Դատապարտյալ. «Իջնում էի աստիճաններով, օրհնում աստիճանների բռնակի հարցը լուծողներին»
«Վերջապես կարողացել եմ իմ ոտքով գնալ կարիքներս հոգալու: Երեկ իջնում էի աստիճաններով, ու օրհնում աստիճանների բռնակի հարցը լուծողներին»,- մեզ հետ զրույցում ասաց օրեր առաջ «Հետքին» ահազանգած «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» պատիժը կրող դատապարտյալ Տիգրան Գրիգորյանը:
Դատապարտյալը բարձրաձայնել էր, որ ֆիզիկական ծանր վիճակում է, ոտքերը կոտրված են, տեղաշարժման խնդիր ունի, գտնվում է «Դատապարտյալների հիվանդանոցի» երկրորդ հարկում, չի կարողանում իջնել առաջին հարկ բնական կարիքները հոգալու, որտեղ էլ գտնվում է զուգարանը: Տիգրան Գրիգորյանը խնդրել էր կամ իրեն իջեցնել առաջին հարկ, կամ աստիճանների մոտ բազրիք՝ երկաթյա ձող ամրացնել, որ կարողանա իջնել-բարձրանալ:
«Հիվանդանոցի աշխատակիցները, ղեկավարությունը անմիջապես լուծեց հարցը, բռնակ դրեցին աստիճանների մոտ, շնորհակալ եմ շատ, հիմա հանգիստ շունչ եմ քաշում»,- ասաց Տիգրան Գրիգորյանը՝ նշելով, որ ահազանգից հետո իրեն այցելել են նաև ՔԿՀ-ներում հասարակական դիտորդական խմբի անդամները:
Հիշեցնենք, որ Տիգրան Գրիգորյանը 2014-ին դատապարտվել է 6 տարվա ազատազրկման՝ մեղադրվելով 2 տարի առաջ Սևան -Երևան ավտոճանապարհի վրա տեղի ունեցած ավտովթարի մեջ (զոհվել է 2, վիրավորվել մի քանի քաղաքացի): Վթարի հետևանքով Տիգրան Գրիգորյանը նույնպես ստացել է ծանր մարմնական վնասվածքներ, կոտրվել են նրա ոտքերը, մեկը՝ ազդրից ու ձեռքը՝ ուսագլխից: 32 տարեկան է, խնամքին ունի 3 անչափահաս երեխա: Վթարից հետո դարձել է 2-րդ կարգի հաշմանդամ: Պատիժը կրել է բաց ռեժիմում՝ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում, մի քանի անգամ ստացել է կարճատև մեկնում, պառկել քաղաքացիական հիվանդանոցում ու տանը՝ բուժվելու նպատակով, տարել է մի քանի վիրահատություն:
Դատապարտյալը նաև խնդրել էր իրեն կարճատև մեկնման հնարավորություն տալ, որպեսզի կարողանա տուն գնալ ու հոգալ սանիտարահիգիենիկ հարցեր, քանի որ չի կարողանում ինքնուրույն լողանալ: «Հետքի» հետ զրույցում ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը տեղեկացրեց, որ Տիգրան Գրիգորյանի կարճատև մեկնումների քանակը սպառվել է, նման հնարավորություն, ցավոք, չկա: «Սանիտարահիգիենիկ հարցերը լուծելու համար «Դատապարտյալների հիվանդանոցի» աշխատակիցերը կարող են օգնել դատապարտյալին»,- ասաց ՔԿՎ պաշտոնյան:

Осужденный: “Я спускался по лестнице и благословлял тех, кто установил перила”
“Наконец-то я смог самостоятельно удовлетворить свои нужды. Вчера я спускался по лестнице и благословлял тех, кто установил перила”,- сказал в беседе с нами обратившийся несколько дней назад в редакцию Hetq.am осужденный Тигран Григорян, отбывающий наказание в “Больнице для осужденных”.
Григорян находится в тяжелом физическом состоянии: он получил переломы ног и передвигается с большим трудом. Между тем в “Больнице для осужденных” его поместили на второй этаж, и он не мог для удовлетворения естественных потребностей спускаться на первый этаж, где находится туалет. Тигран попросил или перевести его на первый этаж, или установить на лестницах перила.
“Работники и руководство больницы сразу решили проблему и установили перила. Я им очень благодарен, теперь могу вздохнуть спокойно”,- сказал Т.Григорян, добавив, что его посетили также члены группы общественных наблюдателей, осуществляющих контроль за уголовно-исполнительными учреждениями.
Напомни м, что в 2014 г. Тигран Григорян был приговорен к 6 годам лишения свободы в связи с произошедшим два года назад ДТП на автотрассе Севан-Ереван. В результате этой аварии два человека погибли, несколько человек получили травмы. Тяжелые телесные повреждения получил и Тигран Григорян: у него были переломы обеих ног, в том числе в области бедра, и плечевого сустава. Тиграну 32 года, на его иждивении находятся трое несовершеннолетних детей. После аварии он стал инвалидом 2-ой группы. Наказание нес в открытом режиме в УИУ “Нубарашен”. Несколько раз получал разрешение на краткосрочный выезд. Проходил лечение в гражданской больнице и дома, перенес несколько операций.
Осужденный также просил дать ему возможность выехать ненадолго с целью решения санитарно-гигиенических вопросов, поскольку не может выкупаться самостоятельно. В беседе с Hetq.am начальник отдела общественных связей УУИУ Минюста РА Гор Глечян сообщил, что количество краткосрочных выездов Тиграна Григоряна исчерпано и такой возможности у него, к сожалению, нет. “Однако в решении санитарно-гигиенических вопросов ему могут помочь работники “Больницы для осужденных”,- отметил представитель УУИУ.