Դատապարտված ազատամարտիկ. «Գոնե Շուշիի հաղթանակի օրվա առթիվ համաներում անեն»
Մեկ տարի առաջ «Հետքը» գրել էր Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից, 8 տարվա ազատազրկման դատապարտված, 2-րդ կարգի հաշմանդամ Գառնիկ Առաքելյանի ու նրա ընտանիքի ծայրահեղ ծանր սոցիալական վիճակի մասին: Երեկ Գառնիկը մեզ հայտնեց, որ մոտ մեկ ամիս առաջ իրեն տեղափոխել են բաց տիպ, գտնվում է «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ում: Նա շնորհակալություն էր հայտնում բոլոր այն պաշտոնյաներին, ովքեր նպաստել են, որ ինքը պատիժը կրի բաց երկնքի տակ: Սակայն Գառնիկ Առաքելյանի մտահոգությունն աշխատանքի բացակայությունն է. «Գործատուները հրաժարվում են ինձ աշխատանք տալ. հա՛մ տարիքս էն չի, արդեն 60 տարեկան եմ, հա՛մ էլ ասում են, որ սպանության հոդվածով եմ դատվել, խուսափում են ինձ աշխատանք տալ: Ու դրա պատճառով չեմ կարողանում էստեղից դուրս գամ»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Գառնիկ Առաքելյանը:
Հիշեցնենք, որ Գառնիկ Առաքելյանը 2010 թ.-ին մեղադրվել է դիտավորյալ սպանության մեջ` ՔՕ 104 հոդվածի 1-ին մասով, սակայն իրեն մեղավոր չի ճանաչել: Պնդել ու պնդում է, որ ինքը դիմել է անհրաժեշտ պաշտպանության և միայն անզգուշաբար է իրեն անծանոթ Հայկ Պետրոսյանը մահացել: «Իմ հանդեպ հանգիստ կարող էին կիրառել անհրաժեշտ պաշտպանության հոդվածը, քանի որ իմ բակում ընտանիքիս անդամների ու իմ վրա էին հարձակվել դանակով»,- մեր նախկին զրույցի ժամանակ ասել էր դատապարտյալը:
Դատապարտյալը ունի նաև քաղաքացիական հայց մոտ 5000 ԱՄՆ դոլարի չափով, սակայն չի կարողանում այն վճարել, քանի որ չի աշխատում, ստանում է հաշմանդամության թոշակ, իսկ ընտանիքը ապրում է վարձով Աջափնյակի հանրակացարաններից մեկում: «Ես ասում եմ վարչակազմին՝ առավոտյան 8-ին ստորագրեմ, դուրս գամ տարածքից, գնամ տանս մոտ՝ շուկայում մի բան կվաճառեմ, հավաքարարություն կանեմ, գոնե հացի փող կաշխատեմ, մի քիչ էլ քաղաքացիական հայցի համար կհավաքեմ: Երեկոյան 8-ին էլ կգամ նորից հետ: Բայց չեն համաձայնվում, ասում են՝ պայմանագրով գործ պիտի լինի, գրանցված: Առաջարկում եմ նույնիսկ թոշակիցս 25.000 դրամ ամեն ամիս փոխանցեմ տուժողի ընտանիքին, դա էլ չի լինում»,- պատմում է դատապարտված ազատամարտիկը, ով անընդհատ հարցնում էր հնարավոր համաներման մասին. «Գոնե Շուշիի հաղթանակի օրվա առթիվ համաներում անեն»: Հետո էլ, թե. «Բայց եթե անգամ համաներում անեն, 5000 դոլարի պատճառով իմ վրա չի տարածվի»:
Գառնիկ Առաքելյանը խնդրում է գործատուներին, կազմակերպություններին որևէ աշխատանք տալ իրեն, որ կարողանա քաղաքացիական հայցի հարցը լուծել, նաև օգտակար լինի ծայրահեղ ծանր սոցիալական վիճակում գտնվող ընտանիքին՝ հիվանդ վետերան կնոջն ու երեխաներին:
«Հետքը» եղել էր այն հանրակացարանում, որտեղ 25 տարի ապրում է դատապարտված ազատամարտիկի ընտանիքը: Ի դեպ, Նաիրա ու Գառնիկ Առաքելյանները Արցախյան պատերազմին մասնակցել են ամբողջ ընտանիքով, անգամ նրանց 10 տարեկան որդին է հետախուզությամբ զբաղվել ու բեկորային վնասվածք ստացել:
Գառնիկի մարտական ուղու մեջ կարդում եմ. «Մասնակցել է Քելբաջարի ճանապարհը փակելու գործողությանը, ադրբեջանական ավտոշարասյուների ոչնչացմանը` 1990 թվականի հունիսի 11-ին, նմանատիպ այլ գործողությունների (Քաջավանում` 1990 թվականի հոկտեմբերի 21-ին, Լեսնոյում` 1991 թվականին, Գյունեփայա և Խոջալու գյուղերում` 1991-1992 թվականներին, Ջամիլու, Կիչան, Չարեքտար գյուղերում և Շահումյանի շրջանի մի շարք գյուղերի ինքնապաշտպանությանը): Մասնակցել է նաև Մարտակերտի և Քելբաջարի ազատագրման մարտերին, որտեղ էլ ծանր վիրավորվել և 1993 թվականի հոկտեմբերի 27-ին ստացել է կոնտուզիա: Ողջ այդ ժամանակահատվածում Գառնիկ Առաքելյանը ցուցաբերել է խիզախություն, հնարամտություն, նվիրվածություն և հայրենասիրություն: Իր բոլոր առաջադրանքները նա կատարել է ժամանակին և մեծագույն պատասխանատվությամբ, ինչի համար էլ վայելում է մարտական ընկերների սերն ու հարգանքը: Գառնիկ Առաքելյանը պարգևատրվել է տարբեր մեդալներով, 2-րդ խմբի հաշմանդամ է»:
100-ից ավելի ստորագրություններով 8 կազմակերպություն, հայտնի մարդիկ ներման տարբեր միջնորդագրեր են ներկայացրել ՀՀ նախագահին Գառնիկ Առաքելյանին ներում շնորհելու խնդրանքով: Սակայն նախագահական նստավայրից 2012 թ.-ին մերժում է ստացվել:
«Նորից եմ ուզում դիմել նախագահին, բայց չգիտեմ՝ իրեն հասնում են մեր նամակները, թե չէ»,- ասում է կյանքի 6-րդ տասնամյակը բոլորած Գառնիկը:
Գառնիկ Առաքելյանը նաև բարձրացրեց շաբաթական մեկ անգամ տուն գնալու, սանիտարական հարցեր լուծելու հարցը, քանի որ այնտեղ, որտեղ ինքն է գտնվում, լոգանքի հնարավորություն ու ընտանիքի անդամների հետ երկարատև տեսակցության հնարավորություն չկա. «Կան ազատ սենյակներ, որտեղ կարելի է թեթև վերանորոգել ու հարազատների հետ երկարատև տեսակցություն ունենալ, սակայն գալիս ենք նորից նույնին՝ հնարավորության հարց է»,- ասաց Գառնիկ Առաքելյանը՝ նշելով, որ անգամ օրենքով սահմանված մեկնում չեն թույլատրում իրեն՝ պատճառաբանելով, որ ծանր հոդվածով է դատապարտված:

“Пусть хотя бы по случаю победы в Шуши объявят амнистию” – осужденный ополченец
Год назад Hetq.am писал о крайне тяжелом социальном положении семьи осужденного к 8-ми годам лишения свободы участника Карабахской войны, инвалида 2-ой группы Гарника Аракеляна. Вчера Гарник сообщил нам, что месяц назад его перевели на открытый режим, и сейчас он находится в УИУ “Вардашен”. Ополченец выразил благодарность всем тем должностным лицам, которые способствовали его переводу на открытый режим отбывания наказания. Тем не менее Аракеляна продолжает волновать отсутствие работы. “Работодатели отказываются давать мне работу. Говорят, что возраст уже не тот (мне 60 лет) и что я осужден по статье об убийстве. Поэтому я не могу выйти отсюда”,- сказал в беседе с нами Гарник Аракелян.
Напомним, что в 2010 г. Аракеляна обвинили в умышленном убийстве, однако он себя виновным не признал. Ополченец продолжает утверждать, что прибег к необходимой обороне и что смерть незнакомого ему Айка Петросяна была вызвана неосторожностью. “Мне спокойно могли дать статью о необходимой обороне, поскольку в нашем дворе набросились с ножом на меня и на членов моей семьи”,- сказал ранее в беседе с нами осужденный.
Гарнику Аракеляну нужно также выплатить 5000 долларов по гражданскому иску. Однако он не может это сделать, так как не работает, получает лишь пенсию по инвалидности, а семья живет в одном из общежитий в Ачапняке. “Я предложил администрации подписаться в 8 утра, покинуть пределы территории, чтобы поторговать чем-нибудь рядом с домом, поработать дворником, заработать хотя бы на хлеб, отложить на выплату гражданского иска, а в 8 вечера снова вернуться. Но они не соглашаются, говорят, что работа должна быть на договорной основе, что я должен быть зарегистрирован. Я даже предлагаю каждый месяц перечислять семье потерпевшего 25.000 драмов с пенсии, но и это не получается”,- рассказал осужденный ополченец. Он все время спрашивал о возможной амнистии. “Пусть хотя бы по случаю победы в Шуши объявят амнистию,- сказал Гарник и добавил. – Но даже если амнистию объявят, она на меня не распространится из-за 5000 долларов”.
Гарник Аракелян просит работодателей, организации предоставить ему какую-нибудь работу, чтобы он мог решить вопрос гражданского иска, а также помочь находящейся в крайне тяжелом положении семье – больной жене-ветерану и детям.
Hetq.am побывал в общежитии, где уже 25 лет живет семья осужденного ополченца. Отметим , что в Арцахской войне участвовала вся семья Гарника Аракеляна – жена и даже их 10-летний сын, который ходил в разведку и получил осколочное ранение.
В рассказе о боевом пути Аракеляна читаем: “Участвовал в операции по перекрытию Кельбаджарской дороги. 11 июня 1990 г. участвовал в уничтожении азербайджанских автоколонн, других аналогичных действиях (21 октября 1990 г. – в Каджаване, в 1991 г. – в селе Лесное, в 1991-1992 гг. – в селах Гюнепая, Ходжалу, в самообороне сел Джамилу, Кичан, Чаректар, а также ряда сел Шаумянского района). Участвовал в боях за освобождение Мартакерта и Кельбаджара, где был тяжело ранен, а 27 октября 1993 г. получил контузию. На протяжении всего этого времени Гарник Аракелян проявлял храбрость, смекалку, преданность и патриотизм. Все свои задания он выполнял своевременно и с величайшей ответственностью, потому и пользуется любовью и уважением боевых товарищей. Гарник Аракелян награжден многочисленными медалями. Инвалид 2-ой группы”.
Свыше 100 представителей восьми организаций, известные люди обратились к президенту РА с ходатайством помиловать Гарника Аракеляна. Однако в 2012 г. из администрации президента пришел отказ.
“Хочу еще раз обратиться к президенту, только вот не знаю, доходят до него наши письма или нет”,- сказал переваливший за шестой десяток Гарник Аракелян,
Он указал и на необходимость раз в неделю бывать дома, чтобы решать вопрос гигиены. Там, где он сейчас находится, нет возможности купаться и проводить длительные свидания с семьей. “Есть свободные комнаты, где можно сделать косметический ремонт и видеться с родными. Однако мы опять упираемся в проблему возможностей”,- отметил Гарник Аралкеян, добавив, что ему не разрешают даже положенное по закону отбытие, ссылаясь на то, что он осужден по тяжелой статье.