Ղարաբաղի պաշտպանության նախարարը հայտնում է, որ ադրբեջանական կողմից հարձակումներին մասնակցում են թուրք զինվորականներ
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը
-Վերջերս ադրբեջանական զինուժը նորից է ակտիվացել, անընդհատ հարձակումներ են գործում սահմանի տարբեր հատվածների ուղղությամբ: Ձեր կարծիքով՝ դրանք կապվա՞ծ են Ցեղասպանության 100-ամյակին:
-Իրավիճակը վերջերս չի լարվել, 2014-ին, 2013 թվականին, այս իրավիճակի մեջ ենք եղել, «ո՛չ պատերազմ, ո՛չ խաղաղություն» իրավիճակն է, հակառակորդի կողմից անընդհատ կան ոտնձգություններ: Այս բոլոր գործողությունների վերջնակետը, թիրախը հայն է որպես ազգ: Մեր ժողովրդի ցանկացած միջոցառման ժամանակ հակառակորդն իր հնարավորություններն օգտագործում է, որպեսզի չթույլատրի, որ այդ միջոցառումները պատշաճ ձեւով կազմակերպվեն մեր հանրապետությունում: Ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումները, կարծում եմ, այդ շարքին են դասվում: Հատկապես, որ դրան միանում է Թուրքիան, եւ որոշակի պատվեր կա Թուքիայի կողմից Ադրբեջանին, որպեսզի ցանկացած պայմաններում փորձի լարված վիճակում պահել եւ չթողնել, որ մեր ժողովուրդը այդ միջոցառումները կազմակերպի:
-Սպաների հետ զրույցի ընթացքում նրանցից մեկը այսպիսի մի միտք արտահայտեց, որ իրենք համոզված են՝ հարձակումների ժամանակ ադրբեջանցիների հետ նաեւ թուրք զինվորականներ կան: Կա՞ն այդպիսի տվյալներ, ապացույցներ:
-Տվյալներ ունենք, մասնակցում են, բայց ոչ մշտական: Հավանականությունը շատ մեծ է, մենք ընդամենը երկու դեպք ունենք ապացուցված, որ մասնակցել են: Հավանականությունը մեծ է, այս խմբավորումը, որը աշխատել է մեր դեմ, պատրաստվել է Թուրքիայում, թուրքական բանակի հրահանգիչների կողմից, եւ Ադրբեջանը բավականին մեծ գումարներ է ներդրել այս ստորաբաժանումները պատրաստելու համար: Եւ մինչեւ ստորաբաժանման վերջնական հանձնումը մեծ հավանականություն կա, որ թուրքերը իրենք էլ են մասնակցում գործողություններին:
- Սպաների հետ զրույցներից նաեւ պարզ դարձավ, որ հակառակորդի հարձակումները անպատասխան չեն եղել, սակայն պաշտպանության նախարարության հաղորդագրություններում կարծես դրանց մասին չի ասվում: Ինչո՞ւ չի հաղորդվում պատասխան գործողությունների մասին:
-Նախ ասեմ՝ ինչու չեն հայտնել դրանց մասին հաղորդագրություններում: Ցանկացած ռազմական գործողություն հույժ գաղտնի է, ոչ թե գաղտնի, այլ հույժ գաղտնի, եւ այդ գործողությունները հրապարակման ենթակա չեն: Դրանից ելնելով՝ չենք հրապարակում: Կարծում եմ, եթե Ադրբեջանում մամուլը մի քիչ ազատ լինի, իրենց հասարակությունն էլ տեղեկացված կլինի: Բանակը, եթե պատերազմի մեջ ես, պարտավոր է համարժեք գործողություն կատարել, եթե չկատարես, ապա կհայտնվես պարտվողի դերում: Ես գտնում եմ, որ մեր բանակի այսօրվա գործողութոյւնները համարժեք են, եւ դա է զսպում Ադրբեջանին, որ լայնածավալ ռազմական գործողություններ չսկսի:

Artsakh Minister of Defense Movses Hakobyan responds to Hetq.
Recently, the Azerbaijani military has become active again by constantly striking different sections of the border. In your opinion, is this related to the upcoming centennial of the Genocide?
The situation on the ground hasn’t intensified of late. We were in this situation of no war and no peace in 2013 and 2014. The enemy is always violating [the ceasefire]. The final point and target of all these actions is the Armenian as a nation.
At any event organized by our people, the enemy uses all his resources in order to disrupt such events organized in our republic. I believe we can list events related to the 100th anniversary of the Genocide as such. Especially since Turkey is joining in such action and is giving various instructions to Azerbaijan not to let our people organize such events by keeping the situation tense.
When talking to officers, one said that they are convinced that there are Turkish military personnel alongside the Azerbaijanis during their assaults. Is there any information on this?
We have such information that they [Turks] are participating but not permanently. The possibility is great. We have proof regarding two cases only. The odds are great that the unit which operated against us was trained in Turkey. Azerbaijan has invested huge amounts to prepare these units. Until the final surrender of this unit the odds are great that Turks will also participate in their activities.
From talking to officers it’s also clear that the attacks by the enemy haven’t gone unanswered but that this isn’t mentioned in official defense ministry statements. Why isn’t there any mention of our actions in response?
First, I’ll tell you why we do not speak of these things in our statements. Any military operation is extremely secret; not just secret but highly secret and those operations are not subject to publication.
Based on this, we do not publicize them. I believe that if the press in Azerbaijan was a bit freer their society would be better informed. The army, in wartime, is obligated to respond in kind. If you don’t, you’ll wind up as the loser.
I believe that the operations of our army today are of equal weight and that they are keeping Azerbaijan in check so that it doesn’t start widespread military operations.