Ինչո՞վ է Արամ Մանուկյանին հարվածելու մեջ մեղադրվողը պարտական իշխանությանը
42-ամյա Արշակ Սվազյանը մեղադրվում է ԱԺ պատգամավոր Արամ Մանուկյանին անցյալ տարվա դեկտեմբերի 11-ին Սոսեի փողոցի շքամուտքում հարվածելու մեջ: Ինչպես նախաքննության ժամանակ, այնպես էլ դատարանում Արշակ Սվազյանը նշել է, թե ինքը հայրենասիրական ապտակ է հասցրել Արամ Մանուկյանին՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին հայհոյելու համար: Ավելին՝ նա պնդել է, որ անձամբ ճանաչում է երկրի նախագահին, նրան համարում է մեծ եղբայր:
Նշենք, որ ինչպես այս անգամ, այնպես էլ 5 տարի առաջ, երբ նույն քաղաքացին մեղադրվել էր մաքսանենգ ճանապարհով Դուբայից մոտ 69 մլն դրամ արժողության ադամանդե քարեր Հայաստան բերելու մեջ, նրա նկատմամբ դատաիրավական համակարգը բարեհաճ է գտնվել. դատարանները երկու անգամ էլ որպես խափանման միջոց կիրառել են չհեռանալու մասին ստորագրությունը: Այս մասին տեղեկանում ենք դատական տեղեկատվական համակարգի կայքից:
Մանուկ Սվազյանը շուրջ 5 տարի Դուբայ քաղաքում զբաղվել է ավտոմեքենաների առք ու վաճառքի բիզնեսով: Դատաքննությամբ պարզվել է, որ Արշակ Սվազյանը 2010թ.-ին Դուբայ-Երևան չվերթով ժամանել է Երևան, ապա սպասարկման սրահով անցել է մաքսային հսկողության գոտին և տաբատի գրպանում մաքսային հսկողությունից թաքցնելով՝ տեղափոխել է 68.859.000 դրամ արժողությամբ ադամանդյա քարեր: Դրանք հայտնաբերվել են ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից:
Քրեական օրենսգրքի 215 հոդվածի 1-ին մասով առաջադրված մեղադրանքում տարի առաջ քննված գործով ամբաստանյալ Արշակ Սվազյանն իրեն մեղավոր չի ճանաչել, այլ նշել է, որ ադամանդներն իրեն է փոխանցել իր ծանոթը՝ ասելով, որ Երևանում իրեն կդիմավորի քարերի տերը ու կվերցնի դրանք:
Սակայն դատարանը գտել է, որ Սվազյանի ցուցմունքը անհիմն է, որ այդպիսով նա փորձում է խուսափել պատասխանատվությունից: Առաջին ատյանի դատարանը նրան դատապարտել է 3 տարվա ազատազրկման: Սակայն նա բողոքարկել է Վերաքննիչ դատարան, որտեղ էլ կիրառվել է ՔՕ 70 հոդվածը: Այսինքն՝ պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել, սահմանվել է 2 տարվա փորձաշրջան:
Սակայն ՀՀ լխավոր դատախազի տեղակալ Մնացական Սարգսյանը վճռաբեկ բողոք է բերել, որը բավարարվել է: Չնայած նրան, որ օրինական ուժ է տրվել Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավճին, այդուհանդերձ Արշակ Սվազյանի նկատմամբ կիրառվել է «ՀՀ անկախության հռչակման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» 2011 թվականի մայիսի 26-ի ԱԺ որոշումը, և նա այդպիսով ազատվել է պատասխանատվությունից: Մոտ 69 մլն դրամ արժողությամբ ադամանդե քարերը բռնագանձվել են հօգուտ պետության:

Чем обязан властям обвиняемый в нападении на Арама Манукяна
42-летний Аршак Свазян обвиняется в том, что 11 декабря прошлого года ударил депутата Национального Собрания Арама Манукяна в подъезде его дома по улие Сосе. Как во время предварительного следствия, так и в суде Свазян заявил, что дал Араму Манукяну “патриотическую пощечину”, так как тот выругался в адрес президента РА Сержа Саргсяна. Более того, обвиняемый сказал, что лично знаком с президентома страны, которого считает старшим братом.
Отметим, что как сейчас, так и пять лет назад, когда тот же гражданин обвинялся в доставке контрабандным путем из Дубая в Армению бриллиантов на сумму около 69 млн драмов, судебно-правовая система проявила к нему благосклонное отношение: суды дважды применили в качестве меры пресечения подписку о невыезде. Информация об этом размещена на сайте судебно-информационной системы.
Манук Свазян на протяжении 5 лет занимался в Дубае куплей-продажей автомобилей. В ходе судебного процесса выяснилось, что в 2010 г. он прибыл из Дубая в Ереван, где при прохождении зоны таможенного контоля пронес в кармане брюк бриллианты на сумму 68.859.000 драмов, которые затем были обнаружены сотрудниками Службы национальной безопасности.
По рассмотренному год назад делу, которое было возбуждено по ч.1 ст.215 УК РА, Аршак Свазян не признал себя виновным. Он отметил, что бриллианты передал ему знакомый, который сказал, что владелец камней встретит его в Ереване и заберет их.
Однако суд признал показания Свазяна лишенными оснований, посчитав, что тем самым он пытается избежать ответственности. Суд первой инстанции приговорил его к 3 годам лишения свободы. Свазян обжаловал приговор в Апелляционном суде, который применил ст.70 УК РА. Иными словами был установлен 2-летний испытательный срок.
Однако заместитель генпрокурора РА Мнацакан Саркисян подал апелляционную жалобу, которая была удовлетворена. Несмотря на то, что приговор суда общей юрисдикции административных округов Малатия-Себастия получил законную силу, в отношении Аршака Свазяна было применено решение Национального Собрания об амнистии в связи с 20-ой годовщиной независимости Республики Армения. В результате Свазян был освобожден от ответственности. Бриллианты стоимостью 69 млн драмов были конфискованы в пользу государства.