Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծումն ու փլուզումը
Քաղաքական ռեալիզմի տեսանկյունից Եվրասիական միության ստեղծումը մի նախագիծ է, որի միջոցով Ռուսաստանը փորձում է մեծացնել իր ազդեցությունը հետխորհրդային տարածքում: Սակայն, դեռ չծնված այն արդեն մեռած նախագիծ է, ինչը վկայում է, որ Մոսկվայի կողմից հետխորհրդային տարածքի վերաինտեգրման բոլոր փորձերը դատապարտված են անհաջողության:
ԵՏՄ-ի փաստացի ձախողումը Աստանայի գագաթաժողովում
Կասկած չկա, որ հետխորհրդային տարածքում քիչ թե շատ լուրջ ինտեգրված միավորման ստեղծումը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ դրանում Ռուսաստանի հետ միասին մասնակցի նաև Ուկրաինան: Բայց Ուկրաինան ընտրել է ԵՄ հետ ինտեգրման ճանապարհը: Մոլդովան և Վրաստանը նույնպես ստորագրել են ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագիր: Արդյունքում ԱՊՀ տարածքում նույնիսկ ազատ առևտրի ռեժիմն է կասկածի տակ դրվել:
Ուկրաինական իրադարձությունները և դրան հետևած Արևմուտքի սուր արձագանքը ստիպեցին Մոսկվային ճշգրտումներ կատարել իր եվրասիական հավակնությունների իրականացման մարտավարությունում և պլաններում: Փոխվեցին նաև Աստանայի և Մինսկի պլանները: Վերջիններս, ըստ էության, դեմ արտահայտվեցին ինտեգրումն արագացնող գործընթացներին՝ որակելով դրանք չհիմնավորված և չարդարացված: Արդյունքում 2014թ. մայիսին Աստանայում Բելառուսի, Ղազախստանի և Ռուսաստանի միջև ԵՏՄ ստեղծման մասին ստորագրված պայմանագիրը լոկ ֆորմալ բնույթ կրեց: Իսկապես, իր ներկա տեսքով ԵՏՄ չի համապատասխանում այն նախագծին, որը Մոսկվայում մտահղացվել էր ավելի վաղ: Նավթի և գազի, ինչպես նաև ֆինանսական ոլորտում միասնական քաղաքականության խնդիրները ենթադրվում է լուծել մինչև 2025թ., ինչը գործնականում նշանակում է դրանց կարգավորումը հետաձգել անորոշ ժամանակով: Պայմանագրից հանված են նաև այնպիսի կարևոր հարցերի կարգավորման վերաբերյալ դրույթներ, ինչպիսիք են՝ ընդհանուր քաղաքացիությունը, արտաքին և ռազմատեխնիկական քաղաքականությունը, սահմանների ընդհանուր պահպանումը, ընդհանուր խորհրդարանի գաղափարը, ընդհանուր անձնագրային և վիզային ռեժիմը, արտահանման վերահսկումը, ինչպես նաև իր քաղաքացիների շահերը այլ երկրներում պաշտպանելու Ռուսաստանի իրավունքի մասին կետը: Հատկանշական է, որ վերջին կետը հանվել է Ղազախստանի առաջարկությամբ:
Բացի այդ Ռուսաստանի դեմ Արևմուտքի կողմից պատժամիջոցների կիրառման հետևանքով Եվրասիական եռյակի ներսում հարաբերությունները լարվեցին: Ղազախստանը սերտ հարաբերություններ ունի Արևմուտքի հետ և չի կարող դրանք փչացնել: Ռուսաստանի հետ միասին միջազգային մեկուսացման մեջ չհայտնվելու համար Արևմուտքի հետ մերձեցման ճանապարհ է ընտրել նաև Բելառուսը: Պատահական չէ, որ Մինսկը և Աստանան հրաժարվեցին միանալ Արևմուտքի հետ Ռուսաստանի առևտրային պատերազմին: Աստանան և Մինսկը նույնիսկ բացահայտ հանդես եկան Կրեմլի քաղաքականության դեմ: Ավելին, Ղազախստանը թափանցիկ և բաց հայտարարեց, որ դուրս կգա ԵՏՄ-ից, եթե անդամակցությունն սպառնա երկրի ինքնիշխանությանը: Այսպիսով, ընդհանուր դիրքորոշման բացակայությունը Եվրասիական եռյակում կասկածի տակ է դնում ԵՏՄ ստեղծման նպատակը` ընդհանուր շուկայի ձևավորումը, որը կապահովի կապիտալի, ապրանքների, ծառայությունների և աշխատուժի ազատ տեղաշարժը:
ԵՏՄ-ի անորոշ հեռանկարները Կենտրոնական Ասիայում
ԵՏՄ-ի ապագան հնարավոր չէ պատկերացնել առանց Կենտրոնական Ասիայի երկրների ինտեգրման: Սակայն, Կենտրոնական Ասիայի ամենախոշոր երկիրը՝ Ուզբեկստանը` 30 մլն բնակչությամբ, հետխորհրդային այն պետություններից է, որը միշտ փորձել է խուսափել Ռուսաստանից ցանկացած ձևի կախվածություն ունենալուց: Եվրասիական ինտեգրման հարցում Ուզբեկստանը զբաղեցնում է ընդգծված “հակաինտեգրման” դիրքորոշում: Տաշքենդը ոչ միայն չի աջակցում եվրասիական նախագծերին, այլև քննադատում է դրանք: 2012թ. Տաշքենդը դադարեցրեց իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ում: Մինչ այդ՝ 2008թ., Ուզբեկստանը դուրս եկավ ԵվրԱզԵս-ից: Ուզբեկստանը լավ հարաբերություններ ունի ՆԱՏՕ-ի հետ, իսկ ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և Չինաստանի առևտրատնտեսական ներթափանցումը կենտրոնաասիական այդ երկրում շարունակում է մեծանալ: Ուզբեկստանում եվրասիական նախագծերը բախվում են նաև մշակութային բնույթի արգելքների. նվազել է ռուսաց լեզվի՝ որպես գործարար շրջանառության միջոցի դերը, կրճատվել է ռուսերեն լեզվով խոսող փոքրամասնությունների թվաքանակը: Ընդհանուր առմամբ Ուզբեկստանի վրա ազդելու Ռուսաստանի լծակները մնում են սահմանափակ, իսկ առանց Ուզբեկստանի տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական և աշխարհատնտեսական տարածությունը մնում է անլիարժեք:
Թուրքմենստանը նույնպես այն երկրներից է, որը դեմ է հանդես գալիս Ռուսաստանի գլխավորությամբ տարածաշրջանային միավորումներին անդամակցությանը: Վերջին տարիներին այս երկրի ղեկավարությունը վարում է աշխարհին արագացված ձևով բացվելու քաղաքականություն: Ռուսաստանը չունի Թուրքմենստանի վրա ճնշելու քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական էական լծակներ: Երկրի բնակչության մեծ մասը կազմում են թուրքմենները: Թուրմենստանը ՀԱՊԿ անդամ չէ: Բացի այդ թուրքմեն աշխատանքային միգրանտների թվաքանակը Ռուսաստանում աննշան է, այսինքն` միգրանտներից ստացվող դրամական փոխանցումները էական ազդեցություն չունեն երկրի տնտեսության և սոցիալական կյանքի վրա: Ընդհանուր առմամբ Թուրքմենստանն աղքատ երկիր չէ: Վերջին տարիներին Թուրքմենստանին հաջողվեց չեզոքացնել Գազպրոմից կախվածությունը` վերակողմնորոշելով իր բնական գազի արտահանման հոսքերը դեպի Չինաստան և Իրան: Այդ պատճառով էլ երկրի ղեկավարությունը բավարար ռեսուրսներ ունի ԵՏՄ-ին միանալու հարցում Մոսկվային ընդդիմանալու համար:
Չնայած Բիշքեկը հայտարարել է ԵՏՄ-ին միանալու մասին՝ այնուամենայնիվ, Ղրղզստանում միանշանակ չեն վերաբերվում այդ քայլին: Բարձր մաքսատուրքերը կոչված են պաշտպանել ռուսական արտադրությունը չինական էժան ներմուծումից: Ղրղզստանը ԱՀԿ անդամ է 1998թ.-ից, ինչը նույնպես հիմնախնդիրներ է առաջացնելու ԵՏՄ-ին անդամակցության դեպքում: Այդ պատճառով Բիշքեկը ԵՏՄ-ին անդամակցության դիմաց առաջ է քաշում մի շարք պայմաններ, այդ թվում` ուղղակի ֆինանսական աջակցություն Մոսկվայից, ինչպես նաև նոր մաքսատուրքերի կիրառման ժամկետների հետաձգում: Բացի այդ պայմաններից կան նաև այլ հիմնախնդիրներ: Ղրղզստանն ունի երկաթգծի շինարարության պլաններ, ինչն աջակցություն է գտնում Պեկինի կողմից, սակայն դրան դեմ է Մոսկվան: Այսպիսով, շատ առումներով Ղրղզստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին ավելի շատ աշխարհաքաղաքական հանգամանքներով պայմանավորված որոշման արդյունք է, քան տնտեսական:
Տաջիկստանը, ինչպես Ղրղզստանը, ՀԱՊԿ անդամ է, նրա տարածքում նույնպես տեղակայված է ռուսական բազա: Սակայն Տաջիկստանն առ այսօր որոշակի հեռավորություն է պահում ԵՏՄ-ին անդամակցության հարցում: Դուշամբեն այն պայմանավորում է Ղրղզստանի անդամակցությամբ, քանի որ անմիջական սահման չունի ԵՏՄ-ի հետ: Վերջինիս հետ Տաջիկստանի տնտեսական կապերի վրա մեծ ազդեցություն ունեն աշխատանքային միգրանտները: Սակայն ռուսական ռուբլու արժեզրկումը և տնտեսության ծանր վիճակը հարյուր հազարավոր տաջիկների արդեն վերադարձրել է տուն: ԵՏՄ-ի նկատմամբ Տաջիկստանի վերաբերմունքի համար կարևոր հանգամանք է 2013թ. մարտի 2-ին վերջինիս անդամակցումը ԱՀԿ-ին:
ԵՏՄ հեռանկարները Կենտրոնական Ասիայում խամրում են, երբ այն բախվում է տարածաշրջանում չինական տնտեսական էքսպանսիային: Չինաստանի տարածաշրջանային էքսպանսիան ուղղված է իր շուրջը բարեկամաբար տրամադրված պետություններից կազմված բուֆերային գոտու ստեղծմանը, որտեղ ինքը կստանձնի հեգեմոն ուժի դերակատարումը:
Ռուսաստանը ԵՏՄ-ի միջոցով փորձում է իրականացնել հովանավորչական քաղաքականություն, ինչը հակասում է Չինաստանի բաց և ազատ առևտրի քաղաքականությանը: Մետաքսի ճանապարհի նախագիծը Չինաստանը ցանկանում է ներառել Ասիա-Խաղաղօվկիանոսային ազատ առևտրի գոտում: Չինաստանը ձգտում է Ասիա-Խաղաղօվկիանոսային և դրան հարակից գոտում քանդել բոլոր արգելքները և հասնել առավելագույն ազատ առևտրի: Չինաստանը չի կարող հանդուրժել Ռուսաստանի հավակնությունները: Պեկինի համար Կենտրոնական Ասիան չափազանց մեծ գին ունի: Անցած տարվա նոյեմբերին Չինաստանը հայտարարեց “Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտի” ստեղծելու նախաձեռնության մասին, որի շրջանակներում նա մտադիր է Կենտրոնական Ասիայի երկրներում ներդնել միլիարդավոր դոլարներ` տարածաշրջանային առևտրի զարգացման նպատակով: Չինաստանի ղեկավար Սի Ցզինպինը հայտարարեց, որ Պեկինը 40 մլրդ դոլար է առանձնացրել Ասիայում ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացման համար (Крис Риклтон, Уживутся ли в Центральной Азии китайский проект Шелкового пути и Евразийский экономический союз?):
ԵՏՄ-ի առևտրատնտեսական փլուզումը
ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալները նորանկախ պետությունների միջև դրսևորել են անկման ընդհանուր միտում: Այսինքն, տեղի է ունեցել առևտրային ապաինտեգրում: Դրան զուգահեռ ավելացել են այլ արտաքին գործընկերների հետ (ԵՄ, Չինաստան, ԱՄՆ, Թուրքիա և Իրան) առևտրի ծավալները, ինչը, ըստ էության պատռում է ինտեգրման տարածությունը: Ռուսաստանի մասով տվյալ երևույթն առավել ակնհայտ է, ընդ որում, վերջին երկու տարիների, մասնավորապես, 2015թ. հունվար-փետրվար ամիսների տվյալներն առավել խոսուն են:
Ռուսաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը (ըստ Դաշնային մաքսային ծառայության տվյալների) 2014թ. կազմել է 782,9 մլրդ դոլար (նախորդ ժամանակաշրջանի նկատմամբ` 95,6%): Արտահանումը կազմել է 496,9 մլրդ դոլար (նախորդ ժամանակաշրջանի նկատմամբ` 94,2%), այդ թվում` հեռավոր արտասահմանի երկրներ` 453,3 մլրդ դոլար (նախորդ ժամանակաշրջանի նկատմամբ` 91,9%), ԱՊՀ երկրներ` 63,6 մլրդ դոլար (նախորդ ժամանակաշրջանի նկատմամբ` 86,0%): Ներմուծումը կազմել է 286,0 մլրդ դրամ (նախորդ ժամանակաշրջանի նկատմամբ` 90,8%), այդ թվում՝ հեռավոր արտասահմանի երկրներից` 253,9 մլրդ դոլար (նախորդ ժամանակաշրջանի նկատմամբ` 91,9%), ԱՊՀ երկրներից` 32,0 մլրդ դոլար (նախորդ ժամանակաշրջանի նկատմամբ` 83,0%): Այս միտումը բնորոշ է եղել նաև 2013թ. համար:
Ռուսաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը (ըստ Դաշնային մաքսային ծառայության տվյալների) 2015թ. հունվար-փետրվար ամիսներին կազմել է 83,3 մլրդ դոլար (նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի նկատմամբ` 71,3%): Արտահանումը կազմել է 57,6 մլրդ դոլար (նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի նկատմամբ` 76,2%), այդ թվում՝ հեռավոր արտասահմանի երկրներ` 50,6 մլրդ դոլար (նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի նկատմամբ` 77,6%), ԱՊՀ երկրներ` 7,0 մլրդ դոլար (նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի նկատմամբ` 65,7%): Ներմուծումը կազմել է 25,7 մլրդ դոլար (նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի նկատմամբ` 62,4%), այդ թվում՝ հեռավոր արտասահմանի երկրներից` 23,1 մլրդ դոլար (նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի նկատմամբ` 63,3%), ԱՊՀ երկրներից` 2,6 մլրդ դոլար (նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի նկատմամբ` 54,9%):
Ռուսաստանի ապրանքաշրջանառությունը (ըստ Դաշնային մաքսային ծառայության տվյալների) ԵՏՄ անդամ երկրների հետ 2015թ. հունվար-փետրվար ամիսներին կազմել է 6,0 մլրդ դոլար (փաստացի գործող գներով), այդ թվում՝ արտահանումը` 3,9 մլրդ դոլար, ներմուծումը` 2,0 մլրդ դոլար: Ռուսաստանի ապրանքաշրջանառությունը Բելառուսի հետ 2015թ. հունվար-փետրվար ամիսներին ընթացիկ գներով կազմել է 3,4 մլրդ դոլար, այդ թվում՝ արտահանումը` 2,2 մլրդ դոլար, ներմուծումը` 1,2 մլրդ դոլար, Ղազախստանի հետ կազմել է 2,4 մլրդ դոլար, այդ թվում՝ արտահանումը` 1,5 մլրդ դոլար, ներմուծումը` 0,9 մլրդ դոլար, Հայաստանի հետ կազմել է 197,5 մլն դոլար, այդ թվում՝ արտահանումը` 186,8 մլն դոլար, ներմուծումը` 10,7 մլն դոլար:

Создание и развал Евразийского экономического союза
С точки зрения политического реализма, создание Евразийского экономического союза (ЕАЭС) – это проект, посредством которого Россия пытается увеличить свое влияние на постсоветском пространстве. Однако, еще не родившись, это уже мертвый проект, свидетельствующий о том, что все попытки реинтеграции постсоветского пространства со стороны Москвы обречены на провал.
Фактический провал ЕАЭС на Саммите в Астане
Сомнений нет, что создание на постсоветском пространстве более или менее интегрированного объединения возможно лишь в том случае, если вместе с Россией в этом будет участвовать также и Украина. Но Украина выбрала путь интеграции с ЕС. Молдова и Грузия также подписали Соглашение об Ассоциации с ЕС. В результате, даже режим свободной торговли на территории СНГ поставлен под сомнение.
Украинские событие и последовавшая за ней резкая реакция Запада заставили Москву внести коррективы в тактике и планах продвижения своих евразийских амбиций. Изменились также планы Астаны и Минска. Последние, по сути, выступили против ускоряющих интеграцию процессов, охарактеризовав их как необоснованные и неоправданные. В результате, договор о создании ЕАЭС, подписанный в мае 2014г в Астане Беларусью, Казахстаном и Россией, носил сугобо формальный характер. Действительно, в своем нынешнем виде ЕАЭС не соответствует тому проекту, который в Москве замышлялся ранее. Проблемы единой политики в сфере нефти и газа, а также финансов предполагается решить до 2025г, что практически означает откладывание их решения на неопределенное время. Из договора исключены также положения, касающиеся регулирования таких важных вопросов, как общее гражданство, внешняя и военно-техническая политика, общая охрана границ, идея общего парламента, общий визовый и паспортный режим, контроль экспорта, а также пункт о праве России защищать своих граждан в других странах. Примечательно, что последний пункт исключен по предложению Казахстана.
Кроме того, вследствие применения Западом санкций против России отношения внутри евразийской тройки обострились. Казахстан имеет тесные связи с Западом и не намерен их испортить. Чтобы совместно с Россией не оказаться в международной изоляции, путь сближения с Западом избрала также Беларусь. Не случайно, что Минск и Астана отказались присоединиться к торговой войне России против Запада. Астана и Минск даже открыто выступили против политики Кремля. Более того, Казахстан очень прозрачно и открыто заявил, что выйдет из ЕАЭС, если членство станет угрожать суверенитету страны. Таким образом, отсутствие общей позиции в евразийской тройке ставит под сомнение цель создания ЕАЭС – формирование общего рынка, который обеспечит свободное передвижение капитала, товаров, услуг и рабочей силы.
Неясные перспективы ЕАЭС в Центральной Азии
Будущее ЕАЭС невозможно представить без интеграции Центральноазиатских стран. Однако, крупнейшая страна Центральной Азии – Узбекистан с населением в 30 млн, является одним из тех постсоветских государств, которое всегда старалось избегать зависимости от России в любой форме. В вопросе евразийской интеграции Узбекистан занимает подчеркнутую "антиинтеграционную" позицию. Ташкент не только не содействует евразийским проектам, но и критикует их. В 2012г Ташкент прекратил свое участие в ОДКБ. До этого, в 2008г, Узбекистан покинул ЕврАзЭС. Узбекистан имеет хорошие отношения с НАТО, а торгово-экономическая инфильтрация США, ЕС и Китая в эту центральноазиатскую страну продолжает усиливаться. В Узбекистане евразийские проекты сталкиваются также с преградами культурного характера: снизилась роль русского языка в деловой коммуникации, сократилась численность русскоговорящих меньшинств. В целом, рычаги влияния России в Узбекистане остаются ограниченными. А без Узбекистана геополитическое и геоэкономическое пространство региона остается неполноценным.
Туркменистан также относится к странам, которые выступают против членства в региональных объединениях с Россией во главе. В последние годы руководство этой страны осуществляет политику ускоренного открытия миру. У России нет существенных политических и социально-экономических рычагов давления на Туркменистан. Большинство населения страны составляют туркмены. Туркменистан не является членом ОДКБ. Кроме того, численность трудовых мигрантов-туркменов в России незначительно, то есть денежные переводы, получаемые от мигрантов, не имеют существенного влияния на экономику и социальную жизнь страны. В целом, Туркменистан – небедная страна. В последние годы Туркменистану удалось нейтрализовать зависимость от "Газпрома", переориентировав свои экспортные потоки газа на Китай и Иран. По этой причине руководство страны обладает достаточными ресурсами для противодействия Москве в вопросе присоединения к ЕАЭС.
Несмотря на заявление Бишкека о присоединении к ЕАЭС, в Кыргызстане неоднозначно отношение к этому шагу. Высокие таможенные пошлины призваны защищать российское производство от дешевого китайского экспорта. Кыргызстан является членом ВТО с 1998г, что также породит проблемы в случае членства в ЕАЭС. По этой причине Бишкек взамен на членство в ЕАЭС выдвигает ряд условий, в том числе – прямая финансовая поддержка от Москвы, а также отсрочка применения новых высоких таможенных пошлин. Помимо этих условий, есть и другие проблемы. Кыргызстан имеет планы строительства железной дороги, что пользуется поддержкой Пекина, однако, против этого выступает Москва. Таким образом, членство Кыргызстана в ЕАЭС во многом является результатом обусловленного геополитическими обстоятельствами решения, нежели экономическими.
Таджикистан, как и Кыргызстан, является членом ОДКБ, на ее территории также дислоцирована российская военная база. Однако, Таджикистан по сей день определенно дистанцируется в вопросе членства в ЕАЭС. Душанбе обуславливает это членством Кыргызстана, поскольку не имеет непосредственной границы с ЕАЭС. Трудовые мигранты оказывают большое влияние на экономические связи Таджикистана с ЕАЭС. Однако, девальвация российского рубля и тяжелое положение экономики России уже вернуло домой сотни тысяч таджиков. В отношении Таджикистана к ЕАЭС важным обстоятельством является его членство в ВТО со 2-го марта 2013г.
Перспективы ЕАЭС в Центральной Азии тускнеют, когда сталкиваются с китайской экономической экспансией. Региональная экспансия Китая направлена на формирование вокруг себя буферной зоны из дружественно настроенных государств, в которых он возьмет на себя роль гегемона.
Россия посредством ЕАЭС пытается проводить политику протекционизма, что противоречит политике открытости и свободной торговли со стороны Китая. Проект Великого шелкового пути Китай желает включить в Азиатско-Тихоокеанскую зону свободной торговли. Китай стремится к тому, чтобы разрушить все барьеры и достичь максимально свободной торговли в Азиатско-Тихоокеанской и смежных с ней зонах. Китай не может проглотить амбиции России, и Центральная Азия для Пекина имеет чрезвычайно высокую цену. В ноябре прошлого года Китай объявил об инициативе формирования "Экономической зоны Шелкового пути", в рамках которой намерен инвестировать в страны Центральной Азии миллиарды долларов для развития региональной торговли. Руководитель Китая Си Цзинпинь объявил, что Пекин выделил 40 млрд долларов на реализацию инфраструктурных проектов в Азии (Крис Риклтон, Уживутся ли в Центральной Азии китайский проект Шелкового пути и Евразийский экономический союз?):
Торгово-экономический развал ЕАЭС
После распада СССР объемы внешнеторгового оборота между новыми независимыми государствами проявляли общую тенденцию снижения. То есть, произошла торговая дезинтеграция. Параллельно с этим, увеличились объемы торговли с другими внешними партнерами (ЕС, Китай, СПА, Турция и Иран), что по сути разрывает пространство интеграции. По части России это явление более очевидно, причем, данные за последние два года и январь-февраль 2015г более красноречивы.
Внешнеторговый оборот России (согласно данным Федеральной таможенной службы РФ) в 2014г составил 782,9 млрд долларов (в сравнении с предыдущим периодом - 95,6%): Экспорт составил 496,9 млрд долларов (в сравнении с предыдущим периодом - 94,2%), в том числе, страны дальнего зарубежья - 453,3 млрд долларов (в сравнении с предыдущим периодом - 91,9%), страны СНГ - 63,6 млрд долларов (в сравнении с предыдущим периодом - 86,0%). Импорт составил 286,0 млрд долларов (в сравнении с предыдущим периодом - 90,8%), в том числе, из стран дальнего зарубежья - 253,9 млрд долларов (в сравнении с предыдущим периодом - 91,9%), из стран СНГ - 32,0 млрд долларов (в сравнении с предыдущим периодом - 83,0%). Эта тенденция была характерна и для 2013г.
Внешнеторговый оборот России в январе-феврале 2015г (согласно данным Федеральной таможенной службы РФ) составил 83,3 млрд долларов (в сравнении с соответствующим периодом предыдущего года - 71,3%). Экспорт составил 57,6 млрд долларов (в сравнении с соответствующим периодом предыдущего года - 76,2%), в том числе, в страны дальнего зарубежья - 50,6 млрд долларов (в сравнении с соответствующим периодом предыдущего года - 77,6%), в страны СНГ - 7,0 млрд долларов (в сравнении с соответствующим периодом предыдущего года - 65,7%). Импорт составил 25,7 млрд долларов (в сравнении с соответствующим периодом предыдущего года - 62,4%), в том числе, из стран дальнего зарубежья - 23,1 млрд долларов (в сравнении с соответствующим периодом предыдущего года - 63,3%), из стран СНГ - 2,6 млрд долларов (в сравнении с соответствующим периодом предыдущего года - 54,9%):
Внешнеторговый оборот России со странами ЕАЭС в январе-феврале 2015г (согласно данным Федеральной таможенной службы РФ) составил 6,0 млрд долларов (в фактически действующих ценах), в том числе, экспорт - 3,9 млрд долларов, импорт - 2,0 млрд долларов. Товарооборот России с Беларусью в январе-феврале 2015г в текущих ценах составил 3,4 млрд долларов, в том числе, экспорт - 2,2 млрд долларов, импорт - 1,2 млрд долларов, с Казахстаном – 2.4 млрд долларов, в том числе, экспорт - 1,5 млрд долларов, импорт - 0,9 млрд долларов, с Арменией - 197,5 млн долларов, в том числе, экспорт - 186,8 млн долларов, импорт – 10,7 млн долларов.