Ղարաբաղի պաշտպանության նախարարը հայտնում է, որ ադրբեջանական կողմից հարձակումներին մասնակցում են թուրք զինվորականներ
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը
-Վերջերս ադրբեջանական զինուժը նորից է ակտիվացել, անընդհատ հարձակումներ են գործում սահմանի տարբեր հատվածների ուղղությամբ: Ձեր կարծիքով՝ դրանք կապվա՞ծ են Ցեղասպանության 100-ամյակին:
-Իրավիճակը վերջերս չի լարվել, 2014-ին, 2013 թվականին, այս իրավիճակի մեջ ենք եղել, «ո՛չ պատերազմ, ո՛չ խաղաղություն» իրավիճակն է, հակառակորդի կողմից անընդհատ կան ոտնձգություններ: Այս բոլոր գործողությունների վերջնակետը, թիրախը հայն է որպես ազգ: Մեր ժողովրդի ցանկացած միջոցառման ժամանակ հակառակորդն իր հնարավորություններն օգտագործում է, որպեսզի չթույլատրի, որ այդ միջոցառումները պատշաճ ձեւով կազմակերպվեն մեր հանրապետությունում: Ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումները, կարծում եմ, այդ շարքին են դասվում: Հատկապես, որ դրան միանում է Թուրքիան, եւ որոշակի պատվեր կա Թուքիայի կողմից Ադրբեջանին, որպեսզի ցանկացած պայմաններում փորձի լարված վիճակում պահել եւ չթողնել, որ մեր ժողովուրդը այդ միջոցառումները կազմակերպի:
-Սպաների հետ զրույցի ընթացքում նրանցից մեկը այսպիսի մի միտք արտահայտեց, որ իրենք համոզված են՝ հարձակումների ժամանակ ադրբեջանցիների հետ նաեւ թուրք զինվորականներ կան: Կա՞ն այդպիսի տվյալներ, ապացույցներ:
-Տվյալներ ունենք, մասնակցում են, բայց ոչ մշտական: Հավանականությունը շատ մեծ է, մենք ընդամենը երկու դեպք ունենք ապացուցված, որ մասնակցել են: Հավանականությունը մեծ է, այս խմբավորումը, որը աշխատել է մեր դեմ, պատրաստվել է Թուրքիայում, թուրքական բանակի հրահանգիչների կողմից, եւ Ադրբեջանը բավականին մեծ գումարներ է ներդրել այս ստորաբաժանումները պատրաստելու համար: Եւ մինչեւ ստորաբաժանման վերջնական հանձնումը մեծ հավանականություն կա, որ թուրքերը իրենք էլ են մասնակցում գործողություններին:
- Սպաների հետ զրույցներից նաեւ պարզ դարձավ, որ հակառակորդի հարձակումները անպատասխան չեն եղել, սակայն պաշտպանության նախարարության հաղորդագրություններում կարծես դրանց մասին չի ասվում: Ինչո՞ւ չի հաղորդվում պատասխան գործողությունների մասին:
-Նախ ասեմ՝ ինչու չեն հայտնել դրանց մասին հաղորդագրություններում: Ցանկացած ռազմական գործողություն հույժ գաղտնի է, ոչ թե գաղտնի, այլ հույժ գաղտնի, եւ այդ գործողությունները հրապարակման ենթակա չեն: Դրանից ելնելով՝ չենք հրապարակում: Կարծում եմ, եթե Ադրբեջանում մամուլը մի քիչ ազատ լինի, իրենց հասարակությունն էլ տեղեկացված կլինի: Բանակը, եթե պատերազմի մեջ ես, պարտավոր է համարժեք գործողություն կատարել, եթե չկատարես, ապա կհայտնվես պարտվողի դերում: Ես գտնում եմ, որ մեր բանակի այսօրվա գործողութոյւնները համարժեք են, եւ դա է զսպում Ադրբեջանին, որ լայնածավալ ռազմական գործողություններ չսկսի:

Министр обороны НКР: с азербайджанской стороны в нападениях участвуют турецкие военнослужащие
Недавно азербайджанские вооруженные силы вновь активизировались. Они постоянно совершают нападения в направлении различных участков границы. Как Вы думаете, связано ли это со 100-летием Геноцида?
Напряженность усилилась не в последнее время. В аналогичной ситуации мы были в 2014-ом, в 2013-ом. Это ситуация “ни войны, ни мира”. Со стороны противника постоянно совершаются посягательства. Конечной мишенью всех этих действий является армянский народ. Во время любого мероприятия, которое организует наш народ, противник использует свои возможности для того, чтобы не допустить проведения мероприятий в стране надлежащим образом. Я думаю, сказанное относится и к мероприятиям, посвященным 100-летию Геноцида, тем более, что к этим действиям присоединяется также Турция. Азербайджан получил от Турции заказ на то, чтобы попытаться любой ценой сохранить напряженность и не позволить нашему народу организовать эти мероприятия.
Во время бесед с офицерами один из них выразил убежденность, что вместе с азербайджанцами в нападениях участвуют и турецкие военнослужащие. Имеются ли данные или доказательства этого?
Данные есть. Они участвуют, но не всегда. Вероятность того, что турки тоже участвуют в этих действиях очень высокая. Мы имеем только два доказанных случая их участия. Группировка, которая действовала против нас, прошла подготовку в Турции. Азербайджан вложил в подготовку этих подразделений огромные суммы.
Из бесед с офицерами стало также ясно, что нападения противника не остаются без ответа, однако в пресс-релизах Министерства обороны об этом не говорится. Почему не сообщается об ответных действиях?
Прежде всего о том, почему в пресс-релизах об этом не сообщается. Любая военная операция проводится строго секретно. Не секретно, а строго секретно, эти действия не подлежат разглашению. Исходя из этого о них не сообщается. Думаю, что если бы пресса в Азербайджане была немного более свободной, их общество тоже знало бы об этом. Если страна находится в состоянии войны, то армия обязана осуществлять адекватные действия. Если не осуществлять, то можно оказаться в роли терпящего поражение. Я считаю, что сегодняшние действия нашей армии адекватны, и именно это сдерживает Азербайджан, заставляя его не начинать широкомасштабные военные действия.