեցրած պաշտոնից՝ իրականությունն այլ կերպ ներկայացնելու, այսինքն՝ ինքնագործունեություն ցուցաբերելու անհեթեթ պատճառաբանությամբ: Բայց քանի որ հատկապես ծեծված երկու եղբայրների մոր հրապարակային բողոքից հետո գործը գնալով հնչեղություն էր ստանում, այլևս հնարավոր չէր թաքցնել իրականությունը, գործի է դրվում մեկ այլ փորձված տարբերակ. հանցագործին հովանավորության տակ առնելով՝ նրա փախուստն ապահովելը:
Այս տարբերակը ժամանակին՝ 2012թ. հաջողությամբ փորձարկվել էր Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի որդու՝ Սպարտակ Ղուկասյանի վրա, երբ վերջինս իր բանդայի հետ մարդ ահաբեկելու նպատակով Գյումրու կենտրոնում դեբոշ էր սարքել, կրակոցներ արձակել: Այն ժամանակ ոստիկանության նույն դանդաղկոտության շնորհիվ Սպարտակը հանգիստ հեռացավ Հայաստանից: Ճիշտ է՝ կարճ ժամանակ անց նրան հայտնաբերեցին Բավրայի անցակետում՝ բերման ենթարկելը բեմադրելով իբրև Սպարտակի կողմից ինքնակամ իրավապահներին հանձնվելու վեհանձն քայլ: Ի դեպ, մեթոդների նմանության մասին է խոսում նաև այն փաստը, որ այն ժամանակ էլ իր պաշտոնին հրաժեշտ էր տվել Շիրակի մարզի նախկին ոստիկանապետ Կարեն Բաբակեխյանը: Այնպես որ, այն, ինչ տեղի ունեցավ Գորիսում Լիսկայի որդու հետ, իրականում ոչ մի արտառոց բան չէր պարունակում՝ հայելային կերպով ցույց տալով, թե ինչպես է իրավապահ համակարգը դարձվում նման խուլիգանների ու հանցագործների գործակիցը:
Այն, որ դատախազությունը վաղուց արդեն դարձել է Լիսկայի ընտանիքի հանրային փաստաբանը, ակնհայտ էր դարձել դեռ երկու տարի առաջ Սյունիքի մարզպետի տան առջև տեղի ունեցած Ավետիք Բուդաղյանի սպանության գործի ընթացքից, երբ դատախազությունն իր վրա վերցրեց կրակոցներն արձակած Տիգրան Խաչատրյանին և Լիսկայի թիկնապահին ազատ արձակելու պատասխանատվությունը՝ դրանով լեգիտիմացնելով նրանց կողմից հետագայում կատարվելիք ցանկացած, նույնիսկ ամենածանր հանցագործությունը, այդ թվում՝ նաև վերջին այս խմբակային ծեծը: Բայց հիմա արդեն դատախազությանը լիարժեք միացան նաև ոստիկանությունն ու քննչական կոմիտեն՝ իրավապահ համակարգը վերածելով Լիսկայի և նրա գերդաստանի փաստաբանական «կանտորայի»:
Ընդամենը երկու օր առաջ, երբ, ըստ տրամաբանության, իրավապահները պետք է փնտրելիս լինեին Տիգրան Խաչատրյանին, Լիսկան ասել էր, թե որդին Հայաստանում է: Եթե այդպես է, ապա առնվազն տարօրինակ է, թե ինչո՞ւ ոստիկանությունը չի հարցաքննել Լիսկային՝ պարզելու նրա որդու գտնվելու վայրը և գործընթաց չի սկսում՝ այս գործի գլխավոր պոտենցիալ կասկածյալին թաքցնելու, դրանով հանցագործությանն օժանդակելու հատկանիշներով: Կամ ուժները չի պատում, ցանկություն չունեն կամ էլ համար անհրաժեշտ քաղաքական պատվերը կամ հրահանգը չկա:
Իրականում Տիգրան Խաչատրյանին և նրա բանդայի անդամներին գտնելը խնդիր չէ: Դրա համար բավարար է ընդամենը, որ Լիսկայի անմիջական ղեկավարները Սյունիքի բդեշխից պահանջեն խելոք բերել ու իրավապահներին հանձնել իր պատուհասին՝ հակառակ դեպքում նրան ազատելով զբաղեցրած պաշտոնից: Որովհետև խնդիրը միայն այն չէ, որ իբրև հայր նա չի կարող չիմանալ՝ որտեղ է գտնվում որդին: Այլ այն, որ սա արդեն վաղուց քաղաքական պատասխանատվության հարց է, ընդ որում՝ ողջ իշխանության քաղաքական պատասխանատվության և արժանապատվության հարցը:
ՀՀԿ գերագույն մարմնի՝ նախօրեին կայացած նիստից հետո իշխող կուսակցության մամլո խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը, անդրադառնալով այս հարցին, հայտարարել է. «Պաշտոնյայի ընտանիքի անդամը պետք է հասկանա, որ պաշտոնը տրված է ո′չ թե վայելքի, այլ՝ պատասխանատվության համար»: Այս մոտեցումը Շարմազանովն արտահայտել է որպես ՀՀԿ-ի «փիլիսոփայություն», որի «հայրն» իրականում ոչ թե նա է, այլ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: 2010թ. ՀՀԿ-ի 20-ամյակին նվիրված միջոցառմանը Սարգսյանն այս «փիլիսոփայությունը» շատ ավելի կտրուկ էր ձևակերպել. «Իր արածի ու չարածի համար պատասխանատու է մեզնից յուրաքանչյուրը՝ յուրաքանչյուր հանրապետական: Պատասխանատու է ոչ միայն կուսակցության, այլև երկրի առջև: Ավելի՛ն, պատասխանատու է ոչ միայն սեփական վարքի, այլև իր ենթակաների, նաև՝ իր ընտանիքի անդամների վարքի համար: Մեր այն գործընկերները, ում ժողովուրդը վստահել է իր խնդիրների լուծումը, իսկ կուսակիցները վստահել են սեփական բարի համբավն ու արժանապատվությունը, նրանք, ովքեր պաշտոն են ստանձնել, պատասխանատու են հարյուրապատիկ»:
Հետևաբար, հարցը շատ պարզ է. ո՞րն է իշխանությունը կրող ուժի համար իրական «փիլիսոփայությունը». երկրի և կուսակցության նախագահի խոսքի՞ արժեքը, թե՞ Լիսկայի ու լիսկայակերպների հանցագործ վարքուբարքը տարիներով անհետևանք թողնելը, իրավապահ մարմինների անգործությունը, աչքակապությունն ու հանրային կարծիքի բռնաբարման շարունակումը: Եթե Լիսկային ևս վերաբերում է սեփական ընտանիքի անդամի համար պատասխանատու լինելու մասին նախագահի հրապարակային «հանձնարարականը», և այդ հայտարարությունները ինչ-որ գործնական նշանակություն ունեն ընդհանրապես, ապա ինչպե՞ս է ստացվում, որ նա ոչ միայն չի հանձնում իր որդուն, այլև վերջինիս արդարադատությունից փրկելու գործին լծում է իրավապահ համակարգը՝ դրա համար անգամ ամենաթեթև կշտամբանքին չարժանանալով: Ո՞րն է ՀՀԿ-ի պատկերացրած պատասխանատվությունը. նման պաշտոնյաներից օր առաջ ազատվե՞լը, թե՞ նրանց նախկին պաշտոններում վերականգնելն ու դրանով նրանց ազատ գործելու քարտ-բլանշ տրամադրելը՝ ստանձնելով քաղաքական պատասխանատվությունն այն ամենի համար, ինչ իրենց թույլ են տալիս նման «երևույթները»: Գուցե ավելորդ է ասել, բայց վաղուց արդեն անցել է հստակ կողմնորոշվելու ժամանակը:

Критерий политической ответственности Лиски
Следственный комитет РА вчера официально сообщил о том, что сын губернатора Сюника Сурика Хачатряна Тигран Хачатрян, в отношении которого 12 мая было принято решение о принудительном приводе в рамках уголовного дела, возбужденного по факту групповой драки 2 мая в районе Сдхи гел в Горисе и причинения телесных повреждений двум братьям, отсутствует из Армении. При этом, как можно понять из сообщения, из Армении сбежал не только сын Лиски, но и проходящие по этому делу все члены его банды, которые участвовали в жестоком избиении братьев. “В ходе предварительного следствия с целью обнаружения указанных лиц неоднократно проверялись их квартиры. Учитывая общественный интерес, сообщаем, что получен письменный ответ полиции о том, что лица, в отношении которых следователем принято решение о принудительном приводе, не могут явиться в осуществляющий производство орган, поскольку с 8 мая отсутствуют из республики”,- говорится в сообщении СК.
Даже беглого взгляда на хронологию событий достаточно, чтобы понять: не Тигран Хачатрян сбежал из Армении, а его вывезли из страны. При этом вывез не отец, а правоохранительная система – начиная с полиции и кончая Следственным комитетом и прокуратурой.
Этот инцидент, как известно, произошел 2 мая. 4 мая в прокуратуре Сюникской области было возбуждено уголовное дело по факту совершения – обратите внимание! – “неустановленным лицом” хулиганства в районе под названием Сдхи гел”. И это в том случае, когда в сообщении Следственного комитета РА от 5 мая четко говорится о рапортах сотрудников полиции, согласно которым 2 мая около 16:00 Г.Закарян (один из избитых братьев) поспорил в центре Гориса с Тиграном Хачатряном, после чего отправился в район под названием Сдхи гел в Горисе, где к ним присоединились другие лица. То есть хотя полиция изначально отметила, что конфликт произошел непосредственно с сыном Лиски и что он тоже был на месте драки, прокуратура возбудила дело по признакам совершения хулиганства “неустановленным лицом”. После этого от следственного отдела Сюника потребовалось 8 дней для того, чтобы выяснить, кто эта “неустановленная личность”. И когда наконец было принято решение о его принудительном приводе, оказалось, что за четыре дня до этого Тигран Хачатрян вместе со своей “свитой” успешно “улизнул” из страны. То, что полиция начала собирать материалы для возбуждения уголовного дело лишь через три дня после случившегося, хотя сигнал из горисского медцентра поступил в тот же день, то, что Тигран Хачатрян с легкой руки прокуратуры вдруг стал “неустановленной личностью”, чтобы его нельзя было по-возможности раньше подвергнуть приводу, то, что Следственный комитет в вопросе якобы установления его личности проявил медлительность, преследовало две цели.
В предварительный период фактически была поставлена задача создать основания для того, чтобы сын Лиски из преступника или соучастника преступления превратился в потерпевшего. Вот почему полицейские в своих рапортах констатировали, что именно Г.Закарян, которому вследствие избиения грозит потеря зрения, поспорил в центре Гориса с Тиграном Хачатряном и попутно проигнорировали наличие второго потерпевшего. Потом, видимо поняв, что представлять получивших тяжкие телесные повреждения братьев в качестве преступников не слишком убедительно, поставили задачу найти козла отпущения, в роли которого выступил начальник полиции Гориса Ара Давтян.
Последний был освобожден от занимаемой должности с абсурдной мотивировкой – проявления самодеятельности. Но поскольку после публичной жалобы матери двух избитых братьев дело получило широкий общественный резонанс, скрывать действительность стало невозможно, и в ход был пущен уже испытанный вариант: взять преступника под покровительство, обеспечив его бегство из страны.
В свое время, в 2012 году, этот вариант был успешно применен в отношении сына бывшего мэра Гюмри Вардана Гукасяна Спартака Гукасяна, который вместе со своей бандой устроил в центре города дебош со стрельбой. Тогда благодаря опять-таки медлительности полиции Спартак спокойно покинул Армению. Правда, его вскоре обнаружили на пропускном пункте в Бавре и представили привод в полицию как добровольную явку. Кстати, о сходстве методов говорит и тот факт, что тогда тоже бывший начальник полиции Ширакской области Карен Бабакехян распрощался со своей должностью. Так что произошедшее с сыном Лиски не является чем-то экстраординарным и показывает, как правоохранительная система становится подельником хулиганов и преступников.
То, что прокуратура давно стала общественным адвокатом семьи Лиски, стало очевидно еще два года назад в связи с делом об убийстве Аветика Будагяна, которое было совершено перед домом губернатора Сюника. Тогда прокуратура взяла на себя ответственность за освобождение Тиграна Хачатряна и телохранителя Лиски, которые и открыли стрельбу. Тем самым было легитимизировано любое их будущее, даже самое тяжкое преступление, в том числе недавнее групповое избиение. Но сейчас к прокуратуре присоединились уже полиция и следственный орган, в результате чего правоохранительная система превратилась в адвокатскую “контрору” Лиски и его семьи.
Два дня назад, когда правоохранители, по логике, должны были искать Тиграна Хачатряна, Лиска заявил, что сын находится в Армении. Если это так, то по меньшей мере странно, почему полиция не допросила Лиску, чтобы установить местонахождение его сына, а пытается покрывать главного потенциального подозреваемого, тем самым становясь соучастником преступления. Либо правоохранителям не хватает смелости, либо у них нет желания, либо нет необходимого политического заказа или распоряжения.
В действительности вопрос не в поиске Тиграна Хачатряна и членов его банды. Для этого достаточно, чтобы непосредственные руководители Лиски потребовали от феодала Сюника тихо-молча сдать правоохранителям своего горе-отпрыска, а в случае отказа сняли его с должности. Вопрос не только в том, что как отец он не может не знать, где находится сын, а в том, что это давно уже является вопросом политической ответственности и достоинства всей власти.
После состоявшегося накануне заседания верховного органа правящей Республиканской партии Армении ее пресс-секретарь Эдуард Шармазанов, касаясь этого вопроса, сказал: “Член семьи должностного лица должен понимать, что должность дана не для удовольствий, а для того, чтобы нести ответственность”. Этот подход был проявлен Шармазановым в качестве “философии” РПА, “отцом” которой на самом деле явлется не он, а президент Серж Саргсян.
На состоявшемся в 2010 г. мероприятии по случаю 20-летия РПА Саргсян сформулировал эту “философию” в более категоричной форме: “Ответственность за все сделанное и несделенное несет каждый из нас, каждый республиканец, который ответственен не только перед партией, но и перед страной. Более того, он несет ответственность не только за свое поведение, но и за поведение своих подчиненных и членов своей семьи. Те наши коллеги, которым народ доверил решение своих проблем, а однопартийцы доверили свое доброе имя и достоинство, те, кто получили должности, несут ответственность во сто крат больше”.
Таким образом, вопрос поставлен очень четко: в чем состоит истинная “философия” для силы, являющейся носительницей власти – в цене слова руководителя страны и партии или в оставлении без последствий уже много лет преступного поведения Лиски и ему подобных, в бездействии правоохранительных органов, в очковтирательстве и продолжающемся изнасиловании общественного мнения? Если публичное “поручение” президента по поводу ответственности за членов семьи касается также Лиски и если эти заявления вообще имеют какое-либо значение, то почему он не только не сдает своего сына, но и пытается спасти его от правосудия, впрягая в это дело правоохранительную системуи не удостаиваясь за это даже малейшего упрека? В чем состоит ответственность в представлении РПА – в скорейшем избавлении от подобных должностных лиц или в восстановлении их в прежних должностях, а значит, в предоставлении им карт-бланш на свободу действий, что означает взять на себя политическую ответственность за все то, что позволяют себе подобные личности? Возможно, об этом излишне говорить, но давно уже пора четко сориентироваться.